Pasidaryk pats. Partizaninė sodininkystė palei Vilnių
pasidaryk pats

partizanine-sodininkyste-0     Partizaninė sodininkystė yra maistinių ar dekoratyvinių augalų auginimas žemėje, kuri nėra tavo teisėta nuosavybė. Žinoma, bet kokia žemės kaip turto nuosavybė yra sapnas atmerktomis akimis. Su kai kuriomis išlygomis galima kalbėti tik apie naudotojo teisę. Kiekvienas žmogus turi teisę naudotis žeme, kaip ir kiekvienas sliekas, kiekviena skruzdėlė ar kiekvienas šernas.

    

     Teisę dirbti žemę ir augintis maistą turi net multimilijonierius Karbauskis (kiek pats vienas sugeba jos apdirbti ir kiek sugeba jo suvalgyti). Tačiau šitas „žemdirbys“ žemės nedirba, tai už jį daro jo samdiniai. Samdiniai sunkiai dirba ir uždirba tik šiek tiek daugiau nei reikia palaikyti gyvasčiai.

 

     Statistikos departamento duomenimis, Lietuvos gyventojai 2008 metais maistui vidutiniškai skyrė trečdalį savo pajamų. Pagal šį rodiklį mus būtų galima prilyginti atsilikusioms Afrikos valstybėms. Beje, kuo daugiau maisto perkama prekybos centruose, tuo daugiau reikia vaistų tokio maisto vartojimo pasekmėms pašalinti. Kuo daugiau perkama, tuo daugiau reikia dirbti, o tai sukelia sveikatos problemas, įtampas porų santykiuose ir spragas vaikų auklėjime.

 

     Kodėl žmonės nesiaugina maisto patys? Nežinau, man tai nesuvokiama. Kai kurie sako, kad neturi žemės. Bet kur bepažiūrėsi, visur aplink vien žemė, ir toli gražu ne visa ji naudojama. Štai į tokią žemę, kur ji bebūtų – gatvių skiriamojoje juostoje, išluptos šaligatvio plytelės vietoje, gamyklas supančiose teritorijose, parkuose, miškuose, kariniuose objektuose – ir nusitaiko partizanai sodininkai. Neklausdami leidimų ir neieškodami valdžios palaiminimų, jie tyliai sodina ir sėja, kad netrūktų maisto, kad būtų gražiau, kad būtų žaliau.

    

     Pirmoji mano pažintis su partizanine sodininkyste įvyko prieš gerą dešimtį metų, kai važiuodamas dviračiu Vilniuje, netoli Gerosios vilties gatvėje buvusios naftos bazės, pastebėjau lentomis ir gelžgaliais aptvertą nediduką sklypelį ir jame betrepsinčią maždaug 60 metų amžiaus... savo kaimynę. Netrukus pradėjau pastebėti ją grįžtančią iš savo darželio su glėbiais žalumynų, o rudenį nustebau, kai jos paprašytas padėti užnešti krepšius į penktą aukštą, stvėriau rankenas ir vos jų nenuplėšiau – tokie jie buvo sunkūs, pripildyti morkų, burokėlių ir kitų gėrybių.

 

     Pusiau rusiškai, pusiau lietuviškai pasiskundė, kad kitąmet turbūt jau nesodins, nes ten kažką ruošiasi statyti (paskui ir pastatė). Pamenu, kad stebėjausi, kaip jai neišvagia visko, o ji sakė, kad dar ir kaip vagia, bet jai užtenka ir to, kas lieka. Kitais metais ją ištiko insultas, po to dar kelis metus prasilaikė, už sienos girdėdavom ją garsiai šaukiant į telefono ragelį, kelis kartus ėjau taisyt elektros instaliacijos, paskui ji tyliai dingo, o į butą įsikėlė jaunį žmonės. Sena partizanė...

    

     O mano partizanavimas prasidėjo tik prieš kelis metus, ir dabar gailiuosi, kad nedariau to anksčiau. Visų pirma, tai smagu. Smagu daiginti sėklas, paskui klaidžioti po Vilnių ir jo apylinkes, ieškant tinkamų vietų ir kartu atrandant naujas teritorijas bei maršrutus, kartais sutinkant įdomius žmones ir gyvūnus. Antra, derlius gaunamas ne toks jau ir menkas, ir mūsų nedideliam keturių asmenų kolektyvui tai yra svarbi paspirtis bei galimybė nepardavinėti savęs dėl maisto.

 

     Tų kelių metų praktika parodė, kad nuostoliai sudaro maždaug trečdalį pasodintų daigų. Dalį suėda sraigės, stirnos ar kiškiai, dalį sunaikina nenumatyti žemės ūkio ar miško kirtimo ir priežiūros darbai, kai kuriuos augalus aptinka grybautojai, uogautojai ar atsitiktinai užklydę žmonės, kartais daigai žūsta dėl nepalankių oro sąlygų ar blogai auga dėl netikusios žemės, bet išlikę augalai, augę laukinių augalų apsuptyje, duoda ypatingai vertingą derlių. Nebuvo nė vieno sezono, kad likčiau nusivylęs.

 

     Iš pradžių bandžiau sodinti ir vadinamuosius žalumynus (krapus, salotas, petražoles ir kt.), bet dabar to po truputį atsisakau. Nors ir visai neblogai viskas augo (net Vingio parke pavyko nuimti neblogą derlių), tačiau su žalumynais yra ta problema, kad juos reikia nuimti laiku, kitaip perauga, apkarsta ar pradeda žydėti. Be to, valgomų žalumynų vasarą ir taip pilna (dilgėlės, gysločiai, snapučiai, rūgštynės, garšvos, liepų lapai ir pan.), o žiemai juos sunku išlaikyti.

 

     Labai pasiteisino įvairių rūšių moliūgai, nes jie lipa į viršų, užgožia kitus augalus, o jų lapai primena varnalėšų lapus ir ne taip lengvai atpažįstami prašalaičių (vaisiai būna apačioje, žolėse, ir beveik nematomi). Moliūgai kambaryje nesunkiai išsilaiko iki kitų metų vasaros. Taip pat gerai tinka cukinijos, aguročiai, patisonai, vijoklinės pupelės, šabalbonai, kurie, pasodinti prie krūmų ar medelių, lipa į viršų.

 

     Gana gerai auga net agurkai, tik čia jau reikės dažniau lankytis ir nurinkti, nes peraugs. Pavilnės miškuose kažkada net buvau aptikęs prieš kelis metus apleistą partizaninių braškių lysvę su keliomis saujomis saldžių kaip nektaras braškių. O kur dar partizaniniai vaismedžiai ir uogakrūmiai? Galimybių čia daug, tad mano eksperimentai dar tik prasideda.

    

     Partizaninėje sodininkystėje geriausia sodinti jau išdygusius augalus. Aš daiginu durpių indeliuose:

    

     partizanine-sodininkyste-1

    

     Moliūgai jau pradėjo leisti tikruosius lapus, pro indelių sieneles jau lenda šaknys, o tai reiškia, kad laikas keliauti ieškoti tinkamų augimviečių. Štai visi mano įrankiai, naudojami šioje veikloje:

    

     partizanine-sodininkyste-2

    

     Bambaliai vandeniui reikalingi tik tuomet, jei kokią savaitę nebuvo lietaus. Tuomet, pasodinus daigą, reikia užpilti bent stiklinę vandens. Pjautuvas irgi nėra labai būtinas, žoles galima apkapoti kastuvu ar išrauti rankomis. Ieškoti tinkamų vietų paprastai vykstu su dviračiu, todėl reikia turėti bent kelis talpius dviratinius krepšius, na, ir šiek tiek energijos, kad galėtum numinti tuos 10-20 km:

    

    

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

    

     Ieškant auginimui tinkamos vietos, reikėtų dairytis daug saulės šviesos gaunančios vietos kur nors pamiškėje ar miško aikštelėje, padengtos vešlia augalija. Jei žolė aukšta ir sultinga, jei gausiai žaliuoja krienų, garšvų, dilgėlių lapai – vadinasi, radai ko ieškojai. Štai ši, maždaug 40x20 m, iš pietų į šiaurę orientuota aikštelė man pasirodė tinkama. Prieš kelis metus čia buvo iškirstas miškas, todėl ant žemės dar matyti bebaigiančios pūti smulkių šakų krūvos, beveik visiškai užgožtos gausios augalijos:

    

     partizanine-sodininkyste-3

   

     Pirma pjautuvu išpjaunama žolė maždaug pusės metro spinduliu. Tada rato viduryje kastuvu iškertama velėna, išpurtomos šaknys ir žemė sukasama per kastuvo gylį. Jei daigas buvo auginamas, pavyzdžiui, indelyje nuo grietinės, tada atsargiai apvertus daigas išimamas su visomis žemėmis ir perkeliamas į duobutę. Iš durpinių indelių daigo išimti nereikia, bet aš perplėšiu šonus keliose vietose, nes jei bus labai sausa, šaknims gali būti per sunku augti per indelio sieneles:

    

     partizanine-sodininkyste-4

    

     Jei seniai lyta, reikia užpilti bent stiklinę vandens. Daugiau laistyti beveik ir nebereikės, tačiau reikia pasirūpinti, kad augalas gautų drėgmės, todėl visą žemę aplink augalą padengiame ką tik nupjautais augalais. Toks mulčiavimas trukdo garuoti drėgmei, todėl nesikuklinkite ir pripjaukite ar priraukite dar daugiau žolės, jos sluoksnis turėtų būti bent pusės sprindžio storio:

    

     partizanine-sodininkyste-5

    

     Viskas. Šiam moliūgui pasodinti sugaišau 10 minučių. Vasaros viduryje užsuksiu čia apkapoti užaugusias žoles ir dar kartą storai numulčiuosiu. O rudeniop, jei viskas klostysis palankiai, nusipjausiu 3-5 aukščiausios rūšies moliūgus. Gali būti ir taip, kad aplinkybės susiklostys nepalankiai, ir šis augalas žus. Ką gi, bent pakvėpavau grynu oru, o nuostolis ne toks jau ir didelis, juo labiau kad netoliese savo laimę bando dar 20 moliūgų, ir bent keli iš jų tikrai išgyvens.

    

     RB

 

     2012 05 05

 

Komentarai  

 
+6 # ei, galvojau kad Lietuvojewhokilledbambi Y-m-d H:i
ir taip žmonės daug žemės turi, juk turi ir sodina

kažkaip guerilla gardening praktikuojama tankiame mieste, apleistose statybose, vietose kurių niekas neprižiūri
bet jėga, kad kažkas ir Lietuvoje tai bando
Valio
Bet būtų smagu pamatyti guerrila gardening/urban garden Vilniuje,
 
 
0 # ATS: Pasidaryk pats. Partizaninė sodininkystė palei VilniųHipis Y-m-d H:i
Galėtų šitie partizanai visur prisodinti tokių sutvėrimų, kurie vadinami Psilocybe semilanceata, va tada tai jėga būtų
 
 
+5 # pasvajok...šiaip žmogas Y-m-d H:i
Tau reikia, tu ir sodinkis, ir būsi tada hipis-narkopart izanas.
 
 
+4 # ATS: Pasidaryk pats. Partizaninė sodininkystė palei Vilniųsodink, kol gali Y-m-d H:i
http://www.versijos.com/2012/05/18/naujas-genocido-istatymas-nelegalus-naminis-maistas/

nes greit pritrumpins ...
 
 
+2 # ATS: Pasidaryk pats. Partizaninė sodininkystė palei Vilniųtrys z Y-m-d H:i
Je, turejau minciu ir vilciu sia vasara isbandyti, bet pritrukau ryzto matyt.
Na nieko, turiu visus metus pasiruost teoriskai ir praktiskai
 
 
-4 # ATS: Pasidaryk pats. Partizaninė sodininkystė palei VilniųMarkas Y-m-d H:i
Galėjot be to verkšlenančio įvado parašyti straipsnį, įdomi tema, bet "kapitalistinis brakonierius multi milijordierius Petras samdo meksikiečius, jog šie jam vergautų" o ne kaip blogai

bet tą patį galima atlikti ir neįvilkti į jūsų kvailą "partizaninės žemdirbystės" ideologinį apavą.

Susirandi apleistą sodą susitari su žmonėmis ir sodini, partizanai jūs :D
 
 
+2 # ĮdomuMi Y-m-d H:i
Įdomi idėja, tik sunku perlipti per save...Dirbau, ariau, taupiau, nusipirkau sklypelį...Vien ą dieną ateini, o ten kažkas savo moliūgus sodina...Gal tai būtų proga susipažinti su dar vienu žmogumi... Bet dėl moliūgų auginimo mieste, ir dar kur nors apleisto fabriko teritorijoje, tai valgyti jų turbūt neišdrįsčiau. Auginčiau nebent dėl grožio...
 
 
+1 # A†A Y-m-d H:i
Anarchizmą Lietuvoj užsmaugė durniai.
 
 
+3 # bubaguga Y-m-d H:i
Tavo anarchizmą gal kas nors ir užsmaugė, iš kur man žinoti. Papasakok apie savo anarchizmą ir su tuo susijusias problemas daugiau. Man įdomu kodėl tu taip kenti.
 
 
0 # gugai Y-m-d H:i
Mano anarchizmas toks: keliuosi septintą ryte ir einu į darbą, grįžtu iš darbo ir galvoju, kad neišmestų iš jo. Dar kartais einu 'pasikultūrint' . O tavo koks anarchizmas?
 
 
+2 # bubaguga Y-m-d H:i
Mhm, nu jo...
 
 
+2 # ATS: gugaiZender Y-m-d H:i
Tai pats ir uzsismaugei, ar ne? O kas trukdo gyventi kitaip? Jei taip gyveni, tai vadinasi, tau kazkas tavo tokiam gyvenimo bude patinka, tik gal net nepastebi: vanduo is ciaupo, nereikia mastyti ka daryti (zinai, kad jei dirbsi, gausi pinigu, uz kuriuos parduotuvej galesi nusipirkti maisto ir limonado, susimokesi uz komunalkes). Kodel visi megsta visokius ismaniuosius telefonus, nors jie yra absoliutus meslas - todel kad ten viskas viename (telefonas, kompiuteris, zaidimu konsole ir dar t.t.). Taip yra ir su darbu ir pinigais: dirbi kazkokioj siauroj srity, uz tai gauni pinigus ir jau gali isgyvent, nes su pinigais gali gaut viska ko tau reikia is sistemos - tau net nereikia zinot ka valgai, tiesiog nusiperki ir valgai, nes sistemoje yra istaigos kurios uz tave sprendzia ar ten valgoma ar ne ir tau px. O cia but anarchistu, taigi kancia, ar ne? Tau reiktu uzsiaugint maista, zinot viska kas kaip auga, kas kaip veikia, reiktu ismokt pazint gamta, save, savo poreikius (pvz., reiktu ismokt, kad jei nevalgai cipsu, tai neapsitriedi spuogais ant veido), reiktu susigalvot, kaip gaut silumos ziema, gelo vandens vasara, elektros, ir kaip ja panaudoti, kad skaiciuot nereiktu kampu, o galetum bent kalkuliatoriu pasijungt. Taigi cia jei norint but tikru anarchistu ir atsiribot nuo fakin sistemos reikia dafiga dalyku ismanyt, ne tik moket marxa ir co. cituot ir dings visas kompaktiskumas ir konfortas, tai nx tau to reikia? Gal tu dziaukis, kad tavo anarchizma uzsmauge, nes jei shiki i bata, kad ismes is darbo, tai perdaug tu myli ta, greiciausiai siauros srities uzsiemima, kuris yra tavo komfortabilumo garantas, kol kas.
 
 
0 # okapucin Y-m-d H:i
Anarchizmas ir yra Dievo kvaileliu prieglobstis,la i zaidzia,kad tik nesusizalotu,da ugumai zmoniu tai praeina kokiais 14 gyvenio metais,kiti tampa anarchistaisir lieka jais...
 
 
-3 # Zenderiui Y-m-d H:i
Kur užsiaugint man tą fuckin' maistą? Gal balkone, jebitvajumat?! "Pats užsismaugei" - grynai kapitalistinė leksika (triedalai). Čipsų nevalgau, išmaniuoju telefonu nesinaudoju. Nuomojuos butą, moku už komunalines paslaugas - basta pinigų nebėr. Ką siūlai, mest viską ir prie konteinerių stovėt? Neturiu pinigų nusipirkt supistą lūšną kaime. O ir kaime už visą šlamštą ojojoj kiek reikia mokėt! Taigi nepiski proto savo demagogija! Pats čiuju ofise prie kompo dirbi ir strategijas anarchistines kuri.
 
 
+5 # ATS: ZenderiuiZender Y-m-d H:i
O kuo balkonas blogai? Moteriskes chrizantemas augina, tai kodel kitkas neaugs? Maciau chebros, kuri obuolius balkone augina. Lievas tu, jei net nebandai. As ne anarchistas, dar gal per jaunas anarchizmui. O siaip zemes tai daug nenaudojamos yra, yra ir tokios, kur net zmones jokie nevaiksto. Tik kai sedi mieste, tai kaip alternatyva tik konteinerius ir tematai. Ir nesinervink, jei cipsu nevalgai ir nesinaudoji sustru mobiliaku, tai reiskias varai i tema.
 
 
-1 # to AšHipis Y-m-d H:i
Joa, žmogau, paskaityk Aleno Ginsbergo poeziją- ji atvers tau suvokimo duris...ji ir dar kaikas.
 
 
-1 # Pakartosiu Y-m-d H:i
Anarchizmą Lietuvoj užsmaugė durniai.

Paskaitykit, kokias nesąmones jie kliedi. Nu ir ėskit, kretinai, chrizantemas!

Aleno Ginsbergo poezija... Pocius primokino :D
 
 
0 # To AšHipis Y-m-d H:i
Bobas Dylanas primokino ;)
 
 
0 # Buvo laikasVitkoras Butas Y-m-d H:i
Vaikysteje Seskineje Oze gaudydavom zalius driezus. Jie juos kankindavo, as visa paslapcia paleisdavau, Uztai staciau jiems i smelo pilis stiklus Kad zaizdami nieksai susipjaustytu. Na gaila niekas manes nesuprato ka as turjau uomeni
 
 
0 # SunkuVitktoras Butas Y-m-d H:i
Kartais taip sunku. Man asmeniskai kai prabundi is miego visada ateina baimes jausmas. Nezinau tesiog nezinau
 
 
0 # Tas erelisViktoras Butas Y-m-d H:i
Nesenai buvau Serrvudo parke, kur egzistavo mano vaikystes serialo herojus zmogus su gobtuvu. Cia geras traileris. AS megstu kas piesta, nors tai ir savotiska kompiuterija. Trailer http://www.youtube.com/watch?v=-pUhraVG7Ow
 
 
0 # Zmogus su gobtuvuViktoras Butas Y-m-d H:i
Kazkada man mano istorijos mokytoja lenke pasake, kad galbut Vytautas galejo realiai nukaut 20 zmoniu musyje, o jogaila ismelde palapinej dievo pergales. Nezinau zmogus su gobtuvu http://www.youtube.com/watch?v=-pUhraVG7Ow
 
 
+1 # Geras straipsnistikras lietuvis Y-m-d H:i
Daugiau tokių.
Tik pameluota, kad moliūgai labai ilgai išsilaiko.
 
 
+5 # ?!RB Y-m-d H:i
Šiandien liepos 5 diena. Pas mane dar stovi trys nedideli (maždaug sprindžio skersmens) ir puikiai atrodantys moliūgai iš pernykščio derliaus. Nepameluota...
 
 
0 # ATS: ?!tikras lietuvis Y-m-d H:i
Juokus šneki - kaip gi tu juos išlaikei?
 
 
0 # re:RB Y-m-d H:i
Sausam, šiltam ir tamsiam kambary, padėtus ant medinių grindų, ant to paties šono kur ir augdami gulėjo.Daugiau įrodymų neturiu nes anuos tris jau suvalgiau. Tiksliau- du, nes viename buvo sėklos viduj sudygę ir kažkoks kartus pasidaręs, tai išmečiau. Kiti du nors ir pavytę, bet troškiniui dar tiko.
 
 
0 # ATS: Pasidaryk pats. Partizaninė sodininkystė palei Vilniųkpss Y-m-d H:i
Man nepatinka gyventi lt.