anarchija.lt
AKTYVIZMAS

       SKVOTŲ VASARA SUOMIJOJE

       2007 metų vasarą skvotinimas paplito po visą Suomiją. Helsinkyje užimti šeši namai Turku – du, bet iš abiejų pastarųjų žmonės iškeldinti. Tamperėje buvo sukurtas ir tebefunkcionuoja vienas socialinis centras.
       Namus užiminėti pradėta gegužę, kai Helsinkio Katajanokka priemiestyje buvo sukurtas socialinis centras. Po to, kai žmonės buvo iškeldinti iš Karku socialinio centro, Hakaniemi buvo užimtas apleistas restoranas. Dar po kelių savaičių buvo užimtas Punavuori rajone esantis pastatas. Po dviejų savaičių iš šio socialinio centro taip pat buvo išvaikyti žmonės – šįkart tam prireikė didžiulės policijos operacijos, tvarkos sergėtojams padėjo Suomijos pasienio apsaugos malūnsparnis.
       Rugpjūčio 2-ąją vėl buvo užimtas ir socialiniu centru paverstas namas Vallila rajone. Šis socialinis centras vis dar aktyviai veikia. Jame buvo organizuota keletas koncertų, diskusijų, piratinio kino seansų ir kitokių pramogų. Nuvargusi nuo dažnų užėmimų valdžia demonstravo savo valią surasti vietos socialiniam centrui, bet derybose rezultatų nepasiekta. Biurokratai pasisakė už žmonių iškraustymą iš skvotų ir teigė, kad užimti namai miestui yra per brangūs. Tuo pat metu miestas išleidžia milžiniškas pinigų sumas, norėdamas paremti projektus, tarnaujančius tik privatiems ekonominiams interesams. Po trečiojo socialinio centro užėmimo miesto valdžia, atrodo, leis skvoteriams gyventi tame name. Vėlgi buvo suprasta, kad laisvų miesto erdvių poreikio negalima nuslopinti prievarta.
       Pirmais šio tūkstantmečio metais Suomijoje daug kas užiminėjo namus, taip Herttoniemi buvo sukurtas Siperia autonominis socialinis centras. Po kelių ramių metų, kai sudegė Siperia, 2006 birželį kilo naujas skvoterių judėjimas. Entuziazmas, kurį įkvėpė Ungdomshuset Kopenhagoje ir kitų skirtingose Europos šalyse įsikūrusių socialinių centrų pavyzdys ir įniršis prieš represijas buvo svarbus impulsas atsirasti šiam judėjimui.
       Kova dėl miesto erdvių kontroliavimo pastaraisiais metais buvo apribota iki kovos prieš policijos ir privačių apsauginių represijas prieš graffiti menininkus, nebeįmanoma kurti pozityvių alternatyvų miesto erdvės privatizavimui ir patekimui į kapitalistų rankas. Dabar, prasidėjus užėmimams ir įkūrus naujus socialinius centrus, iškilo galimybė kurti ir ginti kooperacijai ir kultūrai skirtas autonomines ir laisvas zonas. Naujajame skvoterių judėjime yra daugiau žmonių, ir jis yra aktyvesnis, nei anksčiau.
       Net jei valdžia ir šį kartą mėgins iškraustyti žmones iš naujo socialinio centro, užėmimai tęsis. Miesto erdvė neturi jokios vertės, jei joje negyvena žmonės – štai kodėl žmonės neturi mokėti už savo gyvenimą mieste.

       Pagal infoshop.org parengė KP

Į viršų