LUNI kviečia į paskaitą apie „komunistinę“ Marijampolės realinę gimnaziją
švietimas

marijampoles realine gimnazija     Vasario 27 d., pirmadienį, 18:00 val., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į paskaitą apie 1918–1925 m. itin progresyvius mokymosi metodus taikiusią Marijampolės realinę gimnaziją, kurią įvairūs tų laikų tradicionalistai vadino „socialistine” ir „komunistine”. Apie šią įdomią mokymosi įstaigą pasakos istorikė Ugnė Marija Andrijauskaitė. Paskaita vyks VU Chemijos fakulteto 125 aud., Naugarduko g. 24, Vilniuje.


     Realinė gimnazija, veikusi Marijampolėje 1918-1925 m., buvo pirmoji švietimo įstaiga Lietuvoje, besirėmusi pažangiomis XX a. pr. idėjomis. Mokyklos ugdymo sistema rėmėsi „Naujosios mokyklos” judėjimo mintimis: atsisakyta mintino mokymosi, kalimo sistemos, skatinta savarankiška gimnazistų savišvieta, kritiškas mąstymas, skirtingų disciplinų žinių siejimas. Kitaip nei daugelyje to meto mokyklų, Marijampolės realinėje gimnazijoje dvasininkijos įtaka buvo minimali, o ugdymas sekuliarus: tikybos pamokų lankymas nebuvo privalomas.

    

     Gimnazijos bendruomenė buvo kurta nehierarchiniais principais: svarbiausius klausimus spręsdavo ne direktorius, o gimnazijos taryba, į kurią įėjo ne tik gimnazijos darbuotojai, bet ir mokinių tėvai bei patys mokiniai. Dėl tokios tvarkos mokykloje tarp mokinių ir mokytojų užsimezgė draugiški santykiai bei abipusė pagarba.

    

     Šis gimnazijos modelis buvo sėkmingas: per neilgą veikimo laiką Marijampolės realinė gimnazija išugdė neadekvačiai didelį skaičių mokslininkų (kaip K. Bieliukas, K. Baršauskas ir t.t.), inteligentų, radikaliomis ir rekonstruktyviomis idėjomis pasižymėjusių visuomenės veikėjų.

    

     Paskaitoje bus pristatoma Marijampolės realinės gimnazijos istorija, aptariami ugdymo principai bei vidaus tvarka. Atskiras dėmesys bus skiriamas gimnazijos bendruomenei, jos narių dalyvavimui politinėje veikloje bei įtakai Lietuvos visuomenei.

 

     Renginys „Facebook” socialiniame tinkle: www.facebook.com

    

     LUNI info

     2012 01 26


     marijampoles realine gimnazija 2