Čekijoje teismo sprendimu uždrausta ultranacionalistinė Darbininkų partija
politika

delnicka strana vandas        Trečiadienį, vasario 17 d., Čekijos teismas uždraudė uktraradikaliąją dešiniąją Darbininkų partiją (Dělnická strana, DS). Teisėjas Vojtechas Simicekas per Brno mieste surengto teismo posėdį pareiškė, kad partijos veikla yra rasistinė ir neabejotinai susijusi su nacistine ideologija. Partijos nariai ne kartą buvo kaltinami visoje Čekijoje įvykdytais išpuoliais prieš vietinius romus.

 

Aukščiausiasis Čekijos administracinis teismas nusprendė, kad partijos programa pilna ksenofobiškų, rasistinių, šovinistinių, homofobiškų bei antisemitinių idėjų. Be to, joje rašoma, kad partija siekia diskriminuoti imigrantus, grąžinti mirties bausmę ir įvesti būtiną tautybės žymėjimo spaudą piliečių pasuose. Teisėjų kolegija taip pat pareiškė, kad partija semiasi įkvėpimo iš Vokietijos nacių ir turi ryšių su rasistinėmis grupuotėmis.

 

Tai pirmas toks Čekijos aukščiausiojo administracinio teismo sprendimas nuo pat 1989 metų. Nutraukti šios mažos partijos veiklą vyriausybė siekė dar 2008 m., bet 2009-ųjų kovo mėnesį vykęs teismas atsisakė tą padaryti.

 

Darbininkų partija (Dělnická strana) buvo įkurta 2003 metais. Iš pradžių jos arsenale buvo plačiai naudojama socialistinė simbolika bei retorika, tačiau netrukus ji radikaliai pakeitė savo kryptį ir ėmėsi propaguoiti nacionalizmą, besiribojantį su nacizmu. 2008 m. rudenį šios partijos smogikai ne kartą rengė žygius į Janovo kvartalą Litvinovo mieste, kuriame gyvena daug romų tautybės žmonės. 2008 m.lapkričio 17 d. per partijos išprovokuotus susidūrimus su policija buvo sužeista 14 žmonių.

 

Darbininkų partijos atstovai turėjo kelias deputatų vietas įvairiose Čekijos miestų savivaldybėse. 2006 m. vykusiuose šalies parlamento rinkimuose Tomašo Vando vadovaujama partija surinko 0,23 proc., o 2009 m. Europarlamento rinkimuose jai pavyko surinkti 1,07 proc. balsų. Apklausos rodė, kad šiai partijai nebūtų nepavykę peržengti reikiamos 5 proc. ribos ir patekti į parlamentą.

 

Politikos apžvalgininkai mano, kad šis precedentas gali sukelti grandininę reakciją visoje Rytų Europoje ir buvusioje Sovietų Sąjungoje. Kiekvienoje iš šių šalių veikia ultarnacionalistinės partijos ir judėjimai, kurių programos labai panašios į uždraustosios Čekijos Darbininkų partijos programą. Lietuvoje labai panašią ideologiją šiuo metu propaguoja M. Murzos Nacionaldarbininkų sąjūdis ir M. Kundroto Lietuvių tautinis centras (LTC), siekiantis įvesti visuotinį karinį rengimą, lietuviamas išduoti „kilmės dokumentus“, įvesti mokesčius darbdaviams už kiekvieną įdarbintą imigrantą ir pan.

 

a.lt info, 2010 02 18

 

Taip pat skaitykite: Čekų neonaciai vėl ketino surengti baudžiamąjį žygį į romų kvartalą (video)

 

                delnicka strana