Pasidaryk pats: Paprasčiausia orkaitė
pasidaryk pats

 

alt       Jeigu norite išsikepti kokį skanėstą, bet neturite orkaitės – ne bėda. Orkaitę galite labai greitai susimeistrauti iš kelių plytų, skardos lapo ar didelio puodo. Kaip manote, kas galėtų būti po tuo skardiniu dangčiu, padėtu ant viryklės? Taip, čia užkaistas puodas, kuriame šuste šunta skani sriuba.

 

 

 

alt

 

Skardos dangtis ir po juo sudėtos plytos sulaiko karštį, kuris sklinda nuo viryklės, ir viduje susidaro aukšta temperatūra. Puodą mėsos galima išsivirti ant labai menkos ugnies. Itin gerai tokioje orkaitėje virti įvairius troškinius, kepti pyragus ar kugelį (atsiprašau, plokštainį).

 

alt

 

Tokį dangtį iš cinkuotos skardos gali susilankstyti bet kuris namų meistras, tam net nereikia skardininko. Kelios aplink puodą sudėtos plytos, skardinis dangtis – štai jums ir puikiausia orkaitė. Ką nors kepant joje, skardinį dangtį patartina kuo nors pridengti – tada viduje išsilaiko dar aukštesnė temperatūra.

 

alt

 

O kas galėtų būti po šituo puodu, kuris uždėtas ant ketaus  krosnelės? Taip, atspėjote – po tuo puodu užkaistas kitas puodas! Tai dar paprastesnė orkaitė – nereikia gaminti nei dangčio, užtenka turėti puodą, kuris tilptų ant pirmojo. Tokioje orkaitėje irgi galima virti bet ką, tačiau kepti – tik smulkesnius dalykus. Mat metalinis puodas blogiau laiko šilumą, po juo susidaro mažesnė temperatūra negu skardos dangčio ir plytų orkaitėje.

 

alt

 

Tačiau dideliu puodu labai paprasta uždengti kitą puodą, kuris užkaistas ant elektrinės viryklės. Brangstant elektrai, toks šilumos taupymo būdas sutaupytų dar ir pinigų. Bet jei puodas verda ant dujinės viryklės, aš jo pridengti kitu puodu nelabai patarčiau – tokioje orkaitėje liepsnai gali pritrūkti oro, ugnis užgesti, o dujos tokiu atveju eitų į kambarį. Nebent puodą-dangtį dėtumėt taip, kad po jo apačia liktų nemažas tarpas įeiti orui.

 

Petras Dargis
2010-ųjų pradžia

 

 

Komentarai  

 
+1 # jolo Y-m-d H:i
pagaliau bl parashet kazka, ka pritaikyt galima, bo jau uzpiso tos revoliucijos.
 
 
0 # aaaaaaaaaa Y-m-d H:i
Nors karta kazkas naudingo, rimtai
 
 
0 # cheKAPITALISTAS Y-m-d H:i
Na ir gyvenat kaip valkatos,orkait es prisireike...Ko ki skanesta kepsit?Ziurke kokia ar suni benami?