Kodėl buržuazinė žiniasklaida Graikijos darbininkus vadina tinginiais?
politika

tinginiai        Šachtininkai leidžiasi į kasyklos gelmę, kad su kokteilio stiklu nevaržomi atsipalaiduotų ir pasimėgautų aukštuomenės pokalbiais apie orą. Kartais jie, žinoma, atsitiktinai žūsta dėl savo neatsargumo, pvz., kaip klubo „Chromaja lošad” lankytojai (2009 gruodį per gaisrą tame Permės klube žuvo 156 žmonės), bet juk tai jų pačių pasirinkimas – už „gyvenimo malonumus” reikia mokėti.

 

Graikų dokininkai išvis į darbą eina tik savo malonumui, alyvmedžių pavėsyje gaivindamiesi kava arba vynu. Kirgizų valstiečiams raškažis šiknas drasko. Kam kam, o jiems skųstis – tikra nuodėmė. Viskas nuo nervų, bet kokie „saiko viršijimai” išklibina nervų sistemą ir sukelia neadekvatų elgesį…

 

Kokiais beprasmiškais (jeigu ne ciniškais) atrodytų tokie teiginiai, sudaryti Monty Pythono skečų dvasioje, bet būtent jie sudaro „griežto taupymo priemonių”, atlyginimų ir socialinių garantijų karpymo propagandos esmę. Toks melas, daug kartų pakartotas, deja, duoda vaisių. „Kuo didesnis melas – tuo lengviau juo patikės”, – tai kaip tik šis atvejis.

 

Beveik visų šalių „Tiesos ministerijos” skelbia apie būtinybę „prispausti išpuikusius darbininkus”. Ukrainos premjero pareiškimas prieš gegužės šventes apie tai, kad ukrainiečiai mažai dirba ir „Raspadskaja” šachtos vadovybės pareiškimas apie šachtininkų „80-tūkstantines algas” itin lengvai suranda masinę auditoriją. Visiškai nesudėtinga, kaip pasirodo, įtikinti žmogelį tuo, kad jo kaimynas „slapta gauna” vokelyje pasakiškas sumas.

 

– Išvaikyti visus tuos troleibusų vairuotojus, – piktinasi mano pažįstamas namų valdybos šaltkalvis, nepatenkintas, kad nėra streikuojančio transporto, – po 6 štukas gauna, ir jiems vis mažai.

– Atleiskite, Sergejau Nikolajevičiau, kokios 6 štukos (grivnų) – juk netgi vienos jie negauna, o ir tai su pusės metų vėlavimu...

– Mums namų valdybos susirinkime pasakė...

 

Mes dažniausiai nereaguojame į tokį atvirą melą, manydami, kad iki elementarių vadovėlinių tiesų neleidžia nusižeminti mūsų „savigarba”. Daugeliui mano draugų atrodo savaime aišku, kad metalurgai ceche ne domino žaidžia, o greitosios pagalbos gydytojų darbas neapsiriboja girtu važinėjimusi įsijungus švyturėlį. Todėl nusileisti iš „aukštybių” į nuodemingą žemę ir aiškintis dėl „banalybių” atrodo žema. Bet teks.

 

Paskaičius žinias ir komentarus, skirtus Graikijos įvykiams (ne kairiųjų žiniasklaidoje), į akis kris taikomų „griežtų taupymo priemonių” palaikymas. Beje, jeigu Rytų europiečių žiniasklaidoje dominuoja piktdžiuga, sukelta „negatyvios lygiavos” (noro ne patiems pasveikti, o užkrėsti aplinkinius), tai Vakarų europiečių žiniasklaida imasi atviro melo apie „tingius graikus, per krizę besimaudančius prabangoje”. Anglakalbis internetas tiesiog užverstas liudijimais, kaip „graikams raškažis šiknas drasko”. Ukrainos ir Rusijos žiniasklaida (didžioji) stengiasi neatsilikti nuo kolegų. Išsigalvojimai vienas už kitą spalvingesni, visi rašyti žmonių, „asmeniškai patyrusių, kaip dirba graikai”. Štai, pavyzdžiui, tipiškas tokios propagandos pavyzdys:

 
­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_________________________
 

„Maža prabangos”. Graikai priprato gyventi prabangiai ir neatsisakyti malonumų. O čia krizė, atleidimai iš darbo... Štai graikas eina į darbo biržą. Nueikime paskui jį. Biržoje, vadinamoje OAED, milžiniška žmonių spūstis. Beje, tai tipiškas reiškinys ne tik krizės metui. Greičiausiai kitaip „kontora” dirbti negali. Įsiklausykim į lankytojų kalbas.

 

Dimitrios Pavlidis, 42 metų, automechanikas, dabar bedarbis: „Vakar gavau pašalpą ir pagaliau nusivedžiau žmoną į restoraną! Ji senai prašė, bet su tokiomis pajamomis per daug nepapramogausi”.

 

Janis Karantonis, 31 metų, draudimo agentas, dabar bedarbis: „O aš nusipirkau kelialapį į Chalkidikę. Brangu, bet už tai penkių žvaigždučių viešbutis. Kainos šiuo metu kandžiojasi”.

 

Charalambos Metritikas, 48 metų, buvęs statybos firmos direktoriaus pavaduotojas: „Aš nedirbu, laukiu, galbūt čia man ką nors suras! Jie man pasiūlė vieną darbelį, bet jame teikia arti po 10 valandų per dieną, o ir specialybė ne mano. Argi aš kvailas, kad sutikčiau su tokiu savo statuso sumenkinimu. Palauksiu dar...”

 

Išgirdęs žodį „krizė”, graikų nacijos atstovas paprastai suspaudžia lūpas, užverčia akis ir negyvu balsu pareiškia: „Taip, visai sunku pasidarė”. Ir po to eina švaistyti pinigų.”

 
_______________________
 

Vakarų Europos žiniasklaidoje nuo 2010 metų pradžios sustiprėjo graikų pjudymo kampanija, sužlugdžiusi keletą solidarumo su Graikija akcijų. Tikslas pasiektas lengvai – dezinformacijos kampanija pasirodė labai efektyvi.

 

Kaip rašo „Marxistiki Foni”: „Tokių kampanijų tikslas – apgauti Europos darbininkus ir užkirsti kelią galimoms tarptautinėms solidarumo su graikų darbininkais darbininkų klase akcijoms”.

 

tinginys

 

Graikams nelieka nieko kito, kaip neigti akivaizdų melą: „Eurostato” duomenimis, darbo savaitė Graikijoje ilgesnė nei vidutiniškai ES (42 valandos Graikijoje, 40,3 valandos – ES vidurkis). Anot to paties „Eurostato”, graikų privataus sektoriaus darbuotojai gauna mažiausią atlyginimą visoje „eurozonoje”. Graikijoje vidutinis mėnesio atlyginimas (dar neatskaičius draudimo ir mokesčių) yra 803 eurai, kai tuo tarpu Airijoje – 1300, Prancūzijoje – 1250, Olandijoje – 1400 eurų...

 

Jeigu tikėtume buržuazine žiniasklaida, graikai gyvena darbininkų rojuje, anksti išeina į pensiją gaudami gerus pinigus. Tačiaui faktai ir skaičiai atkakliai tvirtina kitką. Vidutinis išėjimo į pensiją amžius Graikijoje siekia 61,4 metus, jis tik truputį didesnis už Europos vidurkį – 61,1 metus Vidutinė pensija Graikijoje yra 750 eurų, tuo tarpu Ispanijoje ji siekia 950, Airijoje 1700, Belgijoje 2800, Olandijoje 3200 eurų. Be to, tai duomenys už laikotarpį, kada graikų vyriausybė dar nebuvo padidinusi pensijinio amžiaus iki 67 metų ir sumažinusi pensijas nuo 30 iki 50 %...

 

Mitas apie „prabangoje besimaudančius” graikų darbininkus subyrėtų ir tada, jeigu atkreiptume dėmesį į kainų kilimą Graikijoje. Dribsnių pakelis Graikijoje kainuoja 2,86 euro, tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje – 1,89, o Prancūzijoje – 2,25. Dantų šepetukas Graikijoje kainuoja 3,74 euro, o Didžiojoje Britanijoje – 2,74. Puodelis kavos arba arbatos Graikijoje – 3-5,5 euro, t.y. dvigubai brangiau nei daugumoje Europos šalių.

 

„Nusileisti” iki akivaizdžių dalykų aiškinimo yra tiesiog būtina. Viena iš mano pažįstamų vertėjų neseniai pastebėjo akivaizdų savo užsienio verslo klientų nekorektiškumą, prasidėjusį nuo šių metų pavasario: „Anksčiau jie sau neleisdavo pasisakymų, neva „mes čia (Lenkijoje, Čekijoje, Bulgarijoje) smarkiai dirbame, ne taip, kaip jūs tenaoi (Ukrainoje), įpratę į darbą vaikščioti tik kada norisi”. Ji mano, kad tai yra žiniasklaidos kampanijos, vaizduojančios kaimynines šalis kaip „patalogiškas tingines”, rezultatas

 

Mitas apie „tingius, amžinai geriančius Donbaso šachtininkus”, sumaniai išnaudojamas ir pačioje Ukrainoje, ir ne tik... Sprendžiant iš Kirgizijos žiniasklaidos tarpusavio kaltinimų, darosi akivaizdu, kad melas apie pasakiškus šiaurės ir pietų Kirgizijos gyventojų atlyginimus davė savo vaisių.

 

Toks grubus melas liudija, kad „subtilesni” propagandos metodai neveikia arba jiems elementariai nepakanka laiko. Tai lyg ir palengvina kairiesiems darbą, nes akivaizdų melą lengviau paneigti. Jeigu tik mes, žinoma, nusileisime „ant žemės” ir pateiksime realius, tikrą padėtį atspindinčius duomenis, kurie atrodo akivaizdūs kiekvienam žmogui.

 
Dmitrijus Kolesnikas, www.rabkor.ru

Vertė E.B., 2010 05 21 

 

 

Komentarai  

 
0 # FotopekA Y-m-d H:i
Meškinas juokingai išsidrėbęs - karšta matyt jam :-)
 
 
0 # ...+ Y-m-d H:i
"akivaizdų melą lengviau paneigti"
Jei žmogus labai labai nori tikėti akivaizdžiu melu, tuomet - nė velnio.
 
 
0 # ačiū!Justelis Y-m-d H:i
labai dėkingas už išsamų straipsnį viena aktualiausių temų pastaruoju metu.
Dėl darbininkų padėties man nebekyla jokių abejonių dabar.

tačiau kaip yra su graikų studentija? Kiek pagrįstos yra jų "viso gyvenimo trukmės garantijos" studijuoti nemokamai? Valstybės finansuojamo mokslo idėją palaikau ir aktyviai ginu, tačiau ar graikų atveju tai nevirsta studentų diktatūra kitų socialinių grupių, įskaitant ir už jų "amžiną mokslą" mokančių darbininkų atžvilgiu?
tačiau iš kitos pusės, gal tai sudaro socialines sąlygas Ex Archijos rajonui ir atitinkamai streikams, kairiosioms reformoms ir kovos prieš išnaudojimą rekrūtų bazę?

būsiu dėkingas tam, kas nepatingės trumpai nušviesti šį klausimą, ar bent numes nuorodą, kur rasčiau daugiau info sau atsakyti į šį prieštaravimą ar tiesiog kompensuočiau žinių spragą, dėl kurios taip ir gaunasi.
 
 
+1 # apie "amžinus" graikų studentuspinčius Y-m-d H:i
Man atrodo, kad nemokamas mokslas turėtų būti visų šalių siekiamybė. Argumentai, kad mokesčių mokėtojai priversti išlaikyti studentus, praranda aktualumą, kai aukštajam mokslui skiriamos lėšos palyginamos su lėšomis, skiriamomis biurokratiniam valdžios aprataui, policijai ir kariuomenei. Pastarosios yra 100 kartų didesnė, todėl dejones dėl universitetų išlaikymo "brangumo" priskirčiau panašioms dejonėms apie "tinginius graikus".

Kita vertus, propagandai, kad mokslas turi būti mokamas, pasiduoda net kairieji, kuriems kartais pavydu dėl gerų studijavimo sąlygų kai kuriose šalyse. Štai kaip rašė kairiųjų pažiūrų ukrainietis, nuo 2000 m. gyvenantis Atėnuose:

"Kapitalistinėje Graikijoje, šalyje, priklausančioje NATO, A. Papandreou laikais socializmo buvo daugiau nei SSRS, nekalbant apie kitą Europą. Aukštasis mokslas čia tik valstybinis – taip įrašyta šalies konstitucijoje – ir tik nemokamas. Įstoti galima tik pagal bendruosius balus. Mokytis galima neribotą laiką: įstojusiojo negalima pašalinti už jokias „uodegas“, jos tiesiog kaupiasi.

Studentai turi teisę į nemokamą maitinimą 3 kartus per dieną. Įvairiose studentų „estiatorijose“ (restoranėliuos e) jie, pateikę studentų bilietus, valgo graikiškas salotas, vištų sparnelius, sriubas ir kalmarus. Ir netgi geria skiestą vyną.

Exarchijos maištininkų branduolys – tai trisdešimtmečia i studentai, taisantys „uodegas“, gautas prieš penkerius metus, ir neužmirštantys nemokamai pavalgyti. Ir minios jaunesnių jų gerbėjų. Be to, po pulkininkų represijų prieš maištininkus, nuvertus chuntą, policija neteko teisės įžengti į aukšojo mokslo įstaigas – ne tik pro duris, bet ir pro tvoros vartus. Kai policija rengia reidus po Exarchijos kavines, anarchistai paprasčiausiai pasitraukia į politecho teritoriją ir už tvoros rodo policininkams ilgas nosis. Tiesa, užmiršau, kad dabartinė vyriausybė pagrasino apriboti studijų laiką 7 metais – tai kaipgi nesukilsi..."

http://www.anarchija.lt/index.php/aktyvizmas/6328-graikijoje-tesiasi-pilietinis-karas.html
 
 
0 # pinčiuiJustelis Y-m-d H:i
"Tiesa, užmiršau, kad dabartinė vyriausybė pagrasino apriboti studijų laiką 7 metais – tai kaipgi nesukilsi"
puiki ironija :-))
na čia panašu, kad studentai socializmo sargyboj Graikijoj, kaip Turkijoj armija europietiškų papročių ir santvarkos apsauga.

Bet su tom "uodegom" tai šūdas. Nepalaikau tokių studentų laikymo univere. Nemokamas mokslas mano manymu vertas tik tų, kurie sugeba įvykdyti laiku universiteto reikalavimus. Kitaip pats tas mokslas tampa "chaliavo" gyvenimo priemone, o ne tikslu pačiu savaime.
 
 
0 # .pekA Y-m-d H:i
"Graikijoje. Dribsnių pakelis Graikijoje kainuoja 2,86 euro, tuo tarpu Didžiojoje Britanijoje – 1,89, o Prancūzijoje – 2,25. Dantų šepetukas Graikijoje kainuoja 3,74 euro, o Didžiojoje Britanijoje – 2,74. Puodelis kavos arba arbatos Graikijoje – 3-5,5 euro, t.y"

Įdomu,kiek kainuoja dantų krapštukai Graikijoje? :-)
 
 
0 # saffasfasasf Y-m-d H:i
teko gyventi Graikijoje ir valgyti nemokamai ju univere :-) galiu pasakyti, kad sistema gera, bet ir studentui turetu ja nepiknaudziauti . o kai zmogelis mokosi 7 metus ir piknaudziauja sistema tai ir prasti poperiai paskui.
 
 
0 # saffsasafafs Y-m-d H:i
teko studijuoti Graikijoje ir pastoviai valgyti nemokamai ju univere :-) galiu pasakyti, kad sistema gera, bet ir studentai turetu ja nepiknaudziauti . o kai zmogelis mokosi 7 metus ir piknaudziauja sistema tai ir prasti poperiai paskui.
 
 
0 # ButerbrodaspekA Y-m-d H:i
Teko valgyti už dyką sumuštinius,kur ių kaina supermarketuose 12€.Dar teko matyti,kaip tie sumuštiniai išmetami,dar nepasibaigus vartojimo laikui... Pasaulyje kasdien išmetamos tonos gero, vis dar tinkamo valgyti maisto!

Lai studentai valgo ir "mokosi",kad tik neužimtų vietos darbo biržoje :-)
 
 
0 # TaipViktoras Butas Y-m-d H:i
Daiktus vdinkim savo vardais
 
 
0 # geras straipsnisgraikas Y-m-d H:i
Tikrai geras straipsnis, jau senai bandau itinkinti zmones, kad teiginiai apie turtingus graikus melas.

Beje, atkreipkit demesi, kai Europoje buvo ekonomikos kilimas, cia pries 3-4 metus, tai visi vare ant graiku, kad jie tukie durni ir neturtingi, o dabar visi varo, kad jie labai turtingi ir tinginiai.

Juokinga.