Asbjørno Wahlo paskaita „Gerovės valstybės atsiradimas ir žlugimas”
švietimas

asbjorn wahl     Naujoji kairė (MK95) kviečia į viešą Norvegijos profesinių sąjungų aktyvisto Asbjørno Wahlo paskaitą-diskusiją „Gerovės valstybės atsiradimas ir žlugimas“, kuri vyks vasario 8 d., trečiadienį, 18:30 val. kavinėje „La Boheme“ (Baltoji salė), Šv. Ignoto g. 4/3 (Vilnius). Paskaita vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą. Renginį moderuos dr. Linas Eriksonas.

     Gerovės valstybė atsirado tada, kai nuolatinėse socialinėse kovose struktūrinę galią įgijusios profsąjungos privertė darbdavius sudaryti klasinį gerovės valstybės kompromisą. Asbjørnas Wahlas kritikuoja paplitusį požiūrį, kad gerovės valstybė buvo socialiniu dialogu, konsensusu ar trišaliu koordinavimu grįstos politikos rezultatas. Socialinėse kovose išaugusi struktūrinė profsąjungų galia 1950-1960 m. privertė darbdavius pripažinti socialinį progresą, tačiau privatizavus viešąsias paslaugas ir rinkos poreikius iškėlus virš žmogaus poreikių, 1970-1980 m. išaugo kapitalo struktūrinė galia, o šiandien gerovės valstybė patiria vis labiau augantį kapitalo spaudimą.

     Pasikliauti socialinės partnerystės ideologija ir simboline politika – klaidinga, nes šios jėgos nekvestionuoja egzistuojančių galios struktūrų. Vietoje to kova turi būti sutelkta keičiant tas struktūras darbininkų naudai. Ši kova susijusi su politinės-ideologinės kovos atgimimu, plataus susivienijimo politika, tikrų alternatyvų neoliberalioms reformoms sukūrimu ir politine profsąjungų autonomija. Šioje kovoje lemiamas vaidmuo tenka būtent profsąjungoms.

     Gerovės valstybė buvo ne kas kita kaip tik kompromisas su kapitalu, ir tas kompromisas ilgą laiką buvo kapitalo pasipelnymo šaltinis. Kaip teigia Asbjørnas Wahlas, „klasinis kompromisas ir jo atžala – gerovės valstybė, palaipsniui užgeso nežengusi nė žingsnio socialinės ir ekonominės emancipacijos ir gilesnio bei platesnio visuomenės demokratizavimo link.“ Kitaip sakant, gerovės valstybė niekada nekvestionavo kapitalizmo.

     NK95 info

     2012 02 07

    

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.


 

Komentarai  

 
0 # Kaip švedai ir norvegai pažabojo "1 procentą Y-m-d H:i
http://www.lzinios.lt/Pasaulis/Kaip-svedai-ir-norvegai-pazabojo-1-procenta
 
 
0 # GEROVĖS VALSTYBĖS ATSIRADIMAS IR ŽLUGIMASPN Y-m-d H:i
http://www.lprofsajungos.lt/?lang=lt&mID=1&id=4131