Peteris Sunde: „Piratavimo išnaikinti neįmanoma, jį reikia legalizuoti"
žmogaus teises

peter_sundeBlogi yra ne žmonės, kurie internete esą vagia kūrinius, o ydingi įstatymai, kuriuos visame pasaulyje „perka“ pramogų industrijos milžinai, norėdami dar labiau padidinti savo pajamas bei įtaką. Tokias mintis išskirtiniame interviu „15min“ dėstė interneto piratų Meka laikomos svetainės „The Pirate Bay“ (TPB) vienas įkūrėjų, informacinių technologijų specialistas Peteris Sunde.

 

Minėta „torrent“ svetainė sukėlė milžinišką autorių teisių gynėjų pasipiktinimą, o jos įkūrėjai buvo paduoti į teismą dėl tarpininkavimo vykdant autorių teisių pažeidimus. Nors TPB įkūrėjams gresia po 8 mėnesius kalėjimo bei 46 mln. Švedijos kronų (18 mln. Lt) bauda, P. Sunde yra įsitikinęs, kad galutinį žodį šioje byloje tarsiantis Švedijos Aukščiausiasis teismas jiems bus palankus.

 

TPB iškeltą bylą P. Sunde vadina „dideliu politiniu skandalu“, esą pirmosios instancijos teismo teisėjas buvo vienos autorių teises ginančios organizacijos tarybos narys, o vėliau apeliacijas svarstę teisėjai taip pat priklausė šiai organizacijai. Teisėjai neva neteisingai interpretavo, kaip veikia failų dalinimosi technologijos. Maža to, tyrimą atlikęs policijos pareigūnas „atsitiktinai“ pradėjo dirbti „Warner Bros“ ir „NBC Universal“ kompanijose, kurios šioje byloje yra vienos iš ieškovių.

 

„Mes manome, kad Aukščiausiasis teismas į šį politinį skandalą neįsitrauks ir nekaltieji bus išteisinti“, – interviu „15min“ sakė P. Sunde. Šiuo metu jis teigia jokių sąsajų su TPB neturįs, ir užsiima kitais projektais. Pvz., neseniai P. Sunde sukūrė projektą „Flattr“, kuris suteikia galimybę atsidėkoti įvairiems autoriams už jų kūrybą, vienu mygtuko paspaudimu skiriant jiems šiek tiek lėšų.

 

„Piratavimas nėra problema“


Taip pat P. Sunde aktyviai dalyvauja diskusijose apie piratavimą ir turinio prieinamumą internete.

 

„Piratavimas nėra problema – tai žmonių reakcija į faktą, kad įstatymai pasaulyje yra neteisingi. Būtent tai yra problema. Žmonės nepiratauja tam, kad pažeistų įstatymą – įstatymas paverčia žmones piratais už tai, kad jie daro tai, kam yra „užprogramuoti“. Jei norime atsikratyti piratavimo, tiesiog turėsime jį legalizuoti“, – teigė P. Sunde. Anot jo, didžiausia problema yra tai, kad interneto vartotojai – „dirbančioji klasė“ – yra gaudomi ir baudžiami tarsi nusikaltėliai. Turinio kūrėjai šiuo metu uždirba daugiau nei bet kada, o autorių teisių turėtojai – perkantys teises į kūrinius – pamažu praranda dominuojančią poziciją.

 

„Jie yra turtingi ir galingi, ir gali išleisti milžiniškas sumas lobizmui bei viešiesiems ryšiams. Mes turime pagaliau privesti juos prie bankroto tam, kad jie mūsų nesugniuždytų morališkai. Jie „perka“ naujus įstatymus ir direktyvas visame pasaulyje. Tai yra labai nedemokratiška, tačiau tai leidžia teisių turėtojams likti toje pozicijoje, kur jie toliau uždirbs pinigus iš kitų žmonių darbo, patys dirbdami vis mažiau“, – autorių teisių turėtojus peikia P. Sunde.

 

Jis teigia pats esantis tiek kūrėjas, tiek teisių į kūrinius turėtojas. Tačiau tokiu nėra pripažįstamas, kadangi „neparduoda savo sielos didelei korporacijai“, kuri taptų jo užnugariu ir įrašytų jį į „elitinį klubą“.

 

„Aš didžiuojuosi žmonėmis, kurie pasipriešina šiai industrijai. Tokiais žmonėmis, kaip, pavyzdžiui, Paulo Coelho, kuris yra vienas daugiausia knygų pasaulyje parduodantis rašytojas. Jis dalija savo knygas už dyką internete, ir parduoda jų dar daugiau. Tai yra kelias į priekį, ir visi tyrimai tai rodo. Arba pasižiūrėkite į nuostabią atlikėją Amandą Palmer, kuri dalija gigabaitą po gigabaito ir gyvena iš pajamų bei galimybių, kurias siūlo internetas (A. Palmer interneto svetainėje atlikėjos kūrinius gerbėjai gali įsigyti už savo pačių įvardytą kainą – aut. past.). Yra galybė tokių puikių pavyzdžių“, – sakė pašnekovas.

 

P. Sunde pabrėžia iš principo nepritariantis kūrinių vagystėms ir ragina „pirataujančius“ vartotojus būtinai atsilyginti mėgstamiems kūrėjams: „Jei kūrinys jums patiks, būtinai nusipirkite jį arba apsilankykite koncerte, ar kaip nors kitaip atsilyginkite kūrėjui!“

 

Atvyksta į Lietuvą


Peteris Sunde pirmą kartą atvyksta į Lietuvą ir skaitys pranešimą kovo 17–18 dienomis „Litexpo“ konferencijų centre vyksiančioje interneto tendencijų konferencijoje „Login 2011“.

 

Piratavimo situacija visame pasaulyje besidomintis TPB pradininkas teigia girdėjęs ir apie Lietuvoje vykstančius „pokštus“. Paklaustas, kaip vertina Lietuvos antipiratinės veiklos asociacijos užmojus užblokuoti prieigą prie „torrent“ svetainės Linkomanija.net, P.Sunde atrėžė, jog tokie veiksmai yra nedemokratiški.

 

„Galų gale tokie veiksmai tik padalins vartotojus į tuos, kurie turės pakankamai technologinių gabumų „apeiti“ tokią interneto cenzūrą, ir kurie – ne. Kuo visa tai baigsis? Jei bus užblokuota ši svetainė, kodėl interneto paslaugų tiekėjai neturėtų blokuoti pornografinių svetainių? Arba svetainių, kuriose publikuojami tekstai gali kažkam kelti pavojų? Ir taip toliau“, – sakė P. Sunde.

 

15 min.

2011 03 02

 

Komentarai  

 
0 # PirataiViktoras Butas Y-m-d H:i
Tie piratai http://www.youtube.com/watch?v=fXgLHzYJUoc Dabar radau atsitiktinai ją internete, bet afigėnas balsas, jai dar į padoresne suknelia įvilkus. Tikras baltas nesurastas talentas http://www.youtube.com/watch?v=sUmuNqH05Xs
 
 
0 # tenkaLoki Y-m-d H:i
O ką daryt jei ne pirataut? Jei, pavyzdžiui, mėgsti bent kiek ne meistryminę muziką, tai beveik 100%, kad Lietuvoj nebus galima nusipirkt tokios muzikos kompaktų. Aplinkybės priverčia.
 
 
0 # .... Y-m-d H:i
siais laikais viska galima isigyti internetu.
 
 
0 # +10ofu www.lastvote.org Y-m-d H:i
"..įstatymai, kuriuos visame pasaulyje „perka“ pramogų industrijos milžinai, norėdami dar labiau padidinti savo pajamas bei įtaką..."

"..sukūrė projektą „Flattr“, kuris suteikia galimybę atsidėkoti įvairiems autoriams už jų kūrybą, vienu mygtuko paspaudimu skiriant jiems šiek tiek lėšų..."

"..Jis dalija savo knygas už dyką internete, ir parduoda jų dar daugiau..."

„..Jei kūrinys jums patiks, būtinai nusipirkite jį arba apsilankykite koncerte, ar kaip nors kitaip atsilyginkite kūrėjui!...“
 
 
0 # eeserioga anarkyst Y-m-d H:i
bybis man i sikna!