Studentės laiškas: Į rankas – akmenis, o ne žodžius!
laisvoji tribūna

alt        Visų pirma prisistatysiu. Esu dvidešimtmetė studentė. Mano motinai teko emigruoti į Ispaniją dėl darbo trūkumo Lietuvoje. Savaime suprantama, buvau išvežta ne savo noru iš savo mažo pasaulio. Studijuoju universitete anglų filologiją. Mano požiūriu, žmogaus laisvė ir kalėjimas yra jo išsilavinimas. Mokausi, nes galiu, nes čia tau užmoka, kad mokytumeisi - skiria daugiau kaip 3000 eurų per metus ir neverčia prasiskolinti bankams. Bėda, kad čia žmonės to nevertina - tik 30 proc. baigusiųjų mokyklą nusprendžia tęsti mokslus universitetuose, kiti išvis nebaigia mokyklos. 

 

       Aišku, tai nereiškia, kad šiais žodžiais nuvertinu ispanus ar vadinu juos kvailiais. Tiesiog gaila, jog Lietuvoje žmonės neturi tiek galimybių (todėl ir migruoja). Kai pagalvoju, norisi verkti, nes mano draugė Lietuvoje įsiskolino bankui 16 tūkst. litų, kad galėtų įgyti universitetinį išsilavinimą. 

 

Čia irgi krizė, žmonės neturi darbo ir daug apie tai kalba. Visą laiką atsakau (nors galbūt tai jų neguodžia), kad kitose šalyse situacija kur kas prastesnė, kad Lietuvoje žmonės negali net kvėpuoti. 

 

Profesoriau, Jūsų straipsnyje visą laiką jaučiau vien nusivylimą ir pesimizmą. Klausiate, ar galime išgyventi šią situaciją, ar gali įvykti naujas Sąjūdis, ir atsakote: nemanau. Atleiskite, bet nesutiksiu - šis požiūris neteisingas. Jeigu dar net neprasidėjus kovai manai, kad pralaimėsi, jau esi pralaimėjęs.

 

JUK MES NE IŠ TŲ, KURIE PRALAIMI DAR NENUGALĖTI!

 

Gal ši frazė kiek banali, bet geresnės gyvenime negirdėjau. Mes nesam trys milijonai? O kiek Seimas turi narių? Kodėl jie valdo ir mąsto už tuos tris milijonus (su puse)! Tai vadinasi demokratija? Kodėl 30 proc., kurie balsuoja rinkimuose, iš jų 10 proc. laimi ir paima valdžią į rankas, įsakinėja 70 proc., kurie išvis nebalsavo ir net nepalaiko šios valdžios? Žmonės vis dar negali patikėti, kad atėjo laikas imtis rimtų pokyčių. Vis žiūri žinias ir nesupranta, jog tai, kas vyksta, vyksta jų kiemuose!

 

Grįžome vėl į atsiminimus apie Sąjūdį ir praeitį. Neturėtume lyginti praeities, kuri buvo galinga, su dabartimi, kuri visąlaik bus skirtinga. Kaip Jūs, Profesoriau, sakėte, dviejų vienodų dalykų niekada nebūna! Ir ačiū Dievui! Šįkart turi būti kitaip. Geriau ar blogiau, bet turi būti kitaip.

 

alt

 

Lietuvos žmonės yra geri žmonės ir labai protingi! Esame menininkai iš prigimties ir norime mokytis! Negi mes prastesni? Ne! Galbūt tai iš mano lūpų skamba labai banaliai, galbūt manote, kad neturiu teisės kalbėti, nes nesu Lietuvoje, ir galbūt manote, kad nebepriklausau tiems trims milijonams? Bet vis tiek noriu pasakyti, jog maži dalykai keičia pasaulį, jeigu yra noro ir iniciatyvos. Mano mieste, kuriame gyvenu, aš ir kitas jaunimas nesiliaujame veikti, kad žmonės nepamirštų, kas valgydina ministrus, politikus ir Seimo narius, - tai liaudis, kuri savo prastai mokamuose darbuose lieja devynis prakaitus.

 

Per televiziją matau, kaip Ispanijos žmonės kaunasi už geresnį gyvenimą. O Lietuvoje - tylu. Lietuvoje blogesnė ekonominė situacija, visiška politinė, ideologinė ir ekonominė krizė, kuri neduoda atsikvėpti, tačiau žmonės nieko nedaro! Galbūt tai tautos depresija, visiškas nusivylimas, nebetikėjimas geresniu gyvenimo lygiu ir būdu? Bet laikas baigti sėdėti sudėjus rankas. Reikia kovoti! Akmenis - į rankas, o ne žodžius! Žodžių jau nebelieka. Visi Seimo nariai tiek daug šneka, o televiziją visi turtingieji užėmę.

 

Tačiau negaliu patikėti, kad nieko neįmanoma padaryti. Visi nors maža dalele prisidėkime! Galbūt pirmieji žingsniai ir nebus veiksmingi, bet svarbiausia - ne nugriauti valdžią, o parodyti žmonėms, kad jie ne vieni, kad Lietuvoje nebegera gyventi, kad atėjo laikas kovoti, patikėti dabartimi ir geresniu gyvenimu. Geresnis gyvenimas egzistuoja! Žmonės turi pamatyti, kad gali nugriauti sienas, jeigu susivienija! Po šimts, juk nebe pirmas kartas! Gyvenimas yra kova ir reikia kovoti. Protestai, streikai, manifestai! Už geresnį gyvenimą kovojo tėvai ir seneliai, o dabar - jų vaikai ir anūkai!

 

„Lietuvos žinios“

Perpublikuota iš www.alfa.lt

2010 10 06

 

 

Komentarai  

 
0 # Vėjo malūnaisuper-ego Y-m-d H:i
Kurie atneš tik daug neigiamų emocijų, smurto ir mirčių. Kovotojai mat atsirado. Įdomu, kas iš tų kovotų lieka, kai jie atsiduria situacijoje, kur nei vienos, nei kitos pusės negali rinktis, nes abi yra vienodai gerai pagrindžiamos.

Pasaulis bus išgelbėtas, kai išdvės visi jo gelbėtojai.
 
 
0 # kovotojamsBybys Y-m-d H:i
Na tai darykit. Kariaukit. Kas neleidžia?
 
 
0 # !?!?!? Y-m-d H:i
vnz komentas yra atsakymas i super-ego ir bybiui ir siaip pamastymas ar kazkas panasaus.
esme tame, kad siandienos ne vien tik lietuvos anarchistai, o ir kaip tenka pasiskaityti aplamai europos anarchistai kaipo teorines bazes galima sakyt neturi. taip jie turi visokius straipsnius ir pns, apie tai kaip blogai ir kaip galetu buti geriau, ir pasako priezasti kodel, taciau kaip visa tai sekmingai pasiekti/igyven dinti nera. yra tik moraline teorija viskas, viskas kas buvo praktiska liko pas bakunina,produn a, na dar kropotkinas.
ir didziulis anarchistu trukumas nera normalios ekonomikos, neuztenka parasyti bileka ir galvoti,kad taip ir bus, reikia pagrysti, kad taip bus ir kodel butent taip bus, o ne kitaip. pats skaitau dabar prodona..ir ka gi jis sako, nuosavybe-vagys te, taciau tik stambi nuosavybe vagyste, jis palaiko smulku versla, is vis kiek zinau produnas vienintelis siule rimtas alternatyvas. taciau a.komunistai niekada smulkiosios burzuazijos nepalaikytu, jie is vis siekia panaikint nuosavybe ir viska sutelkti i morale/etika, kas yra gana tikrai utopiska, nes is pradziu parasoma kaip turi buti, o tik veliau bandoma viska ispausti i tuos knygos remus. vienintelis Machno su savo platformizmu, del kurio taip pat skilimas tarp anarchistu, vertas rimto demesio ir nagrinejimo.
vnz anarchistai turi dahuja uzdaviniu ir klausimu, apie kazkokias revoliucijas galima bus kalbeti tik po to, kaip bus isvystyta teorija, pagrysta ir paremta, o sakyti, kad nusluojus kapitalizma viskas dings yra kliediesiai, nes nezinia kas bus nusluojus, todel, kad viskas vyktu "pagal plana" ir reikalingas platformizmas ar organizacija.
tai esme butu tokia:
1.sutarti del organizacijos formos ar tai platformizmas ar kazkas kitas.
2. sutarti del porevocliucines ekonomikos desniu
3. sutarti del nuosavybes formos.
4. sutarti del to, ka daryti su reakcionieriais ir valstybininkais.
5. sutarti del religijos.
6. sutarti ar reikalingos prof.sajungos.
7. sutarti del administraciniu vienetu (komunos ar miestai)
ir t.t..gal veliau dar pagalvosiu, bet kol kas tiek.
nes kitokiu atveju, jei nespresti bent siuos klausimus, tai tada galima tiesiog ir buti "revoliucionier iais", apie anarchijos igyvendinima tik svajoti, kaip neva ateisiantis dalykas ir viskas, rasineti ten straipsnius, streikuot,mitin guot. o ne kaip produnos ar bakuninas ar machno, kurie PRAKTISKAI bande pagrysti ir irodyti ir igyvendinti anarchizma.
ai ir be to, ar anarchizmas reiskia tik valstybes panaikinima ar ir aplamai hierarchija(bet kokios formos) ?
 
 
0 # kalbant apie sita laiskaAnarchasas Y-m-d H:i
Kalbant apie sita laiska tai jis man pasirode kvailas ir lekstas. Kazkoks propagandinis meshlas visiskai be jokios naudingos informacijos. Suprantu cia ne anarchistes rasyta, bet vistiek nematau esmes kodel sumastet sita idet i anarchija. KAS CIA MAN KAIP ANARCHISTUI NAUDINGO?
"'Galbūt pirmieji žingsniai ir nebus veiksmingi, bet svarbiausia - ne nugriauti valdžią, o parodyti žmonėms, kad jie ne vieni"" kas cia per nesamones? lol. Manau reikia anarchistas pradeti labiau kreipti demesi i psychologini masiu profili. Kas taip zmones sukausto, kad net ir pajute kazkoki laisves troskima vistiek neislenda is tu senu remu kurie savaime griauna ju laisves siekima. Radus priezastis, o gal jos jau rastos? ir pritaikius praktikoje gal kas iseitu.
 
 
0 # mkjnhgjhgf Y-m-d H:i
"sutarti del organizacijos formos ar tai platformizmas ar kazkas kitas"
Sutarti su kuo? Man šis punktas primena taip vadinamų kairiųjų norą spręsti už kitus ko ir kaip jiems reikia. IMHO, bus ir platformizmas ir dar kitos formos, bet ne anarchistai jas nustatinės.

"sutarti del porevoliucines ekonomikos desniu"
Ekonomika yra mokslas apie teisingą resursų paskirstymą- taip moko univeruose. Taigi, šia prasme ekonomika nesikerta su anarchija ir naujų dėsnių kurt nėra jokio reikalo.

"sutarti del nuosavybes formos"
O ką čia tartis? Asmeninė ir kolektyvinė nuosavybė. Privati nuosavybė, naudojama kapitalo kaupimui ir žmonių išnaudojimui turi išnykti.

"sutarti del to, ka daryti su reakcionieriais ir valstybininkais"
A vot čia įdomu, nes iš esmės su žmonėmis ką nors "daryti" norėjo visi stalinai ir hitleriai, visi, kurie kėlė save aukščiau kitų. Anarchistui naudoti tokią retoriką apskritai nederėtų.

"sutarti del religijos"
Nėr ko čia tartis. Visada bus tikinčių į vienus ar kitus dievus. Tai jų teisė. Galima tik tikėtis, kad plėtojantis kritiniam mastymui religingų žmonių skaičius mažės. Tai vyks natūraliai, nes be valstybinio-ins titucinio palaikymo religija praras savo šaknis ir taps tokiu savotišku hobiu, laisvalaikio praleidimo forma, egzotiška pramoga ar dar kuo nors.

"sutarti ar reikalingos prof.sajungos"
Anarchistiniais principais organizuotoje visuomenėje profsąjungos praras savo prasmę. Šiuo metu radikalios profsąjungos reikalingos.

"sutarti del administraciniu vienetu (komunos ar miestai)"
Ir komunos, ir miestai, ir nepriklausomi kolektyvai, ir gildijos, ir gaujos, klanai, ir atskiri individai, ir dar daugybė kitų formų, apie kurias mes net nenutuokiame. Todėl tartis, IMHO, nematau prasmės.
 
 
0 # Iš kur jūs žinot, kad jūs esate teisūs ar bent teisesni už kitus?super-ego Y-m-d H:i
Štai kur klausimas vertas milijono...
 
 
0 # !?!?!? Y-m-d H:i
Anarchasas, tame ir esme ziurint apie koki ta anarchizma kalbam. ir kokia pozicija a.lt uzima. reikia jungti anarchizma i kuo stambesnes sroves, jungtis, o ne skirstytis, todel ir reikia sutarti.
del hierarchijos su tavim sutariu, nemanau, kad tai imanoma isvengti ir panaikinti.

"Sutarti su kuo? Man šis punktas primena taip vadinamų kairiųjų norą spręsti už kitus ko ir kaip jiems reikia. IMHO, bus ir platformizmas ir dar kitos formos, bet ne anarchistai jas nustatinės. "
tu supranti, kad tarkim dabar tu nieko negali padaryti? nera jokios vienijancios organizacijos?k aip tu nori igyvendinti anarchizma, be organizacijos? ar tu nori tiesiog panaikint valstybe ir kaip buna, taip bus? nes tokiu atveju, net diskusija galima nutraukti.

"Ekonomika yra mokslas apie teisingą resursų paskirstymą- taip moko univeruose. Taigi, šia prasme ekonomika nesikerta su anarchija ir naujų dėsnių kurt nėra jokio reikalo. "
...tai tu nori pasakyti, kad panaikinus valstybe ekonomika taip pat funkcionuos? nesistebiu kodel tada nera nieko siuloma is ekonomines puses...as nesakau, kad ekonomika kertasi su anarchija, ekonomika reikia taikyti anarchizmui. nes dabar visiskai neaisku kokia bus ta anarchistine ekonomike, kokie desniai joje galetu buti ir t.t..ar visa ekonomika sugrusi i "kiekvienam pagal poreikius ir kiekvieno pagal galimybes"? jei taip,tai tada ir cia nutraukim diskusija.

"O ką čia tartis? Asmeninė ir kolektyvinė nuosavybė. Privati nuosavybė, naudojama kapitalo kaupimui ir žmonių išnaudojimui turi išnykt"
Tai ar galima bus atidaryti savo parduotuve?ar prekiauti darzovem, ar atidaryti savo bara? nes vel gi anarchistai siuo poziuriu skiriasi.

"A vot čia įdomu, nes iš esmės su žmonėmis ką nors "daryti" norėjo visi stalinai ir hitleriai, visi, kurie kėlė save aukščiau kitų. Anarchistui naudoti tokią retoriką apskritai nederėtų. "
epinis atsakymas. tai tu supranti, tu tiesiog isvengi atsakymo. ar tu galvoji, kad nebus jokiu priesisku jegu anarchistinei revoliucijai?

"Nėr ko čia tartis. Visada bus tikinčių į vienus ar kitus dievus. Tai jų teisė. Galima tik tikėtis, kad plėtojantis kritiniam mastymui religingų žmonių skaičius mažės. Tai vyks natūraliai, nes be valstybinio-ins titucinio palaikymo religija praras savo šaknis ir taps tokiu savotišku hobiu, laisvalaikio praleidimo forma, egzotiška pramoga ar dar kuo nors. "
Matai tai kodel tada a.lt tai keikia religija, tai raso, kad normaliai viskas...tai gal tada tiesiog praleisti sita klausima. nes vel gi vieni sako griauti baznycias, kiti sako lai buna. cia ir reikalingas sutarimas, ar tarkim revoliucijos pasekoje saugoti baznycias ar ka daryti su jom ar ginti ir t.t.

na del prof.sajungu, tai matai a.sindikalistai argi pritartu tokiam teiginiui?vargu , oi vargu...nors pvz. a.kolektyvistai del pinigu klausimo tai jie yra uz pinigus, ir teigia,kad po kazkiek ir galima bus prieiti prie komunizmo.

"Ir komunos, ir miestai, ir nepriklausomi kolektyvai, ir gildijos, ir gaujos, klanai, ir atskiri individai, ir dar daugybė kitų formų, apie kurias mes net nenutuokiame. Todėl tartis, IMHO, nematau prasmės."
kazkaip keistai cia gaunasi...pagri nde visur teigia, kad kai bus,taip ir bus. o tu nepagalvoji, kad gali gautis, kaip visada? issigims ir pns, kad tie "anarchistiniai principai" isgaruos, vos tik revoliucija bus ivykdyta, kad kontrrevoliucin iai elementai, tiesiog atstatys sena tvarka? todel ir reikia sutarti del vieningos sistemos, kad zmogus zinotu ir ka ir kur kreiptis, kad dabar zmonems paaiskint, kokie bent tie vienetai bus... o dabar primesk, isdalini lankstinuka ir sakai, po revoliucijos bus "Ir komunos, ir miestai, ir nepriklausomi kolektyvai, ir gildijos, ir gaujos, klanai, ir atskiri individai, ir dar daugybė kitų formų, apie kurias mes net nenutuokiame." kertu, kad dauguma numos ranka, nes nx jiems reikia to, ko jie net nezino, kad uztikrinti, is kur dabar zmogus zinos, kad ta komuna/nep.kole ktyvas/gildija ir pns, bus geriau negu dabar? todel ir reikalinga sistema, kur tu pagrystum. ir sakyti, kad po to bus geriau, o kodel, nes tiesiog bus geriau, tai sudo vertas argumentas.
 
 
0 # dfgdertdfg Y-m-d H:i
"tai tu nori pasakyti, kad panaikinus valstybe ekonomika taip pat funkcionuos?"
Ne taip pat, o žymiai geriau.

"kodel tada a.lt tai keikia religija, tai raso, kad normaliai viskas"
Todėl, kad a.lt nėra ideologinis politbiuras ir čia nieks nesiruošia kept vienodų žmonių.

"galvoji, kad nebus jokiu priesisku jegu anarchistinei revoliucijai?"
Aš netikiu "anarchistine revoliucija", iš čia ir mūsų nesusikalbėjima s, karštakoši.
 
 
0 # ab Y-m-d H:i
Kiek daug teisingų emocijų bet mažai proto
 
 
0 # ektnektn Y-m-d H:i
"Aš netikiu "anarchistine revoliucija"
Dar vienas anarchokapitali stas?
 
 
0 # >ektnzdiec Y-m-d H:i
dar vienas jam pačiam nesuprantamų etikečių kabinėtojas nežinomiems žmonėms?

Anarchistinė revoliucija yra tik viena iš priemonių pasiekti anarchiją. Daug kas ja tiki ir jos laukia. Kiti net bando ją sukelti, bet visada pralaimi. Galvoti, kad revoliucija yra vienintelė priemonė yra paprasčiausiai kvaila. Yra šimtai priemonių siekti anarchijos ir ne tau čia mokinti kas kam geriausiai tinka.
 
 
0 # to super-egoAnarchasas Y-m-d H:i
"Tu žinai, kas yra teisingiau. Tu žinai, kas yra geresnė moralė... Tu manai, kad kitoje barikadų pusėje stovintys žmonės klysta, nes tu tiesiog GERIAU žinai :-) Ideologinis debilizmas - kitaip nepavadinsi."

O tu zinai geriau, kad as nezinau ir manai, kad tavo absoliutus neutralumas yra teisingiausias ir geriausias mastimo budas? Lygiai toks pat debilizmas... Pagal tavo logika galima isvesti tokia isvada, kad, bet kokia pozicija ir poziuris yra BLOGIS. Kad, bet kokiu ideju propagavimas ir noras kazka keisti yra prievarta ir kisimasis i tavo siaura saugu pasauli. Nemanau, kad eini ir skundiesi kai kokios eilines legalizuotos partijos kasdiena ikyriai skleidzia savo propaganda ir sprendzia is savo siauru partiniu interesu pozicijos svarbiausius reikalus kurie liecia visa visuomene?

"Taip, kiekvienas renkasi, ką daryti ir kokių ideologijų vedinas. Bet nušauk mane, aš neleisiu, kad kažkoks ideologinis phreak'as man aiškintų kaip aš turiu gyventi. Gerai, kapstykis po savo daržą kaip tu nori. Bet nelysk į kitų žmonių gyvenimus, nes "tu neturi nė menkiausio supratimo, kas yra GERIAU"."

Visada buvo ir bus zmoniu kurie bande ir bandys daryti kazkokia itaka neutraliai pilkai masei. Kas drastiskai skiria anarchistus nuo kitu politiniu saku tai, kad jie neturi jokios partijos ar super lyderiu jie tiesiog uzsiema propagandine ir svietejiska veikla siekdami sulaukti pritarimo. Niekad jie nevercia kazkam tai pritarti ar elgtis pagal ju nurodymus nes toks elgesys tik paneigtu pati anarchistini principa. Ju pagrindinis tikslas butent keisti(ne per prievarta) pilkos mases mentaliteta kuris nuolat reikalauja valdzios ir parodyti, kad yra alternatyvu, kad jei yra poreikis galima kazka ir pakeisti savo jegomis is apacios i virsu.
 
 
0 # Reikia versti ne valdžią, o politinį aparatą.lynx Y-m-d H:i
Straipsnio idėja nuoširdi, bet labai banaliai išdėstyta. Tokių šūksnių girdžiu tiek o tiek. Žmonės negalvoja, kad jie vieni, jų mąstymas paprastas "Kam kišt rankas į mėšlą, jeigu po to smirdės" bet jie visiškai ne reflektuoja fakto, kad jie paskęs tam mėšle ankščiau ar vėliau. O valdžia čia niekuo dėta. Kaltas idiologinis aparatas. Išsigimęs demokratkapital izmas. Nesvarbu ar paimtų valdžią kairieji ar dešnieji, manifestais ar ginklu - reikia versti ne valdžią, o šluoti idiologines politines konstrukcijas. Veliates visi į diskusijas apie įtakas masėms dar visokius bereikšmius dalykus, kad jiem nieks neliepia, o jie elgesi..na kiek gi galima, tiesmukai sąkant, smaukytis šitom temom? Imkitės branduolį, kurkit intelektualinę bazę, organizuokitės. Komunų kūrimas beje, yra vienas idealiausių sprendimų, tačiau vistiek išlieka išorine korealiacija su kapitalistiniu aparatu, siektinumas manau yra tvirtėti, ruoštis tam, kad ateityje vieninteliai santykiai beliktų tarpkomuniai. Tai skamba utopiškai, bet žmogus be utopijos, kaip buvo minėta - jau pralaimėjęs.