Kovo 13-ąją „Zeitgeist“ judėjimo aktyvistai minėjo „Z“ dieną
aktyvizmas

z day 2010        Kovo 13-ąją, kuri vadinama „Z“ diena, visame pasaulyje buvo rengiami masiniu tapusio judėjimo „Zeitgeist“ („Laiko dvasia“) aktyvistų susitikimai. Tūkstančiai žmonių šią dieną ieškojo būdų, kaip pradėti gyventi savo, o ne bankų, religijų bei aplinkos primestą gyvenimą. „Z“ dieną paminėjo ir Lietuvos aktyvistai, vakar susitikę Vilniuje eančioje kavinėje „B2“.

 

Šis judėjimas gimė 2007 metais, kai internetu pradėjo plisti režisieriaus Peterio Josepho dokumentinis filmas „Zeitgeist“. Skandalinga kino juosta, sulaukusi milijonų žiūrovų dėmesio, iki šiol vertinama dviprasmiškai. Vieni paviešintą informaciją laiko eiline sąmokslo teorija, kurią sukūrė „pasaulio galingieji“, valdantys žmoniją, kiti – dovana, atskleidžiančia technologijas, kurių pagalba tie galingieji manipuliuoja žmonių sąmone.

 

Tai, jog pasaulyje daugėja šio filmo ir jo skleidžiamų idėjų pasekėjų, įrodo ir dienraštį „Vakarų ekspresas“ pasiekęs laiškas iš Londono. Laiško autorius, į užsienį emigravęs klaipėdietis Marius, kreipiasi į žiniasklaidą prašydamas, kad ši imtųsi misijos „didinti žmonių sąmoningumą“ ir parodyti esą tikruosius religijos, bankų, valdžios struktūrų tikslus – laikyti žmoniją savanoriškoje vergijoje.

 

Praregėjo emigracijoje

 

„Londone bendrauju ir mezgu naujus ryšius su žmonėmis, kurie susiję su įvairiomis organizacijomis, bandančiomis didinti žmonių sąmoningumą, besistengiančiomis išaiškinti, kas iš tikrųjų mus supa ir kas mūsų laukia. Mes kariaujam, teršiam gamtą, pjaunam vienas kitą. Viskas tik dėl pinigų. Religijos, „teroristai“, ekonominės krizės – tik propaganda,su kurios pagalba mumis visais manipuliuojama. Mes esame pardavinėjami kaip prekės, tačiau, užuot kovoję, remiame visa tai, melsdamiesi niekada neegzistavusiems dievams ir kovodami jų vardan. Mūsų gyvenimo variklis – pinigai, mes skęstam skolose, mele ir vergovėje, ir nieko nedarome... Mūsų dabarčiai remti yra naudojami alkstantys milijardai žmonių, skolose skęstantys „demokratijos piliečiai“, karai „prieš terorizmą“, – tokio turinio laiškas iš Londono pasiekė redakciją.

 

Klausiamas, kaip siūlo kovoti su ydinga sistema, jo autorius tikina, kad pradžiai pakanka vien žinojimo, kaip šiandien sukasi pasaulis. Maždaug taip mano ir kovo 13 dieną Vilniuje „z“ dienos susitikimą organizuojantis Maksimas Komarovas. „Susitikimo Vilniuje tikslas – pabudinti iš gilaus sapno dar daugiau lietuvių. Atėjo laikas pradėti mąstyti, o ne egzistuoti tarsi daržovėms. Kiekvienas turi pradėti nuo savęs. Ką ir kaip daryti, atsakymų ieškosime susitikime. Vienas iš planų – į lietuvių kalbą išversti filmą „Zeitgeist“. Jei tai padarysime, kreipsimės į šalies televizijas, kad šios sutiktų jį rodyti, jei ne - yra neribotos interneto galimybės“, – sakė Maksimas.

 

M. Komarovo teigimu, į „Laiko dvasios“ pasekėjų susitikimą Vilniuje užsiregistravo per 30 skirtingų išsilavinimų ir profesijų žmonių. Šią dieną pažymės ir lietuviško interneto tinklalapio zeitgeist.lt nariai, kurių Lietuvoje – daugiau nei 500.

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 

Po filmo – kritinis lūžis

 

Vienas iš tinklalapio administratorių Jogaila Vaitiekaitis tikino, jog po P. Josepho kino filmo peržiūros jo gyvenime įvyko kritinis lūžis. „Aš mečiau rūkyti, iki minimumo sumažinau svaigalų vartojimą, pradėjau sveikai maitintis, sportuoti ir pan. Ko gero, didžiausias filmo nuopelnas yra tas, jog pradėjau abejoti sistema. Anksčiau man išvis nekildavo klausimų, kaip ir kas veikia. „Zeitgeist“ paprastai ir aiškiai parodė, jog ten, kur karaliauja pinigai, daugiau nebegalioja jokie kiti principai. Visa vartojimo sistemos esmė yra dar daugiau vartoti. „Veneros“ projekto autorius Džekas Fresko labai taikliai pasakė, jog mes gyvename pseudodemokratijoje, tai yra esame laisvi tik tiek, kiek tai leidžia mūsų finansai“, – dėstė savo nuomonę J. Vaitiekaitis.

 

Po abiejų filmo „Zeitgeist“ dalių Jogaila teigė įsitikinęs, jog žmonės būna tokie, kokius juos suformuoja aplinka. „Nėra nei gerų, nei blogų žmonių, yra tik netinkama aplinka. Suvokiau, kokia neveiksminga yra ta santvarka, kurioje dabar gyvename. Jeigu į situaciją žiūrėsime analitiškai, tai pastebėsime, jog keliolika žmonių kontroliuoja daugumą pasaulio resursų. O dauguma likusių žmonių neturi pakankamai pinigų, kad nusipirktų pačių reikalingiausių prekių. Visa tai tampa dar sudėtingiau, kai reklamos industrija tave įtikina, jog tu trokšti vis daugiau ir daugiau daiktų“, - vardijo pokalbininkas.

 

J. Vaitiekaitis prisipažino, esą „Zeitgeist“ jam atvėrė akis. „Tapau geresniu, sveikesniu ir sąmoningesniu žmogumi. Pamačiau daug blogio, kurį anksčiau laikiau norma, bet kartu filmas davė vilties, jog gali būti kitaip. Tikiu, kad informaciją apie tai, kaip iš tiesų sukasi dabartinis pasaulis, verta platinti ne tik internetu, bet reikia dėstyti ir mokyklose“, – įsitikinęs J. Vaitiekaitis.

 

Įkūrė svetainę

 

„Zeitgeist“ judėjimo Lietuvoje pradininku būtų galima laikyti ir tinklalapio zeitgeist.lt įkūrėją Andrių Virbičianską. Iš pradžių labai skeptiškai vertinęs skandalingą P. Josepho filmą, Andrius pakeitė savo nuomonę susipažinęs su antrąja jo dalimi „Zeitgeist Addendum“. „Pirmasis filmas įspūdžio nepadarė. Ypač dėl to, kad buvo vardijamos tik problemos ir nepateikiama jokių alternatyvų. Tačiau su antrosios dalies pasirodymu požiūris kardinaliai pasikeitė. Jau kitą dieną pradėjau kurti svetainę, kurioje norėjau perteikti „Zeitgeist“ ir panašias idėjas. Pradžioje net nebuvo minties apie judėjimą, bet greitai žmonės pradėjo plaukti į svetainę ir netrukus pabandžiau juos suburti į grupes. Tai vyko vangiai. Iki šiol nėra normalaus, organizuoto judėjimo. Žmonės nenori patys pradėti veikti. Vis laukia nurodymų, pagalbos, postūmio. Mano nuomone, šis pasyvumas kertasi su esmine „Zeitgeist“ idėja, kad nereikia vadovų ir nereikia lyderių. Kiekvienas žmogus turi pats tapti lyderiu“, – pasakojo A. Virbičianskas.

 

„Laiko dvasios“ skeptikams Andrius sako, jog nebūtina skubėti iškart visko keisti. „Pradėkime nuo savęs. Svarbiausia, pradėti atsirinkti informaciją nuo masiškai pumpuojamo blefo. Kaip gyventi? Iš esmės reikia tiesiog pradėti gyventi, o ne būti vegetuojančia daržove. Akis atveriančios žinios nėra pasaulio pabaiga. Šeimoms, įklimpusioms į paskolas, realių išeičių nėra. Bankai smaugia. Juk nepaimsi ir nebemokėsi. Bet tiems, kurie neturi paskolų, – vengti jų kaip tik įmanoma. „Zeitgeist“ nėra stebuklas. Panaši informacija internete sklando jau seniai. Tačiau būtent šis dokumentinis filmas paskatina domėtis plačiau. Internete yra gausybė informacijos. Filmai „Zeitgeist“ – tik ledkalnio viršūnė“, – įsitikinęs pokalbininkas.

 

Tai, kas sukrėtė daugumą žmonių, Andriaus gyvensenai didžiulių permainų neatnešė. Žinios, anot jo, tiesiog praplėtė akiratį. Jis tapo šiek tiek žinomesnis, nes apie propaguojamas idėjas yra kviečiamas kalbėti į radijo laidas, bendrauja su tais, kurie ieško atsakymų, kaip vaduotis iš vartotojiško pasaulio gniaužtų.

 

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

 
Faktai
 

Manoma, kad filmai „Zeitgeist“ ir „Zeitgeist: Addendum“ buvo peržiūrėti apie 300 mln. kartų. Oficialiame „Zeitgeist movement“ puslapyje yra užsiregistravę per 2400 lietuvių. Tačiau mačiusiųjų ir galimai palaikančių „Zeitgeist“ idėjas Lietuvoje yra daugiau. Šis filmas, kurio neišdrįso rodyti dauguma pasaulio kino teatrų, žiūrovus dažniausiai pasiekė ir pasiekia internetu. Tiesa, „Zeitgeist“, kuriame, pavyzdžiui, JAV valdžia yra atvirai kaltinama užsakiusi Rugsėjo 11-osios sprogdinimus, rodė oficiali Rusijos televizija.

 

Filmas buvo išverstas į arabų, bulgarų, kinų, čekų, olandų, anglų, suomių, prancūzų, vokiečių, graikų, hebrajų, vengrų, italų, japonų, norvegų, lenkų, portugalų, rumunų, rusų, serbų, slovakų, slovėnų, ispanų, ir švedų kalbas. Kodėl visame pasaulyje būtent kovo 13 dieną organizuojama „z“ diena, – atsakymo niekas nežino. Manoma, kad prieš keletą metų tokia diena JAV buvo surengta atsitiktinai. O po jos susitikimų datos nutarta nekeisti.

 

„Zeitgeist“ judėjimo narių pasiūlymai, kaip keisti gyvenseną

 

Turite banke sąskaitą? Panaikinkite.

Naudojatės kreditine ar debetine kortele? Nustokite.

Turite automobilį? Naudokite rečiau, pakeiskite į naudojantį mažiau kuro arba dar geriau – įsigykite tokį, kuris naudoja alternatyvius energijos šaltinius.

Niekada nestokite ir neleiskite niekam iš pažįstamų stoti į armiją. Venkite šios institucijos. Atminkite, nėra gero karo ir blogos taikos.

Nustokite pasikliauti labiausiai paplitusiais informacijos šaltiniais. Daugumoje jų informaciją pateikiama jau nufiltruota.

Aktyviai naudokitės internetu, gilinkitės į pateiktą informaciją.

Skleiskite informaciją kaip galima plačiau. Pasakokite šeimos nariams, draugams.

Organizuokite susirinkimus savo mieste, mokyklose ar universitetuose.

Siūlykite savo veiksmų planus.

Keiskite savo mąstymą. Nustokite remtis kitais, nustokite tikėtis, kad už jus kažkas padarys. Vienintelis šansas mums pasiekti geresnį rytojų – tai mūsų mąstysenos pakeitimas. Teisingiau, jos įjungimas. Nebūkite daržovėmis, būkite žmonėmis!

 

Zeitgeist idėjos Lietuvoje: www.zeitgeist.lt

 
Vaida Jutkonė

Vakarų ekspresas, 2010 03 13

 

Komentarai  

 
-1 # @Anarchist Y-m-d H:i
viena religija, pakeicia kita. svarbu, kad netaptu sekta ar dar kuom nors baisiau, nes tokie pasakymai, kaip man atvere akis/tiesa baugina, mein kampf ar dar koks sudas irgi gali "averti akis".
 
 
0 # ---serbentas Y-m-d H:i
O rusų kalbą mokintis ar ne?