Karas Afganistane Lietuvai neša beprasmes žmonių aukas ir kelia represijų pavojų
aktyvizmas

Lietuvos kariuomene Afganistane        Jau aštuntus metus Lietuvos Respublika, vykdydama galingųjų pasaulio valstybių valią, dalyvauja Afganistano – šalies, kuri niekada negrasino Lietuvos gyventojams, – okupacijoje. Pastaruoju metu paaiškėjo faktai, kad Lietuvos kariuomenė šioje tolimoje šalyje naudojama ne tik prieš vietines ginkluotas struktūras, bet ir prieš beginklius civilius gyventojus.

 

Kovo 18 d. Lietuvos Respublikos Krašto apsaugos ministerija išplatino pranešimą, kuriame pagyrūniškai pasakojama, kad Lietuvos kariuomenė numalšino sukilusių kalinių riaušes Čagčarano – Goro provincijos sostinės – kalėjime. Riaušės, kaip pranešama, kilo po to, kai iš kalėjimo norėta išgabenti mirties bausme nuteistą kalinį.

 

Nors pranešama, kad Lietuvos kariuomenė riaušių malšinime tiesiogiai nedalyvavo – ji tik stebėjo situaciją incidento rajone ir vykdė išorinę objekto apsaugą, o malšinant sukilusius kalinius aukų nebuvo, tačiau šis rimtas precedentas kelia daugybę įtarimų bei klausimų.

 

Visų pirma reikia pastebėti, kad Lietuvos kariuomenė buvo panaudota ne prieš ginkluotus Afganistano sukilėlius, o prieš beginklius žmones, uždarytus svetimos šalies kalėjime. Šis faktas kelia ne tik didelių abejonių dėl kariuomenės panaudojimo teisėtumo, bet ir didina galimų represijų prieš Lietuvos gyventojus pavojų. Tokia karinių pajėgų panaudojimo praktika plačiai paplitusi autoritarinės diktatūros šalyse, kuriose įprasta grubia jėga užkirsti kelią bet kokiems piliečių – nesvarbu, ar jie uždaryti kalėjimuose, ar vaikšto gatvėmis, – nepasitenkinimo apraiškoms.

 

Daugelis dar gerai prisimena, kad kalinių maištus ir liaudies bruzdėjimus sovietų valdžia malšino ne milicijos, o vidaus reikalų kariuomenės jėgomis. Atrodo, kad panašią metodiką taiko ir Lietuvos valdžia. 2009 m. sausio 16 d. pirmąkart per visą nepriklausomybės laikotarpį Lietuvos policija šaudė į Lietuvos piliečius guminėmis kulkomis ir nuodijo ašarinėmis dujomis. Tada prieš žmones buvo panaudoti specialiosios paskirties policijos būriai, tačiau niekas nėra apdraustas, kad būsimiems neramumams malšinti nebus pasitelkti Afganistano karo poligone ištreniruoti Lietuvos kariuomenės daliniai.

 

Antroji svarbi detalė, į kurią reikia atkreipti dėmesį, yra ta, kad kariuomenė buvo panaudota prieš žmones, kurie protestavo prieš mirties bausmę. Akivaizdu, kad kaliniai sukilo manydami, jog jų nelaimės draugui norima įvykdyti mirties bausmę. Taigi prisidėjama prie šių žmonių sutramdymo, Lietuvos Respublika prisidėjo prie mirties bausmės vykdymo grubiai pažeisdama tas žmogaus teisių konvencijas, kurias pasirašė anksčiau.

 

Nuo 1996 m. Lietuva priklauso toms 88 valstybėms, kurios yra visiškai atsisakiusios mirties bausmės, todėl labai keista, jog Lietuva savo kariškiams užsienyje leido prisidėti prie jos vykdymo. Ar tai reiškia, kad Lietuvos Respublika atsisakė savo įsipareigojimų mirties bausmės taikymo atžvilgiu? Kas iš Lietuvos pareigūnų prisiims atsakomybę už šį radikalų šalies posūkį žmogaus teisių srityje?

 

2010 m. kovo 18-osios riaušės Čagčarano kalėjime anaiptol nebuvo pirmoji Afganistano žmonių nepasitenkinimo išraiška. 2008 m. gegužės 22 dieną riaušės kilo visame Čagčarano mieste. Iš pradžių minėta, kad neramumai kilo dėl to, jog vienas JAV karys per šaudymo pratybas Irake vietoje taikinio pasirinko Koraną, tačiau vėliau ėmė aiškėti, jog šios neturtingos provincijos gyventojai sukilo dėl to, kad neturėjo ką valgyti. Per šiuos bruzdėjimus žuvo Lietuvos kareivis A. Jarmalavičius, akmenimis lengvai sužeisti dar du Lietuvos kariai. Buvo nušauti penki vietos gyventojai, dar keli – sužeisti.

 

Lietuvos kariuomenė Afganistane kariauja svetimą plėšrūnišką karą, kuris vis dažniau nukreipiamas prieš civilius šios šalies gyventojus. Tai negali nekelti nerimo visiems mums, gerai prisimenantiems karčią sovietinės okupacijos patirtį.

 

Šių metų balandžio 11 d. kaimyninėje Lenkijoje rengiamos demonstracijos prieš planuojamą šios šalies karinių pajėgų Afganistane padidinimą iki 2600 karių. Demonstracijos, kurių lozungas skelbs „Išveskite karius iš Afganistano“, vyks prie Lenkijos prezidento rūmų, JAV ambasados ir Seimo. Tą dieną kviečiame solidarizuotis ir Lietuvos gyventojus. Pasakykime griežtą „Ne!“ Afganistano karui, kuris Lietuvai neša tik beprasmes žmonių aukas ir kelia valdžios represijų pavojų.

 
Lietuvos anarchistų judėjimas
2010 03 21

 

Komentarai  

 
0 # nuostabus fotomontažaspinčius Y-m-d H:i
rekomenduoju spustelti paveikslėlį
 
 
0 # siek tiek nepritariuKostia Y-m-d H:i
Afganistanas kelia LT gresme netiesiogiai - tai yra heroinu ir pabegeliaisSiul au visas aguonu plantacijas isdeginti napalmu ir garbingai atitraukti is tos prakeitkos zemes, o tuomi paciu stgiprinant LT sienu apsauga.
 
 
0 # :(anarchopederastas Y-m-d H:i
:sad:
 
 
0 # prasymas anarchija.lt redkologijai ir visai komentatoriu bendruomeneiKostia Y-m-d H:i
Šiuomi prašau nekreipti dėmesio į asmenį, save prisistatnčiu " majoru", nes jis už girtavima ir polinki i pederastija yra degraduotas i VSD feldefebelius.

מייג 'ור הוא חמור
 
 
0 # blyn...anarchofeministas b. Y-m-d H:i
"Pasižiūrėkime į grėsmę – 90 proc. narkotikų, kurie patenka į Europą, yra iš Afganistano".(l inkevicius sios dienos delfy)

o jeigu 90 proc. vyno patenka is prancuzijos?

ir argi opijatai nera naudojami medicinoje?

k bl nx leiskit tautoms pacioms kontroliuoti savo produkta ir viskas bus ciki ciki!
 
 
0 # .MaikUniversum Y-m-d H:i
Kaip pasakė Einšteinas, karas baigsis tuomet, kai žmonės nustos į jį eiti.

Kol yra durnių vykdančių politikų valią, tol vyks karai ir žmonių žudymai.
 
 
0 # o jeigu tarus taip:susiprates Y-m-d H:i
kita vertus, negalima tarti, kad afganistane veikia lietuvos armija, kuri yra sauktiniu (kariuomene). -- in ten eina tik "savonoriai profesionalai" -- visiskai kita kategorija, kontingentas (turetu buti ir (visiskai kitas) juridinis subjektas :-)))

grize, jie nebebuna priimami i jokia pasaulietiska bendruomene be viesos ispazinties ir "nuodemiu nusiplovimo".
 
 
0 # .fff Y-m-d H:i
Savanoriai ar ne, už jų išlaikymą mokame mes visi, reiškia ir atsakomybė tenka visiems. Tik tiek, kad daugumai ta atsakomybė primetama per jėgą.
 
 
0 # URM rašoevaldas Y-m-d H:i
LR Užsienio reikalų ministerijos klerkas rašo, kad nuteistasis mirties bausme vis dar gyvas ir sveikas dabar Kabulo kalėjime...
Manau, kad jam ir toliau gresia mirtis, Gėda, kad prie to yra prisidėję Lietuvos respublikos kariai
 
 
0 # durniai rašoanarchofašistas-komunistas Y-m-d H:i
Dar vienas nelogiškais teiginiais grįstas straipsnis, ir vėl klaviatūras barškina nuo pigių narkotikų apsvaigę anarchistai.

"k bl nx leiskit tautoms pacioms kontroliuoti savo produkta ir viskas bus ciki ciki!"

Turėjai omenyje, kad leisti TOTALITARINIAM Talibano režimui kontroliuoti heroino gamybą? Koks tu anarchistas, esi paprasčiausia šiukšlė bandanti prisiplakti prie tikrų anarchistų.

"Neturiu savo buto. Bet žmonės neturėtų gyventi už spygliuotos tvoros."

Tai tu įsteik fondą (pavadinkim, tarkim... Altruisto Pekos Fondu), rink pinigus, kad tavo numylėtus arabus, afganus ir kitus smėlio negrus galėtumėm išvežti atgal į gimtuosius kraštus. Negalime leisti, kad totalitarinė Lietuvos valdžia už mūsų per prievartinius mokesčius atimtus pinigus išlaikytų kažkokius ponus iš užsienio.

"Savanoriai ar ne, už jų išlaikymą mokame mes visi, reiškia ir atsakomybė tenka visiems. Tik tiek, kad daugumai ta atsakomybė primetama per jėgą."

Vargšelis... O iš mano mokesčių išlaikomi pabėgėliai, padedamos gerinti gyvenimo sąlygos kažkokiame tai Gore, mokami atlyginimai Lygių Teisių Komisijos darbuotojams... Niekas nėra patenkintas kur išleidžiami mokesčiai.

"jo! geriau už tuos pinigus gėjų paradą paremtų!"

Tu pirmą darbą susirask, pradėk mokesčius mokėt, kaip ir visi kiti. O tada, galėsi kažkokį tai procentą nuo mokesčių skirti savo bičiuliams gėjams.

"kita vertus, negalima tarti, kad afganistane veikia lietuvos armija, kuri yra sauktiniu (kariuomene). -- in ten eina tik "savonoriai profesionalai" -- visiskai kita kategorija, kontingentas (turetu buti ir (visiskai kitas) juridinis subjektas :-)))

grize, jie nebebuna priimami i jokia pasaulietiska bendruomene be viesos ispazinties ir "nuodemiu nusiplovimo"."

Atsikvošėk.
 
 
0 # .blah Y-m-d H:i
Kiekvieną karą, kuris trunka penkis metus(ar daugiau) reikia paskelbti lygiosiomis ir visiems išsiskirstyt.