Vitalijus Balkus. Pseudoopozicija kaip garo nuleidimo mechanizmas
politika

Cilinskas        Gyvename iliuzijomis. Ką padarysi – tokia žmogaus prigimtis. Esame linkę pamiršti, kas buvo blogo, ir linkę tikėti, kad jei kažkas tris kartus mumis pasinaudojo, tai ketvirtą kartą jau taip nepasielgs. Savajame krašte surandame pranašų net tarp tų, kurie buvo mūsų antipodai.

 

Su dideliu nerimu stebiu, kaip Lietuvoje gimsta eilinis „tautos gelbėtojas“, kurio veiksmų taktika puikiai atkartoja prieš tai buvusių „tautos gelbėtojų“ taktiką. Kartais pikta, kartais juokinga matyti, kaip tie, kurie keiksnoja esamą sistemą ir jos įkūrėjus, kažkodėl staiga suserga amnezija, kai pradėdama kalbėti apie naujai iškepta „opozicionierių“ K. Čilinską.

 

O prisiminti yra tikrai ką. Visai nesenai vienoje jo oficialioje biografijoje dar buvo galima aptikti žodžius – „vienas Lietuvos teisinės sistemos kūrėjų“. Gal pamąstykime kartu, kokia teisinė sistema yra sukurta? Beje, nuoširdžiai juokiausi, kai iš tos pačios biografijos „mistiškai“ išnyko faktas, kad šis veikėjas buvo G. Vagnoriaus vyriausybės kancleris. Matyt, biografijos redaktoriai visiškai pagrįstai suprato, kad ankstesnis aukštas postas (žurnalistai K. Čilinską tada vadino „pilkuoju kardinolu“ ir nuolat jį stebėjo dėl postu dalybų) tikrai neprideda politinių dividendų dabartiniam tariamai „antioligarchinio“ K. Čilinsko įvaizdžiui.

 

Toje pačioje biografijoje galima rasti, kad jis yra Žmogaus teisių stebėjimo instituto (ŽTSI) veikėjas. Galėtume, aišku, garsiai ploti ir džiaugtis, kad K. Čilinskas gina žmonių teises, jei žinotume, ką jis tame institute iš tikrųjų veikia. Dar paminėsime jo darbą Seime – K. Čilinskas buvo išrinktas su Tėvynes Sąjungos palaiminimu ir tapo Tėvynės Sąjungos frakcijos nariu.

 

Tačiau reikia liautis narplioti jo biografiją ir pereiti prie svarbesnių dalykų – prie jo judėjimo programinių nuostatų, nes man (tikiuosi – jums irgi) nepakanka tik išgirsti žodį „antioligarchinis“, kad pulčiau karštai palaikyti jį ištarusį.

 

Labiausią mane nustebino ypač skurdi medžiaga, pateikta Jungtinio demokratinio judėjimo (JDJ) tinklapyje. Judėjimo programoje aptikau apie penketą deklaratyvių punktų, pvz., „Valdžios atstovai nepiktnaudžiautų savo pareigomis, valdžios įstaigos tarnautų žmonėms, kad teisėti žmogaus ir verslo interesai būtų ginami, o varžomi tik tiek, kiek tai būtina viešajam interesui garantuoti“. Arba: „Nebūtų diskriminuojami atskiri asmenys ir visuomenės veiklos sritys (mokslas, kultūra, švietimas, medicina, teisėsauga)“,ir t.t.

 

Trumpiau tariant, neradau nė vieno punkto, su kuriuo nesutikčiau, tačiau tuo pačiu neradau ir nė vieno punkto, po kuriuo nebūtų sutikusi pasirašyti BET KURI Lietuvos politinė organizacija. Be to, neradau nė vienos nuorodos į konkrečius veiksmus, kaip tikimasi siekti užsibrėžtų tikslų. Galimų veiksmų nutylėjimas šiuo atveju atrodo visiškai natūralus, nes prieštaravimai atsiranda ėmus kalbėti apie taktiką, o JDJ programos kūrėjai norėjo patikti visiems. Prisiminkime, kaip vadinama politinė platforma, kuri surašoma siekiant patikti visiems? Ogi vadinama populizmu.

 

Be abejo, neišraiškinga programa kartais nėra tokia svarbi, kaip konkretūs dokumentai, o ypač veiksmai. Naujausias viešai prieinamas dokumentas pavadintas JDJ manifestu Šis dokumentas iš tiesų yra šiek tiek griežtesnis ir pagal bendrąjį toną atitinka liberalios pakraipos politinės jėgos retoriką. Vis dėlto jame aptikau tokį „perlą“: „Pasiekti, kad svarbiausi valdžios institucijų sprendimai būtų pagrįsti ne jos „kišeninių” tarybų ar savo rato „ekspertų” patarimais, o nešališkai sudarytų mokslo tiriamųjų grupių nešališkomis rekomendacijomis, patikrintomis jų laisvais debatais.“

 

Mintis iš esmės teisinga? Taip. Tik kaip ji siejasi su jų pačių siūlymu plėtoti tiesioginę demokratiją? T.y. jei padarysime prielaidą, kad JDJ paėmus valdžią, tarybos staiga tapo demokratiškomis (t.y. atitinkančiomis tautos valią), tai kaip atrodys nekontroliuojamas visuomeninis (beje, ar tikrai visuomeninis?) organas – „mokslo tiriamoji grupė“, a? Juk vadinamosios „visuomeninės tarybos“ yra itin mėgstamos ten, kur demokratijos nerasta (pvz., Rusijoje jų veikia net dvi) Argi tai nėra panašu į konstrukciją, kurioje renkamoji valdžia veiks nominaliai, o viską spręs „visuomeniniai organai“? Tarp kitko, K. Čilinsko „demokratizatoriai“ labai meistriškai apeina klausimus apie valdžios decentralizavimą – neradau nė vienos užuominos apie procesus, kurie galėtų vykti be vertikalios valdymo sistemos.

 

Galime pakalbėti ir apie „Čilinsko ir Ko.“ taktinius veiksmus. Nenoriu priminti paties K. Čilinsko skandalingų bylų, tad kalbėsiu apie JDJ judėjimo veiklą. Visų pirma, buvo surengti keli mitingai, kuriuose organizacija vienu metu stengėsi suburti ir pensininkus, ir pareigūnų profsąjungas (darykite išvadas), ir dar daug ką. Pats buvau vieno jų dalyvis (nors greičiau stebėtojas), tad galiu drąsiai teigti, kad jokios apibendrinančios idėjos ten nebuvo išgirsta. Veikiama pagal principą „Sakyk tą, ką žmonės nori išgirsti“.

 

Be abejo, JDJ labiausiai išgarsino aktyvi veikla skandalingosios Kauno istorijos fone. Kaip ir minėjau, K. Čilinsko meilė skandalingoms byloms žinoma nuo seno. Lygiai kaip ir jo gebėjimai bylai pasibaigus apie ją neprisiminti. Čia paminėtinas vokelių skandalo herojės Dalios Budrevičienės atvejis, kuomet ją pradėjo ginti kitas advokatas. Teisininkui K. Čilinskui turėtų būti žinoma, kad asmens kaltę nustato teismas, tačiau ši tezė niekaip neatsispindėjo nei jo, nei jo šalininkų kalbose. Suprantu, kad istorija nevienareikšmė, tačiau kažkodėl nepastebėjau nė vieno paprasčiausio analizės bandymo, o mačiau tik labai gerai organizuotą vaizduojamosios propagandos akciją, kurios tikslas – eilinį kartą atsidurti TV ekrane.

 

Todėl mano kuklia nuomone, mes visi privalome gerai įsidėmėti ankstesnius „pranašus“ bei „gelbėtojus“ ir ramiai stebėti K. Čilinsko organizacijos veiksmus, o ne kurti juos palaikančią aurą, paremta vien jausminiu (impresijų) principu. Geriau būsime triskart neteisūs savo abejonėse nei nusivylę praėjus trumpalaikei euforijai.

 
2010 02 21
 
Cilinskas mitinge

 

 

Komentarai  

 
0 # vitalijui balkiuiKostia Y-m-d H:i
jus nemastote kaip balkis, o kaip sakoma " жопой чуете" , kad JDJ laimes rinkimus tiek i savivaldybes, tiek i seima. O anarchofasystin es siukles pasiliks savo iprastoje vietoje - viuomenes uzribyje.
 
 
0 # ...Fock Y-m-d H:i
Eilinis "troo opozicija tik mes" lygio pezalas. Tokie pat pseudoopozicion ieriai esat jūs. Apsimetėliai antikapitalista i Knygų mugėje mažvaikiams stumdantys "antikapitalist inius" plakatus po 25 Lt :D
 
 
0 # kaip galima spręsti apie straipsnio teisingumąen ar Y-m-d H:i
Jei 3 naciukai - Focka, Kostia ir Viktoras Butas - užsipuola tekstą lyg pikti šakalai, vadinasi, jis parašytas tinkamai - pataikė ten, kur reikia.
 
 
0 # Kitokia LietuvaViktoras Butas Y-m-d H:i
Yra ir geresnių visuomeninių judėjimų http://www.youtube.com/user/Lietuvai
 
 
0 # en gejuiFock Y-m-d H:i
Paneik jei sugebėsi, nabage.
 
 
0 # del knygu mugesKostia Y-m-d H:i
maciau, kad adminas knygu mugeje is po skverno malolektems pardavinejo " gender loops" programa ir snibzdejo , kad ten ju rinkimine programa.
paskui viena antisemita su arafakte pagavo apsauginiai ir gerai atbaladojo. Matyt ten irgi buvo is anarkyha.lt admino grupes .
 
 
0 # Skirta straipsnio autoriui...Senas Vilkas Y-m-d H:i
O jus prisijunkite, prisidekite savo darbais ir bus kiti rezultatai nei atrodo. O jai kartais vaidenasi, tai gal vertetu uzsukti i baznycia, sukalbeti malda, pastatyt zvakute. Kritikoti lengva, padariti sudetinga.
SAKOMA:
NEBIJOK PRIEŠO, BLOGIAUSIŲ ATVEJŲ JIS NUŽUDYS TAVE, NEBIJOK DRAUGO, BLOGIAUSIŲ ATVEJŲ JIS IŠDUOS TAVE, LABIAUSIAI SAUGOKIS ABEJINGŲJŲ IR ABEJOJANČIŲJŲ DRAUGAIS, PRIEŠAIS IR SAVIMI. ATSIMINK, KAD BŪTENT TU ABEJINGŲJŲ IR ABEJOJANČIŲJŲ DĖKA ŽEMĖJA VYKSTA IR VYKDOMI BAISIAUSI DALYKAI IR NIEKŠYBĖS. TAI AKSIOMA, O NE TEOREMA
 
 
0 # Senam Vilkuien arche Y-m-d H:i
Paaiškink, prašau, kodėl mes turėtume prisijungti. Pabandysiu išvardinti priežastis, kodėl, mano nuomone, prisijungti neverta.

1. Man atrodo, kad JDJ yra autoritarinė organizacija. JDJ pavadinimas visada siejamas su K. Čilinsko pavarde, visi kiti judėjimo nariai lieka tamsiame šešėlyje.

2. JDJ judėjimas yra grynai populistinis, išnaudojantis pačius tamsiausius minios instinktus - žmonių nepasitenkinimą abstrakčiais oligarchais bei iškrypėliais.

3. JDJ nenori keisti pačios sistemos. Tuščiai kalbama apie tiesioginę demokratiją, tačiau nėra siūloma decentralizuoti valdžią ir plėsti savivaldą. Oligarchų valdžia, JDJ manymu, turi būti pakeista neaišku ką reiškiančia Tautos valdžia.

4. JDJ judėjimas yra nacionalistinis . Pagrindinis JDJ arkliukas - be perstojo operuoti žodžiu "Tauta". Visiškai atsisakoma socialinio pjūvio, jis pakeičiamas tautiniu.

5. JDJ judėjime plinta vulgari homofobija ir ksenofobija. Judėjimo portale viešinami šimtai atvirą nepakantumą kitokiems žmonėms skatinančių straipsnių.

Tikiuosi sulaukti argumentų, kurie išsklaidys šias negeras mintis.
 
 
0 # ...mx Y-m-d H:i
Eilini karta viskuo viskuo nepatenkinti ir nieko nenuveikiantys anarchoidai dergia nedidele grupe zmoniu, tuos kurie dar bando priesintis korumpuotai sistemai. Nors ko daugiau tiketis is klaviaturos kovotoju.
 
 
0 # AutoriuiSebas Vilkas Y-m-d H:i
Manau, numanau, atrodo, jai - del to jau atsakiau, tipo kur nueiti ir ka padariti. Esu veiksmo zmogus ir apelioju tik faktais perpatikrindama s, bet norint suprasti kas is tikro yra, tai reikia zinoti vydu. O sapnai ir manimai, bei prasimanimai, tai kaip naktiniai kledesiai.
"Pagarbos nusipelno ne kritikas, ne tas, kuris atskleidžia stipraus žmogaus klaidą arba jį pamoko, kaip buvo galima padaryti geriau- pagarbos nusipelno narsiai į kovos areną einantis žmogus, kurio veidą dengia dulkės, prakaitas ir kraujas... Kam pažįstami didieji užmojai, didieji idealai, tie aukojasi dėl garbingo reikalo... Ir jeigu jiems pasiseks, jie pažins didelių laimėjimų triumfą, o jei pralaimės, tai mes sakysime, kad tai tikro ir pasiryžusio narsiai kautis kario pralaimėjimas.. . Tikras karys niekada nebus priskirtas prie tų abejingų ir bailių sielų, besislepiančių už svetimų nugarų, kurios nepažįsta pergalės skonio, nei pralaimėjimo kartėlio".
Teodoras Ruzveltas

O kritikai man tas pats kas verkliantojai, blogai tas, anas, bet pats nieko nedarau kad butu geriau.
 
 
+1 # tai gal ir į save pasižiūrėkit?Fock Y-m-d H:i
1. Man atrodo, kad Lietuvos anarchistų judėjimas yra autoritarinis, nes siejami su D. Pocevičiaus ir K. Pociaus (Pocevičienės) pavardėmis, visi kiti nariai lieka tamsiame šešėlyje.

2. Anarchistinis judėjimas yra grynai populistinis, bandantis apeliuoti į minios instinktus ir iškrypėlius.

3. Anarchistai nenori keisti sistemos, nes jie jos dalis ir be jos gyventi negalėtų (be socialinių išmokų ir policijos apsaugos savo "akcijų" metu).

4. Anarchistų judėjimas yra komunistinis. Be perstojo vartojami žodžiai "darbininkai", "proletariatas" ir t.t. bet kas nesutinkantis su jų nuomone iškart vadinamas "naciu", "fašistu" arba "buržujumi", nepriklausomai nuo jo politinių įsitikinimų ar socialinės padėties. Viskas matoma tik socialiniu aspektu, tautinis nurašomas.

5. Anarchistų judėjimas neatsiejamas nuo vulgarios homoseksualizmo propagandos, tradicinių vertybių niekinimo ir retorikos artimos komunistų ir nacionalsociali stų vadams. Portale viešinami dešimtys straipsnių skatinantys atvirą nepakantumą kitokiems žmonėms.

Ir aš tikiuosi sulaukti argumentų kurie išsklaidys šias negeras mintis.
 
 
0 # AtsakasS.V. Y-m-d H:i
Pukas nera JDJ naris, jis sukure savo judejima "kotokia lietuva". 2010 m. sausio 23 d. Jungtinio demokratinio judejimo atstovai, susirinke Kaune is visos Lietuvos isteige Savivaldos komiteta, kuris sieks atkurti tikra demokratine savivalda atitinkancia europines tradicijas ir teises normas, pirmininkas doc.dr. Jonas Jasaitis. Isteigta vartotojų teisių gynimo asociaciją "Viesasis interesas" i komiteto sudeti ieina keli ekonomistai, teisininkai, analitikai, pirmininke dr. Aušra Maldeikienė. Siai dienai steigiamas JDJ nepriklausomas kainų ir energetikos kontroles komitetas. Maskva ne is kart statiesi... Bet vieni daro, kiti abejoja, verkia ir kritikuoja, bet "velnio advokatai" visada reikalingi, tai sargai nedodantis dariti klaidu. Bet - nors sunis loja, bet karavanas eina :-)
 
 
0 # To: EN ARCHEVelnio advokadas Y-m-d H:i
Kvailas tamsta kaip bato aulas, taip nieko ir nesupratai, mane dažnai klausia, kodėl mes taip blogai gyvenam, tai atsakas šio atveju butu, todėl kad daug tokiu kaip EN ARCHE
 
 
0 # To: Vitalijus BalkusVelnio advokadas Y-m-d H:i
O tau maža Seno Vilko(S.V.) atsako, gal atsakyk jam
 
 
0 # buba>s.v.guga Y-m-d H:i
A, aš maniau, kad tik radijo laidelę..., o tai kuo jie nepasidalino? Nes pirmuosiuose mitinguose abu reiškėsi. Ir, kaip nugirdo vienas dalyvavęs žmogus, Čilinskas po mitingo liūdnai pasakė :"jie mus perėmė". Jeigu jie dabar jau atskiri judėjimai, man tai tik patvirtina gan aštrią kovą dėl įtakos ir būsimų vietų valdžioje. O kad valdyti nori tai aišku jau vien iš VISOS Lietuvos savivaldos komiteto. Bl, jau sukūrė tą "savivaldą" iš viršaus, dabar dar vieni gudručiai nori kurt, tuoj pradės po kaimus važinėt ir mokyt žmones patiems save valdyti.. Negali išvis būt tokio komiteto. Gali būt Šančių, Tarandės ar Žeimelio savivalda ir laisva savivaldų asociacija, jei iškils toks reikalas. Ir apskritai, kam čia tie komitetai reikalingi? Ir nuo kada komitetų steigimas jau vadinamas darymu? Valstybė irgi pristeigusi visa ko- komitetų, komisijų, ir vatrotojų teises gi gina kažkas, ir jie lygiai tą patį sako- "mes dirbame". Aš nenoriu, kad jie dirbtų, aš noriu pats dirbt ir pats naudotis savo darbo vaisiais. Man daug pasako vien "šunys (čia tikriausiai tie, kurie turį kitokią nuomonę) loja". Jo, buvo čia toks panašiai kalbantis veikėjas, kuriam visi nesutinkantys su jo nuomone buvo šunauja. Aukštai iškilęs dabar. Ir JDJ tikriausiai kils, gaus tas savo 5 ar 12 kėdžių seime ir rikiuosis į eilę prie mikrofonų...
 
 
0 # GugaiKlausimas Y-m-d H:i
Ar tavo dievai kartais ne alkoholikai, kažkaip nesimato intelekto, kaip kaimietis prisilakęs samanės blevyzgoji. Gandais opėlioji ir paskalom, sakė, girdėjau ir t.t. o nieko realaus, kaip kaimo Jurgis, nei žinai apie ką kalbi, nei suvoki nuo ko pradėti kad pakeisti situaciją.
 
 
0 # TO: ...Velnio advokatas Y-m-d H:i
Kodėl Lietuvoje taip gera gyventi?
...nes kaliniai Lietuvoje maitinami geriau nei mokiniai.
...nes jei kas nors šypsosi minioje, iškart žinote - tai užsienietis.
...nes 20 metų dirbęs, sumokejęs 500.000 LTL Sodrai, nesirgęs ir negavęs jokios išmokos, sužinai, kad pensijos negausi, o jeigu ir gausi, tai jau gulėsi kapuose.
...nes Lietuvos kelininkus žiema kasmet užklumpa netikėtai!
...nes dauguma naujausių ir aukščiausios klasės BMW ir Mercedes automobilių vairuotojai - neįgalieji.
...nes mūsų pensininkai atostogauja žiūrėdami pro langą.
...nes neturėdami pinigų gatvių apšvietimui, vis tiek tame pačiame mieste aktyviai "atstatinėjame" rūmus.
...nes čia nustatinėjamas ne alkoholio kiekis kraujyje, bet kraujo kiekis alkoholyje.
Kaip manote kodė? - aš manau todėl, kad dauguma masto kaip Vitalijus Balkus ir į jį panašus...
 
 
0 # KritikamsL.V. Y-m-d H:i
Demokratiją žmonės supranta kaip daugumos traiškymą mažumos, bet tai galvoja tik tie, kurie nori valdyti, pinigautis,nes jų didesnė jėga, o iš tikro demokratija, tai savivalda, ar tiksliau sakant išrinkti žmonių atstovai, kurie ne veikia žmonių vardu, kaip dabartinis Seimas, ar savivaldybių tarybų nariai, o atstovauja žmones ir sprendžia jų klausimus ir ne dėlto, kad jie patys negali,o dėl to, kad nereikia susirinkti visai trijų tūkstančių (ar trijų milijonų, kad prezidentas dirbtų) seniūnijos gyventojų, kad seniūnas imtųsi spręsti jų problemų, o ir seniūnas nėra jų priešas (jei toks yra, tai turi būti nedelsiant atleistas iš darbo!), o paprasčiausiai nežino visų gyventojų problemų, tad tam ir yra išsirenkami patikimi žmonės, kurie tai netik pasakytų, bet ir padėtų priimti geriausią sprendimą visų seniūnijos gyventojų atžvilgiu. Išrinkti į vadovus žmonės turi garantuoti savo rinkėjams, kad nebūtų pažeistos jų atstovaujamų žmonių teisės ir t.t.
P.S. mes tikrai nesame laisvi ir tai pasako, kad vis kartojame, kad esame laisvi, nes norim save įtikinti ko nėra, o mes to labai norim-būti laisvais