Balandžio 26-oji Vilniuje: „Ne – černobyliams ir fukušimoms, taip – saugiai ateičiai be atominių elektrinių!“
aktyvizmas

Akcija_pries_AE_2011_balandzio_262011 m. balandžio 26 d., antradienį, Vilniuje rengiamos eitynės, kurių dalyviai pareikš protestą prieš trijų šalių – Baltarusijos, Lietuvos ir Rusijos – valdžios ketinimus statyti 3 atomines elektrines Astrave, Visagine ir Kaliningrado srityje. Renginio pradžia 14:00 val. Nepriklausomybės aikštėje, prie Seimo. 14:30 val. teatralizuota eisena pajudės Gedimino prospektu iki LR Vyriausybės pastato.

 

15:00 val. eitynių dalyviams pasiekus V. Kudirkos aikštę, čia bus surengtas Černobylio AE katastrofos 25-mečio minėjimo koncertas, skirtas pagerbti žuvusius bei nukentėjusius nuo šios kraupios avarijos. Koncerte gros žinomi muzikantai, bardai ir atlikėjai.

 

Po koncerto LR Seimo atstovams bus įteikta peticija su reikalavimu kad Seimas paskelbtų neterminuotą moratoriumą visiems veiksmams, prisidedantiems prie naujų AE statybų Lietuvos teritorijoje bei netoli jos.

 

Černobylio atominės elektrinės avarijos 25-ųjų metinių minėjimo eitynių ir koncerto dalyviai, susirinkę V. Kudirkos aikštėje, planuoja priimti kreipimąsi:

 

Mes, Lietuvos piliečiai, susirinkę pagerbti Černobylio aukų atminimą, kreipiamės į Lietuvos Respublikos Prezidentę, Lietuvos Respublikos Seimą ir Vyriausybę, į visuomenines ir politines organizacijas, į visus žmones, neabejingus mūsų šalies likimui, ir kviečiame sutelkti visas jėgas, kad apgintume mūsų kraštą nuo atominių jėgainių keliamo pavojaus.

 

Prieš 25 m. įvykęs Černobylio AE sprogimas tapo didžiausia XX a. technologine katastrofa, kurios skaudžios pasekmės jaučiamos ir šiandien. Radioaktyviais nuklidais tebėra užteršti tūkstančiai kvadratinių kilometrų teritorijos Baltarusijoje ir Ukrainoje, radioaktyvaus apšvitinimo pasekmes sveikatai tebejaučia šimtai tūkstančių gyventojų, atsidūrusių užterštose teritorijose ir beveik milijoninė armija katastrofos pasekmių likvidatorių, kurių ne vienas kilęs iš mūsų krašto, o nemažai jų jau be laiko išėjo amžino poilsio.


Avarijos Černobylio atominėje jėgainėje,  JAV Pensilvanijos valstijos Trijų Mylių saloje, Fukušimos tragedija Japonijoje bei daugybė kitų mažiau žinomų incidentų mus perspėja, kad net galingiausios pasaulio ekonomikos negali garantuoti, jog panašios tragedijos nepasikartos.

 

Lietuvai, kurios teritorija yra labai nedidelė, atominė avarija gali tapti mirties nuosprendžiu. Nepaisant to, Lietuvos teritorijoje bei netoli jos planuojama statyti 3 atomines elektrines – Visagine (Lietuvos Respublikoje), Astrave (Baltarusijos Respublikoje) ir Kaliningrado srityje (Rusijos Federacijoje).

 

Įgyvendinus šiuos planus, Lietuva iš trijų pusių bus apsupta tiksinčiomis atominėmis bombomis, o jos gyventojai taps šio „branduolinio trikampio“ įkaitais. Tariama ekonominė nauda iš „pigios“ atominės energijos gali tapti mums nepakeliama našta technologinių avarijų, terorizmo ar net nevykusių konkurencinių sprendimų atveju.

 

Matydami akivaizdžias grėsmes ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių gyventojų saugumui, mes reikalaujame, kad:


1) Lietuvos Respublikos Vyriausybė peržiūrėtų 2007 m. sausio 18 d. patvirtintą nacionalinę energetikos strategiją – atsisakytų statyti naują Visagino AE ir imtųsi plėsti atsinaujinančios energetikos sektorių.

2) Lietuvos Respublikos Prezidentė, Seimo nariai, Užsienio reikalų ministerijos vadovai, Europos parlamento deputatai ir kiti aukšti Lietuvos pareigūnai dėtų visas pastangas, kad nebūtų statomos atominės jėgainės Astrave ir Kaliningrado srityje.

3) Lietuvos Respublikos Seimas paskelbtų moratoriumą visiems veiksmams, prisidedantiems prie atominės energetikos plėtros Lietuvos teritorijoje bei netoli jos.

 

Kviečiame visus gerus valios žmones bendromis jėgomis pašalinti atominę grėsmę, iškilusią mūsų sostinės Vilniaus, mūsų šalies ir viso regiono gyventojams. Lietuva, kaip ir kitos blaiviai mąstančios Europos valstybės, turi tapti nebranduoline šalimi. Ne – naujiems černobyliams, ne – naujoms fukušimoms! Taip – darniai energetikai, taip – saugiai mūsų visų ateičiai!

 

a.lt info

2011 04 24

 

Pries_AE_2011_balandzio_26

 

Komentarai  

 
0 # munniimme Y-m-d H:i
Vėl impotencijos priepoliai? Žinot statistiškai, kad atominė energetika pati saugiausia yra? O gal reikėtų englis kūrenti, kad generetorius sukti? Tada žalieji būtų laimingesni? Pasiūlykit realią alternatyvą, tada myžkit
 
 
0 # Etblablablas Y-m-d H:i
"Ne- naujiems cernobyliams ir fukusimoms!" Kaip durnai skamba, gerai pagalvojus. Atrodo, kad sukis orientuotas i zmones, kurie neistengia suregzti zodziu junginio "branduoline avarija" ar panasiai. Zinau, kad branduoline enrgetika jau pradejus senti moraliskai. Tai pat zinau, kad dabar statomi reaktoriai kardinaliai skiriasi nuo tu, kurie stovejo cernobilyje ir fukusimoje. Dabartiniai yra visiskai saugus. Galetumem statyti vejo jegaines ir saules baterijas, bet kiek girdejau tai cia visiskai brangus ir daug nervu bei popieriu tvarkymo reikalaujantis reikalas. Greiciausiai niekada neatsiperkantis reiklalas. OK, griztu prie reikalo:
"Matydami akivaizdžias grėsmes ne tik Lietuvos, bet ir kaimyninių šalių gyventojų saugumui" - argumentu, prasom. Kad isvire cernobilio reaktorius ir sprogo fukusima, tai cia niekam tike pavyzdziai gasdinti protinga zmogu. Tai gal dar HE, ir beveik 30 siluminiu jegainiu uzdarykim, nes jos failina daug dazniau. Aisq, statyti VAE ne geriausia iseitis, bet kol kas realiausia. Del rusu ir baltarusu statomu AE tai nezinau ka cia sakyt, galetu ir toliau nuo sienos statyt.
 
 
0 # URA!Motiejus Y-m-d H:i
Taip „Gazpromui“!!!
 
 
0 # >immezenkis Y-m-d H:i
Žinoma, ne viskas taip paprasta, bet vis gi pateiksiu keletą orientuojančių minčių. Pradėsiu nuo to, kad jau dabar, šiandien, Lietuvos hidroenergijos pilnai pakanka visiems šalies buitiniams poreikiams patenkinti. OK? Visos lemputės dega, elektrinės plytelės, šaldytuvai veikia, kompą ir grotuvą yra kur pajungti... Šia prasme vidutiniam žmogui diena be AE nei kiek nesiskiria nuo dienos su AE. Vėjas ir saulė tegu lieka kaip rezervas augantiems gyventojų energetiniams poreikiams patenkinti. Bet pramonė stoja... Siaubas... Nėra pramonės, nėra darbo, nėra pinigų, vartojimas smunka, pensijos ir premijos mažėja, apokaliptinis žlugimas neišvengiamas? Čia man norisi demoniškai nusikvatoti. Vartojimo kritimas šiandien yra ne tragedija, o neišvengiama būtinybė ir gyvybės išsaugojimo sąlyga. Pramonininkų, bankininkų, valstybininkų inkštimas dėl krentančio BVP ir vartojimo lygio yra tik kraujo pritvinkusių siurbėlių bukaprotiškumo išraiška. Jie jokiu būdu nesutiks, kad jie žmonijai kaip gyvybės formai nx nereikalingi. Žmogui nereikalingas pramonės augimas, žmogui reikia pramonės žlugimo. Ir tai neišvengiamai įvyks. Atominė energetika yra tik sisteminis simptomas, kuris turėtų nunykti kartu su sistema, arba nusitempti kartu su savimi viską ir visus. Kol kas tai ir vyksta. Bybį dėję ant visų politikai fantazuoja AE, biznieriai naudodamiesi galimybėmis maudosi piniguose, o mulkinami žmonės kas ryt sliūkina į darbą, kad uždirbtų ir atiduotų tuos pinigus.
Reziumuoju- alternatyva yra ir ji vadinasi sveikas protas.
 
 
0 # >munizenkis Y-m-d H:i
"Žlunga gamyba"
Žlunga šūdus (dantų krapštukus, vienkartinius batus, etc) ir perteklių (dabar kiekvienas planetos gyventojas gali kas 5 val. apsivilkt naujus marškinėlius, dingus AE naujus galės gauti po savaitės) gaminanti gamyba, lieka tai kas būtina. Žmonių poreikiai patenkinti, mažiau šiukšlių savartynuose.

"žlunga maisto industrija"
Industrija- taip, žemės ūkis- ne. Didėja užimtumas žemės ūkyje, miestai tuštėja, išauginama daugiau vietinio ir sveikesnio maisto. Centralizacija mažėja, daugėja laisvų, nepriklausomų nuo pardoškių ir atlyginimų žmonių.

"Kitokios elektrinės gamtą teršia ir taip išžudo daug daugiau nei bet kokia fukušima."
Jau sakiau, ne vienas elektrines keisti kitomis reikia, o mažinti vartojimą apskritai ir energijos suvartojimą konkrečiai- nereiks ir tų elektrinių tiek, užteks jau dabar pastatytų. O fukušima/černob ylis- tik ledkalnio viršūnė.

"Nėra alternatyvos kol kas"
Alternatyva yra ir visada buvo, ir ne viena.
 
 
0 # rezenkis Y-m-d H:i
"Žmonės per durni tam"
Žmonės niekam nėra per durni. Ir žmonių poreikiai ne beribiai, čia jau kažkur buvo šitas mitas sutriuškintas.

Tavo senelį pensininką ir mamą mokytoją maistu aprūpins mano seneliai, kurie per daug nevargdami aprūpina vaisiais, uogomis ir daržovėmis dar 7 žmones. daugiau neaugina tik todėl, kad mes jau nebesuvalgome visko, o turguje nenori stovėti.

"neturėjimas pakankamo energijos kiekio, palyginus su kaimynais, verčia mus energiją pirkti"
Nematau skirtumo ar perku iš kaimyninės valstybės ar iš savų utėlių- saviems dažniausiai dar brangiau mokėti tenka

Jei jau kalbame apie Lietuvą, tai čia jokios perteklinės populiacijos nei su žiburiu nerastum. O tų kelių milijonų išmaitinimas naudojant mažiau energijos ir daugiau rankų darbo yra juokų darbas. Jo, kelias valandas per savaitę tektų skirti lauko darbams, o kas čia blogo tai aš nesuprantu.
 
 
0 # Lietuva energijos zaliai negali gaminti.Vaidotas Y-m-d H:i
Vienintelis zalias budas yra pirkti is kitu saliu. O tada bus kaip su dujum, benzinu ir kitka. Kainuos laabai daug.