Filosofiją – į gatves! LUNI kviečia į dokumentinio filmo „Examined Life“ peržiūrą
švietimas

examined life        Rugsėjo 2 d., ketvirtadienį, 18:00 val., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į filosofinio kino seansą. Žiūrėsime 2008 m. režisierės Astros Taylor susuktą dokumentinę juostą „Patikrintas gyvenimas“ („Examined Life“). Filmo siužetas – netradicinis, tačiau labai paprastas. Aštuoni žinomi šių dienų mąstytojai vaikštinėja Niujorko bei kitų metropolių gatvėmis ir samprotauja apie praktinį jų idėjų pritaikymą dabartinių žmonių gyvenime. Kino seansas vyks „Kultflux“ platformoje, kuri stovi ant vandens Neries krantinėje prie Mindaugo tilto Vilniuje. Filmas bus rodomas anglų kalba su rusiškais subtitrais.

 

Kanadoje gyvenanti režisierė A. Taylor, 2005 m. sukūrusi filmą „Žižek!“, nusprendė išlaisvinti filosofiją iš ankštų auditorijų bei akademinių žurnalų ir grąžinti ją į gatves. Aštuoniems filosofams – Slavojui Žižekui, Judith Butler, Michaelui Hardtui, Cornelui Westui, Peteriui Singeriui, Avital Ronell, Marthai Nussbaum ir Kwame Anthony Appiah – ji pasiūlė ekskursiją po tas viešasias miestų erdves, kurios aktualios jų atstovaujamoms idėjoms. Peteris Zingeris kalba apie vartojimo etiką vaikštinėdamas greta brangių Niujorko Penktosios aveniu parduotuvėlių; Judith Butler pasakoja apie kultūros individualumą tirštoje minioje San Franciske; Michaelas Hardtas skelbia revoliucinius lozungus sėdėdamas valtyje Niujorko parke ir t.t.

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

Kairysis postmodernizmo filosofas Slavojus Žižekas (g. 1949 m. Liublianoje) laikomas vienu originaliausių ir populiariausių šių dienų mąstytojų. Lyg koks popmuzikos dievaitis jis keliauja per intelektualų susibūrimo vietas ir visur surenka tūkstantines dėmesingų klausytojų minias. Aštrūs, kontraversiški, politiškai angažuoti S. Žižeko pasisakymai, užburiantys netikėtais minties posūkiais bei radikaliais teiginiais, tapo savotiška šiuolaikinės kairiosios minties klasika.

 

Viena žymiausių šiuolaikinio feminizmo filosofių ir „queer“ teoretikių Judith Butler (g. 1956 m.) tyrinėja lyčių teoriją, politinę filosofiją ir etiką. Vienas svarbesniųjų jos veikalų – „Lyčių problema“ (1990). Kalifornijos universiteto bei Europos tarpdisciplininių studijų universiteto profesorė, Tarptautinės gėjų ir lesbiečių žmogaus teisių komisijos vadovybės narė skelbia, kad biologinė lytis yra norminamoji iliuzija, kurią primeta heteroseksualinės hegemonijos režimas.

 

Michaelas Hardtas (g. 1960) – politikos filosofas ir teoretikas, šiuo metu dirbantis Djuko (Duke) universitete. Vienas iškiliausių autonominio marksizmo – radikalaus dirbančiųjų judėjimo – ideologų. Kartu su Antonio Negri parašė veikalą „Imperija“ (2000), kuris dažnai vadinamas „XXI amžiaus komunistų manifestu“.

 

Cornelas Westas (g. 1953) – filosofijos ir religijos profesorius Prinstouno universitete, vienas provokatyviausių viešųjų Amerikos intelektualų. 1996 m. parašė skandalingą knygą „Rasės ateitis“ (The Future of the Race“). Aktyviai dalyvauja žmogaus teisių judėjime, išleido daugybę veikalų rasinės diskriminacijos tematika. 

 

Peteris Singeris (g. 1946) – kontraversiškas australų mąstytojas, etikos profesorius Prinstono universitete. Tyrinėja etiką ir gyvūnų teises. P. Singerio „Praktinė etika“ („Practical Ethics“) patenka tarp populiariausių etikos vadovėlių. Pasaulinę šlovę šiam mokslininkui atnešė 1975 m. išleista knyga „Gyvūnų išlaisvinimas“ („Animal Liberation“).

 

Niujorko universiteto profesorė Avital Ronell (g. 1952) – feministinės pakraipos rašytoja ir filosofė. Tyrinėja smurto apraiškas ir traumines patirtis Vakarų visuomenėje. Žymi dekonstruktyvizmo atstovė. 1989 m. išleistoje klasikinėje dekonstruktyvizmo „Telofonų knygoje“ („Telephone Book“) subyrėjęs tekstas simbolizavo esminius XX a. žmonijos momentus.

 

Brauno universiteto filosofijos profesorę Marthą Nussbaum (g. 1947) savaitraštis „Time“ pavadino „šiuolaikinės filosofijos veiksmo moterimi“. Daugybės knygų apie socialinę etiką autorė užsiima politologija, Pietų Azijos problemomis, žmogaus teisėmis, antikos kultūra ir lyginamosiomis studijomis.

 

Prinstono universiteto filosofijos profesorius Kwame Anthony Appiah (g. 1954) – iš Ganos kilęs filosofas, kultūrologas, rašytojas. Tyrinėja politinę filosofiją, rasinę teoriją, kalbos filosofiją, semantiką, moralę.

 

LUNI info, 2010 08 30

 

 

Komentarai  

 
0 # Geriau filmai su karių filosofijaViktoras Butas Y-m-d H:i
Šitas filmas ir jo herojai su tokia savo gyvenimo filosofija tikrai ne man. Į geriausių savo matytų filmo trejetuką tikrai įdėčiau Kill Bill 2. Nor ir kokia gera būtų pirma dalis Kill Bill 1 bet antra tai tikras meno kūrinys. Vien ką pasako man geriausio pasaulyje režisieriaus vardas Quentin Tarantino. Kill Bill 2 nerealūs dialogai, superiniai herojai, tikrų karių ir karžygių gyvenimo filosofija. Pati Thurman kaip aktorė gerai suvaidino bet jos herojus įspūdžio nepadarė, kaip visas likęs trejetukas.
1. Daryl Hannhah SUvaidinta vienaakė stiprios moters įvaizdį paliko(galėtų būti mano vaikų motina), stipresnės nė Thurman.
2,Billo brolis Buud, aktorius Michael Madsen(Geriausi as šiam filme aktorius, dievinu šį aktorių ir jo filmus) Tiesog nuostabiai suvaidintas vaidmuo, nuostabūs dialogai. Billo brolis Buudas šiek tiek suklupes gyvenime, o gal tiesiog pavargęs(kartai s taip atsitinka bet tai filmo Herojus iš Didžiosios Raidės.
3,Ir galiausiai, pats Bill aktorius David Carradine. Niekada Carradine nemėgau kaip aktorio, net nekenčiau. Gal nuo tada kai sužinojau, kad kažkada pavogė vaidmenį iš pačio Bruce Lee. Niekada jis nebuvo kovų menų meistras, o tik mėgėjas(toks ir gėdingas aktoriaus galas). Bet šitam filme yra pats geriausias jo vaidmuo suvaidintas gyvenime. Billas tai neužmirštamas ir stipriausias filmo veikėjas, tiesiog įsimintinas personažas, neeiliniai jo dialogai, neeilinės filosofinės mintys ir požiūris į gyvenimą.
Filmą drąsiai dedu tarp trijų geriausių matytų filmų per visą gyvenimą. Filmą geriausiai žiūrėti orginalo kalba dėl jo neeilinių dialogų. Kokie veikėjai, superinės mintys ir tikrų karių, dialogai, savotiškas požiūris į gyvenimą ir visa filosofija. http://www.youtube.com/watch?v=NSR7xRGBnOE
 
 
0 # Du broliaiViktoras Butas Y-m-d H:i
Billas kalba su Buddu http://www.youtube.com/watch?v=QMI1uQBHUpA