Kasparas Pocius: anarchija.lt – pozityvi atsvara korporacinei žiniasklaidai
aktyvizmas
        2008 m. vasario mėnesį interneto svetainė anarchija.lt atšventė vienerių metų gimtadienį. Be jokios pompastikos, be triukšmingų vakarėlių, be pasišaudymų. Tiesiog patys prisiminėme, kaip praėjusių metų sausį, gatves nuklojus sniegui, rašytnamio kavinėje „Suokalbis“ nutarėme kurti tikrą anarchistinį portalą, nepriklausantį nuo sistemos, valdančios šiuolaikinę žiniasklaidą – sočių ir turtingų rėmėjų, jų cenzūros, savicenzūros ir baimės.

Apsieidami be žmogaus laisvei svetimos oficialiosios žiniasklaidos darymo mašinerijos, mes kiekvienas savo nuožiūra rinkome informaciją apie Lietuvą ir pasaulį. Mus veikė anarchistiniai kovos už bendruomeninį žmonių solidarumą principai bei mūsų bičiulių veiksmai visame pasaulyje, liudijantys nesenkantį tikros laisvės ir tikro socialumo išsiilgusiųjų ryžtą ir drąsą.

Stengėmės parodyti jums, kad pasaulyje (ir Lietuvoje) dar yra už ką kovoti, kad liberalioji demokratija ir globalizacija ne tik nepriartina, bet netgi atitolina nuo mūsų laisvo, gražaus, tinkamo gyventi ir harmoningo pasaulio viziją. Viskas atrodo šiek tiek kitaip, kai nusiimi korporacinės žiniasklaidos akinius, kai tavo smegenys atsipalaiduoja nuo propagandinių varžtų, kai pagaliau imi sakyti savo tiesą, reikšti savo paties požiūrį, kuris ne tik nepaklūsta viešajam diskursui, visiems jo „taip arba ne“, bet dažnai jam visiškai prieštarauja.
 

Atrodytų, kad toks prieštaravimas, priešgyniavimas savaime sukuria negatyvius vertinimus ir nihilistinę terpę. Priešingai! Neigimo, priešiškumo žmogui nuodai šiandien sklinda iš oficialiųjų ruporų. Šiuolaikinė žiniasklaida daro viską, kad iliustruotų sistemos, elito, aukštesniųjų klasių nepakantumą kitam. Minedas, kaimo girtuokliai ir motinos žmogžudės, karo keliuose aukos priešinami niekingiems elitiniams blizgučiams, „tikriesiems“ standartams ir niveliuotam gyvenimo būdui. Tuo tarpu mes, rašydami apie Lietuvoje ir pasaulyje vykstančias socialines kovas ir jų herojus, iškeliame įvairias pilietines ir socialines iniciatyvas bei alternatyvas, kovą už savas vertybes, o tai ir yra pozityvi atsvara kapitalistiniam pasaulio vaizdavimui.
 

Terminas „žiniasklaida“ mums reiškia ne kokios nors firmos ar valstybinės valdžios užsakymu daromą produktą, o „subjektyvų“ faktų nušvietimą, kuris mums yra „objektyvus”. „Objektyvus“, nes patys žinome, kad realaus objektyvumo žiniasklaidoje niekada nebuvo ir nebus, todėl objektyvumą suvokiame kaip savųjų principų – laisvės ir solidarumo – laikymąsi bei atvirumą tiems, kurių pasaulis negirdi arba nenori išgirsti. Dirbame skatinami ne pelno, bet idėjų ir noro reikštis nepriklausomai nuo bet kokių politinių, socialinių ar kultūrinių užsakymų. Po tokių įvykių, kaip „LEO.LT“ skandalas, nepriklausomos žiniasklaidos poreikis išties tapo akivaizdus – visiems tapo aišku, kad valstybė, verslas ir žiniasklaida surišti viena virve. Kol mūsų šalyje dar neveikia pasaulinis „Indymedia“ nepriklausomos žiniasklaidos tinklas, anarchija.lt stengiasi atlikti nepriklausomos informacijos teikėjo misiją.
 

Stengiamės pro savo akis ir ausis nepraleisti Lietuvos žmonėms svarbių  iniciatyvų ir renginių. Štai praeitą pavasarį ir vasarą dalyvavome visos Lietuvos anarchistų sąskrydžiuose, bendraujame su Vilniaus ir visos Lietuvos kairiųjų grupėmis, laisvais menininkais ir aktyvistais. Sekame visų pilietinių bei politinių judėjimų („Naujosios kairės“, „Lietuvos be kabučių“ ir t.t.) veiklą, palaikome kovas dėl viešųjų erdvių, solidarizuojamės su darbininkų, migrantų ir įvairių mažumų kova už savo teises.
 

Nuo šio mėnesio svetainėje anarchija.lt įdiegta turinio valdymo sistema leido žymiai išplėsti redaktorių kolektyvo gretas. Atsisakėme centralizuoto informacijos valdymo metodo, todėl nuo šiol anarchija.lt redaktoriumi gali tapti kiekvienas raštingas Lietuvos aktyvistas, pareiškęs norą prisidėti prie kolektyvinio svetainės kūrimo. Būsimus svetainės redaktorius kviečiame kreiptis Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o. Jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai . Toks kolektyvinis projektas dar kartą įrodo, koks mums brangus yra laisvas žodis ir laisva mintis. Mūsų redakcinė kolegija – studentai, aktyvistai ir menininkai – tiki, kad dar daug ką galime pakeisti ir tuos pokyčius pradedame nuo savęs. Anarchija.lt pamažu tampa tuo, kuo nuo pat pradžių siekė būti – nepriklausomu idėjų portalu. Dėkojame jums, kurie mums padėjote, mus skaitėte ir palaikėte pirmaisiais metais. Tikimės to ir ateityje. Misija tebevyksta, už jos sėkmę atsakingi mes visi.

 

2008.02.29