Hakim Bey. Laikinoji autonominė zona. Poetinis terorizmas
Hakim Bey. LAISVOJI AUTONOMINĖ ZONA

poetinis terorizmas        Antgamtinis šokis visą parą veikiančių kompiuterinių vestibiuliuose. Nesankcionuoti išsidirbinėjimai su pirotechnika. Žemės menas (land art) – tarsi keisti ateivių meno darbai, išsibarstę po valstijų parkus. Įsilaužkite į namus, bet, užuot vogę, palikite poetinio terorizmo objektus. Pagrobkite kokius nors žmones & padarykite juos laimingus. Atsitiktinai ką nors išsirinkę, įtikinkite, kad jie paveldėjo milžiniškus, nenaudingus & nuostabius turtus – tarkim, 5000 kvadratinių mylių Antarktidoje arba senstelėjusį cirko dramblį, arba našlaičių prieglaudą Bombėjuje, arba alchemikų rankraščių kolekciją. Vėliau jie suvoks, kad kelias akimirkas tikėjo kažkuo nepaprastu, & dėl to galbūt panūs ieškoti šiek tiek intensyvesnių egzistencijos modelių.


        Pritvirtinkite varines atminimo lentas tose vietose (viešose ir privačiose), kur išgyvenote kažką nepaprasto, patyrėte ypač malonų seksualinį nuotykį etc. Apsinuoginkite – ir tebūnie tai ženklas. Suorganizuokite streiką savo mokykloje ar darbovietėje – nes jie nepatenkina jūsų keliamų tinginiavimo & dvasinio grožio reikalavimų.

        Graffiti menas šiek tiek padailino šlykščias požemines perėjas & sustingusius monumentus – poetinio terorizmo (PT) menas gali būti kuriamas ir viešose vietose: valdiškų namų išvietėse keverzojami eilėraščiai, parkuose ir restoranuose paliekami smulkūs amuletai, po stovėjimo aikštelėse paliktų automobilių valytuvais – nuotraukų kopijos; Šūkiai Didelėmis Raidėmis, kuriais apklijuojamos žaidimo aikštelių tvoros, anoniminiai laiškai, siunčiami atsitiktiniams ar pasirinktiems gavėjams (melagingi laiškai), piratinio radijo transliacijos, šlapias cementas...

        Publikos reakcija ar estetinis šokas, sukeltas PT, savo stiprumu turi prilygti bent baimės jausmui – tai stiprus pasišlykštėjimas, lytinis susijaudinimas, prietaringa baimė, staigus intuicijos proveržis, dadaistinis nerimas. Nesvarbu, ar PT nukreiptas į vieną, ar į daugelį žmonių, nesvarbu, ar jis „pasirašytas“, ar anonimiškas, – jei jis nepakeičia kieno nors (išskyrus menininką) gyvenimo, jis pasmerktas žlugti.

        PT vaidinamas Žiaurumo Teatre, neturinčiame scenos, eilių su kėdėmis, bilietų & sienų. Kad būtų paveikus, PT turi kategoriškai atsiskirti nuo visų įprastinių meno vartojimo struktūrų (galerijų, leidinių, žiniasklaidos). Net partizaninė situacionistų gatvės meno taktika dabar per gerai žinoma ir nieko nebestebina.

        Rafinuotas suvedžiojimo aktas siekiant ne vien abipusio pasitenkinimo, bet sąmoningai veikiant nuostabiai sukurtą gyvenimą – toks galėtų būti tobulas PT. PTeroristas elgiasi kaip patikimas sukčius, kurio tikslas – ne pinigai, o POKYČIAI.

        Neterorizuokite kitų menininkų, PT aktus atlikite žmonėms, kurie nesuvoks (bent jau kelias akimirkas), kad tai, ką padarėte, yra menas. Venkite atpažįstamų meno kategorijų, politikos, nepulkite aiškintis, nebūkite sentimentalūs; būkite negailestingi, rizikuokite, barbariškai elkitės tik su tuo, kas turi būti sudarkyta, nuveikite kažką tokio, ką vaikai atsimintų visą gyvenimą. Bet nebūkite spontaniški, jei jūsų dar nepagrobė PT mūza.

        Išsipuoškite. Pasinaudokite netikrais vardais. Tapkite legendomis. Geriausias PT nukreiptas prieš įstatymą, bet nesileiskite sučiumpami. Menas – kaip nusikaltimas. Nusikaltimas – kaip menas.

 

Versta iš: Hakim Bey. Temporary Autonomous Zone, Ontological Anarchy, Poetic Terrorism. New York, 2003.

Hakim Bey. Laikinoji autonominė zona. Iš anglų k. vertė Kasparas Pocius. V.: Juodraštis, 2010.

 
Skaityti toliau