Donatas Paulauskas. Kovo 11 d. maršas – oficialiosios politikos grimasa
politika

fasizmui ne policija     Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną sostinėje vėl buvo surengtas neonacistinių, fašistinių ir radikaliai nacionalistinių jėgų maršas. Nors šios jėgos save lyriškai vadina „patriotiniu jaunimu“, tiek sąžininga spauda, tiek sąžiningi asmenys, žinantys istoriją ir turintys bent šiokius tokius intelektualinius bei analitinius gebėjimus, kurių dar neaptemdė neapykanta, kasmetinius maršus laiko neonacizmo ar bent fašizmo apraiška.


     Tuo metu maršo organizatoriai, neneigdami, kad žygiuoja ir XX a. žiauriausių ideologijų šalininkai, taip pat lyriškai priduria, kad tarp jų marširuoja ir įvairiausių pažiūrų „tautininkai“.

     Bet kas toji palyda, jei ne paslaugūs neonacių bendrininkai, žygiuojantys po jų vėliava „Už gimtąją Lietuvą, rasę ir tautą“? Kurie žmonės, nepritariantys neonacizmui ir fašizmui, mielai žygiuos kartu su šių kraupių ideologijų šalininkais ir tokiu būdu leis save tapatinti su jais? Tokių nerasime, nes tai nesuderinama nei su sąžine, nei su logika, tad visiems maršo dalyviams vienokia ar kitokia forma minėtos idėjos nesvetimos, o daug kam – itin artimos. Taip, greičiausiai tas simpatizavimas nevienodas – parankiai susiklosčiusioje situacijoje vieni atliktų vadų, kiti – paklusnių funkcionierių vaidmenį, bet nė vienas, matyt, nesuabejotų krypties į kraštutinę dešinę teisingumu.

     Kaip ir neabejoja dabar. Juk ką reiškia tokie jų idėjinių vadukų pareiškimai kaip „būtina išvalyti Seimą nuo kosmopolitinių partijų“ arba „reikia perskirti šiandien visiškai aiškiai Lietuvos visuomenę – į dalį tų, kurie nori gyventi Lietuvoje, ir dalį tų, kuriems ant Lietuvos nusispjaut“, jei ne agitavimą smurtiniam perversmui („politinių valymų“ metafora turi nedviprasmišką istorinę reikšmę) ir piliečių išrūšiavimą pagal „tautos priešo“ kriterijų? Ką reiškia atviru tekstu neonacių viešai deklaruojami grasinimai „šiurpiu scenarijumi“, kai atėjus tinkamam laikui bus prisimintas kiekvienas, kuris jiems priešinosi? Ką reiškia internete kaupiami sąrašai žmonių, pasirašiusių peticijas prieš neonacizmą? Kiek ir kokių dar užuominų reikia, kad būtų suvokta ir visais lygiais atitinkamai sureaguota į tokius fašistinės ir nacistinės kilmės pareiškimus?

     Kiek laiko truks, kol bus pagaliau viešai ir plačiai bent paklausta – kokios politikos leido susiformuoti tokiems judėjimams? Kokios politikos leidžia jiems gyvuoti, palaiko juos? Viena iš politikų, lemiančių minėtų judėjimų atsiradimą ir išsilaikymą, gali būti suformuluota taip: Kovo 11 d. maršas – tai galutinė dešiniosios politikos aspiracija, tikslas, link kurio judama, kuris nuosekliai pasiekiamas išlaikant dešiniąją politinę kryptį.

     fasizmui ne skinai

     Tai, kokiu lygiu ir kokia legitimacija nešinas šis maršas vyksta, yra nuoseklus įvairių šiandienos dešiniųjų politinių praktikų rezultatas. Siekis įtvirtinti šeimą santuokos pagrindu, negatyvus politinis diskursas neheteroseksualių asmenų atžvilgiu, buldozerinė politika tautinių mažumų atžvilgiu, arši biopolitika pagalbinio apvaisinimo, abortų klausimais, valstybės legitimacinės praktikos suteikiant leidimus tokiems maršams miesto centre, ignoruojama neonacių kariuomenėje problema – argi šios politinės praktikos nepakloja tvirtų pamatų kraštutinių dešiniųjų judėjimams?

     Oficialioji politika įteisina neonacių nešamus lozungus savo praktikomis ir sufleruoja kitus veiksmus – be palaikymo galios centruose tokie maršai miesto centre negalėtų egzistuoti. Iš esmės visa, ką deklaruoja neonacių, kraštutinių nacionalistų maršai, yra atkartota ir radikalizuota oficialiosios politikos versija. Ksenofobinis ir rasistinis šūkis „Lietuva – lietuviams“ yra atgarsiai oficialiosios politikos lenkų mažumų atžvilgiu (t. y. gatvių pavadinimų, originalios pavardžių rašybos pasuose, švietimo politika), imigracijos atžvilgiu (t.y. neperkeliamos ES direktyvos, Seime jos palydimos ksenofobinėmis ir homofobinėmis replikomis), romų atžvilgiu (pateisinamas brutalus iškeldinimas, romai kaip etninė grupė stereotipizuojami) ir t. t.

     Nė viena iš anksčiau minėtų oficialiųjų politikų neprieštarauja neonacių ir kraštutinių nacionalistų vizijai – kaip tik, atrodo, suteikia „teisėtą“ pagrindą tą viziją įgyvendinti, nes jų keliami „lozungai“ formuluojami ir valstybiniu lygiu – oficialioji politika brėžia kryptį, o kraštutinių dešiniųjų judėjimai seka ja ir mėgina išbandyti, kaip toli galima nueiti.

     O eiti jie pasiryžę toli: „Šiandien – gatvė, rytoj – Seimas“ skelbia vienas jų plakatas. Tai, kad atviru tekstu kalbama apie perversmą, valymus ir kraupius scenarijus, reiškia, kad mes, norėdami užkirsti kelią šiems judėjimams, vėluojame.

     Tik šiais metais nevyriausybininkų jėgomis buvo surengtos alternatyvios eitynės ir šventė „Švęskime laisvę“, kurios originali pirminė idėja buvo aiškus politinis ir pilietinis pareiškimas, kad neonacių, fašistų, nacionalistų maršas yra netoleruotinas. Nors idėja surengti patį renginį pagirtina, tačiau jis gerokai nutolo nuo pirminės idėjos ir galiausiai virto beveidžiu.

     Prieš renginį buvo paskelbta, kad organizatoriai kviečia nenaudoti šios dienos jokios politinės ideologijos skleidimui ir ateiti pasipuošus tik trispalvėmis. Tačiau ką reiškia ši „neideologinė“ ir „depolitizuota“ pozicija tokių kraupių ideologijų kaip neonacizmas, fašizmas, rasizmas, nacionalizmas akivaizdoje? Naiviai tikintis pabėgti nuo ideologijos ir politikos („nepolitikuoti“), lyg pats išėjimas į gatves su trispalvėmis jau nebūtų politika, klystama atsisakant formuluoti aiškią ir tvirtą žinutę.

     fasizmui ne bielskis

     Sprendimas kraštutinių dešiniųjų jėgų akivaizdoje švęsti kovo 11 d. su trispalvėmis be jokios politinės žinios šalia esančios grėsmės atžvilgiu yra mažų mažiausiai dviprasmiškas ir įžūlus bei nemažiau politiškas ir ideologiškas. Tie ir tos, kurie blokavo maršą rizikuodami savo saugumu, kurie išėjo prieš eiseną su plakatais, buvo kritinė masė, išdrįsusi suformuoti aiškią ir drąsią politinę žinutę, be kurios joks pasipriešinimas neįmanomas, tad „Švęskime laisvę“ renginyje jo nebuvo nė kvapo.

     Juk mažiausiai, kas gali padėti kovoje su šiomis jėgomis – tai fetišizuota valstybės (kaip aparato) idėja, simbolizuojama tiktai trispalvėmis ir kitais tautiniais simboliais, o juk būtent į tokią idėją, kuri neturi nieko bendro su nei su laisve, nei su pasipriešinimu, buvo iškeistas daugialypis politiškumas. Ši idėja negali solidarizuoti kovojančių prieš dešinįjį radikalizmą, nes ji solidarizuoja to radikalizmo šalininkus, kurie siekia sudaiktinti valstybę, matydami joje tik struktūrą, taisyklingai save reprodukuojantį aparatą, joje nėra žmonių, piliečių, kuriančių bendruomenes, viskas sutelkiama į reguliuojamą kilmės, rūšies reprodukciją.

     Švęsti laisvę (sic!) nereiškia tautinės ar apskritai kokios nors vienos vėliavos įsikabinimo. Priešingai – tokią dieną turi išeiti daugybė įvairiausių vėliavų, reprezentuojančių įvairius socialinius judėjimus, kuriančius tą laisvę, įrodančius tą laisvę – feminizmo, LGBTQ, anarchistų, žaliųjų, intelektualinių judėjimų, nevyriausybinių organizacijų ir t. t. Kovą su dešiniuoju radikalizmu galima kovoti ne tik negatyviai kritikuojant ir pasipriešinant, bet ir pozityviai – solidarios pilietinės visuomenės pagrindu kuriant laisvę, kaip tą daro socialiniai judėjimai, griežtai oficialiosios ideologijos ir politikos nustumti į paraštę.

     2012 03 16

 

Komentarai  

 
-1 # manauAs Y-m-d H:i
kad kovoti pries krastutine desine gali ne fetisizuota trispalve, bet vaivorykstes veliava. Todel visi anarchosunpanki ai tegu segi vaivorykste ir myzcioja is pasitenkinimo kai pedofiline dauguma is ES trypia Lietuvos Konstitucines nuostatas ir teisingus istatymus.
 
 
+2 # ATS: manauGuest Y-m-d H:i
O, varge tu mano, dar vienas Kedžio pasekėjas laikrašty surado frazę "konstitucinės nuostatos" ir jam tuoj pat viskas tapo aišku kaip dieną- aplink vien pedofilai.
 
 
+3 # ATS: Donatas Paulauskas. Kovo 11 d. maršas – oficialiosios politikos grimasaBenediktas Y-m-d H:i
atrodo, lauksim, kol atsitiks kažkas, tada Dalia nuuvažiuos į Briuselį ir parveš naujieną - "Lietuvoj staiga atsirado fašistai! Tegu sadm'as daro kanors.."
 
 
-6 # ATS: Donatas Paulauskas. Kovo 11 d. maršas – oficialiosios politikos grimasaHipis Y-m-d H:i
Pasiūlymas.Susi vienikim anarchistai ir panašiai mąstantys asmenys ir kokioje vietoje ,kuri naciams svarbi(pvz ten kur palaidotas tas diedukas iš 50 lt) surenkime milžinišką orgiją su visa atributika -grybukais,roko muzika ir t.t.Čia tai būtų atkirtis :D.Tas diedukas su berete ,kuris vaidenasi TV iškart gautų širdies smūgį
 
 
+5 # re:furistas Y-m-d H:i
Matau, kad pats atributikai jauti silpnybę.
 
 
-1 # :)Pilietis Y-m-d H:i
"cатанисты и Фашисты съели ногу АНАPХИСТА..."
 
 
-3 # To FuristasHipis Y-m-d H:i
Gali būti kad jaučiu ,bet pripažink,žmoga u, kaip protesto akcija prieš nacius, idėja gera
 
 
0 # hgfdhtfds Y-m-d H:i
Neonaciai yra tik atlėpausių mažuma, eik ką nors prieš valstybę nuveikti.
 
 
+2 # n-an-a Y-m-d H:i
Susirinko 5 tolerastai - kritinė masė, lietuvos dauguma.
Susirinko 700 patriotų - vien skinai, bando primesti savo pažiūras daugumai.
Protestuojančių daugiau nei gėjų parade - nuomonės varžymas, susidorojimai.
Patriotų eisena ir keli tolerastukai - protestas prieš neteisybę.
Peticiją pasirašiusių sąrašas internete - bandymas susidoroti ir persekiojimai.
Skinų asmeniniai duomenys internete - normalu ir sveikintina.
ir t.t.

Siųlyčiau atsimerkti, pažvelgti į save ir neteršti anarchisto vardo
 
 
+1 # ATS: Donatas Paulauskas. Kovo 11 d. maršas – oficialiosios politikos grimasavikis Y-m-d H:i
Man ir fašistuojantys ir tolerastai lygiagrečios kraštutinės pozicijos. Paradoksas, apie ką autorius nutyli,kad vieni be kitų negali egzistuoti. Visi tie paradai bei eisenos tai bandymas "paerzinti" priešininkus. Jeigu man tarkim vieni ir kiti "priešai". Tai kraštutiniai dešinieji ir tolerantai vieni kitiems priešininkai žaidžiantys ant vienos lentos tą pačią šachmatų partiją. Apie tai Donatas irgi nutyli. Jokio objektyvumo.
 
 
-3 # kjhgGuest Y-m-d H:i
O apskritai, kur tu matai objektyvius įvykių vertinimus? Man atrodo, kad tokių išviso nėra ir negali būt. Tekstas silpnas, sutinku, bet tavo bandymas kažkaip sulygint neonacius ir tolerantiškus žmones irgi atrodo silpnai. Get a life.
 
 
+1 # n-an-a Y-m-d H:i
Bandymas sulyginti atrodo silpnai, o tuo metu klijuoji etiketes matęs tik vieną pusę pagal savo subjektyvią nuomonę.
Tolerantiški žmonės toleruoja kitokią nuomonę, o ne bando ją apšikti. Tolerastai kita vertus rengia "blokadas" nes jų nuomonė yra vienintelė teisinga ir neduok dieve kas nors su tuo nesutinka
 
 
0 # yjthgfytertw Y-m-d H:i
O tai kaip tau atrodo, gerai, kad nacių armija buvo sumušta? Manai, anų laikų veikėjai dabartės nešauktų "toleruokite mus"? Tu, bl, pamatyk skirtumą tarp kraujo balų ir sutariančios bendruomenės, o paskui postringauk apie nuomonės gerbimą. Naciai yra žudikai, o neonaciai- norintys, bet kol kas negalintys tokiais būti.
 
 
+2 # n-an-a Y-m-d H:i
Taip, gerai kad sumušta.
tik siūlau pamatyti skirtumą tarp nacių, ir patriotiško parado.
Čia tas pats kas kiekvienam pasivadinusiam anarchistu atimti teises nes 'neduok dieve' jis gali ką nors susprogdint.

Sugebėk atskirti priešą nuo tiesiog kitokios nuomonės
 
 
+2 # n-an-a Y-m-d H:i
Nenoriu tos tavo "sutariančios bendruomenės" jei sutarimas bus tame, kad nepritariančius išnaikins. Mažai skirtumo nuo nacizmo (tikrojo, ne išsigalvoto)
 
 
0 # mnbjktc Y-m-d H:i
Tai matau, matau aš tuos skirtumus, bet sutik, kai koja kojon žengiama su konkrečiais nacpalaikiais, tas skirtumas labai jau toks simbolinis pasidaro. O naikint tų šiukšlių nereikia, pakaks juos pastatyti į vietą, ir ne anarchistai tai turėtų daryti, o patys patriotai. Čia antifa portaliukas jau neblogai padirbėjo, belieka, kad ta susirinkusi eisenai minia pasakytų: "Tu, tu ir tu esate šlykštūs žmonijos atstovai ir jums čia ne vieta", arba kažką panašaus. Kodėl to iki šiol to nepadarytą? Paklausk Kundroto, Čekučio, Žygeivio, Girskio ir kitų patriotizmo šauklių, na, ir savęs neužmiršk paklausti. Net ir tuomet toje eisenoje nedalyvaučiau, nes myliu savo moterį, o ne tėvynę, o be to, tėvynė man nesutampa su valstybe.
 
 
+3 # bėda...šiaip žmogas Y-m-d H:i
Reikia pripažinti, kad tekstas silpnokas, o argumentavimo prasme- net labai silpnas, tačiau tai, manau, aišku ir taip. Asmeniškai man visiškai neaišku kitkas: kodėl eilinį kartą deklaruojant pakantumą kitokiems ir jų nuomonėms (neheteroseksua lams, čigonams, ir t.t. ir pan.) taip aršiai puolami kiti kitokie - patriotai, ultrapatriotai ir pan.? Juk turėtų būti pakantumas kur kas platesnio diapazono nuomonėms, jei jau autorius toks liberalus ir laisvamanis...
Problema visgi, matyt yra tame, kad autorius (ar jų grupė) niekaip nesugeba suvokti, kad ne tik jų nuomonė turi teisę egzistuoti, nes niekaip nesugeba įprasti, kad nereikia bandyti kišti visų po vienu kurpaliu (šiuo atveju siekti kad visi būtų ultratolersatai ), juk pačiam bus blogiau nebus su kuo kovoti. Nebent siekis yra kitas: tapti tolerastiškosio s visuomenės vedliu-saule, tada tokios isterijos protrūkiai gan gerai įsipaišytų į anamnezę...

P.S. Dar vienas dalykas kurio nesuprantu - o kas trukdė tam "bekovojančiam" tolerastiniam jaunimui (senimui ir t.t.) surengti savo eitynes, jas padaryti masiškesnes ir taip be didelių verbalinės diarėjos pasireiškimų parodyti, kad yra kur kas daugiau "nefašistiškai mąstančių žmogiukų". Bet tai nebuvo padaryta... Viena iš galimų priežasčių - antifa judėjimo nesugebėjimas kažką nuveikti realiame pasaulyje, o ne tik internete skelbti "idėjinių priešų" asmeninius duomenis, bei šio "judėjimo" apologetų gretų retumas...
 
 
+1 # ATS: Donatas Paulauskas. Kovo 11 d. maršas – oficialiosios politikos grimasaKritikas Y-m-d H:i
Man tie ultrapatriotai nera joks blogis, pasidraskys kiek vaikinai ir ateityje taps nuosaikiais tautieciais. Nesuprantu, kam tos apokaliptines nuotaikos.Verci au reikia paanalizuoti tolerastui ir ultrai, kodel tmpama ultromis, kodel toleraistais.
 
 
0 # FUIUpe Y-m-d H:i
"Taps nuosaikiais tautiečiais" - mokesčius mokančiais tvarkingais piliečiais, verslininkais ir pan. - valstybę ir kapitalizmą mylinčiais mraziais, fui kaip šlykštu!
 
 
-2 # n-an-a Y-m-d H:i
Pasieksi pilnametystę, mama nebeduos pinigų ant interneto virkštelės tai ir tu dirbdi kapitalistui ir mokesčius tvarkingai mokėti pradėsi.
Na bet nieko - pasvaik kol jaunas kaip tu geresnis už visus kitus. dar turi porą metų
 
 
-1 # wewwww Y-m-d H:i
Zmogaus teisiu davatkele tas Paulauskas, - kaip Donksis apie tokius chunvebeinus sako. :-)
 
 
-3 # :(Pilietis Y-m-d H:i
Blyn, nu pabalsuokit kas nors TEIGIAMAI už mano eilėraštuką. Negi visi tokie "nestiliovi" čia ? :)

Upe, bent tu mane paremk. Visgi kolegos ;)
 
 
-3 # :)Pilietis Y-m-d H:i
nu aš suprantu,kad narkomanai ir žolininkai balsuoja prieš - bet gal nereik taip perspasuti, broliai ir seserys :) ;) P.S. alkoholikai irgi laukiami ;)
 
 
0 # ATS: Donatas Paulauskas. Kovo 11 d. maršas – oficialiosios politikos grimasadfgsg Y-m-d H:i
zymiai geriau butu minia su plakatais "I kill fascists" ar pan., juk konstitucija ne tik leidzia apginti valstybe nuo smurtingu priesu, bet ipareigoja tai daryti. jei naciai nera Lietuvos priesai, reikes perrasyti daug vadoveliu. sekmes tam, naciai.