Kroatijos anarchistai: „Reikalaujame erdvesnio narvo ir ilgesnės grandinės!”
aktyvizmas
      Š.m. balandžio 12 d. Kroatijos sotinėje Zagrebe įvyko protesto maršas, kurį organizavo Kroatijos profesinės sąjungos. Maršo dalyviai, užtvindę centrines Zagrebo gatves, reikalavo darbo užmokesčio padidinimo ir darbo sąlygų pagerinimo. Protestus sukėlė vis blogėjanti socialinė padėtis šalyje - per pastaruosius metus maisto produktų kainos Kroatijoje išaugo apie 30 proc., o atlyginimai liko tokie patys. Kroatijos spaudos duomenimis šeštadienio marše dalyvavo apie 50 tūkst. žmonių.

      Į protestuotojų gretas įsijungė ir Kroatijos anarchistai iš organizacijos „Mreža anarho-sindikalista/kinja” (MASA), kurie iškėlė kiek kitokias idėjas ir nestandartinius šūkius. Štai ką pasakoja vienas iš MASA aktyvistų:

      Rinktis pradėjome 10 valandą. Be mūsų, darbininkus palaikyti atėjo ir anarchistai iš Vengrijos, Italijos bei Slovėnijos. Išskleidėme transparantus - 3 raudonus ir juodus, vieną juodą ir baltą. Ant jų buvo užrašyti klasikiniai anarchistų šūkiai: „Žemė - be riboženklių”, „Darbas - be išnaudojimo” ir pan. Tačiau mane ypač sudomino baltas transparantas, kurį turėjome nešti mūsų kolonos priekyje. Ne iš karto suvokiau jo prasmę, tačiau visos abejonės greitai išsisklaidė.

      Reikalas štai koks. Ruošdamasis demonstracijai mąsčiau apie nevienareikšmę profsąjungų padėtį. Žinoma, reikia ateiti į maršą ir palaikyti darbininkus, bet yra ir kita pusė - profsąjungos nepriklauso nuo valstybės, tačiau priklauso nuo profsąjungų bosų. Būtent ši priklausomybė ir sukėlė dvejones dėl dalyvavimo demonstracijoje. bet dabar viskas stojo į savo vietas. Transparantas skelbė: REIKALAUJAME ERDVESNIO NARVO IR ILGESNĖS GRANDINĖS.

      Taigi iškėlėme lozungus ir įsispraudėme tarp tarp dviejų darbininkų kolonų. Pakeliui draugai dalino lapelius, o žmonės, išvydę mūsų transparantą, kažkaip graudžiai šypsojosi. Pražygiavę apie 3 kilometrus iki centrinės aikštės, sustojome mitingui. Žinoma, niekas nenorėjo klausytis profsąjungų bosų kalbų, todėl griebę megafonus ėmėme skanduoti šūkius apie visuotinį streiką ir sabotažą.

      Po pusvalandžio prasibrovėme prie parlamento pastato, ketindami ten surengti akciją. Deja, tuojau pat subėgo būriai policininkų ir mums teko atsitraukti. Mat Kroatijoje veikia nelemtas „100 metrų” įstatymas, kuris reikalauja, kad 100 metrų atstumu nuo valstybinių pastatų negalima rengti jokių demonstracijų ir piketų.

      Perengė dp
      2008.04.15