S. Žižeko knyga „Pirma kaip tragedija, paskui kaip farsas“: nuo 9/11 iki šių dienų krizės (video)
teorija

zizekas pirma kaip tragedija        2009 m. spalį kairysis slovėnų filosofas Slavojus Žižekas išleido knygą „Pirma kaip tragedija, paskui kaip farsas“, kurios pavadinimas kilo iš garsiosios K. Marxo formulės „Didieji pasaulio istorijos įvykiai nutinka du kartus: pirmą kartą kaip tragedija, antrą – kaip farsas.” Šioje knygoje S. Žižekas apžvelgia pasaulio įvykius nuo 2001 m. rugsėjo 11-osios iki pastarosios globalios finansų krizės.

 

S. Žižekas, Vakaruose vadinamas „pavojingiausiu pasaulio filosofu“, šį kartą, atrodo, pateisino šį titulą. Jis jau atsisako savo mokytojo – prancūzų psichoanalitiko Jacques'o Lacano – idėjų ir glaudžiai suartėja su radikaliuoju kairiuoju filosofu Alainu Badiou. Kritikai šią knygą laiko S. Žižeko manifestu, daug radikalesniu už visus ankstesniuosius.

 

Pagrindinė knygos idėja: 9/11 tragedija ir pastarųjų metų finansinė krizė yra vieno ir to paties proceso grandys, o pats procesas žymi liberalaus kapitalizmo krachą, nuo kurio prasidės alternatyvus vystymasis komunizmo link.

 

Baigiamaisiais knygos „Pirma kaip tragedija, paskui kaip farsas“ žodžiais autorius kreipiasi į visus tuos, kurie atsisakė komunistinės idėjos ir susitaikė su jos diskreditavimu. Jis ragina šiuos žmones „susimąstyti ir iš naujo kibti į darbą“.

 

Slavojus Žižekas pasakoja apie farsu virtusią finansų krizę („Democracy Now!“, 1)

 

Slavojus Žižekas pasakoja apie farsu virtusią finansų krizę („Democracy Now!“, 2)

 

Slavojaus Žižeko paskaita „Pirma kaip tragedija, paskui kaip farsas“

 

Slavojaus Žižeko „Pirma kaip tragedija, paskui kaip farsas“ paveikslėliais

 

a.lt info, 2010 08 13