Dominykas Cze. Smūgis į Facebook'o snukį. Jos vardas „Diaspora“!
aktyvizmas

diaspora        Jeigu tave užknisa vieno žmogaus imperialistinis noras monopolizuoti visą internetą. Jeigu tu nenori, kad vienas projektas valdytų visų pasaulio žmonių tapatybę. Jeigu tu nenori, kad tavo būsimas darbdavys po 10 metų galėtų perskaityti tavo vaikystės postus ar pažiūrėti tavo nuotraukas. Jeigu tave užknisa daugybė skirtingų socialinių tinklų, kuriuose tu turi skirtingus draugus. Arba jeigu tiesiog nenori priklausyti meinstrymui ir ieškai kažko alternatyvaus – šitas straipsnis yra tau.

 
Nukilintas accountas 
 

Prieš porą dienų Facebook‘as uždarė mano profilį. Dėl ko tai atsitiko, galiu tik spekuliuoti, tačiau formali priežastis buvo netikro vardo vartojimas. Tai mane privertė susimąstyti apie Facebook‘o požiūrį į savo vartotojus. Pagooglinau ir išsiaiškinau, kad negana jos prasto elgesio su vartotojais, ši kompanija siekia monopolizuoti internetą, t.y. Facebook‘o planas yra tapti vieninteliu tavo tapatybės saugotoju internete, o taip pat padaryti, jog absoliučiai visi tavo vykdomi veiksmai vyktų per jį. Įskaitant naršymą, filmų ir filmukų žiūrėjimą, blogų rašymą ir taip toliau. 

 

Šios naujienos privertė susimąstyti ir aš nusprendžiau: „užteks“. Pasirodo, taip mąsčiau ne aš vienas. „Google“ paieška „How to quit Facebook“ man davė 16,9 milijono atsakymų, o paieška „How do I delete my Facebook account“ – 15,9 milijono atsakymų. 

 

Vis dėlto socialiniai tinklai, o ypač panašūs į Facebook‘ą, siūlo tam tikrų nepakeičiamų galimybių bendrauti ir dalintis informacija. Tad nusprendžiau paieškoti alternatyvos šiam socialiniam monstrui. Pasirodo, prieš kelis mėnesius keturių geekų komanda pradėjo kurti galingą antiFacebook‘o projektą, pavadintą DIASPORA*.

 

diasporos kurejai

 

Keturi studentai – viena idėja

 

Keturi studentai iš Niujorko nusprendė smogti ilgai visų lauktą atkirtį į mėlyną Facebook‘o snukį po to, kai išgirdo Ebeno Mogleno – Kolumbijos universiteto teisės profesoriaus – paskaitą apie tai, kaip ši kompanija duoda mums keletą barškučių ir už tai pasiima neįkainojamą mūsų asmeninę informaciją. Neįkainojamą ne tiek moraline prasme, kiek paprasčiausiai finansine, kadangi po to Facebook‘as gali užsidirbti neįtikėtinus pinigus publikuodamas reklamas ekrano šone, subalansuotas būtent tau pagal tavo like‘inimus

 

Pasirodo, Facebook‘o siūlomi keli kvaili žaidimukai, stringantis chatas ir galimybė kelti savo nuotraukas į internetą nėra kažkas neįtikėtino. Pasak projekto vykdytojų, tai tėra primityvūs blizgučiai, kurie praktiškai nieko nekainuoja Facebook‘ui.

 

Taigi šie jauni programistai iš Niujorko nusprendė pamėginti per 39 dienas surinkti pinigus, reikalingus sukurti pranašesnei nei Facebook‘o platformai. Pasinaudodami projektu Kickstarter.com, skirtu rinkti aukas naujiems informacinių technologijų projektams, jaunuoliai užsibrėžė tikslą surinkti 10 000 dolerių. Netikėtai, po 39 dienų, 6479 žmonės paaukojo virš 200 000 Amerikos dolerių! Šitaip DIASPORA* išsikovojo ne tik pasaulio blogerių, bet ir tokių milžinų kaip „The New York Times“ ir BBC dėmesį. 

 

Po daugiau nei dviejų mėnesių darbo, šiandien jau galime pamatyti DIASPOROS* pirmuosius screenshotus bei susipažinti su jos veikimo principu ir akivaizdžiais pranašumais prieš savo sukriošusį konkurentą. 

 
In your face Facebook
 

Pagrindinis DIASPOROS* kūrėjų akcentuojamas privalumas yra privatumas. DIASPORA* veikia visai kitokiu principu nei Facebook‘as. Kūrėjai klausia, kodėl reikia sukelti informaciją į kažkokį serverį vien tam, kad ją galėtų matyti tavo draugai? Kodėl negalima dalintis informacija tiesiogiai?

 

Idėja panaši į „Skype“ veikimo principą. Kai nori parašyti draugui žinutę per „Skype“, neturi jos įkelti į serverį, o tiesiog siunti ją savo draugui. Tai patogu, nes po to tavo posto negali matyti bet kas naršydamas „Google“. Dažnai nesusimąstome, kad mūsų parašyti postai ar įkelti failai į Facebook‘ą, ten pasiliks amžinai. T.y. kad ir už 10 metų tavo būsimas darbdavys galės rasti tavo neracionalius vaikystės burnojimus. Negana to, jis tą galės padaryti nebūtinai sąmoningai ieškodamas tavęs Facebook‘e, o tiesiog netyčia suvedęs į „Google“ paiešką žodžius, kurie buvo tavo poste. DIASPORA* panaikina šią riziką.

 

Kitas esminis kuriamo projekto privalumas yra galimybė bendrauti su visais draugais, naudojančiais skirtingus socialinius tinklus. Pvz., jei draugas Bronius naudoja „LinkedIn“, o Pranas – „Tweeterį“, tau nebereiks jungtis prie abiejų socialinių tinklų, kad pasidalintum naujienomis. Į DIASPORĄ* galėsi susidėti visus savo draugus nepriklausomai nuo jų naudojamo socialinio tinklo ir bendrauti su visais ne tik postais, bet ir realaus laiko chatais, o gal net ir skambučiais ar video konferencijomis. 

 

O geriausia, kad DIASPORĄ* labai lengva linksniuoti lietuviškai.  

 

Pravda.lt, 2010 08 02

 

 

Komentarai  

 
0 # draugas.ltViktoras Butas Y-m-d H:i
Nesinaudoju aš jokiais fuckbook. Ir tikrai nededu, kur nors savo nuotraukų. Kol kas išvis nenoriu, kad mane kas nors prisimintų. Kaip sakė vienam filme ,, Jai mane prisimena, vadinasi aš miręs“ Kai ateis laikas, žmonės ir taip kiekvieną dieną matys plakatus ir portretus, savo didžiojo vado. Skype gerai todėl, kad niekas negali prasiklausyti tavo pokalbių (nors aš tuo netikiu) O dėl minčių postų, tai man pilnai užtenka ir Anarchijos.
 
 
0 # FBAdomas Y-m-d H:i
Linkejimai, Dominykai :-) Sucks, kad tave atjunge, bet nera to blogo, kas i gera neiseitu.

Nemanau, kad del netikro vardo. Yra juk visokiu accountu "Nezinau Kas As" ir pan...
 
 
0 # kooCze Y-m-d H:i
jo manau kad atjunge del politiniu ir religiniu neramumu kelimo
 
 
0 # ...... Y-m-d H:i
"Paverkime kokia bloga kompanija teikianti nemokamą ir neprivalomą paslaugą"
Musyčių subinėje paieškos.
 
 
0 # ...v. Y-m-d H:i
o man atrodo, jog straipsnelis - kt. autoriaus teksto vertimas (ir dar nelabai kokybiskas), o ne originalios mintys. arba dominykas nuo per dazno anglu kalbos vartojimo nebemoka lietuviskai destyti minciu
 
 
0 # fffFacebooker Y-m-d H:i
Dėl visų tų kalbų apie privatumą, tai yra toks dalykas, kaip http://www.allfacebook.com/2009/02/facebook-privacy/

nedaug kas gilinosi ir nedaug kas žino visas facebook funkcijas, bet ten yra tiek privatumo nustatymų, kad tavo darbdavys net norėdamas (ne per google, o netgi tiesiogiai norėdamas) niekaip negalės peržiūrėti tavo vaikystės postų.
 
 
0 # US President Obama warns children on Facebook postingsUpe Y-m-d H:i
http://www.youtube.com/watch?v=UGQ-8ZgNvuE
 
 
0 # mDenis Y-m-d H:i
feisbukas pas chebra kraujyje

cia tas pats, kad siulyt zmonem nuo skaipo pereit prie gtolko, ar kokio NE mainstryminio sudo, kuris daznai is betos iki gyvenimo galo neislenda.

is esmes sitas straipsnis skamba taip: "MESKIT INTERNETA". reik gi vislaik pries ka nors kovot, ane ? ruskiu ir shtatu ideologija.
 
 
0 # diasporabook'asjc Y-m-d H:i
mano kuklia nuomone, reikia nuo internetinių soc. tinklų poreikio gydytis, o ne kurt naujus, šiek tiek „geresnius“.

pats tai padariau prieš daugiau nei metus ir mano gyvenimas nuo to tik geresnis :-)
 
 
0 # kaipkaipkaipkaip Y-m-d H:i
tokie pastebėjimai
į google'ą reiktų vest kabutėse „How to quit Facebook“. nes dabar rodo viską kur šie žodžiai pasitaiko, kad ir tokias frazes kaip 'how to qiut myspace and join facebook'. šiuo atveju skaičiai iš oro ir pritempti prie reikiamos temos.

taip pat facebooke gali nustatyt kad niekas iš išorės nematytų tavo anketos, išskyrus vien tai kad anketa yra. nebūtina susikviest į savo ratą visą kolektyvą iš darbo, o paskui rėkt kaip blogai kad jie pamatė tai ko neturėjo pamatyt.

jeigu kuriamas tinklapis - bendravimas tiesiogiai žmogus žmogui, tai tuomet tik dar vienas to pačio skype ar e-mail variantas.

arba kita mintis 'pakeiskime vieną socialinį tinklą kitu socialniu tinklu', ir siūlo tik dar vieną socialinį tinklą.

jeigu nepatinka socialiniai tinklai, visada yra galimybė nesinaudoti jokiais socialiniais tinklais.

P.S. aš facebook,skype ir kt naudojuos, tačiau man labiau patinka bendraut gyvai su žmonėmis, internetas yra tik papildoma technologinė priemonė susisiekt ir bendraut