Lietuviškai išleistas ateizmo bestseleris – R. Dawkinso „Dievo iliuzija“
švietimas

dievo_iliuzija       Neseniai įsikūrusi „Vega Line“ leidykla išleido 2006 m. parašytą žymaus britų biologo, Oksfordo universiteto profesoriaus evoliucionisto Richardo Dawkinso bestselerį „Dievo Iliuzija“ („The God Delusion“). Vien Didžiojoje Britanijoje iki 2010 metų pradžios parduoti 2 mln. šios knygos egzempliorių. Už „Dievo iliuziją“ Richardas Dawkinsas 2007 m. buvo apdovanotas Didžiosios Britanijos nacionalinės literatūros premija („Galaxy British Book Awards“) kaip geriausias metų autorius.

 

Šios knygos pasirodymas 2006-aisiais sudrebino krikščionių pasaulį. Kaip atsakas į ateistinį R. Dawkinso požiūrį buvo parašyta nemažai straipsnių, komentarų ir bent 20 knygų, kuriose ateizmas tiesiog „triuškinamas“. „Dievo iliuzijos“ pasirodymas 50 proc. padidino religinių knygų pardavimo apimtis, Biblijos populiarumas Didžiojoje Britanijoje išaugo net 120 proc.

 

Knygoje autorius teigia, jog idėja apie Dievo, kaip antgamtinio kūrėjo, egzistavimą yra iliuzija. Pasitelkdamas griežtą logiką ir sąmojį, R. Dawkinsas sutriuškina argumentus už religiją ir įrodo, kad aukščiausiosios būtybės egzistavimas yra visiškai netikėtinas. R. Dawkinsui artimas Roberto Pirsigo pastebėjimas „Kuomet vieną žmogų apsėda iliuzijos – tai vadinama pamišimu, kuomet daug žmonių – tai vadinama religija“.

 

Bene labiausiai tikinčiuosius papiktino knygos teiginys, jog Senojo Testamento Dievas yra „bene pats baisiausias veikėjas, kurį tik galima rasti pasakose ir fantastinėje literatūroje“. „Dievo iliuzijoje“ jis apibūdinamas kaip neteisingas, neatlaidus, dėl valdžios pamišęs tuščiagarbis, kraujo ištroškęs ir kerštingas tautų naikintojas, genocidų vykdytojas, moterų ir homoseksualų nekenčiantis rasistas.

 

Knyga ganėtinai brangi – Lietuvos knygynuose ji kainuoja apie 50 litų, tačiau jos leidėjai tiki, kad ji bus masiškai perkama, nes yra puiki dovana artėjančių Kalėdų proga...

 
 

R. Dawkinso interviu „Metro“ laikraščiui:

 

dawkinsAr religinės mokyklos ir mokyklos, kuriose mokoma, jog pasaulį sukūrė protinga būtybė (Dievas), turėtų būti uždraustos?

 

Mokyklose turėtų mokyti tiesos, ypač per gamtos mokslų pamokas. Atsakingos institucijos privalo prižiūrėti, kaip vaikai yra mokomi, ir įsitikinti, kad mokyklose pateikiami moksliniai faktai. Mokyklose jokiu būdu negalima vaikų mokyti, kad Visatą sukūrė protingas kūrėjas ar Dievas. Toks dalykas turėtų būti smerktinas ir to jokiu būdu negalima skatinti ar remti iš valstybės lėšų, skirtingai nei elgėsi Tony Blairas.

 

Ką manote apie Bibliją?

 

Tai įvairių tekstų rinkinys, sudėtas į vieną krūvą maždaug pirmame mūsų eros amžiuje. Buvo atrinktos knygos, kurios tinkamos Biblijai ir kurios netinkamos. Bibliją parašė paprasti žmogeliai.

 

Ar dar yra tokių, kurie mano, jog Biblija yra neklystantis Dievo žodis?

 

Netgi tie patys vyskupai, kurie bent kiek save gerbia, netgi jie pripažįsta, kad tai žmonių žodžiai. Manau, jiems gėda klausytis fundamentalistų, kurie vis dar teigia, kad tai neklystantis Dievo žodis.

 

Žmonės mano, jog Biblija yra taikinga knyga. Ar ši nuomonė klaidinga?

 

Žmonės prisimena tas ištraukas, kurias girdėjo bažnyčioje ar skaitė mokykloje, tačiau jie nėra skaitę didžiosios dalies Biblijos, o kaip tik ta didžioji dalis ir yra baisi. Na, pavyzdžiui, Jozuės knygoje kalbama apie tai, kaip Izraelio vaikai pasiima Pažadėtąją Žemę, ten kalbama apie vienas kitą sekančius genocidus. Dievui paliepus buvo skerdžiamos ištisos gentys, kraujas tekėjo upėmis. Priesakas „nežudyk“ iš tiesų reiškia „nežudyk kito žydo“

.

Mintis, kad egzistuoja rojus, žmonėms atneša daug paguodos. Ar pulti šią mintį nėra piktavališka?

 

Tikrai neieškau mirties patale gulinčių žmonių ir nesibraunu pas juos aiškindamas, kad nėra rojaus, negriaunu jų iliuzijų. Visgi man keista, kai tai vadinama piktavališku elgesiu. Vien todėl, kad mintis apie rojų kažkam patinka ir suteikia paguodos, dar nepaverčia jos tiesa.

 

Ar mokslas ir religija suderinami?

 

Sakoma, kad mokslas ir religija kalba apie du skirtingus dalykus. Mokslas kalba apie tai, kaip veikia Visata, o religija kalba apie moralę ir dvasingus dalykus. Tikiuosi, mūsų moralė nėra susijusi su religija. O jei kalbėtume apie didžius klausimus, kaip antai „kaip atsirado Visata“, tada reikia tikėtis, kad atsakymą atras mokslas. Jei mokslas negali atsakyti į tokius klausimu, niekas kitas taip pat to negali.

 

Daugiausia mokslas ir religija ginčijasi apie tai, kaip atsirado Žemė.

 

Kai kurie vis dar remiasi Pradžios Knyga ir mano, jog Žemei yra mažiau nei 10 000 metų. Tokiu atveju Žemė atsirado po to, kai žmonės prisijaukino šunis. Toks kreacionistinis požiūris yra labai naivus, tai lyg tikėti, jog San Franciską iki Niujorką skiria 7.8 metrų atstumas. Gerbiami dvasininkai tokiais kliedesiai netiki. Tikrasis Žemės amžius yra 4.6 milijardo metų.

 

Savo knygos pavadinime naudojate žodį „iliuzija“ [angl. Delusion]. Ar tai reiškia, jog religingumą laikote beprotybe?

 

Tikrai nesakau, kad visi dvasininkai yra išprotėję, tarp jų pilna psichiškai sveikų, labai išprususių ir intelektualių žmonių. Bet jų tikėjimas vis vien yra iliuzija, kaip ir bet koks tikėjimas, neadekvatus realybei. Šia iliuzija dalinasi labai daug žmonių, štai todėl daugumai neatrodo, kad tai yra beprotybė. Jei religingam asmeniui aiškintum apie kokią nors kitą religiją, jis tave palaikytų bepročiu, mat jo manymu ta religija neturi nieko bendra su tikrove. Jie mato, kokios kvailos yra kitos religijos, tačiau yra užauginti tikėti kokia nors viena religija, todėl jie nesuvokia savo religijos kaip beprotiškos.

 

George‘as Bushas ir Tony Blairas teigė girdėję Dievo balsą. Gal juos derėtų uždaryti?

 

Jie ir būtų uždaryti, jei būtų „girdėję“ nedominuojančios religijos Dievo balsą. Jie taip pat būtų uždaryti, jei teigtų, jog girdėjo Napoleono balsą.

 

Jeigu nėra Dievo, ar egzistencija turi prasmę?

 

Žinoma, kad turi. Egzistencija turi tokią prasmę, kokią jai suteikia kiekvienas žmogus. Mūsų varomoji jėga yra kokios nors prasmės matymas. Ir tikintieji, ir ateistai mato gyvenime prasmę. Manyti, kad negali gyventi prasmingai, vien todėl, kad po mirties tavęs nebeliks, yra absurdiška.

 

Tikintieji teigia, jog moralus elgesys galimas tik dėl religijos. Ką apie tai mano ateistai?

 

Žmonių moralė tikrai nekyla iš religinių tekstų. Niekam nepatiktų žmogus, kuris elgtųsi taip, kaip elgtis liepiama Biblijoje. Tai būtų baisus elgesys. Taip elgiasi tik tokie žmonės, kaip ajatola Khomeinis. Kai kurie žmonės mano, jog gauna savo moralę iš religijos, bet jie elgiasi gerai tik iš baimės, kad juos nubaus Dievas, jei jie pasielgs blogai. Tai nėra pati geriausia priežastis, dėl kurios derėtų elgtis gerai. Ateistai, kurie elgiasi gerai vedini vidinių moralinių nuostatų, yra daug moralesni už tikinčiuosius, kurie elgiasi gerai, bijodami Dievo.

 

Jūsų knyga susilaukė nemažai piktų atsakų iš krikščionių. Ar buvote tam pasiruošęs?

 

Bet koks sujudimas, susijęs su knyga, rašytojui patinka, mat neigiami atsiliepimai taip pat padeda parduoti daugiau knygos kopijų. Tiesa, maloniau girdėti teigiamus atsiliepimus.

 

Kodėl savo taikiniu pasirinkote krikščionybę? Ar todėl, kad tai mažiau agresyvus varžovas negu islamas?

 

Šiandien toks teiginys yra gryniausia tiesa, tačiau prieš kelis šimtus metų buvo visiškai atvirkščiai. Krikščionybė buvo šiaip ne taip prijaukinta, o islamas vis dar gyvena viduramžiuose, apie kitas religijas žinau ne tiek daug. Pats buvau augintas kaip krikščionis, todėl jaučiu šiokį tokį ryšį su krikščioniška kultūra — vitražais, bažnytine muzika. Todėl natūralu, kad daugiausia galiu kalbėti būtent apie krikščionybę.

 

Oficialus knygos „Dievo iliuzija“ portalas www.dievoiliuzija.lt

 

a.lt info, 2010 11 25

 

 

Komentarai  

 
-4 # -Mefisto Y-m-d H:i
Toks išsilavinęs žmogus ir tokiais niekais užsiima.
 
 
+1 # chaCha Y-m-d H:i
Pamenu, kai pirmoj klasėj mano vaikas buvo užsirašęs į tikybos pamokas (paskui į etikos, paskui vėl į tikybos, nes ten gražius filmukus rodė). Tai pamokiau, kad kai tik mokytoja užsimins apie dievo visagalybę, užduotų klausimą "Ar gali dievas sukurti akmenį, kurio pats nepakeltų?". Atsakymas- tyla, o kiek vėliau- pažadas atsakyti per kitą pamoką, kas niekada taip ir nebuvo padaryta.
 
 
0 # ...v. Y-m-d H:i
manau mokyklose neturetu teigti nei vieno, nei kito. idealiausias variantas butu, jei kiekvienas mokytojas pamoka pradetu zodziais: niekas is tikruju nezino, kaip buvo ir galbut niekada nesuzinos, bet fizikos/biologi jos/ect. mokslas/religij a teigia stai ka..." vaikams reikia palikti galimybe rinktis ir vystyti kritini mastyma, o ne buti aklu dogmu kalimo i galva aukomis. nesvarbu kokios tai dogmos - religines, ar mokslines. aklas tikejimas mokslu ne ka geresnis nei tikejimas i dieva. blogis slypi ne tame, kuo zmones tiki, o tame kad tiki aklai ir neisileidzia kitokio poziurio, o tai - tiesus kelias i asmenybes sustabarejima. turbut aiskinti, kad isgyvena tie, kurie moka prisitaikyti, neeikia?..
 
 
-5 # ATS: ...Polas Y-m-d H:i
R. Dawkinsas yra paprasciausias fanatikas ateistas. Deja, jis ne geresnis uz religinis fanatikus. Mokiniai is ties turi teise patys rinktis, kuo jiems tiketis.
 
 
-2 # knygao bus? Y-m-d H:i
reikia tikėtis, kad leidykla išleis ir "Dawkinso iliuziją"
 
 
0 # LaukiuLaukiu Y-m-d H:i
Kazi atkeliaus i biliotekas?
 
 
0 # to (?!?) ir visiems kitiemsv. Y-m-d H:i
nuo kokio amziaus? tai gal nuo to paties, kai vaikas pradeda eit i mokykla? jei nuo to amziaus vaikas oficialiai sugeba mokytis, nemanau, kad kitokiai svietimo programai turi buti ir skirtingas amzius. nors siaip toks lavinimas turi prasideti nuo pat kudikystes pirmieji vaiko ir ilga laika svarbiausieji mokytojai yra jo tevai (taip kad mama arba tetis negali mokyti vaiko tiketi viena ir nejudinama bei netikrinama tiesa) ir gimines, o i juos vertybes ateina per platesni rata, bendruomene, o i ja savo ruoztu per visuomene. taigi, ne tik mokyklos darbas, tai ir tevu, ir bendruomenes darbas. puikus brazilu pedagogas ir edukatorius p.freire paruose visa pagrinda naujam svietimo budui, tereikia pasinaudoti irankiais, kuriuos jis pateike. beje, ironiska, bet vienos mokyklos (o kas dar ironiskiau, vienos is labiausiai sustabarejusiu ir isleidzianciu vos ne vos rastingu abiturientu laidas su keliomis isimtimis) bibliotekoje radau tikrai novatoriska knyga apie svietimo reformavima "besimokanti mokykla" (daug autoriu). labai rekomenduoju. bet si knyga tokioje mokykloje atrode tarsi pasityciojimas, nes ja tikrai niekas nesinaudoja kaip alternatyviu saltiniu, kuris galetu pagerinti svietima bent jau lokaliai. pasisakiau labai pesimistiskai. pridesiu ir optimistini sakini: nors yra ir mokyklu, kurios savarankiskai, nelaukdamos, kol valstybe pasirupins svietimo sektoriumi, dalyvauja projektuose, padedanciuose gerinti svietimo kokybe. man tai tik dar karta irodo, jog pokyciai yra musu paciu reikalas. ir nera ko laukti, kol valstybe susimyles ir pasirupins. musu paciu reikalas inicijuoti pokycius.
 
 
0 # saffsafsafafsa Y-m-d H:i
check this:
NOVA | Hunting the Hidden Dimension
http://www.youtube.com/watch?v=eAAGR_Vr2lU
and think about evolution of life.
then consider some monist metaphysics of rationalists.
...cia irgi geras pamastymui:
http://www.youtube.com/watch?v=RpjUHUGDk2Y

Visas Dawkinso ateizmas nukreiptas pries teistine dievo savoka, kuria paneigti lengviau nei du pirstus apmysti. :-)
Kazkodel jis niekad nekalba apie didiesiems protams budinga gamtos/dievo savoka, kuriai mokslas ne tik nepriestarauja, o pagrindzia - kad ir Leibniz, Spinoza, Hegeli, Schopenhaueri.. .
Todel noris tai pavadinti dar viena masems primetama ir i galvas kalama iliuzija - 'Dawkinso iliuzija'.
 
 
0 # nezinaunezinau Y-m-d H:i
ar rimtas yra zmogus, kuris puse savo gyvenimo paneigineja religines pasakas? nera nieko lengviau kaip sumalti kokia krikscionybe, ta sigebedavau ir mokykloje per tikybos pamokas padaryti be jokiu propagandiniu bestseleriu... tikrai, geriau moksline veikla uzsiimtu...
 
 
0 # vytaruiv. Y-m-d H:i
siaip jau visa blogi atnesa ir padaro riboti ir buki zmones, prisidenge kokiomis nors doktrinomis. nesvarbu kokios jos yra - religines, mokslines, politines. zmoniu samone reik plesti ir laisvinti, o ne kovoti su simptomais. kitu pavadinimu pavadintas ar kita spalva perdazytas kalejimas taip ir liks kalejimu, kol zmones neismoks islauzti grotu.
 
 
0 # 634634643463 Y-m-d H:i
‎'Knygoje autorius teigia, jog idėja apie Dievo, kaip antgamtinio kūrėjo, egzistavimą yra iliuzija. Pasitelkdamas griežtą logiką ir sąmojį, R. Dawkinsas sutriuškina argumentus už religiją ir įrodo, kad aukščiausiosios būtybės egzistavimas y...ra visiškai netikėtinas.'

Visiskai sutinku del antgamtisko dievo.
Bet kodel dievas negali buti 'gamtiskas'?!!!
Antgamtiska dieva dar ir pvz Spinoza pries 400 metu paneige... Bet tuo paciu irode 'gamtiska' dieva... Dar neskaiciau nei vienos ateisto knygos, kuris susidorotu su Leibnizo, Spinozos, Hegelio dievu ar Kanto, Schopenhauerio panenteistine metafizika...
neatrodo keista? :-) o mases aukstina pona Dawkinsa...
 
 
0 # wowwow Y-m-d H:i
tai dokinsas vietoje krikscionybes kokios siulo ateistine ideologija. tai koks skirtumas, ar Jezus jums smegenis plaus, ar Dokinsas?
 
 
0 # affsafasfasfas Y-m-d H:i
"Jeigu nėra Dievo, ar egzistencija turi prasmę?


Žinoma, kad turi. Egzistencija turi tokią prasmę, kokią jai suteikia kiekvienas žmogus. Mūsų varomoji jėga yra kokios nors prasmės matymas. Ir tikintieji, ir ateistai mato gyvenime prasmę. Manyti, kad negali gyventi prasmingai, vien todėl, kad po mirties tavęs nebeliks, yra absurdiška."

siuo atveju Dawkinsas naudoja Reductio ad absurdum. Taciau kai sakoma, kad visata susikure is nieko (kas yra absurdiska) Reductio ad absurdum nebetinka? Keista Dawkinso logika...
 
 
0 # fasfasaffas Y-m-d H:i
"Pasitelkdamas griežtą logiką ir sąmojį Dokinsas sutriuškina argumentus už religiją, įrodo, kad aukščiausiosios būtybės egzistavimas yra visiškai netikėtinas."

tai kur ta jo logika kai reikia naudoti proof by contradiction? :DDD
 
 
0 # HahaSatanyzmas Y-m-d H:i
"Bene labiausiai tikinčiuosius papiktino knygos teiginys, jog Senojo Testamento Dievas yra „bene pats baisiausias veikėjas, kurį tik galima rasti pasakose ir fantastinėje literatūroje“. „Dievo iliuzijoje“ jis apibūdinamas kaip neteisingas, neatlaidus, dėl valdžios pamišęs tuščiagarbis, kraujo ištroškęs ir kerštingas tautų naikintojas, genocidų vykdytojas, moterų ir homoseksualų nekenčiantis rasistas."

Sorry, tolerastai, bet šitas prajuokino. Įdomu, ko jis tikisi - Marksistinio socializmo ir rasinės tolerancijos raštuose, užrašytuose prieš 3000 metų? Baisi klaida yra istorinius įvykius ir jų aplinkybes vertinti pagal šiandieninę moralę. Pavyzdžiui viena citata iš dangaus forumo (speigas):
"Visos problemos atsiranda tada, kai praeities įvykius pradedame vertinti iš šiandienos pozicijų. Tada mums atrodo vienaip, gudams kitaip. Pvz. jei žiūrėtume iš šiandienos taško į tokius momentus, kad 12-16 metų mergaitės buvo tinkamos nuotakos mūsų seniams didikams, tai kitaip nei pedofilija to nepavadintume. Pvz Jadvyga, kai ištekėjo už Jogailos, tai Jadvygai buvo 11, (kai kurie šaltiniai teigia, kad 13 metų), o Jogailai apie 22. Teko neseniai skaityti Leono Sapiegos laišką Kristupui Radvilai, kur jis guodėsi maždaug taip: K. Ostrogiškis siūlo man į žmonas savo dukrą, kuriai tik 7 metai, o man jau beveik 40.. Aišku, nereik manyt, kad visi seniai iš karto lipo ant tų mergaičių, bet kad daug tokių mirdavo dėl gimdymo komplikacijų ir pan, tai irgi faktas."

Šiaip, Dawkins'as man patinka, bet už logines klaidas sunku atleisti
 
 
0 # fasfashfddffas Y-m-d H:i
BBC.Horizon.201 0.The.End.of.Go d.A.Horizon.Gui de.to.Science.a nd.Religion.PDT V.XviD.MP3.MVGr oup.org
 
 
0 # Taip, bet...X Y-m-d H:i
3 monoateistines religijos padaro daugiau zalos, negu naudos.

Ir mums, lietuviams, tai turetu buti ypac aisku. Net ir nacionalistams. Vat krikscionys ne tik is Lietuvos valstybes ateme baltu gentis, bet ir užssiseda ant musu, mus sugadino. Tai gerai matosi ir net vaikui turetu buti aisku kas atsitiko. Jeigu lietuviai kazkada turejo kiausus, tai jie buvo nupjauti Baznycios.
Bet "NE!". "Geras Lietuvos patriotas, turi buti ir geras kriksionis!" Ir tai yra dar vienas irodymas, kad nacionalistai yra idiotai, o kas liecia lietuviu nacionalistus, tai jauciasi ju provincialumas ir baznytkaimio smarve. Fui. Todel jie nieko ispudingo nepasieke ir nieko ispudingo nepasieks. Per silpni, per bailus, per tingus, per buki, per siauro proto, per daug istize ir is viso, per silpnu plauciu. GEDA! Tipiski kriskcionys + tuo dar didziuojasi. Tfpu.
Per savo nesaveika koncervatyvuma jie ir puna be sviesios ateities.

Kas del kairiuoju tai... nu as irgi nenoriu, kad kazkas sedetu man ant sprando ir aiskintu kaip gyvent. Tik... vat, kaip ten bebutu net ir anarchistai TIKI i kazka... Net ir mokslininai (iskaitant i Dawkinsa) TIKI i kazka... Taigi... "TIKI"...
O kam tas "TIKĖJIMAS"???
Bet taip buvo visuomet. Ir kazkodel mes lyg ir progresavom.
Mors pala..., yra lietuviska patarle: "viltis - durniu motina"...

O ypac problemos prasideda tuomet, kai isikisa Baznycia ir kriskcioniu sventikai (ir islamas su judaizmu). Vat jie, monstriski parazitai, ir sus@ka viska! Savanaudiskai (ar patys apsigave), jie pasisavina toki zmogui fundamentalu dalyka kaip "tikejimas" ir pradeda juo prekiauti! O to pasekmes - katastrofiskos.

GEDA, kad stiprios Europos siaures rases nesukure nei vieno savo Dievo. GEDA! Geda man ir del savo proteviu, kad kara pralaimejo! GEDA! :sad:(((
 
 
0 # ATS: Lietuviškai išleistas ateizmo bestseleris – R. Dawkinso „Dievo iliuzija“Krikscionis Y-m-d H:i
Perskaiciau Dowkinso knyga,matosi, kad ne naivus ateistelis, o protingas, geras teoretikas rase. TAciau man jis primena fanatika, tik ne religines o ateistines pakraipos. Nejauciu jam pagiezos. Taciau, mane, si knyga dar labiau priartino prie Dievo. Esu tikras, kad mokslinis, religinis pasaulio suvokimas anksciau sintezuosis.
 
 
-1 # ATS: Lietuviškai išleistas ateizmo bestseleris – R. Dawkinso „Dievo iliuzija“Polas Y-m-d H:i
Nesuprantu, kaip R.Dawkinsas gali aiskinti, ko mokyklose turi buti, ko ne turi buti mokoma. Parase storiausia knyga, o Dievo buties paneigti itikinamai ir nesugebejo. Samojis yra pakankama priemone Dievui, paneiginejimai per samoji gali patiketi viso labo nebrandus protai. Verciau, R. Dawkinsas tegul surengia diskusijas su teologais, mokslininkais, filosofais, kurie tiki Dievu. %tariu, kad samojis mazai kuo jam padetu, gautu i skudurus.
 
 
0 # amerikaijola Y-m-d H:i
puiki knyga sviesaus proto zmogus analizuoja kvailas religines pasakas kurias geda klausyti aciu Dawkinsui uz tai ka mastantis zmogus seniai yra perprates religines sapaliones -iliuzijos klaidina vaikus religiniais spektakliais visas religijas perbraukti ir uzdrausti tai zmonijos sasas navikas kuris sukialia tautu nesantaika ir riauses bei karus