IUF kampanija už samdomųjų lygiateisiškumą
aktyvizmas

       Penki Tarptautinės maisto pramonės, žemės ūkio, viešbučių, restoranų, gėrimų, tabako ir giminingų šakų profsąjungų asociacijos (IUF) dalyviai kovo 6 d. buvo sulaikyti Maskvos prekybiniame centre „Marks & Spencer“. Tarp sulaikytųjų - profsąjungos darbuotojai, socialiniai aktyvistai ir profsąjungos laikraščio žurnalistas.
 

       Milicija atsirado greitai tuo metu, kai IUF atstovai aiškino parduotuvės administracijai, kad IUF toliau palaikys protesto kompaniją Rusijoje iki tol, kol „Marks & Spencer“ nepasirašys sutarties su „Unite“ profsąjungos padaliniu Т&G, garantuojančiu lygias teises mėsos šakos darbuotojams, samdomiems per įdarbinimo agentūras.


       Didžiojoje Britanijoje „Marks & Spencer“ (M&S) yra įvairios paskirties prekių, tarp jų ir mėsos produktų, pardavėjai.
 

       Kompanija įdėjo nemažai lėšų savo įvaizdžiui sukurti.
 

       Tačiau Anglijos profsąjungos „Unite“ padalinys T&G išsiaiškino, kad minėta firma labai žiauriai išnaudoja darbininkus emigrantus, dirbančius mėsos tiekėjų kompanijose.
 

       Apie 20 proc. kompanijų, tiekiančių mėsos produktus M&S, darbininkų yra samdyti per agentūras, tai daugiausia darbininkai emigrantai. Vadinamieji „laikini“ darbuotojai metų metais dirba tą patį darbą, gauna mažesnį atlyginimą, nei dirbantys nuolatiniai kompanijos darbuotojai.
 

       Beje, emigrantai suradusiai darbą agentūrai, moka už būstą ir transportą ir tuo metu jie gali būti išsiųsti namo atgal iš darbo, jei jie neišdirbo visos darbo dienos arba iš viso tądien nedirbo.
 

       Daugeliui jų neapmokami nedarbingumo pažymėjimai ir nepriskaičiuojami mokesčiai pensijos daliai.
 

       Tuo pačiu metu, kaip ir Maskvoje,  grupė  IUF atstovų drauge su Šveicarijos profsąjunga „Unia“ nare surengė piketą šalia prekybinio centro M&S pačioje judriausioje ir prekyba garsėjančioje Ženevos centro gatvėje, kad būtų atkreiptas dėmesys į kilusį darbo konfliktą Didžiojoje Britanijoje ir perduotas protesto laiškas parduotuvės vadovybei. Pirkėjai ir praeiviai taip pat gavo informaciją apie tai, kad filialas „Shoppers M&S“ Ženevoje atsisakė sudaryti kolektyvinę sutartį ir vesti derybas su „Unia“ profsąjunga.

Lietuvos profsąjungos
 

(Pagal iuf.org. parengė Jonas Žalys)

2008.03.10.