Internete paskelbta peticija dėl atsiribojimo nuo neonacių eitynių
aktyvizmas
peticija_antifa       Kovo 15 d. pavakary internete buvo paviešinta peticija, raginanti Lietuvos valdžios institucijas atsiriboti nuo š.m. kovo 11-ąją Lietuvių tautinio centro (LTC) surengtų nacionalistinių eitynių, per kurias buvo skanduojami tautinę neapykantą kurstantys šūkiai ir imamasi smurto. Peticiją jau pasirašė 11 Lietuvos organizacijų bei 600 gyventojų.

 

***

 

2011 m. kovo 11 d. Vilniaus Gedimino prospektu pražygiavo radikalieji nacionalistai ir neonaciai, šūkaudami rasistinius ir ksenofobinius šūkius „Lietuva – lietuviams!“, „Už Lietuvą, tautą ir rasę!“, „Mes – broliai balti“ ir pan. Eitynių dalyviai buvo pasipuošę militaristine simbolika – kumščiais ir kaukolėmis transparantuose, kareiviškomis uniformomis, agresyviai elgėsi taikių protestuotojų atžvilgiu. Šios eitynės, vykstančios keletą metų (2008 m. jose buvo šūkaujama „Juden raus!“, „Graži Lietuva be rusų!“, nešamos svastikos), šiemet pritraukė dar daugiau dalyvių ir dar ryškesnę neapykantos simboliką, tačiau vis dar nesulaukė deramos aukščiausių valdžios institucijų reakcijos. „Neonacių tvaiku“ pasipiktino tik premjero patarėjas.

 

Akivaizdu – toks reakcijos nebuvimas yra dviprasmiška laikysena – panašu, kad valdžios, visuomenės, mokslo institucijų tyla reiškia nebylų pritarimą eisenos dalyvių pretenzijoms tapatintis su Lietuvos valstybe uzurpuojant „patriotizmo“ sąvoką. Tai, kad šios institucijos užsimerkia prieš neonacius, kurie savo tikslą artikuliuoja gana aiškiai („Šiandien – gatvė, rytoj – seimas“ – tokį plakatą šalia užrašytos 1926 m. datos nešė neonaciai, siekdami priminti 1926 m. Lietuvoje vykusį demokratinės valdžios nuvertimą, taip atvirai grasindami esamai konstitucinei santvarkai bei teisėtai LR piliečių išrinktai valdžiai), glumina ir baugina, stebint kasmet didėjančias jų mases.

 

Šiems rasizmo ir ksenofobijos procesams pasipriešinti įmanoma tik veikiant solidariai ir aiškiai atsiribojant nuo šių eitynių bei jas pasmerkiant, taip parodant aiškią savo poziciją. Todėl šiuo laišku prašome ir skatiname Lietuvos Respublikos Prezidentę, Seimą, Vyriausybę ir Vilniaus miesto savivaldybės tarybą pasmerkti bei atsiriboti nuo neonacistų bei radikalių nacionalistų eitynių, vykusių kovo 11 d., nes manome esant būtina:

 

1. Viešai ir drąsiai išreikšti savo požiūrį į demokratines vertybes, toleranciją ir pagarbą žmogaus teisėms, įtvirtintoms Lietuvos Respublikos Konstitucijoje ir tarptautinėse sutartyse, parodant, kad rasizmas ir ksenofobija nesuderinami su išsilavinusios visuomenės vertybėmis ir su Lietuvos valstybės ateities vizija.

 

2. Išreikšti pagarbą ir palaikyti visoje Lietuvoje viešinčius, laikinai ar nuolatos gyvenančius užsieniečius, kitos kilmės piliečius, kuriuos įžeidė priešiški jų atžvilgiu neonacių ir radikalių nacionalistų šūkiai eitynių metu.

 

3. Kadangi tarp eitynių dalyvių žygiavo ir parlamentaras Kazimieras Uoka, atsiriboti nuo šio parlamentaro veiksmų, diskredituojančių TS-LKD ir visą Seimo instituciją.

 

4. Parodyti, jog nacionalinė nepriklausomybės atkūrimo šventė ir aukščiausiosios LR valdžios institucijos neturi nieko bendra su ksenofobinėmis ir rasistinėmis neonacizmo idėjomis, kad tarptautinėje bendruomenėje pasigirstantys įtarimai, esą LR šios idėjos proteguojamos valstybiniu lygiu, yra visiškai nepagrįsti.

 

Prezidentės, Seimo ir Vyriausybės atsiribojimas nuo minėtų eitynių užkirstų kelią dviprasmiškoms interpretacijoms, kylančioms dėl visuomenės ir svarbiausių institucijų tylėjimo. Šis atsiribojimas reikštų mūsų visos pilietinės visuomenės brandą.

 

Viešu pareiškimu nuo kovo 11 d. eitynių ir visuomenėje vis stipriau besireiškiančio neonacizmo atsiriboti ir jį pasmerkti skatina asmenys, visuomeniniai judėjimai, nevyriausybinės organizacijos, politinės partijos.

 

Pasirašyti peticiją

 

a.lt info

2011 03 16

 

Komentarai  

 
0 # KuznetsovaOksana Y-m-d H:i
Russian against nazi!
 
 
0 # na neguga Y-m-d H:i
Nenoriu pasirašyt po šita peticija. Per daug provalstybinė. Nacionalizmas atsirado kartu su tautinėmis valstybėmis, todėl peticijoje prašoma to, ko valstybė negali padaryti. Ji negali pati savęs sunaikinti.
 
 
0 # pseudopseudo Y-m-d H:i
Čia tolerastam pyktis taip užvirė nes patys tiek žmonių nesurenka?
Ar dėl to, kad neturi už ką žygiuoti (tik prieš ką nors sugeba).

Nejaugi patriotai taip labai trukdo įgyvendinti kosmopolitinę tolerast-diktat ūrą ?
 
 
0 # !!!slavik Y-m-d H:i
Nešvankybės nepageidaujamos . Red.
 
 
0 # 88fiureris Y-m-d H:i
Fašistiniai šūkiai trinami. Red.
 
 
0 # AnanarcijaAnanarcija Y-m-d H:i
Gal jau laikas rašyt peticiją, raginančią visus sveiko proto žmones atsiriboti nuo anarchistų ir ultra-kairiųjų šovininstų ?
Be abejo - atsiribojimas nuo radikalių dešiniųjų sveikintinas. Bet tada reik žengti ir antrą žingsnį - ATSIRIBOT nuo extremistinių anarcho-kairiųj ų !
 
 
0 # atsakymas bevardžiui, tesugebėjusiam vietoj niko parašyt keletą klaustukų :)Ananarcija Y-m-d H:i
kai LT prades veikti red-brigados ir kitas brudas -- BUS JAU VĖLU !
LT realiai neveikia ir dešinieji radikalai. Paziurekit koks brudas darosi sušiktoj Rusijoj tiek su red-padugnėm , tiek su ultra dešiniaisiais. Aktyvūs abu sparnai. Vyksta rimti nusikaltimai. Reik imtis vieksmų kol pas mus nėra tokio šūdo kaip Rusijoj, arba kaip Graikijoj. Bėda ta,kad NEVISPROČIAI iš šito puslapio - ŠLOVINA Graikijos įvykius....
Lygiai taip pat,kaip kiti nevispročiai šlovina radikalią dešiniąją kryptį. Bet kokiu atveju - radikalūs kairieji atrodo daug šlykščiau - jie apsimeta "geruoliais", nors tokei nėra (kruvina revoliucija, ane ?) :-)
Ultra-dešinieji bent jau neslepia savo agresyvios minties. O antifa ir kiti kairieji ultros - apsimeta vargšais sveito lygintojais :D nors de-fakto yra tokios pat padugnės...
Ech, tie beviltiški jaunimo judėjimai.... mudakai tiek vienur, tiek kitur... ;-)
 
 
0 # aiškinuŽygeiviui Y-m-d H:i
Tie 600 parašų buvo kaip peticijos teksto dalis. Iš saršo buvo išbraukti 5 asmenys, nes jie per klaidą pasirašė peticiją dar kartą. Reikia spausti mygtuką "Pasirašiusiųjų sąrašas". tada pamatytum, jog šiuo metu pasirašė 1109 žmonės.
 
 
0 # dėl žydrųjų vėliavųqzl Y-m-d H:i
Aš ta asmeniškai labai prieš fašistų paradus ir nesuvokiu kaip galima palaikyti rasisties idėjas, bet kas irgi papiktino, tai, kad dauguma oponentų buvo su gėjų vėliavom. Nu prie ko tie gėjai? Dabar sukuriamas toks vaizdas, kad tik tolerastam fašistai nepatinka. Reiktų, kad paprasti, dori žmonės sukiltų prieš fašizmą, ne tik "mažumų" gynėjai.
 
 
0 # NeCUPU LUPU Y-m-d H:i
KUo jus skiriates nuo tu nacistu? Tokie patys, tik kitokios spalvos
 
 
0 # geyl gitlergeyl gitler! letuva uber alles! Y-m-d H:i
če mes su pacanais solidarėzojames su jumis, tegivoję intelektizmas ir lėtuva - lėtuvems. mes parvžiosim ir padarim visi grama uz letuva ir švese ateiti! lėtuva - mano milima šalis.

ps.
če tautėnei linkejemai: http://www.youtube.com/watch?v=1cYxz46sPLI
 
 
0 # RasizmasJonas Kiselis Y-m-d H:i
Man atrodo, kad rasizmas, net ten, kur jo iš tiesų nėra, pradeda vaidentis kai kam. Kažin kaip tarp rasistų kartu galėjo eisenoje žygiuoti ir tamsaus gymio žmogus (internete galite rasti nuotraukų)? Ir apskritai šūkis "Lietuva lietuviams, lietuviai Lietuvai prieš kelis metus buvo pripažintas kaip jokios nesantaikos nekurstantis. Ar kvestionuojate teismo sprendimą? Jei taip, tai ar nereikėtų jį apskųsti aukštesnės instancijos teismui? Nes priešingu atveju man tai kelia dar didesnių abejonių.

Ar tikrai esate įsitikinę, kad šių metų eitynėse buvo skanduojami šūkiai „Už Lietuvą, tautą ir rasę!“, „Mes – broliai balti“?