Evaldas Balčiūnas. Šešėlis (7). Slėpkime pajamas šešėlyje ir didinkime politinę sumaištį
aktyvizmas

 

slepti pajamasRudenį dienos trumpėja, saulė pakyla žemiau, atvėsta oras, vis ilgėja šešėliai. Nors anksčiau valdžia mus šiurpino ketinimais ištraukti iš „šešėlio” milijardą, dabar tokius ketinimus, kaip ir pažadus laimėti krepšinio čempionatą, bando paversti „tautosaka“. Vis dėlto atsipalaiduoti nereikėtų. Visokie valdžios sukurti šilumos bei energetikos monstrai ima taikytis į varguolio piniginę.

 

Ar įmanoma patikimai paslėpti savo pinigus nuo tų amžinai alkanų goduolių, jei gyveni name su centriniu šildymu? Galimybių nėra daug, bet yra. Siūlau atkreipti dėmesį į čia surašytas.

 

Jos sako, kad mano išlaidos šildymui, jei gyvenu ne prabangiai, neturi viršyti 25 procentų, šiltam vandeniui – 5 procentų, o šaltam vandeniui ir nuotekoms – 2 procentų šeimos pajamų. T. y., jei tos paslaugos kainuoja didesnę mano pajamų dalį, už jas moka valstybės biudžetu vadinamas biurokratų lovys. Peršasi paprastas sprendimas – artėjant šildymo sezonui reikia kruopščiai užkaišyti ne tik langus bei duris, bet ir savo pajamas. Idealiausias variantas – pajamas gauti šiltuoju metų laiku.

 

Tiesą sakant, mūsų šalyje jau seniai tai yra vieša paslaptis. Artėjant šildymo sezonui daugybė varguolių suskumba registruotis darbo biržoje. O jam pasibaigus, kad biržos klerkai nebelįstų į akis su savo kvailomis priekabėmis, vėl išsiregistruoja ir mėgaujasi nekontroliuojamu šešėliniu gyvenimu.

 

Bet argi taip negalėtų elgtis ir dirbantys piliečiai? Valdžia bando mums įpiršti visokius dvinarius tarifus. O gal mes jiems pasiūlome dvinarę darbo apmokėjimo sistemą? Šildymo sezono metu – minimalus ar net dar mažesnis atlyginimas už „sutrumpintą darbo laiką“, o šiltuoju metų laiku – gausūs priedai, kompensuojantys žiemos vargus.

 

Žinoma, tokią praktiką riboja klasių kovos sukelta pasitikėjimo tarp darbo ir kapitalo stoka. Bet yra nemažai individualių įmonių, kuriose dirba pats savininkas ir jo šeimos nariai. Yra visokių individualios veiklos atskalūnų. Veikia visuomeninės organizacijos, kuriose išsiverčiama be klasių kovos. Tie žmonės gali drąsiai paversti savo darbus „sezoniniais“. Pagaliau yra ir tikrai sezoninių darbų. Visa tai ir yra galimybės paslėpti savo piniginę nuo godžių varguolio prakaitu mintančių vertelgų.

 

Per šildymo sezoną tokiu spekuliaciniu būdu galima sutaupyti iki tūkstančio litų. Nedaug, tad gal nė neverta stengtis? Na, šiuo metu metinis minimalus atlyginimas, atskaičius mokesčius, suteikia apie 8 tūkstančius litų metinių pajamų. Taigi valdžią pasiryžęs apgauti varguolis 12 proc. savo pajamų galės skirti kitoms reikmėms. Žinoma, visada galima rinktis. Galima likti lojaliu valdžiai, juo labiau kad „partija ir vyriausybė“ žada nuo kitos vasaros 6 proc. padidinti minimalią algą (nuo šio padidinimo nuskaičiavus mokesčius liks tik 5 proc.). Bet ir tai nėra blogai. Juo labiau kad bus mokama ir nelojaliems, mėgstantiems savo pajamas palepinti šešėliu.

 

Jau įsivaizduoju, kaip mane keikia visokie „patriotai“ burbos. Linkėjimai jiems ir Andriui Kubiliui. Jo sugebėjimas patriotiškai meluoti ir tuo pat metu apvaginėti varguolius mane visada įkvepia. Jūsų keliamas triukšmas man skamba kaip aplodismentai.

 

Na taip, mano pateikta schema atrodo nelabai gražiai. Netgi nebandyčiau užginčyti jūsų teiginio „Jei visi šalies piliečiai imtų taip elgtis – valstybė bankrutuotų“. Tiesą sakant, aš dėl to neapgailestaučiau, bet manau, kad taip neatsitiks dėl paprasčiausios priežasties – godžios valdžios savisaugos instinktas padiktuos jai paprastą sprendimą, leidžiantį toliau mėgautis vagystėmis.

 

Manau. iškilus grėsmei bankrutuoti, valdžia be didelių ginčų pakels minimalią algą iki tokio dydžio, kad kompensacijos už šildymą sumažėtų iki minimumo. Be to, tai būtų dar ir pretekstas pasireikšti visokiems politikieriams, kurie neva rūpinasi varguoliais. Padidėtų politinė sumaištis, socialinės įtampos garo slėgis pakiltų ir taptų šilčiau gyventi.

 

Taigi siūlau nesibaiminti ir, dejuojant „patriotams”, visomis išgalėmis stengtis nuo valdžios slėpti savo pajamas. Slėpdamasis nuo jos kartu kovoji už didesnį atlyginimą, už geresnį savo ir savo artimųjų gyvenimą. Tegul šešėlis kelia politinę sumaištį, gal jis paskatins valdžios piramidę vengti griūties ir atleisti diržus, kuriais mus suveržė.

 

2011 10 06