Sausio 16-osios protesto dalyviai teisiami už žalą seimūnų langams, policininkų automobiliams, skydams ir šalmams
aktyvizmas

sausio 16 suimtieji        Vilniaus miesto 2-asis apylinkės teismas ketvirtadienį, vasario 18 d., pagaliau pradėjo nagrinėti vadinamąją riaušių prie Seimo bylą. Iki šiol tris kartus teismo posėdžiai buvo atidėti. Byloje kaltinimai pareikšti net 29 pernykščių sausio 16-osios įvykių dalyviams. Jiems gresia laisvės atėmimas iki 6 metų. Savo kaltę pripažįsta tik 4 iš jų.

 

Į teismo pradžią neatvyko du kaltinamieji – Česlavas Dukelia ir Arturas Laveckis. Prokuroras pareiškė, kad kaltinamieji tyčia ignoruoja teismo posėdžius ir siūlė juos suimti bei atskirti jų bylas. Du tyrimus nuspręsta vykdyti dėl to, kad būtų greičiau išnagrinėtos bylos ir nevilkinamas baudžiamasis procesas.

 

Praėjus daugiau nei valandai Č. Dukelis su advokatu vis dėlto pasirodė teismo salėje. Tris kaltinamuosius – Tomą Virbicką, Romą Vaicekauską ir Genriką Lisovskį – su antrankiais atvedė policijos pareigūnai. T. Virbicko atžvilgiu anksčiau byla buvo išskirta ir jo atžvilgiu paskelbta paieška. R. Vaicekauskas su antrankiais atvestas, nes šiuo metu atlieka laisvės atėmimo bausmę, jis jau teistas keturis kartus. Dar vienas kaltinamasis – Skomantas Pakalka – iki šiol nerastas.

 

Vilniaus apygardos prokuratūros prokuroras Paulius Jablonskas perskaitė kaltinamąjį aktą, kuriame teigiama, kad kaltinamieji praėjusių metų sausio 16-ąją tarpusavyje susitarė priešintis pareigūnams ir pažeisti viešąją tvarką. Pasak prokuroro, vyrai kurstė žmonės smurtauti, pažeisti viešąją tvarką, priešintis policijos pareigūnams ir patys tai darė. P. Jablonskas tvirtino, kad kaltinamieji keikė teisėsaugos pareigūnus, mėtė į Seimo langus ir pareigūnus sniego gniūžtes, akmenis, kiaušinius, ledo gabalus ir kitus daiktus. Nuo jų veiksmų nukentėjo ne tik Seimo langaim, bet ir teisėsaugininkai. Be apgadintų kelių dešimčių tarnybinių automobilių, riaušininkai sugebėjo sudaužyti ir kelias dešimtis viešojo saugumo pareigūnų apsauginių skydų bei šalmų.

 

P. Jablonskas tvirtino, kad šie asmenys Seimo kanceliarijai padarė žalos už daugiau kaip 228 tūkst. litų (buvo išdaužti 42 Seimo rūmų langų paketai), Viešojo saugumo tarnybos pareigūnams – žalos už 11 tūkst. litų.

 

Kaltinamiesiems gresia baudžiamoji atsakomybė pagal BK 283 straipsnio 2 dalį, kuri numato riaušių organizatoriams, provokatoriams, smurtautojams ar turtą niokojusiems ar kitaip šiurkščiai viešąją tvarką pažeidusiems asmenims, kurie priešinosi policininkams arba naudojo šaunamąjį ginklą ar sprogmenis, laisvės atėmimo bausmę iki 6 metų.

 

Teismas iš pradžių apklaus nukentėjusiuosius ir liudytojus, kurių yra daugiau nei 100. Baigus apklausas, parodymus duos ir kaltinamieji.

 

Pagal lrt.lt ir bernardinai.lt pranešimus parengė N.K.

2010 02 18
 
 
sausio 16 kaltinamieji