Kada pasaulyje įsiviešpataus dovanų ekonomika? (video)
teorija

dovanu ekonomika        Ericas S. Raymondas straipsnyje „Programišių aplinka kaip dovanų kultūra“ („The Hacker Milieu as Gift Culture“) išskiria tris žmonių sambūvio ir kartu ekonomikos sistemas – komandinę, mainų ir dovanų. Komandinė žmonių sambūvio (ekonomikos) sistema pati paprasčiausia – ji pagrįsta griežta hierarchija ir materialinių gėrybių paskirstymu pagal toje hierarchijoje užimamą vietą. Komandinės ekonomikos pavyzdys – įmonėms moka mokesčius valstybei lygiai taip pat, kaip seniau valstiečiai mokėjo duoklę karaliui. Mainų ekonomika – per pastarąjį tūkstantmetį labiausiai įsigalėjusi žmonių sambūvio sistema. Ji paremta lygiaverčiu materialinių vertybių keitimusi, t.y. natūriniais arba prekiniais-piniginiais mainais. Mainų ekonomiką išreiškia pagrindinis jos elementas – pinigai. Tačiau ilgą laiką žmonija labai sėkmingai tvarkėsi ir be pinigų. Tada vyravo kitos dvi sistemos – komandinė ir dovanų.

 

Šių dviejų sistemų populiarumas priklausė nuo turimų materialinių resursų kiekio. Jei resursų būdavo nepakankamai – imdavo dominuoti komandinė sistema, jei jų būdavo užtektinai – ekonominė žmonių sambūvio sistema veikdavo dovanojimo principu. Aišku, resursai dažniausiai būdavo riboti, todėl daugiausia gėrybių atitekdavo hierarchijos viršūnėje įsitvirtinusiems žmonėms. Tačiau komandinė sistema anaiptol nėra pati efektyviausia, nes stabdo daugumos žmonių veiklą ir ūkinę iniciatyvą. Ji pasiteisina tik labai retais atvejais. Klasikinis pavyzdys – antikos laikai, kada materialines gėrybes uzurpavęs elitas galėjo atsidėti kultūrinių vertybių kūrybai.

 

Jei resursų yra pakankamai, pradeda veikti dovanų ekonomika (Gift Economics). Tai ekonominė sistema, pagrįsta nemokamu prekių ir paslaugų perdavimu, o ne jų prekyba ar nusavinimu. Tokios ekonomikos prasmė yra paprasta: dovanotojas, nemokamai perduodamas kokią nors prekę ar paslaugą, dovanos gavėjų akyse įgyja aukštesnį socialinį statusą. Tai reiškia, kad kuo daugiau žmogus dovanoja, tuo aukščiau jis pakyla socialiniais laiptais. Etnografiniai dovanų kultūros aspektai aprašyti klasikiniame Marcelio Mausso veikale „Esė apie dovaną. Keitimosi dovanomis formos ir priežastys archainėse visuomenėse“ („Essai sur le don. Forme et raison de l'échange dans les sociétés archaïques“).

 

Nors senovėje itin paplitusi dovanų ekonomika šiandien išliko tik kai kuriose pirmykštėse gentyse, tačiau jos elementai vis dėlto sutinkami gana dažnai. Tai visuotinai išsikerojusi kyšininkavimo ir korupcijos sistema.

 

Kita vertus, egzistuoja ir beveik nepakitę dovanų ekonomikos pavyzdžiai. Neatlygintinai dovanodami įvairias dovanas, savo socialinį statusą kelia turtingi mecenatai. Dovanų kultūrą smarkiai išvysčiusios šiuolaikinės mokslininkų bendrijos. Publikuodami savo darbus arba pasisakydami konferencijose, mokslininkai nemokamai perduoda (dovanoja) savo žinias kitiems tikėdamiesi, kad jų kalbos ir darbai bus cituojami. Pagal citatų skaičių vėliau nustatomas jų mokslinio prestižo indeksas ir socialinis statusas.

 

Pastaraisiais metais dovanų ekonomika apima vis naujas žmonių veiklos sritis. Šios ekonomikos bruožai ypač išryškėjo kuriant ir keičiantis vadinamosios „intelektualinės nuosavybės“ produktais (jų ištekliai yra praktiškai neriboti). Plinta nemokamos kompiuterinės „atviro kodo“ programos, o menininkai nemokamai platina savo kūrybą – kino filmus ir muzikos rinkinius. Ryškus dovanų ekonomikos pavyzdys: suomių programuotojas Linus Torvaldsas sukūrė operacinę sistemą Linux, ir padovanojo ją žmonijai.

 

Beje, anarchizmo teoretikai prognozuoja, kad dovanų ekonomika labiausiai suklestės anarchistinėje visuomenėje, pagrįstoje ne hierarchijos ir konkurencijos, o savivaldos ir savitarpio pagalbos principais.

 
Parengė dp
2009 03 16
 
 
                 
 

 

 

Komentarai  

 
0 # potlachpost-anarchija.lt Y-m-d H:i
vikipedijoje galima pasiskaityti, kad dovanu kulturoje seimininkas sudegindavo savo chata, kad nebutu pasikeles pries svecia. veza!
 
 
0 # nusivyliau,.... ..kaukas Y-m-d H:i
Krc velai vakare i patriotai.lt numeciau kritikos komentara. Krikscionybe pavadinau "del savo prigimtiniu ydu stimpanciu lavonu, kuri kvaila butu gaivinti". Ir dar paaiskinau. O jie mat istryne. Po to numeciau dar 3 komentarus - izulesnius su paerzinimu, kad Europos civilizacija apgyne geju armija (300 spartieciu - mat kai gini meiluzi savo skydu, gaunasi geresne gynyba - istorija). Ir jie, ne tik istryne, bet dabar ir ieiti nebegaliu is viso.

Vnz as nusivyles. Stipriais zodziais rasiau, bet vis tiek i anarchija.lt pyliau kur kas stipresniais... Vzn tikrai nusivyliau.

Zinau, kad jie koncervai, bet uzbaninti uz krikscionybe (Cekas norisas ten straipsnyje susirupino del krikscionybes menkejimo JAV) ir dar su paaiskinimais, tai... Absurdas.

Zinau, kad patriotai.lt turbut bendrauja su LTC, uzsiima veikla, dalyvavo eitynese... Jeigu tai yra geras atspindys desiniuju judejimo, tai tuomet as labai labai liudnas....

Del to, kad... gali buti, jog jie nera imlus naujoms idejoms, laisvo proto, nera kuribingi ir be savikritikos. Sudas jiems gausis, jeigu turi pomegi tiesiog imti ir nutildyti. ne ju siauroms galvelems Lietruvos problemas spresti.

Krc ydu pilna kaire, ydu pilna desine... Kazin ar Lietuva sulauks XXIIa???

bet pasaulis Lietuva neuzsibaigia... .

:-(
 
 
0 # pridesiukaukas Y-m-d H:i
bet pasaulis Lietuva neuzsibaigia... .
:-(
Va taip. tiesiog va taip.
 
 
0 # kaukuiVilma-Fiokla Y-m-d H:i
Tai pasauleziurini "atradima" padarei?:-)Jo, tavo isvados maksimalistines:-)
Tai dar nuvilsiu, nes zinok, ydu pilnas ir centras:-) O kas link Lietuvos, tai Lietuva sunaikins biurokratai, nomenklaturscik ai ir kitos rusies paraztai, isvogs, praes ir praskolins, o "centristiniu" poziciju laikosi butent jie:-) Nu ka ta kaire...ant pirstu sukaiciuot galima, o dar jei desinieji radikalai "tildyt" prades, tai cia ir issimochysim, o vagys kaip voge, taip vogs.
 
 
0 # dar kaukuiVilma-Fiokla Y-m-d H:i
nu norejau pasakyt kad pz Lietuvai
 
 
0 # .RB Y-m-d H:i
Dar dovanų ekonomika galingai reiškiasi P2P reiškiniu. Kai žmonės anonimiškai gauna ir anonimiškai skleidžia resursus IT tinklais apeidami visus apribojimus.
Dar freecycle, kai visiškai nemokamai atiduodami nereikalingi daiktai (šitas komentaras, pvz., siunčiamas iš kompo nemokamai gauto iš freecycle ir su instaliuota nemokama ubuntu hardy operacine sistema).
 
 
0 # pastabaV. Y-m-d H:i
L. Torvalds parašė Linux, o ne Unix ir ne Minix.
 
 
0 # siaipVilma-Fiokla Y-m-d H:i
Pas mus mieste, akiplesikai pabranginus viesojo transporto bilietus, zmones eme juos vienas kitam perdavineti, t.y. dovanoti. Islipantieji tiesiog i rankas ibruka taloneli:-) kazkaip net labai solidariai tas vyko:-) Dabar Autobusu parkas pradejo idieginet kompostiravimo sistemas su kuriu pagalba sekundziu tikslumu matysis kuriuo laiku ilipai i autobusa, o taloneliu dovanotojus per spauda isvadino perpardavinetoj ais...v.z. apsmeize geranoriskus zmones, kurie solidarizavosi per sunkmeti.