Valdžios užspeistas į kampą menininkas ryžosi nusižudyti elektros kėdėje
aktyvizmas

mavromatti 0       10 metų priverstinėje emigracijoje praleidęs Rusijos menininkas Olegas Mavromatis, sužinojęs, kad iš jo atimamos visos teisės, ryžosi desperatiškai meninei akcijai – atsisėsti į elektros kėdę ir paprašyti, kad interneto naršytojai nuspręstų, ar jis turi gyventi, ar būti nužudytas elektros srove.

 

Interaktyvi O. Mavromačio akcija pavadinta „Savas / svetimas“. Interneto svetainės lankytojai, perskaitę menininko gyvenimo istoriją, turi nuspręsti, ar jis kaltas, ar nekaltas.  100 balsų „kaltas“ reikalingi pirmam 600 tūkst. voltų elektros smūgiui, truksiančiam pusę sekundės. Antram pusantros sekundės smūgiui reikalingas tūkstantis žmonių, nusprendusių, kad menininkas yra kaltas. O. Mavromatis bus paveiktas 5 elektros smūgių, kiekvieną kartą vis stipresnių, kol mirs – tai priklausys nuo surinktų balsų skaičiaus.

 

Drastiškas performansas tiesiogiai transliuojamas internetu lapkričio 7-13 dienomis nuo 19 iki 23 val. Tuo metu kaip tik ir galima balsuoti. Interneto svetainėje sakoma, kad tiesioginė transliacija suteikia galimybę dalyviams balsuoti už arba prieš menininko O. Mavromačio išteisinimą.

 
 

O. Mavromačio konfliktai su Rusijos valdžia prasidėjo 2000 metais, kada jis atliko performansą „Netikėk savo akimis“. Menininkas leidosi prikalamas vinimis prie T formos kryžiaus Kultūrologijos instituto kieme, liūdnai pagarsėjusios Maskvos Kristaus Išgelbėtojo cerkvės fone. Ant nugaros kolegos jam prikabino lentelę „Aš ne Dievo Sūnus“. Po šios akcijos milicija atliko kratą jo bute ir konfiskavo visą filmuotą medžiagą. O. Mavromatis buvo apkaltintas rasinės ir religinės neapykantos kurstymu pagal RF BK 282 straipsnį. Jam grėsė nuo 3 iki 5 metų nelaisvės.

 

Laimei, O. Mavromačiui pavyko pasprukti į užsienį. Po kiek laiko jis apsistojo Bulgarijoje, gyveno jos sostinėje Sofijoje, kūrė filmus, keliavo po JAV. Tariamą ramybę sudrumstė Rusijos konsulatas Bulgarijoje, šių metų rugsėjo 8 d. O. Mavromačiui atsiuntęs pranešimą, kad atsisako pakeisti menininko užsienio pasą. Radikalusis menininkas liko be dokumentų, t.y. be visų teisių, kurias jie suteikia, įskaitant ir galimybę keliauti. Rugsėjo pabaigoje O. Mavromatis kreipėsi į Bulgarijos valdžią prašydamas pabėgėlio statuso, tačiau atsakymo nesulaukia.

 

O. Mavromatis akcija „Savas / svetimas“ siekia ne tik atkreipti dėmesį į beviltišką savo padėtį, bet ir parodyti represinį teisinės sistemos pobūdį. Interneto svetainėje sakoma, kad šia akcija norima panaikinti atotrūkį tarp kaltintojo ir kaltinamojo. Menininkas tarytum sako: „Prasikankinau 10 metų. Atsibodo. Darykit ką norit – nužudykit arba išteisinkit.“

 

Balsuoti galima portale http://svoichuzoi.org/ru/home/

 
Parengė en arche
2010 11 010
 
mavromatis

 

 

Komentarai  

 
0 # ReiktuTauzytojas Y-m-d H:i
Reiktu pataisyt, ne "nusizudyt" isdryso, o isdryso but nuzudomas troliu is 4chan'o :-)
Kelinta valanda musu laiku sitas spektaklis prasideda?
 
 
0 # butentJustelis Y-m-d H:i
"isdryso but nuzudomas troliu is 4chan'o :-) "
tikra tiesa.
 
 
0 # sakaugudras Y-m-d H:i
Dar vienas iš tų mulkių tarpo, kurie susidūrę su neteisingumu prievartą nukreipia ne prieš tos neteisybės sukėlėjus, o prieš save. Apgailėtinas pavyzdys, kurį džiugiai palaikytų visi tironai ir išnaudotojai. Vienu maištininku mažiau+liaudis gauna pramogos maigydama klaviatūrą ("Įjungti?"- enter, enter, enter)Bet aš kažkaip tikiuosi, kad čia toks meninis-sociolo ginis bajeris. Pasitampys nuo fazės, o paskui viską tinkamai apiforminęs sudalyvaus Venecijos bienalėj.
 
 
0 # aaaaaaaaaa Y-m-d H:i
kada bus galima enter paspaust?
 
 
0 # aaaaaaaaaa Y-m-d H:i
uzsiverte jau?