Skeptikas Davidas Hume‘as: Mes negalime racionaliai pagrįsti jokių savo įsitikinimų (video)
teorija

david hume        Šioje laidoje Bryanas Magee kalbina ekspertą Johną Passmore‘ą iš Nacionalinio Australijos universiteto. Pakalbio tema – Davidas Hume‘as (1711-1776), garsus Škotijos Apšvietos filosofas ir istorikas. Jo mintys pasižymėjo ypatingu skepticizmu ir aiškumu, šalta logika ir empirizmu. D. Hume‘as ilgainiui tapo „Vienos ratelio“ loginio pozityvizmo ir apskritai skepticizmo etalonu.

 

„Traktate apie žmogaus prigimtį“ jis suformulavo skeptišką „is-ought“ problemą:„Kaip žinant, koks yra pasaulis, galima sužinoti, koks jis turėtų būti?“ Atsakymas buvo paprastas – vien tik logikos (racionalaus protavimo) pagalba to padaryti neįmanoma. Iš fakto neįmanoma logiškai išvesti vertybės. Daugelis to meto teologų ir prigimtinės teisės šalininkų buvo pasmerkti kristi kaip iracionalumo įkaitai. Nemažai etikos filosofų bandė apeiti šią problemą, bet galiausiai tapdavo užslėpto obskurantizmo ir reliatyvizmo kūrėjais arba tiesiog susimaudavo toje pačioje vietoje, nuo kurios pradėjo. Šiam požiūriui artimas yra G. E. Moore‘o pastebėjimas, kuris skelbia, kad moralė yra klaidingai tapatinama su realiais objektais.

 

Davidui Hume‘ui taip pat priklauso ir indukcijos problemos įvardinimas, iki šiol neduodantis ramybės mokslo filosofams, bei priežastingumo kritika. Tiesa, nereikia pamiršti, kad pats Hume‘as buvo įtakotas senovės skeptikų, tokių kaip Sextus Empiricus ir Pyrrho, kurie kai kurias jo performuluotas problemas buvo įvardinę jau prieš amžių amžius.

 

Tikriausiai pagrindinė išvada, prie kurios priėjo filosofas, yra ta, kad mes negalime racionaliai pagrįsti jokių savo įsitikinimų (regreso argumentas), tad žinios visada yra neužtikrintos.

 
 
 

Parengė Dionisas Dionisas

2010 02 23

 

Komentarai  

 
0 # LogoiškaViktoras Butas Y-m-d H:i
Logiška kad tėvyne mylim ne vien protu, bet ir širdimi
 
 
0 # virsune !!!Kostia Y-m-d H:i
empyrikai kaip Humas ir Hobessas valstybe laike paciu tobuliausiu, ka gali sukurti zmones laisvu susitarimu ir laisva valia !!! anarkyje.lt spuasdina bile kokkius tekstus, kurie labai daznai priestarauja Tikrosios Anarchijos ideologijai., arba ikelia interviu is yuotube su ne visai adekvaciais asmenimis.
 
 
0 # anarchovalstybi ninkuiKostia Y-m-d H:i
bravo, laukiau tokio pasisakymo, o kadangi iki susitveriant Zemei buvo chaosas, o zeme laisva valia sukure Dievas,kuris Adomui ir Ievai dave laisva valia ir laisva susitarima, vadinasi anarchistams tiesiog privalu eiti i baznycia po 3 kartus i diena, ir nuosirdziai melstis. Pagrindine anarchisto knyga turi buti Biblija !!!
 
 
0 # nenusikalbėkanarchovalstybininkas Y-m-d H:i
Nepainiok mitų ir gyvenimo. Maža kas kur parašyta. Apie dievą, laisva valia sukūrusį žemę, parašyta biblijoje. Ant mano sandėliuko parašyta XY..., o aš ten malkas laikau. Anarchistams bažnyčion vaikščioti neprivalu, bet jeigu kai kurie žmonės į ją vaikščioja laisva valia - tegul eina.
 
 
0 # anarchovalstybi ninkuiKostia Y-m-d H:i
o jau Humo darbai - realybe ? tai irgi tam tikra prasme mitai, paremti gyvenimo desniais, patirtimi ir tt.
 
 
0 # būtentanarchovalstybininkas Y-m-d H:i
Hume'o idėjos ir svarbios tuo, kad ragina netikėti ne tik biblija ar patriotiniais pareiškimais, bet netgi jomis pačiomis. Kritinis mąstymas ir prasideda nuo imperatyvo "Abejok viskuo!" Abejok pačių Hume'u.
 
 
-1 # lolMaikUniversum Y-m-d H:i
so fucking what?
 
 
0 # wille zur schlafenanarchofeministas b. Y-m-d H:i
davidas hume‘as pazadino is "snaudulio" kanta. labai blogai: zmogiskiausias zmogus yra miegantis -- kuo daugiau miego, tuo daugiau zmogiskumo!

(wu wei, tarp kita ko, principas.)
 
 
0 # senas aforizmasanarchofeministas b. Y-m-d H:i
blogis niekada nemiega, o ir daznai nubunda.
 
 
0 # Ko neimanoma irodyti?Kurt Godel Y-m-d H:i
Tai, kad 1+1 lygu 2 :-)