Alytaus jaunimo akcija prieš medžių genocidą (fotoreportažas)
aktyvizmas
     Vakar, balandžio 14 d., Alytaus jaunimas savo kūnais gelbėjo miesto centre augančius medžius.  Jaunuoliai stojo prieš grandininius pjūklus, sulipo į klevus, rankomis apglėbė liepas ir taip išsaugojo ketinamą suniokoti miesto žalumą. Akciją organizaco neformalaus jaunimo sambūris „Sotvaras”. Piketuojantys jaunuoliai pasinaudojo pilietine teise kovoti už gimtojo miesto veidą, kuris gyventojų akyse negrąžinamai darkomas. Leidimo piketuoti neturėję jaunieji alytiškiai per trumpą laiką surinko kelis šimtus praeivių parašų ir kartu su kreipimusi norėjo įteikti miesto savivaldybei. Kreipimesi rašoma, kad savivaldybė nori atnaujinti Alytaus žaliąjį veidą neatsižvelgdama į bendruomenės nuomonę. Informacija apie medžių kirtimą Alytaus žiniasklaidoje, kreipimosi autorių manymu, pasirodė per vėlai, medžių kirtimo priežastys esą abejotinos, subjektyvios ir neįtikinamos.

     Tuo tarpu miesto savivaldybės administracija teigia, kad medžių kirtimas esą suderintas su visomis institucijomis, nusiųstas raštas ir Alytaus žaliesiems. Su piketuojančiais jaunuoliais prie Laisvės angelo susitiko miesto meras ir savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas. Buvo susitarta sustabdyti medžių pjovimą tiek prie Laisvės angelo, tiek S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje.

     Deja, tuoj po susitarimo sudūzgė benzininiai pjūklai S.Dariaus ir S.Girėno gatvėje. Pjovėjai spėjo nuversti vieną liepą ir ėmėsi kitos, tačiau jos kamieną jau buvo apkabinę nuo Laisvės angelo atbėgę piketuotojai. Ir jaunuoliai, ir darbuotojai apsikeitė gana nedraugiškomis replikomis, šias lydėjo iš abiejų pusių beriami rusiški keiksmažodžiai. „Jūs vis tiek nieko nelaimėsite”, - jaunuoliams sakė pjovėjai. Liepą apkabinę jaunuoliai nebuvo linkę trauktis. „Būsime tiek, kiek reikės. Jeigu reikės, pasikeisdami budėsime ir naktimis”, - tvirtino „Sotvaro” atstovas M.Kazakevičius. Laukti nakties jaunuoliams neteko. Miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas darbininkų paprašė liepų nepjauti. Šie paklausė ir, susmulkinę nugenėtas šakas, apie 13.30 val. pasišalino.

      Neformalaus jaunimo sambūrio „Sotvaras” pareiškimas
    „ALYTUJE - MEDŽIŲ GENOCIDAS”, 2008.04.13


     Mes turime teisę netylėti, nes tų, kuriems nerūpi, yra daug. Mes turime taisę kovoti už savo miesto veidą, kuris, rodos, čia pat mūsų, gyventojų, akyse yra negrąžinamai darkomas, keičiamas, be galimybės priešintis, spyriotis, su viltimi - užtars. Regime, kaip grubios biurokratų rankos kėsinasi į miesto jaukumą. Kaip piktžiugiškai ir lengvabūdiškai kertami medžiai, neįspėjus gyventojų. Brangieji, miestas ne Jūsų vienų.

     Šiandien Dariaus ir Girėno gatvė kraujuoja – ji palikta su klykiančiais skausmu topolių, liepų, klevų kamienais. Tie, kurie žino, kas miestui geriausia, nusprendė atsikratyti senų medžių lapijos, jų teikiamos ramybės, šilumos, jaukumo. Jie atidengė agresyvius miesto architektūros kampus, ir sakykite, ką gi tuo pasiekėte? Ar tai taip svarbu, koks medis žaliuoja vasarą? Jus kerinčiai žavi pridusintos išmetamųjų dujų gatvės (mes nepamiršome Vilniaus gatvės plikų tyrų)? Ir koks didis malonumas vietoj žalumos miestui dovanoti automobilių stovėjimo aikštelę, dar vieną grandiozinį maisto sandėlį? Sakykite, mes norime tai išgirsti.

     Galų gale net jeigu ir ne tai, net jeigu ir kalbate apie galimą pavojų – mes patys žinome, kur vaikščioti nesaugu.

     Palikite ramybėje medžius. Palikite ramybėje gamtą. Ir liepas sodinkime ten, kur maža medžių. Gal tai – miesto žaluma – pritrauks Jūsų taip laukiamus investuotojus? Juk Jūsų kišenės alksta. Ar jos alksta? Juk jūs mylite miestą. Ar mylite jį?

     Likusių medžių ginti renkamės balandžio 14 d. (pirmadienį) 7 val. Ryte prie Laisvės angelo.

     MIESTO MEDŽIŲ IŠSAUGOJIMO PLANAS

     6:30 renkamės prie Alytaus dailės mokyklos.
     7:00 traukiame prie Laisvės Angelo.
     7:30 pasinaudodami esamomis priemonėmis blokuojame privažiavimus prie Laisvės angelo
     7:30 - 10:00 vykdome budėjimą visame Dariaus ir Girėno gatvės ruože.
     10:00 - įteikiame merui pareiškimą dėl miesto veido išsaugojimo

     Saugokime savo miesto veidą!!!

     Daugiau informacijos: www.alytusart.com

     Neformalaus jaunimo sambūrio „Sotvaras” pareiškimas
    „PJŪKLUS IŠJUNGĖ”. 2008.04.15


     Vakar budome anksti. Pirmi nebuvome – darbininkai bunda dar anksčiau, medžiai virto. Septintą stvėrėme plakatus ir traukėme link jų. Stypsojome... Darbininkai liovėsi dirbę. Išdygo keletas viršininkų. Jie kalbėjo.. klausė. Nesuprato. Dingo. Rytuose kilo saulė... darėsi vis šilčiau. Būti. Rinkti parašus. Skanduoti. Šmėkščiojo nustebę praeiviai, žurnalistai, palaikantys mus žmonės. Jie sakė: „Jaunimas – jūs galit!”. Mes nė akimirkos nedvejojome tuo.

     Savivaldybėje nepriėmė, prašė netrukdyti. Netrukdėme. Bet nuo medžių nėjome šalin. Bėgome į parką, lipome į klevus miesto sode, kai pjūklai kėsinosi į juos... Bendravome su pareigūnais. Galų gale neištvėrė – nutraukė darbus. Pietų mete atėjo kalbėtis. Bet pokalbis buvo.. kalbėti apie tą patį dviejomis skirtingomis kalbomis. Šmėkščiojo aplink operatorius, mes netilom, netilo ir jie. Galų gale dingo iš kur atėję. Išgirstame pjūklus... ir vėl bėgame medžių link. Netekome dar vieno. Bet po šio – darbai nutraukiami visiškai. Atsikvepiame...

     Dienos darbai baigti, padarėme ką galėjome. Dar išanalizuojame straipsnį, kuriuo mums akis badė, įsitikiname jo neinformatyvumu... pasistipriname sriuba ir skirstomės kas sau. Su viltimi, kad kitą rytą darbininkai negrįš, kad medžiai, bent tie keli iš daugelio galėjusių, sulauks vasaros.

     P.S. Anarchija.lt žiniomis, valdžia ketina imtis priemonių prieš jaunuosius Alytaus aktyvistus. Šiandien 12.00 val. pas Alytaus merą „ant kilimėlio” iškviestas švietimo skyriaus vedėjas, Alytaus meno mokyklos direktorius ir „Sotvaro” atstovas.

     anarchija.lt
     2008.04.15
     Pagal http://www.alytusart.com/ ir „Alytaus naujienų” informaciją parengė dp


                    


                    

                    
                    


                    


                    


 

Komentarai  

 
0 # velniopvienisi kovotojai Y-m-d H:i
velniop...Zinia sklaidos filtrai,purvini biurokratai prisidengdami savo padėtimi,baigia /padeda griauti domokratinės lygybės principa,ne tik,cia Alytuje ... tik nuotraukose reikalas atrodo grazus... hmm.rodos valdzia supyko....gal.. .nepakeisim..be t...ranku niekas nenuliaidzia...
 
 
0 # gaila...Emilis Y-m-d H:i
Geriau jau kiemus, šaligatvius ir kitas vietas sutvarkytų. Medžiai kaip medžiai, auga, niekam netrukdo. Išvis, jokio paaiškinimo, jokio konkretumo iš valdžios.. kažką užsiminė apie medžių atnaujinimą ir tiek. Jau kokias 6 skirtingas priežastis iš skirtingų žmogelėnų girdėjau.. gal pakaks? esu dar nepilnametis, bet JAU pradedu šlykštėtis a lia "gerąją valdžia". GĖDA, KAD MIESTELĖNŲ NUOMONĖS NEKLAUSIAT! o miestas ne jų!
 
 
0 # !RB Y-m-d H:i
Ne, nu bet superinė chebra.
Tikėtina, kad medžiai vistiek bus išpjauti ir susodinto tie kaštonai ar kas ten, kur po 800Lt/vnt kainuoja. Dabar visoj Lt šitie veikėjai suka savo biznelį keisdami laisvai augančius, kažkada statybininkų išsaugotus ar žmonių susodintus medžius į naujus, atseit labai jau super tinkančius miestui medžius. Va, čia ir yra esmė. Pasekmės- miestai su vienodom trinkelėm, vienodais medžiais, vienodais šviestuvais ir vienodais žmonėm, kuriuos tada labai nesudėtinga valdyti. Plius geri pinigai kažkieno kišenėse.
Pagalvokit ir apie sekančius žingsnius. Galimas varijantas: sužinot kas pasirašė popierius, kas balsavo, kas spręndė už mus ir išsiaiškinus kur tie žmonės gyvena, naktį įsibraut į jų valdas ir išpjauti visus medžius, paliekant atitinkamą skrajutę su pažadu viską atsodinti kokiais karklais.