Švęskime Lietuvos tirono Mindaugo nukirsdinimo dieną!
aktyvizmas

tirono mindaugo nukirsdinimo diena        Dauguma šiuolaikinio pasaulio valstybių yra respublikos, tačiau ne visada jos tokios buvo. Ne vienoje iš jų anksčiau viešpatavo monarchai arba buvo įvestas koks nors svetimšalių imperinis valdymas. Respublikoniška valdymo tvarka įsigalėjo nelengvai, vieną kitą monarchą teko net nukirsdinti. Pavyzdžiui, britai konstituciją priėmė tik nukirsdinę vieną iš karalių.

 

Galbūt kam nors pasirodys barbarybė, bet daugelis šalių nesigėdija savo protėvių sprendimų fiziškai pašalinti monarchus ir tironus – nesvarbu, savus ar svetimus. Štai prancūzai lig šiol švenčia Bastilijos paėmimo dieną. O aikštę šalia Luvro, kur kažkada stovėjo giljotina, vadina Susitaikymo aikšte – place de la Concorde.

 

Lietuvoje irgi turime respubliką, tiesa, demokratija gilių šaknų neturi. Mėgstame didžiuotis, kad kadaise sumušėme vienus ar kitus svetimšalius, tačiau su savais tironais daug sudėtingiau. Ir ne vien dėl to, kad turėjome jų nedaug. Per daug yra netgi vienas tironas.

 

Bėda, kad šalies elitas ilgisi naujo tirono. Tą savo ilgesį jie demonstruoja primetę respublikai monarchistinę šventę – karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną.

 

Tiesą sakant, neįsivaizduoju, kaip respublikoniška Prancūzija pakęstų tokį akibrokštą. Deja, čia Lietuva, ir ta kvaila šventė po truputį nuodija žmonių sąmonę, ruošia visuomenę naujo tirono atėjimui.

 

Kita vertus, gal ne viskas prarasta. Politikų sugalvota Mindaugo karūnavimo data nėra tvirtai žinoma, bet yra žinoma kita data, ir labai tiksliai – 1263 m. rugsėjo 12 d. tironas buvo nukirsdintas. Taigi kas gali sutrukdyti laisvę mylintiems žmonėms ją švęsti? Tą dieną monarchijos slibinui buvo nukirsta svarbi galva. Taip, vėliau ji ataugo – ir ne viena, bet nė viena iš jų jau nebuvo karūnuota. Ir tai yra gerai.

 

Taigi verta prisiminti, kas gi įvyko tą atmintiną 1263-ųjų rugsėjo 12-ąją. Lietuvos monarchą Mindaugą (galbūt kartu ir jo sūnus) nužudė Treniotos vadovaujami suokalbininkai. Ipatijaus kronika sako: „Vieno karo žygio metu Žemaičių kunigaikštis Treniota nužudęs Mindaugą ir du jo sūnus Ruklį ir Rupeikį”. Viena iš kelių spėjamų Mindaugo žūties vietų yra Agluona (dabar tai Latvijos miestelis į šiaurės rytus nuo Daugpilio).

 

Yra kelios versijos, kas nužudė Romos popiežiaus pripažintą monarchą, bet dauguma spėja, kad tai kunigaikščio Daumanto darbas. Įdomu dar ir tai, kad tai nėra vienintelis Daumanto nuopelnas respublikoniškai tvarkai. Jam valdant (taip, jis irgi buvo valdovas ir tironas – Nalšos, paskui Pskovo kunigaikštis), Pskovo kunigaikštystė virto Pskovo respublika. Įdomu ir tai, kad žudiko dėmė nesutrukdė Daumantui tapti stačiatikių bažnyčios šventuoju.

 

Visi žino, kad tironija – blogai, tačiau respublika vargšui irgi ne išsigelbėjimas. Ji spaudžia ir išnaudoja ne ką mažiau nei tironija. Vis dėlto vertėtų atminti atminti tirono galą kaip formalią demokratijos pergalę. Taigi pamirškim tirono karūnavimą ir rugsėjo 12-ąją švęskim liaudies šventę – tirono nukirsdinimą! Tegul ši diena virsta mūsų nacionaliniu pasididžiavimu!

 
A.lt, 2010 08 30
 
                      tirono mindaugo nukirsdinimo diena

 

 

Komentarai  

 
+3 # straipsnisComandante Y-m-d H:i
Kažkaip anksčiau nepagalvodavau apie tai, bet straipsnis privertė susimąstyt... :-? Nors kita vertus, tai nėra per daug reikalo ir nukirsdinimo švęst. Jei tai būtų buvę padaryta iš revoliucinių, respublikoniškų paskatų, tai kita kalba, o kai tai buvo padaryta vien dėl to, kad vieną monarchą pakeistų kitas... Tai nėra čia didelio reikalo švęst.
 
 
-1 # kodel gerai?kodel gerai? Y-m-d H:i
"nė viena iš jų jau nebuvo karūnuota. Ir tai yra gerai".

kodel gerai? nes po to isivyravo laisve, lygybe, teisingumas ir meile?
 
 
0 # Taip tas MindaugasViktoras Butas Y-m-d H:i
Sunku vienareikšmiška i vertinti Mindaugą, daug atidavė žemių, vėliau daug ką sugražino, bet tikrai buvo ir geresnių Lietuvos karalių http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/istorikas-geda-lietuvai-kuri-savo-karalius-nuzemintai-vadina-kunigaiksciais.d?id=35903351
O čia šiek tiek video apie Mindaugą prasideda nuo 5min http://www.youtube.com/watch?v=kpXRtGbDaTM&translated=1
Dar vienas video, kitų istorikų akimis. Čia berots trys dalys http://www.sarmatija.lt/index.php/praeitis-is-arciau/410-mindaugas-karalius-be-karunos-1
Viena žinau, tikrai galva nukirto ne su japoniškom katanom, taip kaip paveiksliuke pavaizduota.
 
 
+1 # :)Loki Y-m-d H:i
lietuviais.lt turi nepalyginamai geresnį straipsnį apie tai, kodėl negalima gerbti Mindaugo.
 
 
+1 # vat linkasLoki Y-m-d H:i
http://www.lietuviais.lt/dienorastis.php?data=20080706
 
 
-1 # rCupu lupu Y-m-d H:i
Siūlyčiau palaidoti nesąmonių idėjas ir netapšnoti ant mūsų istorijos jos neišmanant
 
 
-2 # Hm.Hm. Y-m-d H:i
Na, be abejo, būtų galima pasiimti liturginį kalendorių ir švęsti religinių fanatikų nukirsdinimo, nukankinimo ir kitokio susidorojimo dienas! Pirmyn!
 
 
-2 # aaaaaa Y-m-d H:i
Ar jūs čia tikrai tokie durni, ar tik apsimetat?
 
 
0 # juokingas straipsniukastatatatai Y-m-d H:i
be to, ar nemanot, kad už stačiatikio Daumanto stovėjo jėgos, kurios tiesiog norėjo monarchą karūnuoti pagal Bizantijos, o ne Romos papročius?
 
 
-1 # ai ai ai ai ai ai ai ai ai ai ai ai ai ai ai!!!jurgelis Y-m-d H:i
virai, rūskei pola! po mano lova chicagoj apsigiveno tris rūskei stačetekei kamunystai jie nori man padariti letūvių ginacyda kaip karalui myndaugui pagal bezantyjos papročius! gelbekit gelbekit! kodite kialk mano klausyma seimo siesyjoj arba aš skusios šikučui!!!
 
 
-1 # faina: Y-m-d H:i
faina buva švente i kitais metais švęsiu
 
 
-2 # Neišmanymas ar ... ?Robertas Y-m-d H:i
Vienas rusų diplomatas yra pareiškęs nuomonę, kad silpnaprotystė - lietuvių nacionalinis bruožas. Žodžiai įžeidžiantys, bet kodėl taip buvo pasakyta tikrai verta susimąstyti ...
 
 
0 # ATS: Neišmanymas ar ... ?Svaiguolis Y-m-d H:i
Cituojamas Robertas:
Vienas rusų diplomatas yra pareiškęs nuomonę, kad silpnaprotystė - lietuvių nacionalinis bruožas. Žodžiai įžeidžiantys, bet kodėl taip buvo pasakyta tikrai verta susimąstyti ...

... perskaičius tokį straipsnį tikrai verta susimąstyti - kodėl taip atvirai dergiama Tėvynės istorija, kodėl taip uoliai pilamas vanduo ant prorusiško malūno girnų?
 
 
0 # ATS: Švęskime Lietuvos tirono Mindaugo nukirsdinimo dieną!Marimantas Y-m-d H:i
Anarchijos puslapyje siuloma svesti demokratijos pergale- nais logic. Ir isvis kas pet dalbajobas turi buti kad rasyt tokias nesamones ir daf tuo tiket :d
 
 
0 # xx Y-m-d H:i
tokias svetaines vertetu VSD paskaitineti, daugiau cia nesilankyciau.. . ATE.