Revoliucija prasidės Visagine?
aktyvizmas

revoliucija Visagine        Kai A. Kubilius, gruodžio mėnesį sumažinęs pensijas, ėmė guosti pesininkus, kad šie neva sutaupys, nes atpigs šiluma, tapo akivaizdu, kad reikia laukti bėdos. Atėjusios sąskaitos už sausio mėnesį parodė tos bėdos mąstą. Mokėti teko 30-100 procentų daugiau nei gruodį. Kai kas nukentėjo dar labiau. Korporacinė žiniasklaida puolė vardinti „neūkiškus” namus, kuriuose šildymo sąskaitos šeimai priartėjo prie tūkstančio litų.

 

Nesinori ginčytis, kas gi kaltas dėl to neūkiškumo, tik norisi pasakyti, kad šalyje kol kas šildymo kainą nustato valstybinė kainų komisija, o šilumą tiekia valstybės kapitalo įmonės arba jas iš valstybės nuomuojantys privatininkai. Valstybinės institucijos reglamentuoja namų eksploatavimo sąlygas ir prižiūri, kaip jų laikomasi. Žmogeliui paliekama vienintelė „teisė“ –apmokėti sąskaitas, išaugusias dėl valstybės keliamos betvarkės.

 

Bet turime ir miestų, kuriuose sąskaitos už šildymą sausio mėnesį išaugo visiškai netikėtai. Uždarius Ignalinos atominę elektrinę Visagino mieste, šildymo kaina padidėjo beveik 4 kartus. Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos duomenimis, praėjusių metų gruodį Visagine šiluma kainavo 4,89 ct/kWh, o šį sausį – jau 18,75 ct/kWh., o nuo praeitų metų sausio ji padidėjo daugiau nei šešis kartus. Iškart padidėjo pažymų kompensacijoms poreikis. Deja, pažymas per dieną gauna tik 60 interesantų, eilės prie jų tokios, kad užsirašyti dabar galima tik gegužės mėnesiui. Miesto valdžia bando teisintis, kad šiluma pas juos kainuoja pigiau nei kitur Lietuvoje. O pasipiktinę miestiečiai rodo netvarką šilumos ūkyje – nesutvarkytus šilumos mazgus ir pan.

 

Valdžia bando girtis, kad už europinius pinigus bus modernizuojama šilumos tiekimo sistema ir šiluminiai mazgai. Bet gyventojai skundžiasi, kad ten, kur ta „modernizacija” jau atlikta, namų šildymas neatpigo, tik pablogėjo. Socialinė padėtis mieste paaštrėjo ir dėl Ignalinos atominės uždarymo. Nors tai ir toliau didžiausia įmonė mieste, bet ją uždarius nemažai žmonių gauna tik minimumą. Auga nedarbas.

 

Žmonėms trūko kantrybė – vasario 15 dieną pusantro šimto jų susirinko į mitingą. Įdomu, kad tą dieną nebuvo įprastų organizatorių – pasisakė žmonės, stovėję tiesiog minioje. Vasario 27 d., šeštadienį, Visagine planuojama surengti dar vieną mitingą „Reikalaujame geresnių gyvenimo sąlygų“. Valdžia jau pradėjo jam ruoštis. Prezidentė liepė aptarti Visagino reikalus net penkių ministerijų atstovus. Vidaus reikalų ministras kol kas drąsinasi ir sako, kad „viešojo saugumo pajėgų nesiruošiame siųsti”. kaip klostysis reikalai Visagine, netrukus pamatysime.

 

Akivaizdu viena – Europos Sąjungos pinigai, skirti Visagino atominės elektrinės uždarymui, nusėdo kažkieno kišenėse. Vietoj to, kad pabandytų išsiaiškinti, kieno sąskaitose nusėdo tie pinigai, teisėtvarka sprendžia rebusą – siųsti į Visaginą „robokopus“, ar ne. Prezidentė grūmoja pirštuku savo pavaldiniams, šie teisinasi „objektyviai“ susiklosčiusiomis šildymo sąlygomis, o žmonėms lieka neviltis ir skurdas. Pagirtina tik tai, kad visaginiečiai apie savo bėdas nusprendė prabilti garsiai.

 
Moliūgėlis
2010 02 26