anarchija.lt
AKTYVIZMAS

       AKTYVIZMO DIENOS'2007: GYVOJI UTOPIJA

       Fotoreportažas

       Paskutinės pavasario dienos atnešė tikrą stebuklą visiems dvasia jauniems aktyvistams, tiems, kuriems žmogaus laisvė ir socialinis solidarumas svarbesni nei valstybių sienos ar institucinė hierarchinė galia. Kėdainių rajone esančioje Leonardavo dvarvietėje š.m. gegužės 25–27 įvyko Radikalaus meno, gyvenimo būdo ir aktyvizmo stovykla.

      

       Šilti orai ir rengėjų – Vilmos bei Jurgio Pajuodžių iš Panevėžio bei Lauryno ir jo draugų iš Kauno – entuziazmas pritraukė į stovyklą daug įvairaus amžiaus, įvairius įsitikinimus ir gyvenimo būdą pripažįstančių žmonių. Penktadienio smagumai anarchija.lt grupei prasidėjo Vilmos Pajuodienės-Fioklos tapybos paroda „Pokalbiai su Che beržyne...“ Kėdainių evangelikų liuteronų bažnyčioje (kurią administruoja vienas iš dviejų dvasininkų, sutiktų mūsų judėjime – liuteronų pastorius Arvydas Malinauskas). Autorės darbuose po tam tikro meninio primityvizmo priedanga slypi maištinga revoliucinė prasmė. Vilma siekia dekonstruoti ikonas, dogmas, parodyti apokaliptinį buvimo šiame pasaulyje siaubą. Vaizduodama gamtos disharmoniją, ji kreipiasi į mus – kenčiančius nuo vartojimo, klimato atšilimo, socialinio nejautrumo.

      

       Kai atvažiavome į stovyklą (o įvažiavimas buvo papuoštas didžiąja A raide – tarsi anarchijos autobusų stotelė), jau vyko pasiruošimo darbai.

      

       Iškėlėme anarchistines vėliavas ir taip papuošėme organizatorių rūpestingai sukaltą sceną. Akį traukė įvairiaspalviai dredai ir apranga – kad ir žavios skaros ant kauniečių aktyvistų veidų. Kaip sakė kaunietis Laurynas, barjerų nebeliko po pirmojo vakaro – bendravo visi su visais, nebuvo nei autoritetų, nei mokinių.

      

       Visa tai sudarė gyvos, energingos, mąstančios viešosios erdvės įspūdį. Pažintis ir bičiuliškumą dar labiau įtvirtino vakaro laužas ir DJ'ų sukami reggae, punk bei senojo roko akordai.
       Šeštadienis prasidėjo nuo perkūnijos ir lietučio. Jo metu it Mozės krūmas degė Jurgio uždegtas laužas, pranašavęs vaisingą bendro darbo dieną.

      

       Diskusijos prasidėjo jau per pusryčius, kuriuos ant scenos gamino maisto gaminimo komanda, daranti „Food not bombs“ akcijas – jų tikslas yra vargšų maitinimas.

      

       Susėdusios saulės atokaitoje prisistatė grupės. Taigi, renginyje dalyvavo minėti „nebėk“ spausdinto žodžio ir „Food not bombs“ kolektyvai, „Vilnius hardcore“ pankai ir aktyvistai, „libertaria“ tinklapio kūrėjai, Po jų, Juliui paaiškinus smagią susitarimo rankų ženklais koncepciją prasidėjo diskusija apie G8 susitikimus ir protestus, pasitelkiant Gedimino iš „Kitų knygų“ atsivežtą fotomedžiagą. Buvo pasakojama apie absurdiškus G8 tikslus, apie aktyvistų pastangas blokuoti piktas oligarchų užmačias, aktyvistų strategiją ir taktiką po dviejų savaičių prasidėsiančio susitikimo Vokietijoje, Heiligendamme metu. Išgirdome nemažai teorinės bei praktinės informacijos, tačiau šios dalies pasakojimai nebuvo labai optimistiniai ir orientuoti į akcijas – tačiau juk sąmoningumo kėlimas taip pat jau yra kova prieš pasaulinio imperializmo, laisvosios rinkos ir kapitalizmo mechanizmus. Mes taip ir kovojam.
       Po pietų diskutavome mums rūpima tema – apie aktyvistų žiniasklaidą. Darius Pocevičius ir Kasparas Pocius pristatė anarchija.lt, papasakojo jos istoriją, buvo neapsieita be dovanėlių – specialiai renginiui paruoštų ryškiai raudonų marškinėlių. Juos laimėjo mergina, kuri rungtyje dėl skambiausio šūkio anarchija.lt puslapiui pristatė savo dvieilį: „Aš nemoku kurt eilių/duokit maikę, po velnių!“. Julius ir Lukas iš „nebėk“ kolektyvo kalbėjo apie zinų ir internetinės žiniasklaidos kūrimo patirtis Kaune, Solveiga ir kiti – apie Gyvas DIY ir infoshop'ų veiklą, Elena – apie anarchofeminizmo sklaidą start.fm radijo bangomis. Buvo nuspręsta imtis lietuviškos Indymedia – nepriklausomos internetinės žiniasklaidos kūrimo, blogų steigimo, įtraukiant kiek įmanoma daugiau alternatyvines idėjas išpažįstančių ir kartu veikti norinčių kolektyvų. Taip lengviau bus susižinoti ir organizuotis naujiems veiksmams, skleisti alternatyvią mintį visuomenėje.
       Po pietų dar buvo kalbama apie skvotus, iškeltas jų kaip organizacinių judėjimų centrų vaidmuo, Kopi socialinio centro uždarymas Berlyne susietas su G8 susitikimu, prisiminta Kopenhagos Ungdomshuset istorija. Svarstytos ekologinio kaimo kūrimo idėjos, Vilma su Jurgiu siūlė neapleisti tokios iniciatyvos, kartu kurti solidarumu pagrįstą utopiją.

      

       Vakarą praskaidrino gyva muzika: gitara grojo panevėžietis bardas Romas Liutikas, o jam pritarė vietinis senolis Jonas. Neblogos buvo čiastuškos! Su savo šunaičiu pasirodė ir mums prijaučiantis Paberžės klebonas, poetas maištininkas Skaidrius Kandratavičius. Jis atvežė mums šakočio. Kitoje scenoje įtaisytas kino projektorius rodė animaciją „Madagaskaras“. Dar buvo smagu išgirsti Lauryną, atliekantį savo grupės „Šlanga į gamtą“ dainas, savo ekspresija ir politine raiška primenančias geriausius rusų anarchistų grupės „Graždanskaja Oborona“ laikus.

      

       Naktį praleidę Paberžėje, tėvo Stanislovo tradicijas tęsiančio ir dėl to įvairių nemalonių užsitraukiančio kunigo Skaidriaus prieglobstyje, ryte vėl aktyviai dalyvavome renginyje. Buvo pristatytos ir išgraibstytos revoliucinės leidyklos „Kitos knygos“ knygos, tartasi kurti verslui atsparų ir maištingą leidybinį tinklą, panašų į Niujorko Autonomedia. Dar kalbėta, diskutuota apie horizontalumą kaip organizacinį alternatyvios bendruomenės kūrimo be hierarchijos principą.

      

       Visos diskusijos paliko labai gerą įspūdį. Nuostabu, kad vartotojiškoje visuomenėje tikslinės korporacijų ir kapitalistų auditorijos dalis – ypač jaunimas sugeba ne tik maištauti, bet ir lavintis, šviestis, svajoti nemenkinant vienas kito ir nesiekiant jaustis viršesniu – todėl prieš šitas, atrodytų, paprastas, bet įtraukiančias ir nenuobodžias diskusijas nublanksta net vadinamieji intelektualiniai festivaliai.

      

       O popiet viskas baigėsi. Buvimo drauge rezultatas – tarpusavio susipažinimas, ryšių užmezgimas ir viltis ateityje tapti organizuotiems, idėjiniu pagrindu sukurti kolektyvų tinklą, kuris ugdys atsparumą globaliniam kapitalizmui, kurs bendražmogiškomis vertybėmis pagrįstas alternatyvas.

      

       Jaučiamės kaip atsistoję bendro starto pozicijose, dėkojame rengėjams, džiaugiamės savaitgalio patirtimis – išties pajutome, kas yra utopijos dvasia.

       KASPARAS POCIUS

Į viršų