ABĖCĖLĖ. Trumpa anarchizmo enciklopedija 04. Anarchistų simbolika
teorija

alt     Apskritimu apibrėžta A raidė

     A raidės simbolika siekia Biblijos laikus. Pirmoji graikiškos abėcėlės raidė alfa (didžioji alfa raidė – A) žymi dievišką pradą ir visos kūrinijos pradžią. Apskritimu apibrėžta A raidė – šiuo metu pats populiariausias anarchizmo simbolis. Pirmą kartą jį panaudojo Tarptautinės darbininkų asociacijos Ispanijos Taryba 1-ojo Internacionalo laikais (1864-1876). Vėliau šis simbolis buvo plačiai naudojamas Ispanijos pilietinio karo metais. 1956 metais jį savo emblemoje pritaikė Briuselio anarchistai „Alliance Ouvriere Anarchiste” (АОА), o 1964-aisiais – Prancūzijos libertarinio jaunimo organizacija „Jeunesse Libertaire”.

    Tačiau ypatingo populiarumo šis ženklas susilaukė praeito šimtmečio septintojo dešimtmečio viduryje, visame pasaulyje išplitus pankų judėjimui. Jokių taisyklių ir apribojimų nepaisantys pankai išplėtė pagrindinio anarchistų simbolio naudojimo sritį ir pakoregavo jo stilių. Raidė A dažnai piešiama netaisyklinga, už apskritimo išsikišančiais kraštais, nesilaikant jokių ypatingų šio simbolio naudojimo taisyklių.

alt

     Juoda vėliava

 
    Vienalytė juodos spalvos vėliava – vienas svarbiausių anarchistinio judėjimo simbolių. Juoda vėliava pirmą kartą buvo iškelta 1831 m. Tų metų kovo mėnesį sukilę Reimso (Prancūzija) žemkasiai.ant juodo audeklo užrašė „Darbas arba Mirtis” ir iškėlė jį virš savo barikadų. 1831 m. lapkritį kilo atleistų iš darbo Liono audėjų maištas. Lapkričio 21 d. valdžios pasiųsta kariuomenė sušaudė audėjų demonstraciją, iškėlusią juodas vėliavas su užrašu „Gyventi dirbant arba mirti kovojant”. Šių laisvės kovotojų atminimui lapkričio 21-ąją ir švenčiama pasaulinė Juodosios vėliavos diena. Juodos vėliavos simbolika traktuojama gana plačiai. Juoda spalva – tai Žemės ir Mirties simbolis. Ji simbolizuoja ryžtą tų darbininkų, kurie pasiruošę geriau mirti kovojant už savo teises, negu kęsti neteisybę. Juoda spalva siejama su kova prieš monarchiją, nes tradicinės monarchų vėliavos dažniausiai baltos. Ji simbolizuoja gedulą ir atminimą tų, kurie krito kovoje už laisvę. Juoda vėliava – priešybė baltai kapituliantiškai vėliavai, iškeliamai pasiduodant savo priešui. Pagaliau juoda vėliava simbolizuoja kovą prieš valstybę – tai beveik antivėliava, itin išsiskirianti iš margų ir spalvingų įvairių šalių valstybinių vėliavų.


alt    Raudona-juoda vėliava

    Raudona-juoda vėliava yra anarchosindikalizmo ir anarchokomunizmo simbolis. Anarchosindikalizmas, kaip socialinis judėjimas, remiasi tiek anarchizmo, tiek socializmo principais, todėl ši vėliava ir yra dviejų idėjinių krypčių – anarchizmo ir socializmo – spalvų kombinacija. Ši vėliava, kaip ir juodoji anarchistų, pirmą kartą suplazdėjo 1831 m. lapkritį per Liono audėjų maištą. Vėliau su raudonomis-juodomis vėliavomis į kovą kilo Italijos, Ispanijos ir Meksikos anarchistai. Šiuolaikinė raudonos-juodos vėliavos versija susiformavo XX a. pradžioje.alt    Žalia-juoda vėliava

     Žalia-juoda vėliava – tai tradicinės raudonos-juodos vėliavos modifikacija. Tokią vėliavą naudoja eko anarchistai, socialiniai ekologai ir anarchoprimityvistai. Papildoma žalia spalva simbolizuoja anarchizmą, kuris rūpinasi ne tik žmonėmis, bet ir gyvenamąja jų aplinka – biosfera.alt    Purpurinė-juoda vėliava

     Purpurinė-juoda vėliava – dar viena tradicinių spalvų modifikaxija, kurią dažniausiai naudoja anarchofeministinis judėjimas. Papildoma purpurinė spalva simbolizuoja anarchistiškai nusiteikusių feminisčių kovą prieš seksizmą ir patriarchatą.alt    Linksmasis Rodžeris

   „Linksmasis Rodžeris” - tai juoda piratų vėliava su kaukole ir kaulais, kuri
tarp anarchistų išpopuliarėjo visai neseniai. Istorija teigia, kad daugelyje piratų laivų klestėjo demokratija, kad kadaise Madagaskaro saloje piratai buvo įkūrę vienintelę savo anarchistinę respubliką - Libertariją. Šiuolaikiniams anarchistams imponuoja senovės piratų laisvės ir teisingumo siekiai, todėl jie mielai perėmė ir piratų simboliką.


alt
    „Ryk turčius”

    „Ryk turčius” („Eat the Rich") - Linksmojo Rodžerio variacija, atsiradusi praeito amžiaus aštuntajame dešimtmetyje. Kaukolė buvo dar labiau stilizuota, o sukryžiuoti kaulai buvo pakeisti peiliu ir šakute. „Ryk turčius” - anarchistinių pankų lozungas, tapęs vėliavos užrašu. Jis buvo perimtas iš 1987 m. „Motorhead” dainos „Eat the Rich".
alt
    Juodasis kryžius

    „Juodasis anarchistų kryžius” - tai organizacija, kuri siekia panaikinti kalėjimus visame pasaulyje. Pirmoji „Juodojo kryžiaus” sąjunga buvo įkurta carinėje Rusijoje norint padėti politiniams kaliniams. Šios organizacijos simbolis - juodos spalvos kryžius, kurio viršūnėje vaizduojamas suspaustas kumštis, simbolizuojantis vieningą kovą prieš išnaudojimą ir politinį beteisiškumą. Tai visiems gerai žinomos „Raudonojo kryžiaus” emblemos, kurią naudoja Tarptautinis Raudonojo Kryžiaus komitetas, modifikacija. Iki 1919 metų anarchistai, gelbėjantys politinius kalinius, jungėsi į Raudonąjį Kryžių. Juodos spalvos simbolika atsirado kiek vėliau - siekiant išvengti painiavos, nes Raudonasis Kryžius irgi ėmė teikti pagalbą įkalintiesiems už savo įsitikinimus.
alt    Juoda katė

    Juoda katė (kartais vadinama laukine) - anarchosindikalistų ir radikaliųjų profsąjungų simbolis. Katė dažniausiai vaizduojama išrietusi nugarą ir išleidusi nagus (dizainą sukūrė amerikiečių darbininkų aktyvistas Ralphas Chaplinas (1887-1961). „Juoda katė” iš pradžių buvo Amerikoje įkurtos „Pasaulio pramonės darbininkų” asociacijos (
„Industrial Workers of the World” — IWW), simbolis, kviečiantis streikui.  Vėliau „Juoda katė” tapo bendru radikalios kovos už darbininkų teises simboliu ir dažniausiai reiškia agresyvų „laukinį” streiką be jokių taisyklių bei sabotažą. IWW buvo didžiausia Amerikos pramonės darbininkų profsąjunga, į savo gretas priėmusi moteris ir juodaodžius. Ši sąjunga daug prisidėjo, kad visoje Amerikoje būtų įvesta 8 valandų darbo diena, o darbininkai galėtų dalyvauti įmonių valdyme. Apie „Juodos katės” atsiradimą šios profsąjungos simbolikoje byloja legenda. Po vieno streiko grupė darbininkų buvo policijos sumušti ir atsidūrė ligoninėje. Čia juos ėmė lankyti niekieno neprižiūrima juoda katė. Sužaloti darbininkai visaip ja rūpinosi ir ją maitino. Streikuojančių darbininkų reikalai ėmė gerėti, o juoda katė tapo sėkmės talismanu.   

    anarchija.lt

 

 

Komentarai  

 
-2 # afigenaErnis {oggyTheAnarchyst Y-m-d H:i
tai vat ble sudai pispankiai darantys "anarchijos veliavas" su nupiestom anarchijom taip ir maniau blin kad taip but negali
 
 
0 # tu esiasdas Y-m-d H:i
durnas siauraprotis mainstryminis berniukas, ne daugiau
 
 
0 # ololbybiuxs Y-m-d H:i
zjbs saitas
 
 
0 # salom:) #2freemanrobke Y-m-d H:i
KADA UZSIVEISE VISI SITIE ANARCHOPRIMITIV ISTAI ,ANARCHOFEMINIS TAI IR PAN. AS APIE TOKIUS VISAI NESENIAI SUZINOJAU, AS GALVOJU ,KAD JUOS VISUS "SISTEMA "SUKURE , KAD ZMONE PAMAZU VIS TOLIAU ATITRAUKT NUO TIKROSIOS ANARCHIJOS! (BEJE VARDA PATAIKET :-) )
 
 
+2 # Keli simboliai-R Y-m-d H:i
Pataisysiu siek tiek, nes kiek zinau didzioji "A" apibrezta ne apskritimu, o raide "O"

(Anarchy is the mother of Order- Anarchija yra tvarkos motina)

Ir dar galetumet dadeti "E" kuria anarchistai daznai puosia sienas, savo rubus ar plakatus.

(Equality - Lygybe)
 
 
0 # asilaidebas Y-m-d H:i
jei jau taip patinka pirtau demokratija, vaziuokit i Somali...
 
 
0 # TargetTarget Y-m-d H:i
Seimui reikia anarchijos..!
 
 
0 # TargetTarget Y-m-d H:i
Ar teisybe, kad pankai megsta sawe wadint sudais..?
 
 
+1 # Ne į temą.klaustukas Y-m-d H:i
Norėjau paklaust, gal kiek ne į temą. Pastebėjau, kad yra pankų, kurie savo kožų rankoves nusidažo raudona, žalia, balta arba geltona spalvomis. Gal galit pasakyt, ką tos spalvos reiškia? Žinau, kad žalia, tai vegetaras berods :).
 
 
+3 # To: TargetHm... Y-m-d H:i
Ne seimui reik anarchijos... Reik, kad butu anarchija ir nebutu seimo...