Skvotų ir autonominių erdvių dienos Europoje ir visame pasaulyje – fotoreportažas
aktyvizmas

       Aktyvistai visoje Europoje ir už jos ribų balandžio 11-12 dienomis rengė akcijas, minėdami Skvotų ir autonominių erdvių dienas(SAED). Jie prisidėjo prie praėjusiais metais nuskambėjusio garsaus aktyvistų centro „Les Tanneries“ Dižono mieste raginimo saugoti laisvas erdves ir puoselėti antikapitalistinę kultūrą. Buvo siekiama plėtoti tarpusavio ryšius tarp skvotų ir autonominių erdvių, prisidėti kuriant europietišką/pasaulinį autonominių erdvių judėjimą. Demonstracijos vyko Austrijos, Baltarusijos, Čekijos, Danijos, Suomijos, Prancūzijos, Vokietijos, Graikijos, Airijos, Izraelio, Italijos, Nyderlandų, Naujosios Zelandijos, Norvegijos, Lenkijos, Portugalijos, Serbijos, Švedijos miestuose.


       Amsterdame viskas prasidėjo anksčiau

       Jau prieš savaitę, balandžio 5 d., maždaug du šimtai protestuotojų surengė demonstraciją prie penkių buvusių socialinių centrų Amsterdamo centre. Taip buvo duotas ženklas pradėti SAED.
Demonstracija buvo pastebėta ir praeivių gatvėje. Prie buvusio socialinio centro „Leids Bezet“ nuskambėjusiai kalbai pritarė apsipirkti atėję žmonės. Ypač jie pritarė minčiai apie poreikį kurti viešąsias erdves, besiskiriančias nuo namų, darboviečių ar vartojimo erdvių. Koordinacinė grupė liko patenkinta akcijos atmosfera  
        Balandžio 11 grupė skvoterių užėmė nacionalinio muziejaus patalpas. Greitai atvyko policija ir savininkas, kuris pasakė, kad muziejus nori nuo pirmadienio pradėti renovuoti tas patalpas, kad galėtų rodyti meną. Atrodo, savininkui pasisekė susitarti su skvoteriais, kad jie paliktų muziejų iki pirmadienio. Žinoma, iki tol surengę keletą workshopų.        Balandžio 12 Amsterdame vyko demonstracija „Sugrįžk į Amsterdamo gatves". Joje dalyvavo daugiau nei trys šimtai žmonių.


       
       Roterdame penki dviratininkai apvažiavo visus, maždaug 50 skvotų. Kai kurie iš jų dar egzistuoja, kiti ištuštėję laukia dienos, kai juos pasiglemš jupiai. Tie pastatai praeityje susiurbė daug geros energijos.  Olandijos mieste Nijmegene skvoteriai užėmė milžinišką pašto pastatą. Čia jie siekia įsteigti nemokamą parduotuvę, parodų salę saviems menininkams ir erdvę draugų grupėms. Aktyvistai pasirinko šį pastatą kaip pavyzdį, kiek Nyderlanduose yra tuščių verslo pastatų, kai taip trūksta gyvenamojo ploto.        Anglijoje intensyviai kuriasi nauji skvotai

        Londone pastarąsias tris savaites aktyvistai ruošė skvotą apleistoje parduotuvėje. Ją jie ketino paversti paroda apie naudojimąsi žeme, jo sąlygotas socialines atskirtis, būsto problemas ir sugrįžimą į erdves. Ten vyko filmų programa, diskusija, buvo dalijamasi įgūdžiais, buvo įrengta nemokama parduotuvė ir skvoterių agentūra.         Notingeme (žr. viršuje) buvo užimta XVII amžiuje statyta, o XIX amžiuje perstatyta miesto salė, turinti įdomią istoriją. Gražiame pastate jau senokai niekas negyveno. Skvoteriai ją siekia išvalyti ir atnaujinti. Pastatai taip pat užimti Lydse ir Birmingeme.

         Danijoje paremti vietoj Ungdomshuset kuriamų naujų jaunimo namų į gatves išėjo 5 – 6 tūkst. žmonių. Buvo atsiimtas socialinis centras Prancūzijos mieste Dižone ir kituose pasaulio kampeliuose.

         Anarchija.lt
        2008.04.14.