Eugenijus Misiūnas. Apie lietuvių pasitikėjimą Bažnyčia
politika

Benedict condoms        Pats bjauriuosi, kai tūlas emigrantas, koks nors Andrius Užkalnis, savo straipsniuose tyčiojasi iš tautiečių, pasilikusių Lietuvoje, vadindamas juos runkeliais ir kitokiais užgauliais vardais. Bet dabar pagalvoju – gal kartais ir teisingai. Tokios mintys kyla sužinojus reguliariai vykdomos apklausos, ką lietuviai „myli-nemyli“, kuo pasitiki-nepasitiki, rezultatus.

 

Kaip ir ankstesniais kartais – rezultatai panašūs. Štai kuo lietuviai pasitiki labiausiai: šventoji trejybė – gaisrininkai, Bažnyčia ir prezidentė. Atitinkamai 86, 70 ir 67 proc.

 

Gaisrininkais gali pasitikėt tik tada, jei tavo namas degė ir jie gaisrą operatyviai užgesino, ar priešingai, nepasitikėt, jei vėlavo, nes gėrė „samagoną“. Netikiu, kad visus apklausoje dalyvavusius teko traukti iš gaisro. Bet tiek jau to, nieko neturiu prieš gaisrininkus. Prezidentės populiarumas paaiškinamas lengviau – kietos rankos, mesijo(s), gelbėtojo(s) poreikis neatskiriamas lietuvių tautos charakterio bruožas.

 

Bet iš kur tas pasitikėjimas Bažnyčia? Ar mūsų Bažnyčioje „geresni“ kunigai nei kitur pasaulyje, ar pas mus žmonės tamsesni nei kitose šalyse? Kaip gali pasitikėti Bažnyčia šiuo metu, kai per visus kontinentus ritasi kunigų pedofilų skandalai? Nuo Naujosios Zelandijos ir Australijos iki Kenijos, Ugandos ir Kongo Afrikoje, iki Čilės, Brazilijos Pietų Amerikoje ir Filipinų Azijoje. Tik išvardyti visas šalis, kuriose sutanoti iškrypėliai prievartavo berniukus ir mergaites, prireiktų viso puslapio.

 

Beveik visose Europos valstybėse, kuriose veikia Katalikų bažnyčia, užregistruoti vaikų išnaudojimo atvejai. Paskutinis skandalas Belgijoje – Briugės vyskupas Rogeris Vangheluwe prisipažino pats seksualiai išnaudojęs berniuką. Airijoje, kurioje per keturiasdešimt metų buvo išprievartauta iki 15 000 vaikų, už tai, kad dangstė nusikaltėlius, buvo priversti atsistatydinti trys vyskupai. Jau nekalbant apie JAV, kur vienas iš 25 katalikų kunigų buvo formaliai apkaltintas dėl seksualinių nusikaltimų prieš mažamečius (beje, tyrimas atliktas su katalikų vyskupų pagalba). Lietuvoje tokių tyrimų atlikta nėra, bet nenustebintų, jei skaičiai būtų panašūs. TV kanalo „Euronews“ duomenimis, 4 proc. visų katalikų kunigų – pedofilai.

 

Bet ko norėti iš eilinių kunigų, jeigu paties kardinolo J. Ratzingerio, dabartinio popiežiaus Benedikto XVI, indėlis dangstant pedofilus yra žinomas ir paviešintas, jau nekalbant apie kitus jo paties ir jo artimiausios aplinkos smulkesnius nusišnekėjimus, kad prezervatyvų naudojimas padidina galimybę užsikrėsti AIDS ar kad pedofilai yra daugiausia homoseksualai.

 

Turintys subtilų humoro jausmą britai popiežiui Benediktui XVI, besiruošiančiam rugsėjo mėnesį keturių dienų vizitui Didžiojoje Britanijoje, kad geriau pasisektų vizitas, parengė pasiūlymus – atidaryti abortų kliniką, pareklamuoti savo vardo prezervatyvus („Benedict condoms“) ar sudainuoti duetą su karaliene Elizabeth II. Šios ištraukos iš Britanijos užsienio reikalų biuro dokumento, skirto vidiniam vartojimui, buvo išspausdintos „Sunday Telegraph“ laikraštyje. Ten taip pat buvo siūloma popiežiui palaiminti gėjų santuoką ir, pripažįstant kunigų sekso nusikaltimus, vizito metu atidaryti karštą telefono liniją prievartautiems vaikams, o tiems, kas praneš apie kunigų nusikaltimus, pasiūlyti piniginį atlygį.

 

Žinant Katalikų bažnyčios istoriją, nusikaltimus, darytus Dievo vardu, pradedant inkvizicija, kryžiaus karais ir baigiant vaikų seksualiniu išnaudojimu bei pedofilų slėpimu šiandien, galima suabejoti ir jų skelbiamomis tiesomis. Gal jie meluoja, gal melavo visada, jau iš pat pradžių? Juolab kad šiandien to jau nepatikrinsi...

 

Tikėjimas ir pasitikėjimas – du skirtingi dalykai. Bet jeigu net 70 proc. respondentų Lietuvoje nurodė, kad pasitiki Bažnyčia, kažkas su tais lietuviais negerai. Nejaugi apie Bažnyčios tarnų nusikaltimus lietuviai nėra girdėję? Ar čia kaltas tas prakeiktas lietuviškas nuolankumas? O gal jie išties runkeliai? Lietuvių humoro jausmas nėra toks išlavintas kaip britų, jie viską priima labai rimtai.

 
2010 05 13
 
labdara baznyciai

 

 

Komentarai  

 
0 # klausimasKostia Y-m-d H:i
o tai gavtorius mano, kad visuomene turetu pasitiketi anarkyja, iskrypeliais ir padleckais ?
 
 
0 # pastikėtiego Y-m-d H:i
Pasitikėti reikia ne kuo nors kitu, o savimi ir savo kolektyvu. Viskas.
 
 
0 # NeužmirštiViktoras Butas Y-m-d H:i
Kai būna klaikiai liūdna,
Kada širdis vaitoja,
Kada nemiela daros
Ir knygos, ir vaikai:
Einu į gūdžią girią,
Einu į žalią gojų,
Kur tremtyje gyvena
Lietuviški dievai.

SAULYTĖ nebešildo,
AUŠRINĖ nebešviečia
Tiktai PERKŪNAS dunda
Pasvietyj tolimam,
Tik GILTINĖ šienauja
Ir VĖLINAS tarnauja
Išbiekintas, prakeiktas
Jau dievui svetimam.

Jau LAUMĖS palei bala
Velėti žlugto neina
Ir GABIJA užgesus
Nešildo jau namų,
Maži KAUKUČIAI šala,
ŽEMYNA ir MEDEINA
Su RAGANA nugrūstos
Už girių glūdumų.

Kai būna klaikiai liūdna,
Kada širdis vaitoja,
Kada nemiela daros
Ir knygos, ir vaikai:
Einu į gūdžią girią,
Einu į žalią gojų,
Kur tremtyje gyvena
Lietuviški dievai.