Po ilgo vilkinimo latviai pagaliau nuteisė neonacį
politika
        Š.m. kovo 6 d. Rygos apygardos teismas po daugiau kaip metus trukusio vilkinimo nuteisė 20-metį neonacį Andrį Jordaną. Už tautinės nesantaikos kurstymą ir chuliganizmą jam paskirta pusantrų metų laisvės atėmimo bausmė. 1-erius metus A. Jordanas gavo pagal 78-ąjį straipsnį (tautinės nesantaikos kurstymas), o dar 6-is mėnesius - pagal 231 straipsnį (chuliganizmas), už kurį buvo seniau nuteistas lygtinai. Pats neonacis neigia bet kokią savo kaltę.

       2007 metų vasario mėnesį, latvių SS legiono vateranų eitynių išvakarėse, Latvijos antifašistinis komitetas surengė diskusiją „Nacizmo, neonacizmo ir ksenofobijos problemos Latvijoje“. Renginyje pasirodė jaunasis skustagalvis ir ėmė reikšti savo pažiūras. Save įvardinęs Rygos neonacistų grupuotės nariu, laužyta rusų kalba jis aiškino, kad „žydai ir čigonai - ne žmonės, todėl mūsų organizacijoje jų nėra”. Šiuos žmones jis kvietė naikinti fiziškai ir teigė: „Tai būtų idealus variantas. Jeigu žmogui gangrena, tai jūs bandote ją gydyti arba iškart nupjaunate. Jeigu gangrena serga visuomenė, tai dalį jos reikia nupjauti”. Neonacio pasisakymai buvo užfiksuoti vaizdo juostoje, o renginyje dalyvavę miesto tarybos deputatai kreipėsi į prokuratūrą su prašymu iškelti baudžiamąją bylą.

       Tačiau 2007 m. rugpjūtį prokuratūra paskelbė bylos nekelsianti. Apygardos prokurorė Ieva Garanča A. Jordano veiksmuose neįžvelgė nusikalstamos veikos ir, remdamasi žmogaus teisių konvencija, nepateikė fašistuojančiam jaunuoliui jokių kaltinimų. Beje, tokie valstybės pareigūnų sprendimai Latvijoje gana įprasti - štai praėjusią savaitę Latvijos Aukščiausiasis Teismas paliko galioti išteisinamąjį nuosprendį Latvijos nacionalinio fronto pirmininkui Aivarui Gardai ir jo bendražygiams, kurie 2005 metų pavasarį platino laikraščio „DDD“ priedą su antirusiškais lozungais.

       Visuomenės aktyvistų pastangomis buvo atlikta vaizdo įrašo ekspertizė ir su jos išvadomis pakartotinai kreiptasi į prokuratūrą. Baudžiamoji byla pagaliau buvo iškelta, o teismas paskelbė ganėtinai griežtą nuosprendį. Štai kaip šį teismo sprendimą komentavo Rygos tarybos deputatas Viktoras Gluchovas: „Šioje situacijoje mane domina ne paties A. Jordano asmuo, man labiau rūpi, kad susimąstytų tie žmonės, kurie dalyvauja panašiuose judėjimuose arba rengiasi prie jų prisijungti. Susimąstytų apie tai, kad ši veikla nėra nekaltas užsiėmimas, kad mūsų valstybėje už nuoseklą neonacistinių idėjų sklaidą galima atsidurti už grotų. Manau, jog teismo nuosprendis pasitarnaus kaip „Stop” ženklas tiems jauniems puspročiams, kurie susižavi neonacistine ideologija”.

       2008.03.06

      
anarchija.lt