Nuomonė: Ciniško gedulo paradas
politika

crocodile_tears        Lėktuvai kartais krenta. Per pastaruosius 10 metų per lėktuvų avarijas (be karinių ir sportinių) žuvo daugiau nei 5000 žmonių. Žuvo ir politikai, žuvo ir mokytojai, žuvo mūrininkai ir santechnikai, teisuoliai ir nusikaltėliai. Ir net vienas valstybės vadovas – Makedonijos prezidentas Borisas Traikovskis.

 

Bet kokia katastrofa aviacijoje – tai pirmiausia žmogiškoji tragedija  Tokia pati kaip karas, stichinė nelaimė ar teroro išpuolis. Laikiausi, laikausi ir laikysiuos nuostatos, kad žmogaus gyvybė yra absoliuti vertybė, kurios praradimas ypač tragiškos nelaimės metu yra neatitaisoma blogybė. Tačiau kartais tokio skaudaus įvykio akivaizdoje verta šiek tiek kitu kampu pasižiūrėti į tai, kas įvyko ir vyksta. O kad tai atlikti būtų šiek tiek paprasčiau, pateiksiu kelis skaičius:

 

Per Bosnijos karą žuvo 110 000-200 000 žmonių. Per karą Irake jau žuvo daugiau nei 120 000 civilių  Per didžiausią paskutinio XX a. dešimtmečio nusikaltimą žmonijai –1994 m. genocidą Ruandoje – nuo 800 000 iki 1 000 000 nekaltų žmonių  O kur dar Afganistano okupacija, Kosovas ir kiti išorinių jėgų inspiruoti konfliktai? O kur dar jau pusšimtį metų trunkantis Artimųjų Rytų konfliktas? Aš jau nekalbu apie tokias „smulkmenas“, kaip puspenkto tūkstančio taikių serbų, žuvusių nuo NATO demokratizatorių bombų. (Beje, ar pamenate nors vieną Lietuvos valdžios pareiškimą, aiškiai smerkianti paminėtų žudynių kaltininkus? Aš – ne...)

 

Nenoriu būti apkaltintas politikavimu, nes pagrindinis šio teksto tikslas yra ne priminti apie nusikalstamą neutralumą (Ruandos atveju) ar tiesiogiai pasaulio galingųjų remtus ar pradėtus nusikalstamus karus (Bosnija, Irakas, Afganistanas, Kosovas ir t.t.), o pabandyti atsakyti, ar XXI a. pradžioje mes gyvename, mąstome ir elgiamės kitaip nei viduramžiais?

 

Taigi pakalbėkime apie gūdžius viduramžius. Kaimyninės valstybės karalius žuvo. Na, jis nebuvo labai mielas, todėl vos prieš dvi dienas mūsų bajorai jam skėlė skambų antausį. Tačiau jis vis dėlto karalius. Tad reikia ir liūdną veidelį nutaisyti, ir prie altoriaus patrypčioti, ir įtempus atmintį prisiminti, kad kadaise teko ranką jam paspausti ir rąstą per talką kartu nešti... Tfu, kokį rąstą, juk tai visai kita istorija....

 

Nori nenori, tenka mūsų valdžiai lieti ašaras. O kaip kitaip, jei taip priimta aukštuomenėje. Kaip kitaip, jei žmogaus vertė vertinama pagal aiškų kainyną, kur vienas žuvęs karalius ar jo svitos narys kainuoja 8333 kartus brangiau nei nužudytas Ruandoje.

 

Tai, ką matome šiandien, yra tik pradžia to, ką pamatysime netrukus. Bus širdį veriančių kalbų ir beribio gedulo įrodymo paieškų (šiandien per TV žinias jau mačiau, kaip žurnalistai, ieškodami gedinčių žmonių, terado pora lenkų turistų pustuštėje bažnyčioje). Bus beveik protingų ilgų kalbų, bus ir tokių pat ilgų, tik kvailų. Tačiau ar tikrai mes turime paklusti aritmetikai, pagal kurios logiką privalome gedėti vienos VIP aukos, kai dėl tos pačios VIP aukos kaltės (nors ir netiesioginės) kasdien „krenta lėktuvai“ bent dviejuose pasaulio kraštuose?

 
Nuoširdžiai Jūsų,
Vitalijus Balkus
2010 04 10

 

 

Komentarai  

 
0 # ??slavik Y-m-d H:i
ce fashistai nukryto, man atrodo, ar kaip?
 
 
0 # aspresidentisdead Y-m-d H:i
Man jau sendien pergerkle lindo toks extremalus lietuviu oficialu verkslenimas ir lindimas lenkams i sikna. Kalba mat jie uz visus lietuvius lyg telepatiskai skaitytu visos tautos mintis ir zinotu, kad jie uzjaucia tuos lenkus ir jiem isviso rupi. Kai uzuojauta ir sielvartas valdininkams iskeliamas uz visu kitu eiliniu zmoniu taip ir islenda zmoniu vergiskas mentalitetas.
 
 
0 # ccccccccccccccccccccccccccccccccccc Y-m-d H:i
tai vaziuok i ta Ruanda gelbet nekaltu zmoniu ir skleist anarchij! . Ko cia sedi prie kompo, jei toks nepatenkintas?
 
 
0 # gedulasParis Commune Y-m-d H:i
Su tuo 3 dienu gedulu tai atsiprasant tikrai eina nx. Nieksu (del straipsnyje isvardinu argumentu) + liurbiu (del aklumo/bukumo) valdzia.
 
 
0 # :)Ilythiiri Y-m-d H:i
http://www.homosanitus.lt/lt/Animizmas/turinys/valstybe/Darbokratija_piramidinis_valdymo_modelis

...Jie taip džiaugiasi garbinga pozicija, kad viską ir taip su mielu noru daro. Faraonas tik turi rūpintis, kad jie visada turėtų darbo, kad neturėtų laiko mąstyti apie valdžios nuvertimą.

Faraonui reikia saugotis tik dviejų ar trijų žmonių. Tik jie gali perimti iš jo valdžią. Ir perėmimas būna švelnus. Nužudomas tik vienas žmogus - faraonas. O jei valdžios perėmimas vyksta žemiausiuose sluoksniuose, tai perversmas būna labai žiaurus. Žūna šimtai ar tūkstančiai žmonių. Atkreipkite dėmesį - jei žuvo daug žmonių kažkurioje pasaulio vietoje, tai perversmas vyksta žemiausioje klasėje. Jei žūna vienas kitas, tai jau kovos vyksta aukštesniuose valdžios sluoksniuose. O aukščiausiuose sluoksniuose beveik nežudoma. Ten ir be žudymų gražiai susitvarkoma.

Taigi, kuo mažesnis laiptelis, tuo daugiau žmonių žūna. Net ir tokiu atveju, jei būtų nužudyti visi faraonai ir visi prezidentai, tai vargu ar susidarytų per visą žmonijos istoriją toks skaičius kiek žūna per vieną vienintelį perversmą žemiausioje piramidinio valdymo dalyje.

Taip yra todėl, kad faraonas yra laikomas reikšmingesniu žmogumi. Apie jį visi žino. Todėl nužudžius faraoną, tai laikoma tragedija, o jei žūsta tūkstančiai, tai čia jau kasdienybė. Atkreipkite dėmesį - aiškiai matome tik pavienius, išskirtinius dalykus, o tų, prie kurių įpratome, kurių daug, tų nebematome. Ir faraono žūtis tik dar kartą įrodo, kad tai yra išskirtinis, labai retai vykstantis procesas. Jį matome labai ryškiai. O kovos žemuosiuose sluoksniuose vyksta kasdien. Kasdien kažkas gauna rimbu, kasdien vergas išreiškia nepasitenkinimą tiesioginiu valdovu ir gauna dar vieną rimbą. Čia kasdienybė, todėl jos ir nematom.

Štai taip veikia piramidinis valdymo modelis. Matai geriausiu atveju tik vienu laipteliu aukštyn. O to, kas vyksta aukščiau, žmonės tiesiog...
 
 
0 # ne į temątontonas Y-m-d H:i
Pastaba ne į temą, bet vis dėlto pasigendu nuoseklumo. Jeigu "demokratijos" kaltinamos nusikalstamu nesikišimu į Ruandos reikalus, kodėl jos lygiai taip pat kaltos tampa įsikišdamos Bosnijoje ar Kosove, kur jų įsikišimas sustabdė genocidą? Ruandoje, deja, nebuvau, bet situaciją buv. Jugoslavijoje stebėjau iš vidaus. Lengva viską suplakti į vieną, nors kiekviena situacija unikali ir labai nevienareikšmiš ka.
 
 
0 # nagi nagi....Kostia Y-m-d H:i
Cecenijoj vien vaiku zuvo 30 000 ( is 1 milijono tautos). Bet matyt anarkyjos.lt kuratoriai is Liubiankos apie tai neleidzia kalbeti....beje , o koki rysi turi Lietuva su Ruanda ? as tai rasau todel, kad uz Ruandos tragedija yra atsakinga visa Afrika ir ja istorijos eigoje kolonizavusios salys. Zodziu siulau Balkui pasikeisti pavarde i Dubinuska....
 
 
0 # .pūtėjas Y-m-d H:i
Koks skirtumas kas kaltas kas nekaltas už žmonių žūtis? Autorius norėjo jums parodyti, jog esate veidmainiai išverstaskūriai , kurie gyvena taikydami dvigubus standartus. Ruandoje, nepale, Čečėnijoje ir visur kitur taip pat gyvena žmonės. Koks skirtumas, jog jie yra toli nuo čia, tačiau nuo to jie nė kiek nepasidaro mažiau svarbūs. Mirusio prezidento begalinis apraudojimas kraujo ašaromis tėra kiekvieno žmogaus vidinis veidmainiavimas prisitaikant prie visuomenės sukurtų standartų, dėl ko galima liūdėti, dėl ko ir dėl ko privaloma, pagal visas jūsų nenormalias ''moralės'' normas.
 
 
0 # autoriui123 Y-m-d H:i
labai teisingas tekstas
 
 
0 # žuvo ir žmogus, vertas pagarbosdp Y-m-d H:i
Tarp aviakatastrofoj e žuvusių Lenkijos bonzų buvo ir tikrai herojinė asmenybė - darbininkų judėjimo aktyvistė Anna Walentynowicz. 1980 m. rugpjūtį ją atleidus iš Gdansko laivų statyklos, prasidėjo streikas, vėliau išsivystęs į "Solidarumo" judėjimą. R.I.P.

http://wzzw.files.wordpress.com/2009/08/walentynowicz_z_tuba.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Anna_Walentynowicz
 
 
0 # TekstasMldc Y-m-d H:i
Nes visiškai niekas negali uždėti nelygybės ženklo tarp žmonių gyvybių. Būk tu karalius ar valkata. Tokio bullshit gamtoje nėra ! Tik mes prisigalvojom nesąmonių kaip visada.
 
 
0 # ESsi Y-m-d H:i
jum bloga nuo to kad LT bus skelbiamas gedulas? ES jum nieko nesako? ir siaip yra normalu kad zmogus tapes salies prezidentu igauna didesna reiksme, ir nieko cia nepadarysit, o jus toliau sedekit ir viskuo skuskites :-)
 
 
0 # ka pamatysim?anarchofeministas b. Y-m-d H:i
"Tai, ką matome šiandien, yra tik pradžia to, ką pamatysime netrukus."

treciaji pasaulini, vitalijau? labai nenustebciau :sad:
 
 
0 # Kas prieme sprendimą leistis ?mazylis Y-m-d H:i
Pilotai nebūdami idiotai turėjo suprasti, kad tupdyti lėktuvą yra pakankamai pavojinga. Šiaip sau juk nebūtų siūloma lestis kituose oro uostose (Maskvos arba Minsko). Vargu bau ar jie kaip profesionalai savarankiškai ėmėsi tokios avantiuros.
Taigi - kas privertė juos imtis tokios nepamatuotos rizikos?
Gal Lechas Kaczynskis jautęs skrydžių baimę.
 
 
0 # šlykštuyra Y-m-d H:i
ar autorius kartais ne dvasinis ligonis?
 
 
0 # IdomuVB Y-m-d H:i
Idomu ar baus tuos kurie "netinkamai gedejo" t.y. ne tokiu kaspinus pririso ar veliavas neiskele? "Patriotizmo" jau baudomis mokoma tai gal ir "gedulo" pamokys?

http://kauno.diena.lt/naujienos/nuomones/del-gedulo-lietuvoje-sumaistis-272569