anarchija.lt
AKTYVIZMAS

       JOKIŲ SUPERMARKETŲ PER GAVĖNIĄ

       Gyvenimas be supermarketų? – ar tai įmanoma? Ar šiandieną galėtume gyventi be tokio patogumo, kaip totalus apsipirkimas po vienu stogu?
       Tai išbandyti sumanė viena Londono gyventoja. Vykdydama socialinį ir asmeninį eksperimentą, moterų labdaros darbuotoja, 23 metų Katie Austin, ruošiasi nesilankyti supermarketuose visą gavėnią.
       Senas krikščioniškas paprotys tarp Pelenų dienos ir Velykų atsisakyti reikalingų ir malonių smulkmenų dabar vis dažniau užmirštamas. Bet praktikuojanti anglikonė Austin, kurios motina yra Suffolko pastorė jau anksčiau per gavėnią atsisakydavo saldainių, šokolado ir putojančių gėrimų, o dabar atsisakys supermarketo paslaugų.
       Ji neturi didelių iliuzijų ir atvirai pripažįsta, kad tai bus sunku. Austin yra energinga virėja, priklausoma nuo didelių supermarketų tinklų, ir žino, kad bus labai sunku išsiversti be jų.
       Ji save vadina „sąmoninga pirkėja, žinančia, kad supermarketų fenomenas, be patogumo pirkėjams, turi ir kitą pusę. Austin tikisi paremti mažmenininkus ir vietinius gamintojus, dažnai prislėgus perkamosios supermarketų galios, bei yra susirūpinusi kitais trūkumais, pavyzdžiui, susijusiais su maisto pervežimu, maisto kokybe ne sezono metu ir aplinkos tarša.
       Taip pat ji nepatenkinta, kad supermarketuose, kuriuose supakuojamas vis didesnis kiekis produktų, jai tenka pirkti šešis ar keturis vietoj dviejų vienodų gaminių.
       „Nemanau, kad mums nereikia supermarketų“, mano Austin. „Jie yra patogūs. Bet nesinorėtų, kad žlugtų vietiniai gamintojai ir mažmenininkai. Stengiuosi būti atsakinga pirkėja. Visada perku obuolius, kriaušes, bulves iš Didžiosios Britanijos, nes manau, kad maisto produktų pervežimas daro aplinkai siaubingą žalą, ir ką nors šiuo atžvilgiu reikia daryti.“
       „Dabar turėsiu eiti pirkti daržovių į kelias atskiras parduotuves, o ne pirkti jas po vienu stogu, o tada atsiranda problemų dėl darbo valandų“, sakė Austin. „Dauguma mažų parduotuvėlių atidaroma tik darbo metu, todėl, užuot ėjus į parduotuvę po darbo, turėsiu išnaudoti savo pietų pertrauką“.
       Kita galima problema – būkime realistai – yra šviežumas. „Baisu pasakyti, bet reikės aukoti prekių kokybę. Supermarketuose prekės keičiamos kasdien, taigi, jos visuomet šviežios, o produktų kokybė mažose parduotuvėse galbūt ne visada tokia aukšta.“
       Moteris mano, kad apsipirkimas mažosiose parduotuvėse jai gali kainuoti brangiau, bet nesirenkant akis viliojančių supermarketo produktų, išlaidos gali susilyginti.

       Pagal The Independent paruošė Kasparas Pocius

Į viršų