Atėnai, gegužės 5-oji: dūmuose užduso 3 banke užrakinti tarnautojai (video)
aktyvizmas

graiku streikas        Trys žmonės užduso Atėnų „Marfin“ banke per gaisrą, kuris kilo per susirėmimus tarp policijos ir žmonių, protestuojančių prieš ekonomines Graikijos vyriausybės priemones. Protesto maršas, kuris tapo gegužės 5-osios visuotinio streiko kulminacija, pritraukė 200 tūkstančių žmonių (tarptautinės žinių agentūros pranešė, kad 20 tūkstančių dalyvių sukvietė vien tik komunistinė profsąjunga PAME, bet tikslių skaičių pateikti neįmanoma, nes žiniasklaidos darbuotojai irgi streikavo).

 

Po to, kai PAME demonstrantai paliko Syntagmos aikštę, joje pasirodė pirmosios pagrindinio maršo kolonos. Artėjant prie parlamento, Stadiou gatvėje, prasidėjo pirmi susidūrimai su policija. Maršo dalyviai priartėjo prie Nežinomo kareivio kapo ir privertė prezidento sargybą palikti savo postus. Protestuotojai pabandė šturmuoti parlamentą, bet buvo nustumti atgal policijos pajėgų, kurios šiandien parodė kur kas didesnį ryžtą kovoje su demonstrantais.

 
 

Parlamento prieigose prasidėjo susidūrimai – protestuotojai mėtė Molotovo kokteilius ir akmenis. Jiems pavyko sunaikinti vieną specialiųjų policijos pajėgų šarvuotą automobilį. Policija savo ruožtu intensyviai naudojo ašarines dujas, kurios netrukus pasklido po centrines Atėnų gatves. Demonstrantų kolonų blokai toliau traukė į Syntagmos aikštę, susidūrimai išplito po visą miesto centrą ir tęsėsi ilgiau nei penkias valandas.

 

Per susidūrimus buvo padegtos kelios valstybinės įstaigos, tarp jų ir Atikos municipalitetas. Straipsnio rašymo metu pasiekė žinia, kad padegta ir finansų ministerija. Per gaisrą sudegė daug svarbių mokestinių dokumentų. Keista, kad dega 4 pastato aukštas, iki kurio protestuotojai niekaip negalėtų numesti padegamosios bombos. Atrodo, kad pastatas tuoj visiškai sugrius.

 
 

14:00 val. Atėnų laiku, kai žaibiškai besirutuliojantys įvykiai privertė daugumą televizijos ir radijo stočių nutraukti streikus, buvo pradėtos transliuoti pirmosios žinių laidos. Vienoje iš jų pasirodė pranešimas, kad „Marfin“ banke Stadiou gatvėje kilo gaisras, kurio metu žuvo trys banko darbuotojai (viena iš jų – nėščia moteris). Buvo pranešta, kad gaisrą sukėlė protestuotojai, bet patikrintų to pranešimo patvirtinimų kol kas nėra. Analogiškas incidentas įvyko prieš trisdešimt metų kilus gaisrui Kappa-Marousi pastate Panepistimiou gatvėje, per kurį žuvo keli žmonės pastato viduje. Visa kaltė už jį buvo priskirta anarchistams, nors vėliau buvo įrodyta, kad gaisrą sukėlė policijos naudotos ašarinės dujos.

 
 
 

Kai žinia apie tragišką trijų banko darbuotojų žūtį pasklido Atėnuose, Graikijos sostinėje prasidėjo nauji susirėmimai. „Marfin“ banko direktoriui susiruošus aplankyti gaisro vietą, aplink jį susirinko didelė minia žmonių. Minia ėmė kaltinti finansų magnatą, kad šis privertė dirbančiuosius sabotuoti streiką, paliko juos dirbti užrakintus banke ir nepaisė streikininkų reikalavimų 12:00 valandą atlaisvinti visus pastatus, esančius demonstracijos rajone.

 
 

Dėl įvykusios tragedijos komunistų partija (KKE) apkaltino vyriausybę pareikšdama, kad tai buvo fašistų grupės provokacija. KKE tvirtinimas grindžiamas tuo, kad ankstų rytą 50 fašistų su PAME profsąjungos vėliavomis bandė įsibrauti į demonstraciją. Fašistus darbininkai atpažino ir norėjo sumušti, bet šie spėjo pasislėpti už policininkų nugarų. Kairiųjų radikalų koalicija dėl tragedijos apkaltino ultradešiniuosius pareikšdama, kad vyriausybė negali apsimetinėti gedinti dėl tragedijos, nes ji pati naudojo visas įmanomas priemones kėsindamasi į žmonių gyvybes.

 

Tuo tarpu intensyvūs gatvių mūšiai prasidėjo Salonikuose. Apie 50 tūkstančių žmonių pražygiavo antro pagal dydį Graikijos miesto gatvėmis, pakeliui išdaužydami dešimčių bankų ir korporacijoms priklausančių parduotuvių vitrinas. Susidūrimai su policijos būriais tęsėsi kelias valandas. Žinių laidose pranešama, kad anarchistai okupavo darbo centrą.

 

Patruose prie 20 tūkstančių protestuotojų prisijungė traktorių ir šiukšliavežių vairuotojai su technika. Centrinėse gatvėse buvo pastatytos ir padegtos barikados, tarp protestuotojų ir policijos įvyko daugybė susidūrimų.

Janinoje protestuotojai puolė bankus ir korporacijų parduotuves. Atsakydama į tai, policija intensyviai naudojo chemiją. Heraklione marše prieš ekonominio taupymo priemones dalyvavo 10 tūkstančių žmonių. Corfu protestuotojai okupavo municipalitetą. Taip pat protestuotojai okupavo Naxos salos municipalitetą ir Naoussa miesto meriją.

 
 

Siekdama užkirsti kelią susidūrimams, policija užtvėrė visą Atėnų miesto centrą ir išrikiavo sargybos p[ostus. Rašant šį straipsnį mieste vyksta aršūs mūšiai. Naujienų pranešimuose sakoma, kad policija kaupia jėgas Exarchijos rajono šturmui.

 

Bankų tarnautojų profsąjunga (OTOE), reaguodama į trijų savo kolegų žūtį, rytoj, gegužės 6-ąją, paskelbs streiką. Dėl tragedijos profsąjunga kaltina banko savininką ir policiją. Žiniasklaidoje daug pranešimų, teigiančių, kad banke nebuvo įrengtas atsarginis išėjimas ir nebuvo gaisro gesinimo priemonių. Be to, banko vadovybė per neramumus užrakino banko duris, todėl darbuotojai per gaisrą atsidūrė spąstuose.

 

Dešinieji politikai ir bažnytininkai išnaudoja tragišką banko darbuotojų mirtį savo interesais. Fašistinėmis pažiūromis pasižymintis Atėnų meras Kaklamanis pareikalavo, kad vyriausybė per 24 valandas sunaikintų visus Graikijos anarchistus.

 
Pagal http://libcom.org ir http://libcom.org/forums/ parengė E.V. ir D.P.
2010 05 05