Vieša diskusija: Kodėl Lietuvoje suaktyvėjo svastikos garbintojai?
politika

svastikos garbintojai 1        Kelis pastaruosius mėnesius Lietuvoje itin suaktyvėjo svastikos garbintojai, teigiantys, kad svastika yra tikrasis Lietuvos, kuri, jų nuomone, kadaise vadinosi Sarmatija, simbolis. 2010 m. vasario 16-ąją jie demonstravo plakatus su svastikomis Klaipėdos centre, o kovo 31 d. svastikos mirgėjo Vilniuje, prieš prezidentūros langus.

 

Viešas nacistinės svastikos demonstravimas Lietuvoje yra uždraustas, tačiau svastikos garbintojai teigia, kad svastika – ne nacistinis, o senovės Sarmatijos simbolis. Be to, savo plakatuose jie iš tikro vaizduoja ne 1933-1945 m. nacistinės Vokietijos simbolį (juodą svastiką baltame apskritime ant raudono fono), o Lietuvos archeologinių radinių nuotraukas. Vis dėlto svastiką, jei ją ir pripažinsime vienu seniausių įvairių tautų simbolių, XX a. viduryje visiškai diskreditavo naciai ir užkirto kelią bet kokiam šio ženklo naudojimui kitokia, ne nacistine, prasme.

 

Kad atsakytume į diskusijos antraštėje suformuluotą klausimą, turime trumpai panagrinėti hipotezę apie Sarmatijos egzistavimą. Sarmatijos mitą yra gana tiksliai įvardijęs V. V. Landsbergis: „Prieš tūkstantį metų pieštuose Europos žemėlapiuose randame valstybę, vadinamą Sarmatija. Ji apima didžiąją dalį Europos, driekiasi iki pat Kaukazo, iki Rusijos platybių. Jos centre randame Nemuną bei dabartinę Lietuvą. Vėlesniuose žemėlapiuose centrinėje Sarmatijos teritorijoje susiformavo Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė.“ 

 

Norėdami susieti senovės Lietuvą su svastikos simboliu, turime teigiamai atsakyti bent į tris klausimus:

 

1) Ar Sarmatija iš tikro egzistavo?

2) Ar Sarmatijos simbolis yra svastika?

3) Ar Sarmatija yra senovės Lietuva?

 

Deja, atsakydami „taip“ į visus šiuos klausimus, svastikos garbintojai remiasi tik miglotomis hipotezėmis ir etimologiniais kalbiniais žaidimais. Sarmatijos mitas grindžiamas senovės graikų ir vėlesniais žemėlapiais (dažniausiai – 1598 m. Ptolemėjaus nupieštu žemėlapiu), kurie labai plačiai interpretuojami. Senovės sarmatų tapatinimas su vėlesniais baltais ar LDK gyventojais grindžiamas naudojamų simbolių, ginkluotės, laidojimo bei vietovardžių panašumu, tačiau tas panašumas anaiptol neįrodo, kad sarmatai buvo tolimi lietuvių protėviai. Ypač jei turėsime omenyje, kad Sarmatijos mitą savinasi ir kai kurie rusų istorikai. Pvz., dviejų Maskvos universiteto matematikų – akademiko A. Fomenkos ir mokslų kandidato G. Nosovskio – tyrimuose stengiamasi įrodyti, jog Skitija ir Sarmatija yra senovinės rusų žemės. Galiausiai, svastikos simbolis senovėje buvo naudojamas beveik visuose pasaulio žemynuose, tad jis anaiptol ne vien senovės sarmatų, o greičiau induizmo, budizmo ir džainizmo simbolis.

 

Stebint Lietuvoje vykdomą svastikos propagavimo kampaniją, sunku patikėti, kad ji vykdoma moksliniais istoriniais tikslais. Greta Sarmatijos „fanatiko“ Aivaro Lileikos, save vadinančio Londono Metropolitano universiteto paskaitininku, kampanijoje aktyviai dalyvauja klaipėdietis reklaminių skydų projektuotojas Linas Zeniauskis ir vilnietis verslininkas Milvydas Juškauskas, išgarsėjęs kelių policiją demaskuojančiais filmukais. Į kampaniją įsitraukė ir ultradešinysis žiniasklaidos magnatas Kęstutis Pūkas.

 

Pažiūrėkime, ką gi jie propaguoja:

 

Linas Zeniauskis: „Taigi „patriotizmas“, t.y. tautos vertybių puoselėjimas, kviečia į žygį visus tautiečius, kurio metu atmesime primestus mums „simbolius“, atrasime tikrąsias mūsų protėvių vertybes, gyvenimo tikslus, kurie neatsiejami nuo tikrojo pasaulio suvokimo, harmonijos su gamta ir teisingos veiklos. Iškėlę šių vertybių atspindį – Saulės ženklą, išsiskirsime Europos tautų mėsmalėje savitu pasaulio suvokimu. Tuo paskatinsime visų tautų nubudimą ir padėsime atrasti prigimtinę kūrybą, augimą bei atsinaujinimą skatinantį, visiems bendrą SAULĖS ŽENKLĄ.“

 

Milvydas Juškauskas: „Tyrėjų išvadų visuma įrodo, kad tūkstančius metų svastikos buvo protėvių ženklai. Jais žymėtos mūsų prigimtinių savybių genuose sukūrėjų gyvenimo vietos nuo Egipto iki kur esame dabar. [...] Mūsų protėvių išeiviai prieš 3,5 tūkst. metų ir vėliau svastikas paskleidė, nuvykę gyventi Pietinėje Azijoje. Jų ir vietinių tamsių žmonių kalbų susimaišymu susidarė sanskrito kalba. Indijos, Pakistano ir Afganistano žemėse tebegyvena arijai — visiškai lietuviškos išvaizdos mėlynakiai, žaliaakiai, šviesiaodžiai.“

 

Taigi svastikos garbintojų kampaniją reikėtų kildinti iš pastaruoju metu visoje Rytų Europoje suvešėjusio kraštutinio nacionalizmo ir tautinės bei rasinės viršenybės siekių. Tai dar viena nacionalizmo ir rasizmo grimasa. O gal aš klystu?

 
N.K.
2010 04 06
 
Klaipedos gyventojai su svastika
Klaipėdos gyventojų „šišioniškių“ fotografija, www.facebook.com

 

 

Komentarai  

 
0 # o gal čia tiesiog Klaipėdos reklamščikų biznis?che che Y-m-d H:i
Jų skrajutėje, kurią dalino per vasario 16, buvo parašyta: "Dabar palanku atkurti mūsų tautodailės daiktų su Sarmatijos Lietuvos svastikomis gamybą ir jų pardavimą svetimtaučiams. Gaminiai su žinomiausiu mūsų ženklu duotų pajamų lengviau ištverti mus skurdinančią pasaulio gobšuolių krizę".
 
 
+4 # .tomas Y-m-d H:i
nežinau kiek lietuvių kildinimas iš sarmatijos ir jos egzistavimo svarstymas gali būti rasizmo grimasa. bet klysti del šių dalykų:
1. Lietuvoje uždrausta nacistinė simbolika. ne svastika, o nacistinė simbolika - juoda svastika baltame apskritime, raudoname fone, besisukanti tam tikra puse ir pasvirusi tam tikru kampu. šie žmonės demonstravo archeologinių radinių, rastų baltų gyventose teritorijose nuotraukas. toli gražu ne nacistinius simbolius, kadangi tie radiniai egzistavo gerokai prieš trečiąjį reichą.
2. naciai nediskreditavo visų svastikų, tik anksčiau mano apibūdintą. jei tai nebūtų tiesa, svastikų negalėtų naudoti krišnaitų ašramuose, kurių apstu europoje. ar jūs teigiate kad krišnaitai irgi naciai?
3. savo argumentuose naudojote apeliacijos į asmenį loginę klaidą.
4. nors pažiūrėjus laidą kitokia lietuva, bei youtube.com paplatintą lielikos paskaitą mane suėmė juokas, tačiau aš nepritariu svastikofobų keliamai isterijai. svastika yra senovinis indoeuropiečių simbolis, ir jo nereikia bijoti. tai tik simbolis.
 
 
+1 # ATS: .linaxsas Y-m-d H:i
Pritariu!
 
 
+3 # NeraTiesiog Y-m-d H:i
Tiesiog neturim kitokiu simboliu. Svastika, Vytis ir Gediminaiciu stulpai. Viskas, tiek tos Lietuvos ir tera.
 
 
0 # TVARKA IR TEISINGUMAS!^.^ Y-m-d H:i
Žiūrėkit ką radau:
http://www.boston.com/bigpicture/2010/03/on_the_spot_with_kim_jong-il.html

Ir čia dar filmas:
http://www.youtube.com/watch?v=2BGMQ2hQNBU&feature=related
 
 
+1 # FailEpic Y-m-d H:i
Aš nesuprantu žmonių. Tiek prisikabinę prie tu etikečių, kad jau net vemti norisi. Kaip dėl kažkokio kreivo "kryžiaus" kelia tokias diskusijas. Ir šiaip temos pavadinimas nelabai siejasi su turiniu. Čia labiau ginčas: sarmatai mes ar ne. Ir netgi jo prasmės nematau.

Tačiau, jei grįžti prie etikečių, tai aš nekenčiu anarchijos raudonos spalvos. Jei ji siūlo taiką, lygybę, ramybę ir t.t. tai kokio velnio spalva raudona??? Neišprusęs žmogus (o tokių dauguma), kaip ir svastikai lipdys nacizmą, o raudonai spalvai - komunizmą.

Kodėl nenaudoti žydrai žalios ar panašios spalvos. Juk jau senai nustatyta, kad yra atitinkamos asociacijos su spalvomis. Kaip kad melsva/žalsva - patikimumas/ram umas. Raudona - agresija/iššūkį ir t.t.

Vienaip ar kitaip, chebra užsiima marazmais. Ir šiaip pastebiu, kad dabar kažkokia dvikova vyksta. Naciai vs anarchistai. Neturit ką veikt ar kaip? :-)
 
 
0 # taip taiptaip taip Y-m-d H:i
Svastika....Sva stika - Švaistiklis?
Tai senasis MB žeklas:-)
Keturtaktis variklis ir ko jus ten daugiau ieškot?
:-)
 
 
0 # svastikos išgelbės Lietuvą...Justelis Y-m-d H:i
Nesikartojant, visiškai sutinku su Tomu, Tiesiog ir Epic.
Tiek svastikomanai, tiek svastikofobai daro apeliacijos į debilizmą propagandinę klaidą.
Apsišikit sau galvas ir eikit su Dievu.
 
 
-1 # !!!slavik Y-m-d H:i
virai, ar gyrdejot???? afrykoj nigeriai uzmuso vien naci!!!! vo ce tai kova!!!! kvieciu vysus i svianta kova pries fashyzma!!!! kas su manym???
 
 
+4 # Žvaigždikis - Svaixtixneronoop Y-m-d H:i
Žvaigždikis (Žvaigždystis, Žvaigždukas, Švaistikas) – Žvaigždžių dievaitis, galingas šviesos dievas, kuris reikiamu momentu teikė šviesą javams, žolei ir gyvuliams. Žvaigždikas turėjęs žmoną, dangaus sužadėtinę, žvaigždžių deivę Žvaigždunką. Abu jie buvo žvaigždžių valdytojai.
Prūsų žodis „zvaigsteks“, reiškia šviesą, jis giminiškas su graikų „Febas|Febus“, lietuvių „žvaizde“ (vėlesne „žvaigžde“), latvių „zvaigzne“, slavų „zvezda“. Dievas Žvaigstikas, jeigu ir netolygus graikų dievui Febui, yra su juo bendros kilmės: ir pirmasis, ir antrasis išvesti iš indoeuropietišk o žodžio „ghvoigvos“ – šviesa.
Vinkšnynės piliakalnyje buvęs užkeiktas karalaitis Žvaigždikis, kuris neprisileisdavę s krikščionių – į jų pastatytus kryžius trenkdavęs Perkūnas. Kitur sakoma, kad Žvaigždikio šventykla esanti užlieta ežero dugne ir iš ten žyniai keršija krikščionims. Dar kalbama, kad Žvaigždikis turėjęs kalaviją, kuriuo galėjęs užkariauti visą pasaulį, bet jį pavogusi ragana.

Legendos

Žvaigždikio vardas išliko ir archainiuose užkalbėjimuose nuo gyvatės, kuriuose jis vaizduojamas raiteliu: „Jojo Švaistikas per lygų lauką, per žalią girią. Jo žirgas koja gyvatę pamynė, per vidurį sutrynė. Gyvatė raitosi, aplink kojas vyniojasi, aukščiau kulno žirgą kanda, žirgui žaizdą daro, žirgo kraują nuodija. Žirgas žvengia, šventam Švaistikui skundžiasi. Švaistikas nuo žirgo nusėda, gyvatei kalba: “Aš tavi užgavau, tu mani užgavai. Atlaisk man, dovanok man, ir aš tau atlaidžiu, dovanoju. Per Švaistiko žodžius dovanok (sakomas ligonio vardas), atlaisk, kaip jis tavi gyvų atlaido".

Baltų dievų sąrašai. Prūsų dievai: dangus - OKOPIRMS, saulė - SVAIXTIX, jūra - AUTRIMPS, upės - POTRIMPS, ir t.t., požemio karalystė - PEKOLS;
Vladimir Toporov "Baltų mitologijos ir ritualo tyrimai"

ŠVAISTIKAS, prūsų dievo vardas: Jo vardas lietuviškai būtų švaistìkas K.Būg.
Lietuvių kalbos žodynas

Prūsų SWAYXTIX, Lietuvių ZVAIGŽDIKAS - šviesos dievas dažnai vaizduojamas kaip vytis su kardu.
Teodoras Narbutas "Lietuvių tautos istorija"
(tai pat skaityti S.Daukantą)

ŽVAIGŽDIKIS, laimingiausias žmogus:
Išliko legenda, kad jie gimė paženklinti žvaigžde – žvaigždikiais E.Miež.
Lietuvių kalbos žodynas
 
 
0 # ?Heh Y-m-d H:i
Na ir?
 
 
+2 # ir vėl nei pavadinimas, nei straipsnis, nei turinys neatitinka tikrovės.G.P. Y-m-d H:i
Kernavė 13-14amžius
Rokiškyje stovintis paminklas (1928m)

Ne savastikos buvo demonstruojamos , o archeologiniai ir meniniai dirbiniai, kurie egzistavimą neigia mūsų istorikai.
- Matote yra taip, kad Archeologiniai radiniai visiškai prieštarauja mūsų dabartinių istorikų "Šizofrenikų" paistalams.
- Visame pasaulyje mokslas remiasi archeologiniais radiniais. (tik ne mūsų).
- Daugiau nieko negaliu pridurti išskyrus tai, kad straipsnio rašytojas yra mažai žinantis, dėl to ir prirašė nesąmoningų sulyginimu kurie nieko bendro su tikrove neturi.
 
 
+3 # ...... Y-m-d H:i
PVZ: Bumblauskas... tai kad jis šneka per TV, tai nereiškias, kad jo šnekos remiasi faktais.., nes daugelio atvėju jis pats sau prieštarauja.
- O tie kas aklai tiki TV, tai čia jau jūsų kaip asmenybių problema, kad nesugebate atskirti tikrovės nuo paistalų.
- Reikia tik apsidairyti aplinkui, ir pasidaro viskas aišku, nes tikrovė skirtingai nuo šizofrenijos vienija, o ne skaido.
 
 
+3 # ...Linas Zeniauskis Y-m-d H:i
Herodotas, Tacitas ir Ptolomėjus, juos citaves Simonas Daukantas šizofrenikai ? Prie jų dar priskirkim A.V.Kojelavičių , Erazmus Stellą, P.Dusburgietį, S.Grunau ir J.Lasickį su jo viduramžias išleista knyga ir sovietmečiu perleista lietuviškai "Apie žemaičių, kitų sarmatų bei netikrų krikščionių dievus" ir dar daugelis mažiau žinomų vardų .... kas čia šizofrenikai?
 
 
0 # hehIlythiiri Y-m-d H:i
siaip, dar pries 2 metus Sarmatija buvo ne zodis pagrinde tik istorikams :-)

manau, visa sita varke su Sarmatija yra propagandinis projektas ir tiek.

bet nemazas. Rusiskai paieskokit - rasit ir pramoginiu knyguciu, ir pramoginiu serialu, ir pavadinkim idomios reputacijos profesoriu atsiliepimu ir pasisakymu :D
Projekto kryptis ir pobudis irgi matosi - nenauja tai, perdazyta tiesiog ...
 
 
-1 # @Anarchist Y-m-d H:i
šiaip dauguma nepastebėjo pagrindinio..
Kokiu tikslu tos svastikos vis gi demonstruojamos?
ar tai tik nebus, kad tie teigs vėliau, jog naciai buvo sarmatų vienytojai, ar tik nesusikurs vėliau visokios okultinės/misti nės alia nacių Ahnenerbe...ben t jau man atrodo, kad bandoma ne "istorinį teisingumą" padaryti, tik pasinaudoti ta svastika, kaip priemonę.

Apie ten masonišką penkiakampę žvaigždę, tai juokas paėmė...pralink smino :D

ai dar, kokia vis gi ta svastika, įveskite google hitler standart arba http://3.bp.blogspot.com/_MDQXhDAkFfU/Rtv0bNbxk1I/AAAAAAAAARs/6ku_VXewLxc/s400/Adolph-Hitler-Banner-Standard-Nazi-Third-Reich-Flag-01LG.jpg
va ir ne tik pakrypusi yra..
 
 
0 # BOOOM!!!!!pekA Y-m-d H:i
Labai gražu:
http://www.youtube.com/watch?v=MJzdgZ1lOTA
 
 
+1 # todėl, kad+ Y-m-d H:i
Todėl, kad "gyvensim kaip švedai" dabar skamba kaip anekdotas...
ir
...postmodernistinis chaosas galvose.
 
 
+4 # Šiek tiek iš svastikos garbintojų parapijosVytautas Y-m-d H:i
Svastika yra geometrinė figūra būdinga viso pasaulio mene. Dažnai pasaulio mene ji pasirenkama kaip simbolis, ir dažnai tas simbolis būna populiarus.

Čia minimi svastikų garbintojai visų pirma apeliuoja į Sarmatijos istorinį regioną senovės Europoje (nekreipkim dėmesio į įvairiais istorines prielaidas ar pseudoistorines interpretacijas ). Šiame regione, archeologiniuos e kapinynuose aptinkama daugybė svastikos pavidalo dirbinių, panašių aptinkama ir Lietuvos kapinynuose. Gimbutienė, kaip garsėjanti anarchistė ir (tarkim pimityviųjų) komunistinių idėjų tyrinėtoja senojoje šamanistinėje Senosios Europos kultūroje tyrinėdama baltų meno simboliką aptaria ir baltiškos svastikos reikšmę pasaulio kontekste, nors aišku ten pagrindo šiek tiek ir trūksta.

Metalo mėgėjų subkultūroje svastika yra pagoniškojo metalo simbolis (ar tai būtų Lietuva, ar Latvija ar Skandinavija) ir tai nieko bendro neturi su Hitleriu, nes tos pačios svastikos randamos archeologinėse kapinynuose ir traktuojamas kaip reikšmingas tų senųjų kultūrų simbolis.

Lygiai taip pat svastika yra reikšmingas simbolis besiorganizuoja nčiose pagoniškose ir neopagoniškose religijose, kurios su Hitleriu nieko bendro neturi, mat jos labiau atstovauja socialistines idėjas, išimtis gal kelios menkos Asatru grupelės, pagal kurių narius buvo nustatytas ir pripaišytas fašizmas visiems religijos praktikantams. Tačiau Europiniu mastu fašistų daugiau pasitaiko tarp katalikų, nei pagonių.
Šia tema rekomenduoju "Michael York. Pagoniškoji teologiją" kur glaustai apžvelgiamos panašios bėdos.

Svastika yra universalus, tačiau tuo pačiu ir reikšmingas lietuvių kultūros simbolis (nors slavų archajiniame mene ji pasitaiko dažniau).

Žalčių svastika yra ir baltų tikėjimo bendruomenės - Romuvos emblema.

Hitlerininkai kaip svastikos garbintojai tėra maža grupelė Murzininkiško jaunimo, į kurį nieks rimtai nežiūri.
 
 
+2 # Plepalų rašytojamsŽurnalistams laikas gydytis Y-m-d H:i
APKALBŲ AUTORIAMS - tarkitės su straipsnyje paminėtais asmenimis ar jie sutiktų atsakyti į jūsų klausimus. Jei sutiks - klausimus savo rašykite ir jų atsakymus neperdarytus. Dabar pateiktas išrankų jovalas su sujaukėjo "išvadomis" ir klausimais apkalbėti pateiktą jovalą :-)
 
 
+2 # 2010 03 31 filmas svastikos prie prezidentūrosLDK Y-m-d H:i
http://www.youtube.com/user/Lietuvai#p/a/u/0/3yje18MVnNs
 
 
-2 # ziniaiterminai Y-m-d H:i
"Taigi svastikos garbintojų kampaniją reikėtų kildinti iš pastaruoju metu visoje Rytų Europoje suvešėjusio kraštutinio nacionalizmo ir tautinės bei rasinės viršenybės siekių. Tai dar viena nacionalizmo ir rasizmo grimasa. O gal aš klystu?"

Nacionalizmas – 1. Ideologija ir politika, grindžiama tautos didybės, galybės kėlimu, tėvynės ir pačios tautos šlovinimu. 2. Judėjimas, kuriuo siekiama suvienyti žmones kalbos, kultūros, etninių ir kt. ryšių pamatu. (Dabartinės lietuvių kalbos žodynas)

Rasizmas - teorija, skelbianti, kad vienos rasės esančios pranašesnės už kitas.
 
 
+3 # daugiau skaitykitAusrine Y-m-d H:i
Labai liudna , kaip bandoma eiti i diskusijas nezinant istorijos . Autorius yra tiesiog fanatikas , o su fanatiku diskusiju buti negali...
 
 
+2 # SvastikaLukas Y-m-d H:i
Nešiosiu svastiką kiek norėsiu ir kada norėsiu, ir niekas man neuždraus.
 
 
+2 # Ats: Vieša diskusija: Kodėl Lietuvoje suaktyvėjo svastikos garbintojai?Simanavicius Y-m-d H:i
Mane svastika veza ir te nieks nedrista jos niekint ar apsaukinet kokiais tai nacistiniais simboliais..Tas pats ir su 5-kampe zvaigzde..Absur das teikti,kad koks nors rezimas pasinaudojas sneiausiais sibmboliais gali juos sugadinti, ar pakeisti ju prasme..Toks gali buti tik siauraziuriu mastymas.
 
 
0 # NEBŪKIME ŠLIUŽAIS ...ANTANAS Y-m-d H:i
Kiekvienas turime savo nuomonę , bet nereikia akivaizdžiai meluoti ir klaidinti žmonių . Jūs rašote "“ Aivaro Lileikos, save vadinančio Londono Metropolitano universiteto paskaitininku," Jis ten ir dirba , o čia aiškiai labai norima sumenkinti A.Lileikos asmenybę , net melagiu apšaukti parašius " save vadinančiu " .Nesu Lileikos gerbėjas , bet nemėgstu ir melo . Būkime vyrais ir žaiskime sąžiningai ...O tai , tik perskaičius vieną šitą frazę , supykino ir visas straipsnis jau pasidaro abejotinas ..Net neužteko drąsoa pasirašyti savo vardu , gerbiamas N.K. :) Nebūkime menkais šliužais ...Linkiu tapti tikru vyru :)
 
 
+2 # ATS: Vieša diskusija: Kodėl Lietuvoje suaktyvėjo svastikos garbintojai?Lukas Y-m-d H:i
Aš negaliu viešai publikuot tik trečio reicho sukurtų plakatų, vėliavų ir kitų akseasuarų, tokių kaip: ženkliukai, pakabukai, žiedai ir kitos smulkmenos. O svastiką galiu rodyt kam noriu, kada noriu ir kaip noriu ir man teisėsauga ir visos kitos institucijos, kurios atsakingos už kažkokios neleistinos simbolikos platinimą, nieko negali pasakyt...