Lietuvos saugumiečiai užsipuolė lenkų tautinės mažumos išlikimu susirūpinusius žmones
politika

saugumas pries kurier wilenski        2010 m. kovo 29 d. Lietuvos Valstybės saugumo departamentas (VSD) oficialiai kreipėsi į Lietuvos lenkų dienraščio „Kurier Wilenski“ redakciją su prašymu nurodyti penkių komentatorių, pasisakiusių dienraščio interneto svetainėje, IP adresus. Šie žmonės, išreiškę savo nuomonę dėl lenkų tautinės mažumos padėties Lietuvoje, matyt kelia pavojų Lietuvos valstybės saugumui.

 

VSD generalinio direktoriaus pavaduotojui Alvydui Kunigėliui užkliuvo šeši komentarai, kuriuos parašė 5 komentatoriai (Kmicic, pruss, room, Jedność ir zaratustra), pareiškę savo nuomonę po 2 „Kurier Wilenski“ straipsniais.

 

Lietuvos saugumas pries lenkus

 
 Pažiūrėkime, ar šiuose komentaruose yra ekstremistinių, „antivalstybinių“ arba tautinę nesantaiką kurstančių posakių. Pateikiame šių komentarų vertimą į lietuvių kalbą.
________________________
 
Kmicic, Marzec 3, 2010 at 18:03

„Visa problema ta, kad mes norime išsaugoti lenkišką tapatybę (ateinančioms) kartoms. Internautams: Dabar dar yra laiko aktyviai, protingai ir konkrečiai pagalbai. Prašome daryti įtaką lenkų politikams, organizuoti piketus, rašyti laiškus europarlamentarams, viešinti tai, ką išdarinėja Lietuvos valdžia, visose įmanomose erdvėse ir žiniasklaidoje, visais būdais. Kol dar yra laiko.“

 
pruss, Marzec 3, 2010 at 22:12

„Tegul jų prokuroras paskaito mūsų komentarus, tai gal ką nors iš to supras, ir tegul nekliedi, kad užsikompleksavę lietuvių politikai nekelia tautinio antagonizmo. Kmiciciui: Laiškų lenkų europarlamentarams akciją seniai palaikau ir tą darau. Pripažįstu, kad prezidento kanceliarija, lenkų bendruomenė dažniausiai atsako į laiškus. (Lenkijos) premjero kanceliarija labai apsileido arba neskuba su atsakymais.“

 
Kmicic, Marzec 4, 2010 at 15:48

„Puiku, pruss, būtent taip reikia veikti. O laiškuose (šia skaudžia tema) tylinčiam premjerui visada reikia surikti: „Lenkų rinkėjai laukia ryžtingų ir visų pirma efektyvių pono premjero veiksmų dėl diskriminacijos nutraukimo. Ypatingai svarbu yra pripažinti gimtąją kalbą (kuria kalba 10 proc. Lietuvos žmonių) pagalbine (t.y. antrąja), lenkų mokyklas ir darželius pripažinti lenkų kultūrinės mažumos forpostais ir jiems suteikti deramą APSAUGĄ, ir visiškai grąžinti žemę, o kur tai jau neįmanoma, pilnai kompensuoti pagal rinkos kainą. Rinkėjai laukia pono atsakymo ir t.t.“

 
room, Marzec 17, 2010 at 22:18

„Gaila, bet norint, kad įstatymų projektuose atsirastų tam tikri punktai dėl tautinių mažumų, tuo turi pasirūpinti lenkų pasiuntiniai arba lenkų atstovai. Betgi stebina faktas, kad įstatymas yra jau treti metai rengiamas, bet nėra pasiūlymų iš LLRA (Lietuvos lenkų rinkimų akcijos), kad juose atsirastų įrašas dėl tautinių mažumų mokyklų. Tokie songailos priešinsis, bet kalbama apie protingus argumentus. Antra, visas Vilniaus ir Vilniaus krašto (aišku, lenkų) mokyklas reikia sukviesti į susirinkimą ir išsiaiškinti „Quo Vadis“, nes negalime likti stagnacijoje ir nematyti, kad tos lenkų mokyklos pešasi dėl kiekvieno mokinio, o tų mokyklų direktoriai nenori matyti toliau savo etato (gerai aprūpinto). Jei taip tęsis dar 10 metų, turėsime tik lenkų mokyklų griuvėsius. Tegul prezidentas Kwiatkowskis toliau giriasi, kad absolventai gerai išlaiko egzaminus į aukštąsias mokyklas, bet tegul suskaičiuoja, kiek absolventų baigia aukštąsias mokyklas. Tai tik problemų dalis, yra ir kitų. Visų pirma, direktorių ir jų pavaduotojų laikysena, jie gauna kone ministrų atlyginimą ir nė negalvoja apie lenkų mokyklinio švietimo visumą. Į juos palankiai žiūri mūsų veikėjai, kuriems svarbiausia užsitikrinti elektoratą. Todėl šiandien, likus metams iki rinkimų, Narkiewiczius kalbėjo per „Znad Wilii“, kad reikia laimėti rinkimus ir viskas bus OK. Kiek jau buvo laimėtų rinkimų, bet ar iš tikrųjų viskas yra OK? Jeruzalės, Sirokomlės, Lelevelio, Vivulskio, Liepkalnio lenkų mokyklos – tai neatsakingos LLRA, Lietuvos lenkų bendruomenės, lenkų mokytojų sąjungos ir paklusnių direktorių veiklos rezultatas. Tokia yra tiesa. Dabar galite mėtytis akmenimis.“

 
Jedność, Marzec 18, 2010 at 15:10

„Sutinku su gerbiamu room, kad lenkų mokyklos ir lenkai nėra vieningi. Visos lenkų mokyklos turi susivienyti, o ne kovoti dėl mokinių reitingų. O ponas Kwiatkowskis – atskira istorija, pavyzdys, kai žmogus daug kalba, bet mažai daro.“

 
zaratustra, Marzec 19, 2010 at 08:49

„O, kad būtų daugiau tokių kaip romm! Kwiatkowskis ir Markiewczius jau savo padarė bandydami prie kiekvieno prisitaikyti, visų pirma prieš rinkimus. Rezultatas – lenkų mokyklos (visų pirma Vilniuje) neparengtos Lietuvos valdžios ruošiamai mokyklų reformai. Apie tautinių mažumų mokyklas tik kalbama, bet nėra parengto, svarbiausia – tarpusavyje suderinto plano, kaip išlaikyti lenkų mokyklinį švietimą. Laikas, pone Juzefai (P.S. sveikinimai vardo dienos proga), aptarti kai kuriems direktoriams ir mokytojams nemalonią ateitį. Dalis mokyklų degraduos, bet bijau, kad tik nebūtų blogiau, kai lietuviai sutvarkys savo mokyklas ir tiesiog primes mums sprendimus, kai nėra mūsų konkrečių pasiūlymų.“

 

(iš lenkų k. vertė D.B.)

_____________________________
 

Taigi nė iš tolo nepanašu, kad šie „Kurier Wilenski“ straipsnių komentatoriai galėjo kurstyti tautinę nesantaiką, skatinti kokį nors ekstremizmą ar raginti lenkų mažumas „atsiskirti nuo Lietuvos“. Jie tik korektiškai ir kultūringai išreiškė savo susirūpinimą dėl lenkų kultūros ir lenkiškų mokyklų padėties.

 

Panašiai mano ir „Kurier Wilenski“ vyriausiasis redaktorius Robertas Mickevičius. Pasak jo, saugumo darbuotojų dėmesys minėtiems komentarams – daugiau nei keistas. „Pas mus būna, švelniai tariant, ir daug blogesnių komentarų. Stengiamės blogus komentarus naikinti, kai kuriuos piktybiškus komentatorius, kurie kursto tautinę nesantaiką, blokuojame. Bet tie komentarai, kuriuos pasirinko saugumas... keistas dalykas. Neįsivaizduoju. Gal jie neturi kuo užsiimti“, – sakė R. Mickevičius.

 

 R. Mickevičius pareiškė, jog neketina saugumo darbuotojams įduoti savo leidinio skaitytojų. Anot jo, redakcija IP adresus VSD duos tik tokiu atveju, jeigu saugumas pristatys tai padaryti įpareigojančią teismo nutartį. Redaktorius pabrėžė, jog VSD direktoriaus pavaduotojo Alvydo Kunigėlio pasirašytame dokumente nenurodoma jokia priežastis, dėl kurios redakcija turėtų atskleisti komentatorių IP adresus. „Ten nieko neparašyta. Gal jie kiekvienam iš tų komentatorių nori duoti po medalį ar ordiną“, – ironizavo „Kurier Wilenski“ vadovas.

 

Šia proga vertėtų prisiminti kelis panašius faktus. Praeitų metų kovą VSD pareigūnų skambučių susilaukė anarchija.lt redkolegijos nariai, nes šis portalas buvo apkaltintas, jog „stiprina visuomenėje antidemokratines bei ksenofobines idėjas“. VSD represijomis a.lt portalui grasinta ir 2009-ųjų balandį. Be to, galima prisiminti, kad šių metų kovo pradžioje netikėto VSD dėmesio sulaukė studentiška organizacija, prie Vilniaus universiteto (VU) centrinių rūmų surengusi protesto akciją prieš diskriminacinę aukštojo mokslo reformą.

 

Visi šie pavyzdžiai, prie kurių dabar prisidėjo ir perdėtas VSD „rūpestis“ tautinės lenkų mažumos atstovais, liudija, kad ši valstybės struktūra dažnai tampa represijų prieš kitaminčius įrankiu.

 
a.lt redkolegija
2010 04 02

 

 

Komentarai  

 
0 # -Kostia Y-m-d H:i
-
 
 
0 # Big Brother is watching youSimonas Y-m-d H:i
apgailėtina. :-)
 
 
0 # ...Fock Y-m-d H:i
Bent kartais paskaitykit KW komentarus tada bent žinosit apie ką norit parašyti ir suprasit kodėl VSD galų gale susidomėjo. Ir gal nereiks sriūbaut apie skriaudžiamas tautines mažumas (lenkai tai mažiausiai nuskriausti). Esat mazgočių banda.
 
 
0 # autonomia polskaneronoop Y-m-d H:i
na, kurierwilenski. lt būna ir antivalstybinių /autonominių komentarų, p.ex. :"A autonomia polska na Wileńszczyźnie i tak niedługo powstanie. Za słaby jest twój karłowaty narodzik, żeby temu przeszkodzić." (2008 04 27 10:33). Vertimas: "O lenkų autonomija Vilnijoje ir taip netrukus bus įkurta. Per silpna tavo nykštukinė tautelė, kad tam sutrukdytų." .. tik įdomu, kad ne tokiais komentarais VSD susidomėjo.
 
 
0 # Wilno – nasze!pekA Y-m-d H:i
Czapkami zarzucamy :D
 
 
0 # peka, durna ar tik tokia nuolat pasirodai?Fock Y-m-d H:i
Susidaro įspūdis, kad viskas kas bent kiek yra lietuviška tai "fašyzmas", o jau kas nukreipta prieš Lietuvą tai jau "šaunuoliai, galėtų būti anarchistais". Pagal tokia logiką - Lietuvos "anarchistams" Hitleris, Stalinas ir Želigovskis turėtų būti didesni stabai negu Machno su Che. Juk anarchistiškuma s pagal jus tai kuo didesnis prišikimas Lietuvai. Lenkų šovinizmas yra jėga, lietuviškų mokyklų uždarinėjimas Vilniaus rajone irgi jėga. Vakarais meldiesi priešais Tomaševskio portretą?
 
 
0 # nuomonekaukas Y-m-d H:i
Jeigu Vilniaus kraste pradedama kovoti su lenkisku nacionalizmu, sovinizmu, tai tegul tai daro protingai. Nes jeigu jie susimaus, tai bus zalos. Taciau man neramu, nes zinau, kas per dalykas yra VSD. VSD tai parazitas, kuris ne karta buvo atsilaisvines nuo LT vadzios ir sitaip pridare daug nesamoniu.
VSD prikiaulino Lietuvai su CZV kalejimais. Bus tiesiog 'nuostabu', jeigu VSD kazka panasaus padarytu ir su tuteisiais!

Beje, as neturiu jokiu simpatiju Vilniaus lenkams - jie turi daugiau nacionalizmo, negu lietuviai. Nz kodel a.lt turetu tureti simpatiju tai krikscionisku vertybiu kopinai 5 kolonai (jeigu jie gauna paramos is Lenkijos).

Na, nebent sis straipsnis yra ne apie 'vargus lenkucius', bet apie 'valstybine ksenofobija' ir/ar kazkaas pan. Tuomet man suprantama.
 
 
0 # kaip gerai ...Kostia Y-m-d H:i
kad as nedirbu VSD. Beje, o jei VSD paprasytu musu IP, ar anarkyja juos duotu ?
 
 
0 # ...va taip va Y-m-d H:i
Anarchoidai tapo lenku nacionalistu ir tautininku gynejais? Cia geras, na nesitikejau kad taip gali degraduoti a.lt
 
 
0 # kodėl anarchistai palaiko mažumas?en arche Y-m-d H:i
Anarchistai pasisako prieš hierarchinę visuomenę ir dominavimą, t.y. jie yra už egalitarinę visuomenę, kurioje visi turi lygias teises priimti sprendimus ir vienodą tų sprendimų priėmimo galią (anarchistinėje visuomenėje ta galia būtų padalinta visiems žmonėms po lygiai). Tai reiškia, kad anarchistai visada stoja prieš galinguosius ir palaiko silpnuosius visuomenės narius.

Šiuo atveju lenkų tautinė mažuma yra silpnoji pusė, nes jos teisės į nevaržomą kultūrinį savitumą yra akivaizdžiai uzurpuojamos (pvz., lenkai verčiami rašyti ir kalbėti valstybine, t.y. lietuvių kalba).

Tarp kitko, iki 1991-1992 m. anarchistai palaikė lietuvių tautinių teisių reikalavimus, bet vos tik Sąjūdis tapo valdžia ir tos teisės perėjo valstybės globon (kitaip tariant, lietuvių tauta ėmė dominuoti), anarchistai perėjo į tautinių mažumų pusę.
 
 
0 # aaaaaaaa Y-m-d H:i
ksenofobinis komentaras pašalintas
 
 
0 # cheneprausta- Y-m-d H:i
nešvankybės ištrintos
 
 
0 # lenkų diskriminacijapinčius Y-m-d H:i
Nesinoriu leistis į nacionalistinių konfliktų eskalavimą, bet situacija nėra gera. Lenkų ir lietuvių nacionalistai kaltina vieni kitus ir nenori susikalbėti.

2009 m. gegužę nevyriausybinė Lenkijos organizacija "Wspolnota Polska“ ("Lenkų bendrija") paviešino pranešimą apie Lietuvos lenkų teisių diskriminavimą „Lietuvos lenkų mažumos teisių saugojimas“ („Przestrzegani e praw mniejszości polskiej na Litwie“). Žr. http://www.zpl.lt/aktualnosci/20090528/przestrzeganie-praw-mniejszosci-polskiej-na-litwie-raport-stowarzyszenia-wspolnota-polska Pirmasis pranešimo punktas kaip tik ir kalba apie diskriminaciją: "1. Dyskryminacja oświaty polskiej na Litwie".

Prisipažinsiu - lenkiškai nemoku, o šis dokumentas į lietuvių kalbą net neišverstas. Lietuviškai galima rasti tik daugybę šio dokumento "demaskavimų". Jį užsipuolė visi - nuo aršių ultradešiniųjų iki oficialių Lietuvos valstybės institucijų.

Tautinių mažumų ir išeivijos departamentas (TMID) Lenkijos organizacijos priekaištus dėl lenkų mažumos diskriminacijos Lietuvoje pavadino nepagrįstais ir ėmėsi kontrišpuolio - paskelbė pranešimą, kad palyginus su 1998 metais, lietuviškų mokyklų skaičius Lenkijoje sumažėjo beveik perpus. Žr. http://www.aina.lt/nuomones/komentarai/8650-apie-lenku-tautines-mazumos-padeti-lietuvoje.html

Taigi nacionalistai kaunasi oficialiu valstybės lygmeniu. Nepanašu, kad ši kova kada nors baigtųsi.
 
 
0 # offtopic - buvęs VSD vadas Mečys Laurinkus apie fašistuojančius sambūriuskkk Y-m-d H:i
"Fašistuojantys sambūriai, ilgą laiką tūnoję politinio gyvenimo paraštėse, šliejasi prie ES skeptiškai vertinančių judėjimų. Galimybę mitinguose šmėžuoti greta žinomų politikų jie laiko dideliu pasiekimu.

Europarlamentaras L.Donskis pasipiktinęs klausia: „Kokia tamsa užplūdo mūsų šalį, jei nepriklausomybė s atkūrimo signatarai ir buvę Sąjūdžio herojai rengia ksenofobų eitynes ir patys jose dalyvauja?“

Atsakymas labai paprastas - tylomis tai vyko visada. Nusišalinus nuo šio proceso vertinimo intelektualams ir politikams, visa našta buvo formaliai užkrauta ant VSD, kuris vos pabandžius prispausti vieną ksenofobinį laikraštį, iškart buvo sutryptas."

http://www.lrytas.lt/-12702730361268091105-ar-lietuva-pasirengusi-kovai-su-terorist%C5%B3-atakomis.htm

Gal kas žinote, kokį ksenofobinį laikraštį Laurinkus turi galvoje?
 
 
0 # :)Karolina Marksienė Y-m-d H:i
Pocevičiau, sakai palaikai silpnuosius? Tai gal surenk kokia palaikymo akciją skirtą Dieveniškių kilpoje gyvenantiems lietuviams palaikyti. Juk ten yra didžiausia grėsmė jų savitumui, tradicijoms. Senieji dzūkiški gatviniai kaimai baigia išnykti, o dabar lenkų valdžia siekia uždaryti vienintelį Poškonių seniūnijos vaikų darželį, nors jį lanko virš 20 vaikų, kai tuo tarpu Šalčininkų rajone pilna lenkiškų švietimo įstaigų turinčių po kelis vaikus. Gal dar palaikykit įvairių tautų ten gyvenančias bobutes, kurioms skerslenkių valdžia grasina pensijų nemokėti, jei jos nebalsuos už juos. O gal vertėtų palaikyti tame krašte nutautinamus (sulenkinamus) gudus?
Bet kur tu čia ko sulauksi iš "ryhalovkų" politikierių, tesugebančių parėkauti apie "fašyzmą".
 
 
0 # Anarchistai - skurdo purvyneAnarchistai - skurdo purvyne Y-m-d H:i
Kiekvienoje visuomenėje yra atkritusių, nepavykusių, neprisitaikiusi ų. Kaip ir gamtoje, taip ir visuomenėje.

Nematau prasmės ir kitiems kreipti dėmesio į "anarchistus". Vaikai ir nesėkmingas visuomenės sluoksnis sumanė pažaisti karą su pasauliu. Duokite jiems galimybę įprasminti savo apgailėtinus gyvenimus. Kasdien turėdami ką veikti jie bent jau neprašynės centų, nevartos gal tiek daug narkotikų, nerėkaus gatvėse, nesirodys visuomenėje. Ar pamatę valkatą gatvėje jūs skiriate jam savo laiką?

Tegu žaidžia. Bent jau nereikės galutinai susinaikinti vartojant narkotikus, bent ras veiklos. Nors man jie apgailėtini. Neišsivystęs protiškai vaikas būna paliekamas vaikų namuose, kad tėvams nebūtų graudu jį auginti. Mes nekreipsime dėmesio į juodąją gyvenimo pusę, tik pamatysime, tačiau nesureikšminsim e jos.