Kodėl žmonės tiki sąmokslo teorijomis?
teorija

samokslo teorijos     Mėgstu sąmokslo teorijas. Jos labai linksmos. Pavyzdžiui, tuščiavidurės Žemės teorija tikina, kad karą pralaimėjęs Hitleris su likusiais esesininkais bei 6 milijonai žydų vergų persikėlė į tuščiavidurės Žemės gelmes ir ten įkūrė Ketvirtąjį reichą. Jokio Holokausto, aišku, nebuvo: visi žydai gyvi, toliau dirba Hitleriui ir sparčiai dauginasi...

     Kita linksma sąmokslo teorija aiškina, kad pasaulį valdo labai gudrūs homoseksualai, puoselėjantys slaptus planus paversti gėjais visus „normalius“ vyrus. Šiam tikslui jie pasitelkia transseksualus, nes šie „gėjų agentai“ yra panašūs į merginas, jiems lengviau suvilioti „tikrus“ vyrus ir paversti juos „pydarais“...

     Tokių ir dar linksmesnių sąmokslo teorijų yra nesuskaičiuojama galybė. Kažkas bandė jas suskaičiuoti ir pametė skaičių perkopęs 100 tūkstančių... Tačiau jos visos turi ryškių bendrų bruožų. Visi sąmokslo teorijų kūrėjai ir skleidėjai netiki, kad pasaulyje gali vykti spontaniški procesai, kuriuos sukelia politinių ir ekonominių blokų, valdžios centrų, valstybių ir atskirų politinių veikėjų konfliktai. Jie tiki, kad šie procesai nėra natūralūs – juos sukelia ir centralizuotai valdo „tamsiosios“ visatos jėgos.

     Todėl įvairaus plauko konspirologai niekada neklausia „Kodėl?“, jie visada klausia: „Kam tai naudinga?“. Argi žvaigždės gali pačios įsižiebti tamsiame danguje? Ne, netgi spuogai ant veido niekada neiškyla šiaip sau. Jei danguje sužibo žvaigždės, vadinasi, kažkam to reikia, kažkas visa tai kontroliuoja ir valdo, kažkas mus kiršina ir manipuliuoja mūsų sąmone.

     O kaip žmogus tampa sąmokslo teorijų apsėstu dunduku? Šis procesas nėra gerai ištirtas, tačiau turi visą aibę aiškių psichologinių priežasčių. Štai svarbiausios iš jų:

     1) Autoritarinis mąstymas. Sąmokslo teorijų šalininkai įsitikinę, kad žmonės negali organizuotis patys, jie privalo turėti kokius nors lyderius ir jiems paklusti. O jei aiškių lyderių ar organizatorių nesimato, vadinasi, jie kažkur slepiasi ir valdo tampydami žmones už nematomų virvelių. („Visas revoliucijas sukurstė slaptos masonų ložės nariai.“)

     2) Gilesnio analitinio mąstymo stoka. Konspirologai dažniausiai pasitenkina itin primityviais reiškinių paaiškinimais ir susikuria infantilaus, lengvai paaiškinamo pasaulio vaizdą. Kiekvienas reiškinys jiems turi ne daugiau kaip vieną aiškią priežastį. Pasaulis jiems atrodo toks, koks buvo ankstyvoje vaikystėje – logiškas, protingas, skaidrus ir lengvai suvokiamas. („Visą šią sistemą 1917 metais sugalvojo Leninas.“)

     3) Neapykanta tam tikrai žmonių grupei. Sąmokslo teorijos tampriai susijusios su ksenofobija. Nepasitenkinimas esamu pasauliu verčia ieškoti, kad dėl to kaltas, o protą užvaldžiusi ksenofobija lengvai atranda kaltininkus – tai kitos rasės ar kitos tautybės „pasaulio valdovai“. („Visą pasaulį valdo žydai.“)

     4) Persekiojimo manija. Sąmokslo teorijomis dažniausiai susidomi kompleksuoti žmonės, apsėsti įvairiausių baimių bei fobijų. Stipriausia iš jų – persekiojimo manija. Konspirologams atrodo, kad juos nuolat kažkas seka ir nori pakenkti. S. Freudas aiškina, kad ši manija atsiranda iš pasąmonę užvaldžiusio kaltės jausmo, susijusio su nepatenkintais seksualiniais troškimais, pavyzdžiui, užslėptu homoseksualumu. („Žydroji Europos Sąjunga nori mus paversti pyderais.“)

     Žinoma, sąmokslo teorijomis besidomintys žmonės dažniausiai yra ne kokie nors psichikos ligoniai, o „normalūs“ mūsų visuomenės kūdikiai. Išvardytos 4 psichologinės priežastys, dėl kurių susidomima konspiracinėmis teorijomis, yra būdingos ir visai mūsų visuomenei.

     Autoritarinį mąstymą mums skiepijo ir skiepija visos istorijos eigoje susiklosčiusios autoritarinės farmacijos – baudžiavos, caro, Smetonos, sovietų ir dabartinė atstovaujamosios demokratijos sistema. Gebėjimas analitiškai mąstyti pastaruoju metu itin sumenko dėl visuotinės švietimo sistemos krizės. Tautinė neapykanta ir latentinė ksenofobija nuo seno yra būdinga tautiškai mišrios Rytų Europos, kurioje dominuoja agresyvios tautinės valstybės, gyventojams. Persekiojimo maniją nuolat skatina itin paplitusios ir valdžios diegiamos puritoniškos dorovės normos.

     Taigi sąmokslo teorijos yra „natūralus“ mūsų visuomenės produktas. Keista, kad iki šiol dar neišplito sąmokslo teorija, kuri teigia, kad mūsų visuomenė yra įvairių sąmokslo teorijų šalininkų sąmokslo pasekmė.

     N.K.
     2012 04 27

     Tipinis antisemitinės sąmokslo teorijos pavyzdys

     samokslo teorijos2

 

Komentarai  

 
+6 # ;rabarbaras Y-m-d H:i
"3) Neapykanta tam tikrai žmonių grupei. Sąmokslo teorijos tampriai susijusios su ksenofobija. Nepasitenkinima s esamu pasauliu verčia ieškoti, kad dėl to kaltas, o protą užvaldžiusi ksenofobija lengvai atranda kaltininkus – tai kitos rasės ar kitos tautybės „pasaulio valdovai“."
Būtent. Neapykanta žydams, čigonams, rusams, nacionalistams, kapitalistams ir t.t.

Tsakant pati anarchija.lt telpa į tuos sąmokslo teorijų kūrėjų rėmus.
 
 
0 # Darom, o ne zaunijam...Zavurskis Y-m-d H:i
Karšta bulvė:

Kokia, nafig, VSD darbo ataskaita, jeigu ši dar neistengė apliuobti mano nurodytų darbo gairių 2100 metams, понимаешь…

Ir, aplamai, apie kokias jie ten grėsmes zaunija… Pati didžiausia valstybei ir mums visiems grėsmė - VSD klano naguose.
http://www.facebook.com/note.php?saved&¬e_id=417350938276197
 
 
0 # ATS: Kodėl žmonės tiki sąmokslo teorijomis?Hipis Y-m-d H:i
O ką manot apie pedofilų sąmokslą ,kurį iškėlė šaltibarštiniai žmogeliukai??
 
 
+7 # yZender Y-m-d H:i
"Todėl įvairaus plauko konspirologai niekada neklausia „Kodėl?“, jie visada klausia: „Kam tai naudinga?“"

Nes atsakymas į "kodėl?" būtų: nes kažkam tai naudinga.

Straipsni tai šūdo vertas. Jei jau rašo apie tai, tai galėtų bent konkrečiai apibrėžt kas yra ta samokslo teorija. Ir kada ji yra nesąmonė, parodyta per dokumentikos kanalą, o kada realus dalykas. Iš esmės tai čia dar vienas smegenų plovimo straipsnis. O dauguma žmonių yra debilai ir jei jiem gerai, tai jiem px ir mano, kad jei kažkam blogai, tai čia grynai jų pačių kaltė.
 
 
+1 # nekaskonspiratorius Y-m-d H:i
Pagal tokia logika daug kas ir anarchistus, socialistus ir kitus kairiuosius laiko konspiratoriais taip, kad straipsnis yra FAAAAAAAAIL
 
 
+1 # ???Upe Y-m-d H:i
Kada šitam portalui pakeis pavadinimą?
 
 
+2 # SiaipHm Y-m-d H:i
Šiaip teisingai sugraduota. Bet trūksta argumentacijos o ir pavyzdžiai pernelyg stereotipiški. Yra dar bent 5 labai paplitusios sąmokslo teorijos, kurios kur kas įdomesnės nei žydai ar homoseksualista i.
 
 
+3 # jo...šiaip žmogas Y-m-d H:i
Jei trumpai, tai: straipsnis - sąmokslo teorija apie sąmokslo teorijas... O šiaip, tai "kodėl?" gali būti svarbiausiu kalusimu apie gamtos reiškinius, tuo tarpu siekiant suprasti bet kurio sociumo reiškinius, kitimo dėsnius, visgi pats svarbiausias ir pirmasis klausimas turi būti "kam tai naudinga?"
 
 
0 # ATS: Kodėl žmonės tiki sąmokslo teorijomis?Stačiokas Y-m-d H:i
Matyt esu linkęs tikėti sąmokslo teorijomis. Straipsnis patiko. Bet jis pats atitinka sąmokslo teorijos apibrėžimą, kurį pats dėsto. Labai paprastai viską paaiškini. Nors kita vertus, kartais tai visai neblogai. Kartais norint paaiškinti reiškinį "nepaprastai", tiek prikraunama informacijos, kad pamirštama, apie ką kalbama. Tokiu atveju paprastas paaiškinimas yra kaip gryno oro gurkšnis. Gerai tai ar negerai, čia kitas klausimas.
 
 
+1 # ATS: Kodėl žmonės tiki sąmokslo teorijomis?Romas Zabarauskas Y-m-d H:i
Aha tokia keista nemaloni potekstė, tarsi "nepasitenkinim as pasauliu" būtų blogai, ir tarsi viskas yra taip kaip atrodo ir ne kitaip... Ir apskritai jeigu čia dėl Garliavos parašytas straipsnis, tai gal vertėtų taip ir rašyti ir nagrinėti :]
 
 
0 # linksmamasterpro Y-m-d H:i
Man, tai linksma pažiūrėti visokių "dokumentikų" su kreacionistais arba ateiviais, kur turbūt labiausiai tiktų antras punktas, bet reikia nepamiršti dar vieno: 5) Tikėjimas kitais. Žmonės, kurie pakankamai neišmano arba nesidomu ta sritimi, tiesiog pasitiki kitų nuomone, ypač, jeigu tai sklinda, iš jų nuomone autoritetingų šaltinių (žiniasklaida, knygos(jei dar retai skaito..), mokytojai,tėvai ect.)
Šis punktas manau yra kertinis visų punktų akmuo ir ant jo išdidžiai stovi religijos.

p.s. Būtų galima pridėti ir dar vieną punktą, kurį kaip ir galima būtų prijungti prie pastarojo, bet dėl plačiai paplitusios nuomonės ir daug šaltinų rodančių, kad teorija yra tiesa, tai padaryti yra sunku.
6)Atrodo, kad tai tiesa. Čia labiausiai tinka pseudomoklslai, ypač, pseudomedicina (homeopatija ir įvairūs reabilitacijos metodai). Šiame punkte susitinkame ne tik su viešai paplitusia nuomone, bei pripažnimu iš tos srities specialistų, bet ir su daugybe tyrimų teigiančių, kad teorija yra teisinga. Todėl tiesą labai sunku atrasti.

p.p.s. Jei kam įdomu, dėl homeopatijos, tai jokie klinikiniai tyrimai neirodė jos fiziologinės naudos, o tie kurie rodė, kad ji veikia, turėjo savo medotologijoj spragų. Ir šiaip jinai prieštarauja fizikos ir chemijos dėsniams ir labiausiai remiasi į natūralų žmogaus sveikimą, bei placebo efektą, kuris savo ruožtu taip pat nedaro jokios įtakos žmogaus sveikatai ir veikia tik psichologiškai.