„Lietuvos ryte” - rasistinis straipsnis prieš čigonus
aktyvizmas
      Neseniai dienraštis „Lietuvos rytas” pagarsėjo kovingų antifašistinių straipsnių serija apie 2008 kovo 11 d. skustagalvių eitynes Vilniuje. Vakar šio laikraščio skaitytojai galėjo susidaryti visiškai priešingą įspūdį. 2008 m. kovo 29 d. „Lietuvos ryto” priede „Sostinė” išspausdintas straipsnis „Čigonų gyvenimo būdo daigai pradėjo kaltis ir Žirmūnuose”, kuriame kelių čigonų šeimų gyvenimo ypatybės prilyginamos visos romų tautos gyvenimo būdui ir pateikiami klaidingi tautinę bei rasinę neapykantą atskirai tautai kurstantys apibendrinimai: „Kur įsikuria čigonai, ten klesti netvarka, išauga šiukšlynai, šlaistosi įtartini asmenys”, „Kur čigonai – ten ir problemos”, „Čigonai – ir Trakų bėda”.

      „Lietuvos ryto” priedas „Sostinė” nuo seno garsėja „valdininkišku” požiūriu. Priedo žurnalistai, ilgus metus rašydami apie kasdienes Vilniaus problemas, dažniausiai išreiškia ne miesto gyventojų, o oficialiąja valdžios nuomonę. Kartais susidaro įspūdis, jog redakcinis „Sostinės” kolektyvas dirba ne nepriklausomame spaudos leidinyje, o Vilniaus miesto savivaldybės ryšių su visuomene skyriuje. Tuo šis leidinys itin primena sovietmečio „Vakarines naujienas”, kurių pagrindinė užduotis buvo išaiškinti darbo liaudžiai valdžios sprendimus ir parodyti, kokia ta valdžia gera ir teisinga, kaip ji rūpinasi paprastų miesto gyventojų gerove.

      Ne išimtis ir ši bjauri rašliava. Pasirodo, romų tauta užkliuvo tik dviems žmonėms - „Sostinės” korespondentui Arūnui Dumalakui ir Žirmūnų seniūnei Onai Suncovienei. Straipsnyje aiškiai apgailestaujama: „Aplinkinių daugiabučių gyventojai dėl nevalyvų kaimynų Žirmūnų seniūnijai skundų nerašė”. Taigi tokios rašliavos šiandieninėje valdžios ir žiniasklaidos simbiozėje atsiranda gana paprastai. Valdininkė turbūt paskambino į „Sostinės” redakciją, t.y. savivaldybės „viešųjų ryšių skyrių”, ir įsakė suorganizuoti pijaro kampaniją prieš kelias Vilniaus įvaizdį gadinančias lūšnas. O jaunas, nepatyręs, tačiau labai uolus žurnalistas aiškiai persistengė - apdergė ne tik keletą šeimų, bet ir visą romų tautą. Tad „Lietuvos ryto” priedą „Sostinę” nuo šiol reikia lyginti ne su oficiozinėmis sovietmečio „Vakarinėmis naujienomis”, bet ir su smetonmečio voldemarininkų leistu antisemitiniu laikraštpalaikiu „Tautos kelias”.

      Straipsnyje rašoma: „Tarp abiejų lūšnų savininkų mirga čigoniškos pavardės: Aleksandravičiūtė, Brižinskaitė, Kasperovič”. Solidarizuodamasis su jais pasirašau „čigoniška” pavarde:

      Jonas Aleksandravičius
      2008.03.30


 

Komentarai  

 
0 # ar išdrįs pasmerkti ir nubausti?evaldas Y-m-d H:i
man tai idomu: 1. ar politinis "elitas" išdrįs pasmerkti dienraščio rasistinį išsišokimą;
2.Ar prokuratūra išdrįs iškelti baudžiamą bylą
patirtis sako kad jie tik tada veikia kai gražos gaut nebijo.
 
 
0 # lietrytisEA Y-m-d H:i
na žurnalistai yra žurnalistai.iš š*do išspaudžia vašką.kiek žinau, viską lemia redaktoriai - jų lemiamas žodis,jų regulos.sukuria mos sensacingos antraštės,kurio s peržengia ribas.
dėl romų...kiek teko šnekėtis su aplinkiniais [keletas draugų], jie nepatenkinti pora dalyku, būtent - kvapu ir netvarka.tiesio g tingi gyventojai išmesti šiukšles į netoliese stovintį konteinerį.išra šytų baudų jie nesusimoka.vis dėlto, lazda perlenkta.kelių asmenų "sukelto" (?) nepasitenkinimo negalima suabsoliutinti ir viešai smerkti visą romų bendruomenę.Tač iau lietrytis lieka lietryčiu...
 
 
0 # nestebinaŽ. Y-m-d H:i
Nemanau, kad tokį požiūrį į romus turi tik valdžia - per visą savo gyvenimą teko sutikti išties nedaug žmonių, kurie apie šios tautos atstovus atsilieptų teigiamai ar bent neutraliai. Vagiančio, purvino čigono įvaizdis yra pernelyg įsišaknijęs žmonių sąmonėje. Tačiau, kad ir kaip nesinori palaikyti tokio stereotipo, manau, kad tam tikro pagrindo tokiam įvaizdžiui visgi yra. Didžioji dauguma romų Lietuvoje - nežinau, kaip yra užsienyje - išties gyvena nevalyvai, tingi dirbti, vagia, geria, vartoja bei platina narkotikus ir t.t. Jei klystu - prašau mane pataisyti.
 
 
0 # RomaiBitininkas Y-m-d H:i
Jei žmogus nevalyvas, tai jis ir yra nevalyvas, bet visų romų tokiais vadinti negalima, tai būtų klaidingas apibendrinimas. Tokia klaidinga nuomonė susidaroma ir apie lietuvius, kai dauguma kažką daro, ar nedaro, tai po to laikoma, kad visi tokie.
Tai kelia rimtas socialines problemas, tuo labiau jei sprendžiama iš kelių žmonių apie visą grupę.
Romų atveju manau, kad taip nėra, bet vistiek tai kelia pavojų kai kuriems romams būti nepelnytai išvadintais šlykščiausiais epitetais.
 
 
0 # bitininkuiŽ. Y-m-d H:i
Taip, be abejo, aš ir neteigiu, kad visi romai nusipelno būti vadinami nevalyvais padugnėmis, tačiau, kaip jau minėjau, išties didelė dalis Lietuvoje gyvenančių šios tautos atstovų YRA „nevalyvi“, tingūs, piktnaudžiauja alkoholiu bei kitomis narkotinėmis medžiagomis ir t.t. Todėl šiokio tokio pagrindo taikyti tam tikrą neigiamą epitetą „čigonui“ visgi yra. Aš jo netaikau, tačiau, vis dėlto, suprantu, kodėl yra taip daroma. Informacijos sklaida tik iš dalies padėtų išspręsti išankstinio nusistatymo problemą. Kas iš tiesų padėtų, mano nuomone, yra pats romų įvaizdžio keitimas, didesnė jų integracija į visuomenę. Nesiūlau sunaikinti jų papročių bei kultūrinių ypatumų, tačiau vargu ar kultūra bei papročiais galima pateisinti atsisakymą dirbti, vagiliavimą, narkomaniją ir t.t. Bet, galbūt, tai tik paviršutinikas požiūris, galbūt man trūksta įžvalgos į šia problemą.
 
 
0 # apie lietrytievaldas Y-m-d H:i
šiandien tas fašistuojantis laikraštis, aprašinėja, vieno teisiamo už rasinės neapykantos kurstymą panevėžiečio istoriją. Žinių kad dienraščiui iškelta baudžiama byla kol kas nėra :sad:
 
 
0 # na...Bitininkas Y-m-d H:i
Tas laikraštis tikrai nėra fašistuojantis, jis pirmas reagavo į nacistų eitynes neigiamai ir tą pačią dieną.
 
 
0 # lietrytis fašistuoja!!!evaldas Y-m-d H:i
manau lietrytis fašistuoja:
savo požiūriu į čigonus, aptariamas straipsnis atviras kriminalas.
Šiandieninis straipsnis apie "varžomą žodžio laisvę", su pagyrimu panevėžio teismams, kad vienareikšmiška i nepasmerkė antisemitinio pasisakymo autoriaus.
Tas Bitininko minimas nacistinės eisenos pasmerkimas buvo labai jau sąlygiškas, man pasirodė, kad labiau piktinamasi "dėl svastika išniekintos trispalvės" ir sugadinto tautiškos šventės veido, nei dėl fašistinio išpuolio.
Jau nekalbant apie tai kad po visų straipsnių duota laisvė atviriems naciams rašyti komentarus.
 
 
0 # HmBitininkas Y-m-d H:i
Reikia išsiaiškinti koks visas to hipotetiškai antisemitinio komentaro turinis ir užversti emailais poną Valadką iš Lietuvos Ryto.
Užsienyje patikrinta praktika, kartais suveikia.
 
 
0 # pasiskaitykevaldas Y-m-d H:i
http://www.lrytas.lt/-12069140671205366426-p1-Panevėžio-rytas-Internetas-ne-piktų-minčių-sąvartynas.htm
 
 
0 # slibinas irgi nacisandrius Y-m-d H:i
tautos dainius, zmogus bedugne burna ir mesingomis ausimis - slibinas - kriugeris - kucinskas, komentuodamas ekonominiu imigrantu tema kaip Klaipedos valdininkas, regioninei vielinei televizijai pasake, kad "mums ju cia nereikia".Mat per juos vien problemos ar panasiai :D
 
 
0 # apie tolerancijąevaldas Y-m-d H:i
Lietrytis apie toleranciją:
http://www.lrytas.lt/-12071106051205566311-p1-Sagos-Alergija-kitokiems-nepagydoma-lietuvi%C5%B3-liga.htm
 
 
0 # cigonaiVilma Y-m-d H:i
Lietrytis yra komercinis laikrashtis, jis pataikauja Vox Populi. Problema ne tiesiogiai su lietryciu, o su paciais lietuviais..., nors aishku lietrytis ta manipuliacine valdzia turi ir galetu rashyt, kad su cigonais tai elgtis nedera..., bet jie perka statistika apie poziurius ir paskui pagal tai savo marketinga reguliuoja...Nu kas tie cigonai musu visuomeneje? Bedziai, skurdziai ir dar prastos reputacijos, ko ant ju "nepavarius" del reitingu..., juk shiaip ar taip egzotika ir nepaisant to, kad ju visi nemegsta, visiems labai idomu, kaip ten su tais cigonais...
Nu ka ..., zhiauriai ash uzh juos pergyvenu, bo tai mano gentis, nors ir labai "vanduo nuo kisieliaus", tai va, galiu nuramint, kad tuoj nebebus ant ko lietryciuij rashyt ir "varyt", nes dauguma jau baigia ishemigruot. Jie UK sklypus skvotina ir labai sumaniai ta daro:-) Dziaugiuosi uzh daugeli savo pazhistamu cigonu...pagali au pavalge zmones, vaikus pamaitino, :-)
 
 
0 # marketingasŽ. Y-m-d H:i
„jie perka statistika apie poziurius ir paskui pagal tai savo marketinga reguliuoja“. Čia rimtai tai vyksta? Iš kur tokia informacija? Chomskį skaičiau, suprantu, kad viskas ten labai negražu, bet dar neteko girdėt apie tokį reikalą.
 
 
0 # marketingasŽ. Y-m-d H:i
„jie perka statistika apie poziurius ir paskui pagal tai savo marketinga reguliuoja“. Čia rimtai tai vyksta? Iš kur tokia informacija? Chomskį skaičiau, suprantu, kad viskas ten labai negražu, bet dar neteko girdėt apie tokį reikalą.
 
 
0 # lietrytisevaldas Y-m-d H:i
nežinau apie pirkimą, bet Lietrytis manau pajuto spaudimą ir šiandie idejo straipsnį smerkiantį antisemitizmą, bet tai kad jie toleruoja rasistinius komentarus yra gėdinga.
 
 
0 # dar apie cigonusVilma Y-m-d H:i
Na zhodis perka,tai ce tam kontekste,kad uzsako statistines apklausas ir domisi zmoniu nuotaikom, o ir labai dometis net nereikia,seni mitai ir puikiai tinka manipuliaciniam s straipsniams... Vien.zodz. vieshuju ryshiu technologijos.. .rasho apie tai, ko zhmones bijo: nelaimes, zudynes, katastrofos,fob ijos tame tarpe ir homo, ir tu paciu cigonu.
Pvz. lietuviai pagal tas pacias apklausas,kuria s atlieka visokie Vilmorus ar Gallup, labiausiai nenori kaimynu cigonu ir homoseksualiu asmenu, kitaip tarian t ju bijo... O (ypac) cigonai, tai neturi jokiu svertu visuomeneje, kad paveikt, ar uz save pakovot..., tai apie juos rashyk ka nori ir reitingai garantuoti.
Kartais zydu tautybes zmones juos uzstoja, nes kartu ta pati ishgyveno. Ir holokausta, ir ce Lietuvoj masiniu kapavieciu yra , kur cigonus tie patys lietuviu naciai shaude...Tik apie cigonus nieks neshneka, nes ju tarpe labai mazhai, kas gali vieshumoj savo tauta atstovaut...Dau gmazh visi berashciai, viena tokia shviesia cigone pazhinojau, tai ji univerkej 2 kursus baige, o veliau taboras nusprende, kad jai laikas teket..., dabar ji Londone,beja visu taboru ishvazhiavo, koks 40 zhmoniu... o musu mieste dabar liko tik tie, kaip patys cigonai vadina "blogi cigonai"...
Ir dar pvz. atkreipkit demesi, kai skelbiamos kriminalines suvestines ir nusikaltima padaro cigonas, tai butinai bus prierashas apie tautybe,kad va ta ir ta padare CIGONAS, o kai tuo tarpu apie kitos tautybes asmeni , tai niekad nieko neparashys...Ar skaitet kur kad nusikaltima padare lietuvis jonas jonaitis?
 
 
0 # Paranojininkai. ..kechupas Y-m-d H:i
Kur gi jūs gerbiami ponai ir ponios matote fašizmą? Ar neteisybę parašė?
Paranoja vis dar valdo netik dalį Europos, bet ir kai kuriuos Lietuvos žmones...
 
 
0 # absurdasjuste Y-m-d H:i
Man sunku suprasti,kaip žmonės išdrysta šmeišti kitas tautas.Sukyla didžiulis apmaudas skaitant tokias šlikštynes tiesiog net pasidaro koktu.Nejau nei vienas neatkreipai dėmesio į savo paties elgesį? Į savo nevalyvuma? Kur ritasi visuomene? Visur nuolat linksnuojama kokie mes tolerantiški... Bet kur ta mūsų tolerancija? Vos tik pamatome gatvėje praeivį išsiskirianti iš kitų puolame jį šmeišti.Argi protingi,išsila vine žmonės gali šitaip elgtis?-Ne taigi brangieji mano tautiečiai-liet uviai išmokime vertinti romų tautos unikalumą,papro cių savitumą.Gerbki me juos ir jie parodys pagarbą mums.
 
 
0 # anaiptolsddef Y-m-d H:i
anaiptol romai yra begalo tvarkingi ir pedantiski zmones ar esat mate roma su nenuvalytais batais? -ne,o lietuvi?-daznai taigi nebutina smeisti tautos del to,kad jauciama galbut netgi pavyda. nors kai kurie romai ir gyvena ''lusnose'' jus uzeikite i vidu ten visuomet vyraus tvarka ir savra.