Kodėl Lietuvos kultūros sostinė tokia pigi? (Viešas ekspertai.eu kreipimasis)
aktyvizmas


     
      VEKS direktorei Elonai Bajorinienei
      Nacionalinės programos „Vilnius – Europos kultūros sostinė 2009“ koordinacinės komisijos pirmininkui Gediminui Kirkilui
      Lietuvos Respublikos kultūros ministrui Jonui Jučui
      VEKS Tarybos pirmininkui Artūrui Zuokui ir visiems tarybos nariams
      Visiems Lietuvos žmonėms, neabejingiems kultūrai ir valstybės gyvenimui


      Švenčiant Lietuvos vardo paminėjimo Tūkstantmetį, 2009 metais Vilnius
taps Europos kultūros sostine. Tai unikali proga pristatyti Europai Lietuvos kultūrą, žymiausius šalies kūrėjus, pasaulinio lygio meno kūrinius, tapti universaliosios, pasaulio visuomenei aktualios, kultūros centru. VŠĮ "Vilnius Europos kultūros sostinė 2009" (toliau VEKS) dėka daug nuveikta Lietuvos kultūros labui, dar daugiau numatyta nuveikti ateityje. 
Į šią programą jau įdėta nepaprastai daug pastangų ir investuota valstybės lėšų. Jau įvykę projektai sulaukė didelio šalies gyventojų, vilniečių, miesto svečių susidomėjimo ir pritarimo, tai tik patvirtina, kad pasirinkta teisinga kryptis.

      2008 m. vasario 27 dieną įvyko VŠĮ "Vilnius Europos kultūros sostinė" programos pristatymas. Dalyvavo Kultūros ministras Jonas Jučas, Vilniaus miesto meras Juozas Imbrasas, projektų autoriai ir kiti svečiai.

      Visuomenei dar kartą buvo pristatyta programa, kuri jau pernai buvo paskelbta tinklalapyje www.culturelive.lt. Visi norintieji netilpo į Menų spaustuvės salę. Kaip prisipažino renginio organizatoriai, tokio antplūdžio jie nesitikėjo. Po pristatymo gausiai susirinkusi žiniasklaida ir visi besidomintys kultūra neuždavė nė vieno klausimo organizatoriams.

      Pristatymo metu dėl laiko stokos nespėta pristatyti vieno iš svarbiausių  VŠĮ "Vilnius Europos kultūros sostinė" organizuojamų projektų - nacionalinio konkurso "Lietuvos kultūros sostinė 2008". Šiuo renginiu  siekiama paskatinti vietos bendruomenes plėtoti savo miesto ar miestelio kultūrą ir taip prisidėti prie savo miesto kultūrinio identiteto bei patrauklaus įvaizdžio formavimo, tuo pačiu primenant, jog negalima visų kultūrai skiriamų biudžeto lėšų koncentruoti vien tik sostinėje.

      Todėl norime paklausti: "Lietuvos kultūros sostinės 2008“ metinis biudžetas yra 100 tūkst. litų. Neseniai įvykusi VEKS ambasadorių suvažiavimo vakaronė kainavo 150 tūkst. litų. Kodėl Lietuvos kultūros sostinė tokia pigi?

      Turime ir daugiau klausimų, į kuriuos atsakius būtų žymiai lengviau spręsti iškylančias organizacines problemas:

      Oficiali VŠĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" informacija: Gatvės muzikos šventė 2008, 2009 metais (biudžetas 230 tūkst. litų).Tęsiama 2007 m. ir 2008 m. vykusios gatvės muzikos šventės tradicija.
      KLAUSIMAS: Tokie reiškiniai pasaulio miestuose atsiranda natūraliai, be valstybinio skatinimo ir finansavimo, būtent tuo jie šaunūs ir unikalūs. 2008 m. vasario 27 dieną VEKS'o programos pristatymo metu Andrius Mamontovas atkreipė dėmesį į tai, kad toks renginys nereikalauja jokių išlaidų ir reklamos, kad būtų labai gerai jei jis tiesiog taptų gražia tradicija. Kaip žinome, šios idėjos autorius atlygio negauna. Pamačius renginio biudžetą iškilo klausimas - kokio dydžio honorarai numatyti gatvės muzikantams?

      Oficiali VŠĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" informacija: Projektas su vaikų darželiais ir Rono Haseldeno „Gyvūnas“ (biudžetas 400 tūkst. litų). Projektas „Gyvūnas“ su Vilniaus vaikų darželiais ir britų neono menininku Ronu Haseldenu. Projektas,  sukurtas 2006-aisiais Liverpulio bienalės užsakymu ir sulaukęs didžiulio pasiekimo, 2009-aisiais bus pakviestas į Lietuvą. Visų Vilniaus vaikų darželių auklėtiniai pieš kokį nors gyvūną. Komisija atrinks 100 geriausių piešinių, o britų neono menininkas Ronas Haseldenas iš to šimtuko atrinks tris, pagal kuriuos, laikydamasis piešinio linijų,  sukurs 10 m dydžio neono šviesų instaliacijas ant pastatų tuose Vilniaus rajonuose, kur yra piešinio autorių namai. Neono šviesą įjungs patys vaikai. Instaliacijos eksponuojamos keletą mėnesių prieš LUX festivalį ir jo metu.
      KLAUSIMAS:  Kodėl vieno britų menininko projektui su darželinukais skiriama daugiau lėšų, negu visam tarptautiniam teatro festivaliui "Sirenos", kurio biudžetas iš valstybės kasos apie 360 tūkst. litų? Kokio dydžio honorarai numatyti visų Vilniaus vaikų darželių auklėtiniams už jų gyvūnų piešinius? Kas bus komisijos nariai ir komisijos pirmininkas vaikų nupieštiems gyvūnams atrinkti?

      Oficiali VŠĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė 2009" informacija: Specialūs projektai su kitomis Europos kultūros sostinėmis (750‘000 Lt) 2007-2008 m. numatyti 4 būsimų Europos kultūros sostinių darbiniai susitikimai, kurių metu bus aptariami konkretūs bendradarbiavimo projektai.
      KLAUSIMAS: Ar 4 darbiniai susitikimai? Ar keturių būsimų Europos sostinių ir kokių?
Dėl kokios priežasties tie darbiniai susitikimai taip dosniai finansuojami iš Lietuvos biudžeto? Pavyzdžiui prestižinio "Vilniaus festivalio" biudžetas iš valstybės kasos 2006 metais buvo 666 tūkst. litų.  

      Turime ir keletą pastebėjimų: 

      Vien VŠĮ "Vilnius Europos kultūros sostinė" administravimui skiriama 11 milijonų litų.Tokią pačią sumą valstybė skiria 10-čiai Klaipėdos dramos teatro sezonų. O visas 2005 metų Kultūros ir sporto rėmimo fondo kultūros dalies biudžetas buvo 7.75 milijonų litų.

      VŠĮ "Vilnius Europos kultūros sostinė" išlaidos komunikacijai ir rinkodarai - 29 milijonai litų. Įvykusi klaida? 29 milijonai rinkodarai ir komunikacijai? Ar tokie mostai neatbaido privačių rėmėjų? Ar verslininkai, matydami, kaip neatsakingai naudojamos lėšos, norės remti kultūrą?  

      VŠĮ "Vilnius - Europos kultūros sostinė"  pagrindinis šūkis „deelitizuoti aukštąjį ir devulgarizuoti žemąjį meną“ yra iš esmės YDINGAS. Taip vadinamą aukštajį meną reikia ne deelitizuoti, o daryti lengviau prieinamą visuomenei. Ne meno turinį reikia paprastinti ir vulgarizuoti, o skatinti visuomenę domėtis aukštos kokybės menu. 

      BŪTINA:
      - nedelsiant atlikti pilną ir išsamų VEKS  finansinės ir programinės veiklos auditą ir pateikti pilną finansinę ataskaitą, kurios iki šiol nėra.
      - viešai įvardinti VEKS internetinio puslapio "Išskirtinumas" lozungų autorius.

      Kai bus atsakyta į šiuos ir likusius klausimus (likę klausimai yra adresu http://www.ekspertai.eu/vieas.html) ir ištaisytos vis dar pasitaikančios klaidos, Vilnius, be abejonės, taps ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos pasididžiavimu. Nebijokime spręsti iškilusių problemų, taisyti trūkumų, visi drauge mes galime padaryti labai daug, kai į šalį atkeliauja vienas svarbiausių kultūriniu įvykių Europoje. Neabejojame VEKS organizatorių kompetencija ir profesionalumu, todėl tvirtai tikime kad visų vilniečių bei Lietuvos gyventojų lūkesčiai išsipildys su kaupu.

      Į klausimus reikia atsakyti viešai spaudoje, kad skaidrumas, kuris ir taip nekelia abejonių, būtų dar skaidresnis, nes tai labai teigiamai atsilieps viso projekto kokybei, padės dar geriau įvykdyti kultūrinę programą ir Vilnius 2009 taps mūsų visų džiaugsmingos būties oaze.  

      Svarbiausia visiems susitelkus padaryti viską kad Europos kultūros sostinės renginiai įvyktų, ir kuo sėkmingiau, kad 15 proc. padidėtų turistų skaičius, 3 proc. išaugtų Lietuvos ir Vilniaus vardo žinomumas ir palankus vertinimas pasaulyje. Kviečiame visus meno ir kultūros žmones aktyviai prisijungti ir talkinti VEKS'ui, savo iniciatyvomis ir savanoriška veikla prisidėti prie šalies įvaizdžio formavimo.

      pagarbiai,
      ekspertai.eu

      2008 m. vasario 28 d.

 

Komentarai  

 
0 # gatves muzikos dienaAndrius Y-m-d H:i
si ideja - tai vienas prie vieno nukopijuota Prancuzijoje kilusi ir visame pasaulyje isplitusi Muzikos svente, kuri vyksta kiekvienais metais Birzelio 21 d. Tokia svente Vilniuje buvo sekmingai suorganizuota 2005 ir 2006 metais Uzupyje. Tik nebuvo taip smarkiai isviesinta, nes nebuvo skirta tokio galingo "komunikacijai" biudzeto. tai tikrai buvo nemokamas renginys, visi Uzupio kiemeliai uze nuo muzikos, o kadangi tai tarptautine svente - tai dalyvavo ir suvaziave Uzsienio saliu muzikantai. Gi Mamontovas sia ideja nukopijavo, apsiskelbe, kad tai jo ideja, ir, beje, gausiai, buvo atlygintas honoraru is vilnius - Europos kulturos sostines biudzeto. Apie tai reiketu paklausti tiek Mamontovo, tiek direktores Elonos Bajorinienes.
 
 
0 # kultūros sostinėtraukinys Y-m-d H:i
Gal reikėtų boikotuoti VEKSo renginius. Kaip alternatyvą surengti festivalį kuriame dalyvautų gal ir mažiau žinomi atlikėjai, bet savi ir nemokamai. Tuo tikrai parodytume savo kultūrą, o ne kviestinių, brangių atlikėjų.