Tomo Venclovos tezės apie primityvios rusofobijos skurdą
teorija

        Tomas Venclova (g. 1937) – poetas, vertėjas, eseistas, publicistas, 2000 m. Lietuvos nacionalinės premijos laureatas. Vilniaus universitete baigė lituanistikos studijas, dirbo istorijos institute, dėstė VU. 1975 m. pavasarį T. Venclova  parašė atvirą laišką SSRS komunistų partijos centro komitetui, kuriame pareiškė: „Komunistinė ideologija man tolima ir, mano manymu, didele dalimi klaidinga. Jos absoliutus viešpatavimas atnešė mūsų šaliai daug nelaimių. Informaciniai barjerai, represijos, taikomos kitaip manantiems, stumia visuomenę į stagnaciją, o šalį į atsilikimą. Tai pražūtinga ne tik kultūrai.“ Nuo 1976 m. T. Venclova tapo Lietuvos Helsinkio grupės nariu, o 1977 m. emigravo į JAV. Nuo 1980 m. profesoriauja Yale’io universitete New Havene, dėsto slavų literatūrą.

        Tomas Venclova nuo seno garsėjo savo antisovietiniais pasisakymais. Tačiau pastaruoju metu, turbūt matydamas, kokią aklą rusofobiją jo tėvynėje sukėlė antikomunistinė propaganda, sušvelnino toną ir ėmė griežtai skirti antikomunizmą nuo rusofobijos.


        Pateikiame kai kurias mintis iš neseno T. Venclovos pokalbio „Mažosios studijos“ laidoje „Diskusijų klubas“. Išsamesnį tekstą rasite
www.bernardinai.lt.

        1. Nėra priimtina, kai bandoma „balinti“ nacizmo blogybes ar net jį reabilituoti.

        2. Absurdiška svarstyti, kas geriau – nacizmas ar komunizmas.

        3. Jeigu žmogus rinkosi nacizmą, jis rinkosi akivaizdžią agresijos ideologiją. Komunizmas savo ruožtu buvo pridengtas veidmainystės šydu.

        4. Lietuvoje vyrauja labai suprimityvintas ir vienpusiškas įvykių Rusijoje komentavimas.

        5. Nėra gerai, kai nuolat kalbame apie Rusijos grėsmę.

        6. Negalima viską pateikti dviem spalvomis - juoda ir balta. Priešingu atveju, iš tiesų galime pražiopsoti grėsmingą vilką, nebūtinai atsėlinantį iš Rusijos.

        7. Šiame etape Rusijos ir Lietuvos tikslai tikrai daugeliu atžvilgiu priešingi. Tačiau tai neturėtų tapti aršios rusofobijos priežastimi.

        8. Labai svarbu, kad skirtume du dalykus – Rusijos valdžią ir kultūrą.

        9. Valdžia Rusijoje iš tiesų labai nesimpatinga. Tačiau tai tikrai nėra pagrindas nuvertinti tiek rusišką kultūrą, tiek naudoti tokias klišes, kaip „rusiškas mentalitetas“ ir panašiai.

        10. Keistai atrodo vis dažniau pavartojamas terminas „kultūrbolševizmas“. Jis visiškai netikęs vien jau dėl to, jog šį terminą kadaise sukūrė nacių propagandininkas Gebelsas.

        Parengė dp
        2008.08.13

 

Komentarai  

 
0 # truk uz vadziu vel is pradziuvel ir vel Y-m-d H:i
vel zole ruket?
 
 
0 # -+ Y-m-d H:i
Tomukas tiesiog veidmainis.
 
 
0 # straipsnio autoriuistraipsnio autoriui Y-m-d H:i
Gal baikit svaigintis visokias tokias nesamones rašydami arba pasivadinkit www.anekdotai.lt, arba www.stubi.raisi.provokatoriai.lt straipsniai neobjektyvūs permirke komunistiniu melu
 
 
0 # rusofobijos mitaiAndrius Garla Y-m-d H:i
Na, stebėjau anarchistų vis eskaluojamas mintis apie rusofobiją ir nesusilaikiau neparašęs. Taigi, visų pirma norėčiau pasakyti, kad, mano nuomone, esate smarkiai neteisūs. Mat mano įsitikinimu Rusijos baimė Lietuvoje šiuo metu yra tikrai neperžengianti sveiko proto ribų.

Visų pirma atskirkime požiūrį į Rusijos politiką ir į paprastus žmones, kultūrą. Teigiantys, kad nerimas dėl Rusijos politikos yra nepagrįstas, yra arba nesidomintys politika, arba tiesiog palaikantys šios šalies totalitarinės ekspansijos idėją. Mat per pastaruosius metus Rusijos politika aiškiai eina totalitarizmo link. Karas Čečėnijoje, Gruzijoje (taip, gruzinai pradėjo veiksmus, tačiau rusų veiksmai tikrai nebuvo adekvatūs). Drąsiai galėčiau teigti, kad kartu su Amerika tai yra didžiausią nerimą pasaulyje kelianti valstybė. Ir jos veiksmų nepateisinimas nėra rusofobija. Manyčiau, tai pasitvirtins artimoje ateityje.

Visai kas kita - požiūris į jos žmones, kultūrą. Drįsčiau teigti, kad mūsų šalyje į rusiškai kalbančius žmones yra žymiai pakantesnis požiūris nei Latvijoje ar Estijoje ir neteko girdėti kažkokių nusikundimų iš čia atvykusių rusų. Kas dėl rusiškos kultūros, taigi ji gyvuoja čia puikiai ir be jokių stereotipinių suvaržymų. Rusų atlikėjai koncertuoja daugybėje festivalių muzikinių (net ir tautinės pakraipos festivalyje "Mėnuo juodaragis" kasmet būna po keletą atlikėjų iš Rusijos). Ir niekada neteko girdėti apie kažkokią diskriminaciją jų ar netolerantišką vertinimą. manyčiau n etgi atvirkščiai - rusų meninė veikla vis stiprėja pas mus.

Aš jau nekalbu apie popkultūrą, kurioje Lietuvoje Rusijos popsas yra dominuojantis. Russkoje radio - populiariausia, rusų atlikėjai surenka pilnas sales, jau net ir nekalbu apie Palangos kavines:o Manau, visi puikiai žinome situaciją.

Taigi, aš nelabai suprantu, kodėl anarchistų vienas pagrindinių taikinių yra rusofobija. Norėtųsi išgirsti argumentų normalių. Nes, mano nuomone, Rusijos politika vertinama griežtai, bet pakankamai teisingai, o kitose srityse rusfobijos apraiškų nepastebiu.
 
 
0 # mes nacistai!mėnuo juodaragis Y-m-d H:i
Siegel heil! Sagel heil!
 
 
0 # Iš Lietuvių patriotų vartojamų terminų žodynoSalvis Y-m-d H:i
MĖNUO JUODARAGIS - Garbės titulas, suteikiamas kiekvienam lietuvių arba kitų arijų patriotinės organizacijos nariui, kuriam jo žmona arba pana užstatė ragus su negru (afroamerikieči u, afrobritu, afrogruzinu, ir t.t.).
 
 
0 # redakcijaisalvis Y-m-d H:i
Ištrinkit prieš tai esantį komentarą, nes žiūriu, čia kai kas pigiais bajeriais užsiima, užsimetęs anonimiškumo kaukę. Arba užregistruokit mano vardą.
 
 
0 # aiskuAndrius Garla Y-m-d H:i
Na, aišku, galvojau čia rimtai pasamprotaut, bet komentarai tai čia.. Na, supratau, ne tas tinklalapis, kur kažkokios normalios diskusijos vyktų, greičiau jau kažkokios nesubrendėlių belvyzgos. Sėkmės vystant kairuolišką misiją. Tik, bijau, čia nelabai kam yra ją suprasti. O komentarus išties galėtumėte prižiūrėti, nes nelabai ir norisi juos skaityti dėl nevispročių visokių. Kiek perverčiau, mačiau išttrynėte tik vieną, kur buvo nukreipta prieš kažką iš jūsų asmeniškai. Taip vat čia yra.
 
 
0 # Andriui Garlaisekspyras Y-m-d H:i
Absoliuciai pritariu.Rusija - tokia pati hegemonine valstybe kaip ir JAV.Jei kritikuojame JAV ir taip nemylim Busho administracijos aparato, tai kritikuokim ir Maskva su jos vaduku ir viwa chunta priesaky.
Dabartine Putino ir jo marionetes Medvedo temdemas aiskiai suka link totalitarizmo,n eriekia pamirsti Putino poziurio i SSRS, kaip i 20a didziausia geopolitine katastrofa.Liet uva ir jos zmones, pussimti metu isbuve, o ir dabar esame Didziojo Brolio seselyje.Taciau , manau,kad antirusiskos, rusofobines nuotaikos kyla ne is vyriausybes politikos, o is pacios visuomenes.Gali u drasiai ta teigti, nes kiek tenka bendrauti su jaunesniais ar bendraamziais, dauguma ju smerkia Rusija.Ne tik del karo Gruzijoje.Pasit ikejimo rusais nera.Nors visi mes mylim jos kultura ir turim draugu rusakalbiu, bet butent agresyvi, imperialistine politika kelia nerima.Ir jam akiu niekas neturetu uzmerkti.

Rusams Lietuvoje sudarytos siltnamio salygos, taciua kai kurie is ju, fanatikai ir sovinistai, kelia galvas ir reikalauja daug daugiau.Pats uzaugau rajono dalyje, kur lietuviu buvo ne tiek daug...Patikeki t,kai kurie is ju verkia iki siol del SSRS zlugimo...net jaunimas is principo nesimoko lietuviskai.ais ku, tai ju valia,ju nesmerkiu, bet...
Sovietiniu simboliu uzdraudimas ir sulyginimas su nacistiniais simboliais?As to laukiau daug metu,kada bus uzdrausti.Velni op raudonaji komunizma, velnio baltaplaukiu ir melynakiu nacizmaKovokite su rimstesniais priesais nei rusofobija, nes ji tikrai niekur nedings, jos neisrausite su saknima sis visuomenes samones.Dar karta kartoju - rusofobija kyla ne is vyriuasybes, bet is pacios visuomenes gelmiu.de profundis.
jaunimas prisimena istorija, o to negalima istrinti.Perras yti istorija bando visokie lithuania.left. ru ar komunizmas.org, bet man susidaro ispudis,kad ten ir sedi stribu palikuonys ar sovietines nostalgijos persunkti nevykeliai.

Atsirpasau uz klaidas.

geros kloties, biciuliai
 
 
0 # apie nevykėliusevaldas Y-m-d H:i
nelaikau nusisekusiais žmonių kurie išreiškia save žemindami kitus ar kurstydami baimę "svetimiem". Gaila, bet Lietuvos valdantieji mėgsta tokią veiklą ypač nukreiptą prieš rusus, užuojauta jiems. Kai kam sunki jaunystė, kai sulaužant duotą priesaiką teko mest ginklą, vogt arklį ir bėgt į vakarus, bet yra ir tokių kurie tuos kompleksus išmoko "tautinėj" mokykloj prieš tuos jaučiuos truputį kaltas...
 
 
0 # babalasAdministrator Y-m-d H:i
komentaras pašalintas
 
 
0 # BABATUKASBABATUKAS Y-m-d H:i
ar nustosit skiest nesamones ? komunistų mokyklų ir šiaip pašlemėkų rusiškų struktūrų auklėtiniai
 
 
0 # rashiau kitur, bet chia irgi tinkaIlythiiri Y-m-d H:i
"Patriotai", pasakykit man - kodel jūs manote, kad rusijai kažko ish mūsų reikia? Rusijoje gyvena 142 milijonai. Negudriai paskaičiavus - susirinkus pasitusinti vienam lietuviui tenka 47 rusai. Ir ką, pagal jus, Rusija nori iš mūsų būtinai atimti, kad išgyventų? Gal tu asmeniškai turi ka nors tokio vertingo, kad tave apiplėštų 47 žmonės, ir praturtėtų pusei metų? O tu pats, jei galėtum praturtėti pusei metų, ar važiuotum kelis tūkstančius km dėl to?

Ai, žinau - jie nori atimti mūsų nepriklausomybę :-)
Lietuva jau seniai privačiose rankose, ir šią informaciją aš susirinkau tame tarpe ir iš šito saito. Kol kas aš manau, kad balsas.lt dirba ne tik dėl pelno, respect :-)
My point - kiekvienas, nu 90% "normalus" žmogus, šeima, kolektyvas, tauta - visų pirma nori, kad jam niekas netrukdytų gyventi, ir kas vyksta kitose tautose ar už 100km, jam visiškai neidomu. Pilnaverčiam žmogui ir savo reikalų užtenka. Visi "mes nekenčiame/myli me rusu/gruzinu/am erikiečių", ateina iš išorės, iš laikraštienos/t elevizoriaus. Jei supranti, kad žiniasklaida ne aprūpina mus informacija, o parduoda arba perparduoda produktą, kažkaip juokingi darosi tie "patriotai", kurie ir patriotizmo dažniausiai laikosi, nes "Aš lietuvis" skamba išdidžiai :D

Bet, zodzhiai apie rusu valdzhia - irgi teisingi, bet nebutinai taip pat kaip buvo teisingi priesh 50 metu.
 
 
0 # to Andrius GarlaIlythiiri Y-m-d H:i
"...nesubrendėl ių belvyzgos. Sėkmės vystant kairuolišką misiją. Tik, bijau, čia nelabai kam yra ją suprasti. O komentarus išties galėtumėte prižiūrėti, nes nelabai ir norisi juos skaityti dėl nevispročių visokių. Kiek perverčiau..."

Chia anarchistu puslapis, chia kiekvienas gali tushtintis :-)

O jei rimtai - norint ka nors ishtrinti, reikia nuspresti, ka ishtrinti. Todel, geriau nieko netrinti - say no to censure!

O kad gauti tau norimos informacijos, visados reikia kastis per kruvas shudo ... man tai atrodo taip: tu nori, kad administratoria i nukastu dali ishmatu, ir tu mazhiau susiteptum batus.
 
 
0 # Ka turi bendro Gruzija su Iranu? Jos abi kariauja!Ilythiiri Y-m-d H:i
Man smalsu - o kodel delfyje, o ir kitur valstybinese zhiniasklaidos priemonese ne zhodzhio apie:

http://europebusines.blogspot.com/2008/08/massive-us-naval-armada-heads-for-iran.html

"This was the joint US/UK/French naval war games in the Atlantic Ocean preparing for a naval blockade of Iran and the likely resulting war in the Persian Gulf area..."
Vertimas tinginiams: "Tai buvo jungtine JAV/Anglijos/Pr ancuzijos juru karo zhaidimai ruoshiantis jurinei Irano blokadai ir to pasekoje tiketinai ivyksianciam karui Persijos ilankos teritorijoje... ". Verchiu pazhodzhiui.

Tarp kitko, chia yra copy mano komento delfyje. Bet komento delfyje nerasite - kazhkodel shitas tekstas neatsiranda komentaru juostoje :D
 
 
0 # delfito Ilythiri Y-m-d H:i
Jei Delfyje duodi nuorodas į Interneto saitus, visada reikia ištrinti "http://", nes jie šito automatiškai nepraleidžia. Tada viskas bus gerai.
 
 
0 # to Ilythirito to Y-m-d H:i
Taigi jo, didysis žodžio meistras ir visų galų žinovas llythiri nelabai nutuokia elementarisuaių dalykų:-) jau turbūt ir sąmosklo teorijų prikūrė apie tai, kaip jis ignoruojamas delfyje.
 
 
0 # kolegaimėnuo juodaragis ir rudarūris Y-m-d H:i
Siegel heil, Kamarade! Mirtis runkeliams, marksistams ir voverėms! Salvio vadovaujami, nugalėsim! Hare Hitler!
 
 
0 # o staio stai Y-m-d H:i
O stai numanau, kad šitam ir kitiems panašiems komunistiniams portalams ateina juodos dienos. Mat saugumas ir prokuratūra pradėjo raukti Murzos puslapį (apie ką džiugiai prenešėte pas save, teigę, kad "pagaliau"), o kadangi ir komunzimas ir nacizmas pas mus pagal įstatymus yra vienodas blogis, pamatysime, ar iš tiesų ši teisinė teorija taikoma praktikoje.
 
 
0 # ui vei+ Y-m-d H:i
"O stai numanau, kad šitam ir kitiems panašiems komunistiniams portalams ateina juodos dienos"

Kolega, jums vėl priepuolis. Išgerkit haliperidolio.
 
 
0 # 18-tam: Y-m-d H:i
drąsus tarp savo bybiačiulpių, ane?
 
 
0 # to +to + Y-m-d H:i
o kodėl gi priepuolis? kodėl komunizmas.org, kurių draugais skelbiasi anarchija, įsideda pirmam puslapy sovietų simbolius ir pareiškia, kad komunizmas geriausia santvarka, ir toliau ramiai gyvuoja? įsivaizduokite, kad atsiranda tinklapis, pirmam puslapy įsidedantis svastiką ir užrašantis "fašizmas - geriausia santvarka"? juk staigiai uždarytas būtų. Atsibuskite, komunistai, pagal įstatymus abi šios žudikų ideologijos pas mus yra vienodai uždraustos. nepatinka įstatymai, važiuokite į rusiją ar baltarusiją ir skleiskite savo tiesas iki valiai. o čia Lietuva, ir privalote laikytis įstatymų arba teisintis prokuratūrose. (suprantu, pradės keli pocininkai šaukti, kad anarchistai prieš valstybės dominavimą, bet juk taip džiaugėtės, kai kažkokį nacistėlių puslapį prikirpo).
 
 
0 # to delfiIlythiiri Y-m-d H:i
Aciu, kita karta zhinosiu :-)
 
 
0 # aš gi sakau - jus išgelbės tik haliperidolis+ Y-m-d H:i
"Atsibuskite, komunistai, pagal įstatymus abi šios žudikų ideologijos pas mus yra vienodai uždraustos."

"Prapesoriau", nepainiokite Burokevičiaus LKP-KPSS ir komunistinės ideologijos. Šitaip nusipezėsit iki to, kad Lietuvoje uždrausta skaityti Markso knygas, ypač jei rusų kalba:-).
 
 
0 # 21-am+ Y-m-d H:i
O kodėl tave taip domina pimpalo čiulpimo tema? Gal tu gėjus?
 
 
0 # to+to + Y-m-d H:i
istatymas yra aiskus - sovietiniu simbolu naudojimas yra draudziamas. burokeviciaus ar ne burokeviciaus. komunizmas.org tuos simbolius naudoja. suprantu, jums nemalonu tai, bet taip jau yra. juk svastikos irgi draudziamos - ir kam rupi, kad tai yra rytietiskas simbolis, o Indijoje ant kiekvienos sventyklos buna.
 
 
0 # na na+ Y-m-d H:i
Ir nuo kada atsirado lygybės ženklas tarp "sovietinių simbolių" ir komunistinės ideologijos? Galvok, ką rašai.
 
 
0 # to na nato + Y-m-d H:i
Blyn, na paklausyk, ka rasau - taigi ir sakau aiskiai - komunizmas.org naudoja komunistinius simbolius, ir tai draudziama. Dar neaisku? O tas pats prikirptas fasiu puslapis simboliu, beje, nenaudojo, o uzkliuvo del ideologijos nacionalistines . Taigi.
 
 
0 # 25-am :-0 ---8Ж Y-m-d H:i
O kuo tau kliūna gėjai, gal kad esi šiknakrušys - latentinis homofobas?
 
 
0 # na va citatoriamsto autorius Y-m-d H:i
http://www.balsas.lt/naujiena/210680/tomas-venclova-naujo-saltojo-karo-gresme-jau-virto-realybe/rubrika:naujienos-lietuva-komentaraiiranalize-lietuva