LUNI inicijuoja viešą diskusiją „Kas yra tolerancija?“
aktyvizmas

kas yra tolerancija?        Tolerancija, „tolerastija“, obskurantizmas, politinis korektiškumas, pagarba kitai nuomonei, drąsa būti savimi, madų nesivaikantis nonkonformizmas, ištikimybė protėvių tradicijai, normalumas, autentiškumas, abejingumas, nusišalinimas, pozicijos neturėjimas, pritarimas visiems ir viskam, ir taip toliau... Argi tokioje sąvokų maišalynėje visada žinome, apie ką kalbame, apie ką ginčijamės ir ką komentuojame?

 

2010 m. vasario 2 d., antradienį, Laisvasis universitetas (LUNI) rengia viešą diskusiją „Kas yra tolerancija?“ Renginys vyks „ARTotekos“ kūrybinėse dirbtuvėse, A. Strazdelio g. 1, Vilniuje (netoli „Barbakano“, greta „Tamstos“ muzikos salono, įėjimas iš Šv. Dvasios gatvės pusės). Diskusiją moderuos filosofė N. Vasiliauskaitė. Įėjimas laisvas.

 

Iš tikro, kas gi yra ta tolerancija? Švietimo amžiaus filosofas Voltaire‘as sakė: „Tolerancija – tai žmoniškumo išdava.“ Tarptautinis Kembridžo žodynas aiškina: „Tolerancija – tai nuostata priimti elgseną ir įsitikinimus, kurie skiriasi nuo jūsiškių, nors galite su jais nesutikti ar jų nepateisinti.“ „Wikipedia“ persako savaip: „Tolerancija (lot. tolerantia – kantrybė, ištvermė) – priešingos nuomonės, pažiūrų, tikėjimo, įsitikinimų gerbimas, pakanta.“

 

Tuo tarpu „Jaunimo žodynui“ tolerancija visiškai neįdomi, jis pateikia savo „tolerastijos“ versiją: „Tolerastas – tai žmogus, kuris sakosi esąs tolerantiškas, tačiau iš tikrųjų tas žmogus tiesiog perdėtai išaukština tuos dalykus, kuriuos yra madinga toleruoti, tuo pačiu žemindamas tai, kas priimtina. Dažniausiai jie taip gina homoseksualus, o visus, kurie nesigėdija savo heteroseksualumo, apšaukia homofobais.“ O tūlas interneto komentatorius mano šitaip: „Tolerancija – sukurti stereotipai, pagal kuriuos turime gyventi, jais vadovautis. Tai vargina, tai iš tiesų įspraudžia į rėmus, tai prieštarauja mano nuomonei, mano požiūriui. Aš neprivalau, aš nenoriu toleruoti to, kas man nepriimtina arba tiesiog man nepatinka. Tikrai neturiu omeny kažkokios agresyvios savo netolerancijos išraiškos! Noriu – myliu, noriu – nemyliu, noriu – toleruoju, noriu – netoleruoju! Tai mano teisė...“

 

Diskusijos moderatorė N. Vasiliauskaitė mano, kad „tolerasto“ sąvoka – Kremliaus ideologų konstruktas, skirtas kompromituoti politiniam Europos Sąjungos projektui ir apskritai „supuvusiems Vakarams“. Jos nuomone, šis projektas lietuviškoje viešoje erdvėje dešiniųjų pastangomis prigijo ne ką mažiau sėkmingai. Moderatorė nubrėžia ryškią skiriamąją liniją tarp dešiniųjų ir kairiųjų tolerancijos sampratos. Dešinieji vakarietišką toleranciją prilygina abejingumui, nusišalinimui, pozicijos neturėjimui ir iškelia „tikrąją“ toleranciją kaip drąsą būti savimi, ištikimybę protėvių tradicijai, normalumą ir autentiškumą. Tuo tarpu kairieji apskritai vengia šio žodžio dėl nesunkiai nuspėjamų neigiamų reakcijų viešoje erdvėje ir mano, kad jis nenaudotinas, nes užgimęs Vakarų šalių (pirmiausia – Amerikos) valdžios koridoriuose.

 

Diskusijos dėl „tolerancijos“ apibrėžimo ir politinės vartosenos galimybių daug kam gali pasirodyti nuobodžios, banalios ir jau išsemtos, tačiau šiandieninės Lietuvos politiniame kontekste jos atrodo gana „šviežiai“. Dešinieji mano, kad „tolerastai kelia galvas“ 2010-ųjų pavasarį planuodami pirmąsias Lietuvos istorijoje LGBT eitynes, o kairieji įsitikinę, jog mūšis dėl tolerancijos „gero vardo“ dar anaiptol nėra pralaimėtas.

 

Daugiau informacijos galite rasti svetainėje luni.lt. Kviečiame pirmadieniais nuo 18 val. klausytis radijo laidos „LUNI valanda per Start FM“ (startfm.lt). Norėdami operatyviai gauti informaciją apie Laisvojo universiteto renginius, prisijunkite prie LUNI „Facebook“ grupės arba parašykite laišką Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o. Jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai .

 

Vilniaus LUNI iniciatyvinė grupė

2010 01 31

 

Komentarai  

 
0 # O kodel???? Y-m-d H:i
Yra vienas BET...Mes galime kiek imanydani diskutuoti apie politines doktrinas ar socialines konstrukcijas, taciau kodel mes esame priversti sutikti su zmogaus, kaip biologines butybes, prigimties neigimu. Kodel populiacijoje asiranda homoseksualus individai tai idomus klausimas. Visai tiketina kad tai gamtos sukurtas mechanizmas kuris neleidzia daugintis individms su tam tikrais pazeidimais. Beje ir patirtis rodo kad homoseksualai retai kada turi 1-a problema kaip taisykle tai psichoemocniu problemu kratinys. Ne veltui kol JAV buvo skelbiama statistika kiek mergaiciu ir kiek berniuku nukentejo nuo seksualiniu nusikalteliu tai skaicius budavo panasu. T.y. zinant kad homoseksualu yra mazuma (pagal Kinsey 5% pagal pacius homoseksualu aktyvistus iki 10%) tai nesunku suskaiciuoti kad seksualiniu nusikaltimu gresme is homoseksualistu yra 10-20 kartu (!) didesne nei is heteroseksualu.
Galite isvadinti mane "homofobu" taciau tuomet teks paiskinti kaip as bijau "pats saves" (jei versime nuvalkiota "homofobija" pazodziui). Man homoseksualista s nera lygiavertiskas man biologinis individas (nes jis pirmiausia negali pratesti gimines) ir be abejo as jo nebijau. Todel jei kas sugalvos atsakyti i komentara teks paieskoti kito zodzio.:-)
Gaila kad rytoj negalesiu dalyvauti nes mielai uzkurciau Vasiliauskaitei tokia "pirti" kad vargiai turetu ka atsakyti.
P.S. Beje o ko sie pervertai taip anarchistams parupo?
 
 
0 # puiku !!!Kostia Y-m-d H:i
as esu labai tolerantiskas zmogus. ir dauguma cia nesilankaciu yra tolerantiski zmones. Anarchija.lt moderatoriai yra tolerantiski zmones. Taciau vasiliauskaite nera tolerantiska.
 
 
0 # ..kanapinis Y-m-d H:i
mažiau ginčykitės:-) mylėkite daugiau ir nereikės jokių tolerancijų, narkotikų, ideologijų ar dar ko nors:-) kanapė ne narkotikas nes ji yra gamtos dalis, kaip ir žmogus.
 
 
0 # ..tarararam Y-m-d H:i
Seip apie gejus rmtj gan idomei gaunas . Maciau laida apie varles . Ir ten kazkas nutiko su juom del fabriko . Krc varle pakeite lyti. Ir varle vyras kruse varle vyra. Ir jiem gavos vaiku (sveiku ar nesveiku nzn ) . Esme ta kad anksciau ir maniau kad tai neimanoma kad butu lyga , bet taip rimtai viksta gamtoi del salutiniu poveikiu . Nk pries gejus ir .t.t. neturiu man isvis jie px . Bet vis del to ta laida dave pamastyti siek tiek dirvos
 
 
-1 # geju indelisJustelis Y-m-d H:i
Reikia dziaugtis, kad yra nors 10% zmoniu, kurie stabdo ta besaiki zmoniu dauginimasi. Pastarajame amziuje jis igavo toki pagreiti, kad svarstyti "apie biologini rusies islikima ir jo trukdzius" yra absurdas ir auksto laipsnio idiotizmas.
Tolerancijos problema isvis yra agresyviu durniu, kuriems reikia preteksto buti pries ka nors nusiteikus reikalas. jei kazkam nepatinka, kad kitam asmeniui teikia dziaugsmo seksas su tos pacios lyties asmeniu, tikriausiai pats neturi normalaus seksualinio gyvenimo ir visas jo/jos pasididziavimas , tai seksualine orientacija.
 
 
0 # be kita koJustelis Y-m-d H:i
seksualiniu nusikalteliu buna tarp abieju orientaciju asmenu ir kazin, tarp kuriu daugiau. Del seksizmo itakos egzistuojancios prekybos moterimis kaip sekso vergemis, prostitucijos, kuri cituojant sociologus "tam tikrame kontekste parodo lyciu nelygybe", problema yra daug opesne ir svarbesne nei homofobu eskaluojama pisimosi per sikna problema, daznai salygojama kalejimo ir armijos (vietu, kur teoriskai turetu klesteti tradicinis vyriskumas).
 
 
0 # PiesinukeViktoras Butas Y-m-d H:i
Aids giltine gejus vaiko
 
 
0 # Tolerastiniams iškrypėliamsGuest Y-m-d H:i
Puiki nuoroda apsišviesti:

http://www.pipedija.com/index.php/Tolerastai