NK95 kviečia į paskaitą „Lietuvių kalbos mokslas ir nacionalizmas”
švietimas

sunaikinta filologija2011 m. rugsėjo 21 d., 19:00 val., vyninėje „La Boheme” (šv. Ignoto g. 4/3, Vilnius) „Naujoji kairė 95” rengia paskaitą „Lietuvių kalbos mokslas ir nacionalizmas”. Lietuvių kalbos instituto mokslininkas dr. Rolandas Mikulskas, kartu su lingvistu, Varšuvos universiteto prof. Axeliu Holvoetu rašantis „Naująją lietuvių kalbos gramatiką", svarstys, kaip ir kodėl lietuvių kalbos mokslo tyrinėjimais bando pasinaudoti nacionalistiškai nusiteikę politikai bei lituanistai, savo darbe į pirmą vietą iškeliantys ne mokslinių tiesų, bet nacionalistinių idealų puoselėjimą.


Pasak lektoriaus, dėl istorinių aplinkybių kalbos mokslas Lietuvos universitetuose ir kitose mokslo įstaigose tebėra sudėtinė ir neatskiriama gana neapibrėžtos humanitarikos srities – filologijos – dalis. Tačiau baltistika, kurios pasiekimais bet kuria proga Lietuvoje didžiuojamasi, iš esmės tebegyvena XIX amžiaus „etnogenetinių“ aspiracijų dvasia.

 

Ne ką geresnė ir dabartinės lietuvių kalbos tyrimų padėtis: pagrindiniuose akademiniuose lietuvių kalbos gramatinės sistemos aprašuose, laikantis jablonskinės tradicijos, kalbos faktai interpretuojami iš „vidinės“ (gimtakalbės) perspektyvos, jų pateikimas orientuotas į kalbos praktikos ir mokyklos poreikius.

 

Būtent dėl savo sinkretiško pobūdžio ir preskriptyvinės tradicijos kalbotyra Lietuvoje tampa lengvai prieinama nacionalistiškai nusiteikusių politikų manipuliacijoms.

 

Renginį moderuos prof. dr. Andrius Bielskis, disputantė – dr. Nida Vasiliauskaitė.

 

Prieš paskaitą verta perskaityti: Rolandas Mikulskas. Kaip lituanistai sunaikino kalbos mokslą Lietuvių kalbos institute

 

NK95 info

2011 09 15


 

Komentarai  

 
0 # Anotacija: Y-m-d H:i
Pamirso papildyti info prierasu "Atsargiai renginio metu galite issinarinti zandikauli"
 
 
0 # .: Y-m-d H:i
As negrasinu as tik perpeju, kad bus beviltiskai nuobodu.
 
 
0 # joooooo...osidfgoihjsopifg Y-m-d H:i
Anarchistai - paranojikai.
 
 
0 # --Pilietis Y-m-d H:i
eikit geriau žiūrėti "Slavianskij Bazar", bus daugiau džiaugsmo visiems... priekailiai...
 
 
0 # Apie šnekovus.tikras lietuvis Y-m-d H:i
Labai abejotina jų kvalifikacija tuose klausimuose, o, be to, akivaizdus yra jų angažuotumas.
Musiau, bus šnipštas. :-)
Ar kalbeles pratransliuosite?
Galėsime įvertinti.