Suomijos aktyvistai užblokavo Olkiluoto AE statybos darbus (foto)
aktyvizmas

olkiluoto blokada 4        Šiuo metu Suomijos Olkiluoto kyšulyje statomas didžiausias pasaulyje eksperimentinis EPR tipo atominis reaktorius. Kitose Vakarų Europos šalyse tokio tipo reaktoriai laikomi pernelyg pavojingais, tačiau Suomijos vyriausybė priėmė sprendimą statyti dar du reaktorius.

 

       Protestuodami prieš vyriausybės sprendimą, neatsižvelgiantį į gyventojų protestus prieš naujos AE statybą, grupė ekologinių organizacijų ir vietos gyventojų rugpjūčio 28 d. nusprendė užblokuoti kelią, vedantį į pavojingiausią šalies atominę elektrinę.

 

Olkiluoto yra įrengti su seni BWR tipo reaktoriai, dabar tvarkoma naujo eksperimentinio EPR tipo reaktoriaus statybos aikštelė. Tame pat kyšulyje, praktiškai ant Baltijos jūros kranto, nežiūrint švedų specialistų ekspertinių išvadų, kad vietovėje gali vykti žemės drebėjimai, planuojama laidoti radioaktyvias atliekas.

 

Olkiluoto AE blokada prasidėjo 6 valandą ryto. Autobusai su aktyvistais atvyko į valstybinės automagistralės ir kelio, vedančio į kyšulį, sankirtą. Kaip paaiškėjo, tvarkos sergėtojai irgi panoro užblokuoti šitą kelią ir nepraleido aktyvistų AE link. Blokada buvo surengta magistralės ir kelio sankryžoje.

 

Kad užblokuotų visus privažiavimus prie AE, protestuotojai pasidalino į tris grupes. Viena liko ant pagrindinio kelio. Žmonės šoko, grojo, dainavo dainas, gamino maistą, žaidė žaidimus ir skandavo šūkius prieš AE ir prieš ministrą Pekkarineną, atsakingą už sprendimus dėl naujų atominių elektrinių. Tris kartus ši grupė blokavo valstybinę magistralę skanduodama: „Mes esame priversti blokuoti valstybinę automagistralę, nes jūs neleidžiate mums nueiti iki AE“.

 

Tuo tarpu kitos dvi grupės miškais nusigavo iki kitų dviejų įvažiavimų į elektrinę. Jie susirakino grandinėmis vienas su kitu ir prisirakino prie metalinių vamzdžių, taip sukurdami dvi papildomas užtvaras. Kelias valandas, kol neatvyko policijos pastiprinimas ir speciali įranga, AE buvo užblokuota. Paskui policija patraukė papildomas užkardas, o žmones, atsisakiusius palikti teritoriją, areštavo. Už atsisakymą paklusti policijos reikalavimams areštuota 30 žmonių.

 

Blokados metu policininkai elgėsi labai korektiškai, buvo ramūs, kalbėjosi su dalyviais (vietos gyventojais), ramino vairuotojus, kurie grasino užvažiuoti tiesiai ant aktyvistų. Po blokados vietinis aktyvistas net pakvietė policininkus į rytdienos švedų branduolinių atliekų laidojimo eksperto seminarą.

 

olkiluoto blokada 2

 

olkiluoto blokada 3

 

olkiluoto blokada 1

 

http://piter.indymedia.org vertė E.B.

2010 08 29