Visuotinis streikas Graikijoje virto gatvių mūšiais (video)
aktyvizmas

visuotinis graikijos streikas 2010 vasario 23        Vasario 24, trečiadienį, Graikijoje surengtas antrasis visuotinis streikas per pastarąsias dvi savaites. Šimtai tūkstančių graikų išėjo į gatves protestuoti prieš atlyginimų mažinimą. Šalyje nutraukti visi lėktuvų skrydžiai, atšaukti traukinių ir keltų reisai, valstybinės mokyklos ir įstaigos uždarytos, ligoninėse veikia tik skubiosios pagalbos skyriai. Trečiadienio demonstracijas lydėjo darbininkų susidūrimai su policija.

 

Visuotinį streiką surengė dvi didžiausios šalies profesinės sąjungos – privataus sektoriaus darbuotojus ginanti GSEE ir viešojo sektoriaus darbuotojams atstovaujanti ADEDY. „Graikai gerai žino, kad šalies fiskalinė situacija yra labai bloga, tačiau priemonės nėra teisingos. Mes reikalaujame lygaus naštos padalijimo, taip kad gaunantieji algą ir pensininkai neturėtų sumokėti už krizę, kurios nesukėlė“, – teigia GSEE vadovas Yiannis Panagopoulosas. Anot jo, vyriausybė turėtų priimti įvairių socialinės ir ekonominės politikos priemonių paketą, kuris nevestų nuosmukio link, bet kurtų darbo vietas.

 

Eurozonos narė Graikija nesustabdomai rieda į ekonominį pragarą. Graikija pribloškė visus, paskelbusi, kad 2009 m. biudžeto deficitas siekė 12,7 proc., o tai keturis kartus daugiau nei leidžia eurozonos taisyklės. Vyriausybė įsipareigojo šiemet deficitą sumažinti iki 8,7 proc. ir taip sumažinti 300 mlrd. eurų siekiančias valstybės skolas. To bus siekiama užšaldant   viešajame sektoriuje dirbančiųjų darbo užmokestį, iki 2015 metų iki 63 metų padidinant pensinį amžių, didinant mokesčius degalams, alkoholiui, tabakui.

 

Graikijos miestų gatvėse tvyrojo chaosas, šalies gyvenimas buvo paralyžiuotas. Įvairiuose Graikijos miestuose vyko didžiulės protesto akcijos, kuriose dalyvavo tūkstančiai žmonių. Atėnuose protestuotojai, kurių, pasak policijos, susirinko apie 27 tūkst., susirėmė su policija.  Policininkai panaudojo ašarines dujas, o protestuotojai daužė pareigūnus lazdomis, mėtė į juos plytas, akmenis ir padegamąsias bombas. Policijos pareigūnai teigė, kad susirėmimas su maždaug 50-ies jaunuolių grupe įvyko, kai šie mėgino šturmuoti universiteto pastatą.

 
 
 

Ši streiko akcija – didžiausia nuo to laiko, kai šalį valdanti socialistų vyriausybė priėmė drakoniškas priemones, kuriomis siekiama sumažinti sparčiai augančias valstybės skolas ir biudžeto deficitą. Tačiau vicepremjeras Theodorosas Pangalosas teigė, kad vyriausybė nesirūpina dėl streiko ir ketina tęsti ekonomines reformas. „Tai, su kuo susidūrėme iki šiol ir su kuo susidursime per artimiausias dienas, yra labai švelnu. Tą patvirtina ir apklausos, rodančios didžiulę paramą šiai vyriausybei“, – kalbėjo jis.

 

Žurnalistinis Graikijos krizės tyrimas („Aljazeera“)

 
 
 
a.lt info
2010 02 25