anarchija.lt
AKTYVIZMAS

       JUODASIS BLOKAS

       Juodasis blokas yra bendraminčių grupė, susirenkanti protestų, demonstracijų ar kitokių įvykių, susijusių su klasių kova, antikapitalizmu ir antiglobalizmu, metu. Juoda apranga ir kaukės naudojamos tam, kad blokas atrodytų esąs vientisa didelė masė, jaustųsi solidarumas, revoliucinė atmosfera ir būtų išvengta identifikacijos.
       Esama klaidingo įsitikinimo, ypač oficialiojoje naujienų žiniasklaidoje, kad „Juodasis Blokas“ yra kažkokia tarptautinė organizacija – iš tiesų tai yra tik taktika, naudojama aibės demonstrantų. Vienoje demonstracijoje gali dalyvauti keletas juodųjų blokų, turinčių skirtingus tikslus ir taktikas. Kaip speciali grupė, jie neturi bendrai pripažįstamų principų ir įsitikinimų; tačiau daugumą praeityje susiformavusių juodųjų blokų sudarė anarchistai ir autonomistai, prie jų gali prisijungti daug kitų antikapitalistinių grupių. Kaip visos bendraminčių grupės, jie visi dalijasi atsakomybe ir turi bendrą tikslą, pavyzdžiui, blokuoti delegatų dalyvavimą verslo susitikime, bei bendrą visiems suprantamą taktiką.
       Juodieji blokai skiriasi nuo kitų antiglobalistų grupių, nes įprastai naudoja vandalizmą, niokoja nuosavybę, kad atkreiptų dėmesį į savo prieštaravimą tarptautinėms korporacijoms bei jų rėmėjoms – Vakarų vyriausybėms. Tai jie daužė Starbucks ir kitų parduotuvių vitrinas per 1999 Sietle įvykusias demonstracijas prieš PPO.
       Juodojo bloko tradicija išaugo iš devintojo dešimtmečio Vokietijos autonomen judėjimų. Autonomen, gindami skvotus ir solidarumo su Raudonosios Armijos Grupuote (RAF) demonstracijas rengėsi juodai. Juodus odinius švarkus skvoteriai dėvėjo dėl to, kad jie šildo ir padeda lengviau pakelti policininkų lazdų smūgius, o slidininkų kaukės filtruodavo ašarines dujas ir paslėpdavo žmogaus tapatybę. Pirmą sykį juoduoju bloku šie žmonės buvo pavadinti 1991 vasarį JAV, protestų prieš Persijos įlankos karą metu. Juoda spalva istoriškai asocijuojama su anarchizmu – juodos vėliavos plaikstėsi per riaušes dėl duonos, įžiebusias Paryžiaus Komuną.
       Juodasis blokas visada žygiuoja kartu, akivaizdžiai manifestuodamas anarchistinę ir antikapitalistinę politiką, žygiuodamas gatvėmis be leidimo, atitraukdamas policiją, klaidindamas ją, išlaisvindamas žmones, jau areštuotus policijos, suteikdamas pirmąją pagalbą nukentėjusiems nuo ašarinių dujų, statydami barikadas, atakuodami ir nuginkluodami policiją ir demaskuodami policininkus, vaidinančius juodojo bloko narius. Kai kurie juodojo bloko nariai angažuojasi taip pat vandalizmui, riaušėms ir gatvės mūšiams. Nors juodasis blokas daugiausiai dalyvauja tiesioginiuose veiksmuose, jis taip pat palaiko simbolinius veiksmus, tokius kaip nuosavybės naikinimą: paprastai jų taikiniu tampa bankai, instituciniai ir korporacijų pastatai bei videokameros mieste. Paprastai tai daroma dėl simbolinio protesto.

       Pagal wikipedia parengė KP

Į viršų